کاربردهای جوش شیرین؛ 16 نکته خانه داری آسان برای استفاده از جوش شیرین در شست وشو و نظافت

کاربردهای جوش شیرین؛ 16 نکته خانه داری آسان برای استفاده از جوش شیرین در شست وشو و نظافت جوش شیرین در امور خانه داری کاربرد های بسیاری دارد که می تواند برخی کارها مانند شستشو و نظافت را فوق العاده راحت تر کند. استفاده از جوش شیرین نه تنها مزیت های زیادی دارد بلکه مانند مواد شوینده شیمیایی به محیط زیست نیز آسیب نمی رساند.

جوش شیرین واقعا ماده ای معجزه آسا است. جوش شیرین یکی از موادی است که شما همیشه باید در خانه خود داشته باشید. نه تنها می توانید از آن به طور مرتب در پخت و پز غذا استفاده کنید، بلکه یک ماده تمیز کننده بسیار پرکاربرد است. مثلا آیا می دانستید که می توانید از آن برای همه موارد زیر استفاده کنید؟ 

مهمترین نکات خانه داری؛ 16 مورد از کاربردهای جوش شیرین برای نظافت

1. ظروف پلاستیکی مخصوص نگهداری غذا

هنگامی که از شام، غذا باقی می ماند، ذخیره کردن آن در ظروف پلاستیکی مخصوص نگهداری غذا یا انواع دیگری از ظروف پلاستیکی بسیار مفید است. متأسفانه، لکه ها یا بوی غذا حتی بعد از شستن بر روی ظرف باقی می ماند. خوشبختانه، یک روش آسان برای بازگرداندن ظروف به حالت عادی وجود دارد. ظرف را از آب گرم پر کنید و دو قاشق غذاخوری به آن جوش شیرین اضافه نمایید. برای مدتی صبر کنید تا ظرف خیس بخورد و سپس ظرف را مثل حالت عادی شسته و یا در ماشین ظرف شویی قرار دهید.

رفع بوی ظروف غذا با جوش شیرین

2. کپک های قارچی در حمام را با جوش شیرین تمیز کنید

آیا داخل حمام کپک ایجاد شده است؟ با مقدار کمی آب و جوش شیرین یک خمیر درست کنید. با استفاده از مسواک، خمیر را به نقاط کپک زده بمالید. کمی صبر کنید تا با خمیر خیس خورده و سپس با استفاده از یک اسفنج تمیز کننده، آن را پاک کنید. با آب آن را شسته و سپس با یک حوله خشک کنید. کپک ها ناپدید خواهند شد. به همین سادگی است!

تمیز کردن حمام با جوش شیرین

3. از بین بردن بوی دود با جوش شیرین

آیا کباب درست کرده اید و یا در یک مهمانی لباس های شما بوی دود گرفته است؟ خلاص شدن از شر این بو حتی بعد از شستن لباس ها نیز بسیار دشوار است. کمی جوش شیرین بر روی لباس های خود پاشیده و بگذارید برای یک شب باقی بماند. در روز بعد، جوش شیرین را از لباس ها پاک کرده و لباس ها را به صورت معمول همیشه بشویید.

رفع بوی دود با با جوش شیرین

4. جوش شیرین برای تمیز کردن یخچال

آیا یخچال شما کمی بوی ناخوشایندی می دهد؟ یک کاسه جوش شیرین را در داخل یخچال قرار دهید. جوش شیرین بوی نامطبوع را جذب و خنثی می کند. هر ماه یک بار ظرف جوش شیرین را عوض کنید.

تمیز کردن یخچال با جوش شیرین

5. جوش شیرین و سرکه برای نظافت سرویس بهداشتی

آیا یادتان مانده که جوش شیرین یک ماه در یخچال شما بوده است؟ آن را سریعا دور نریزید. جوش شیرین را در توالت ریخته و سپس مقدار زیادی سرکه به آن اضافه کنید. به مدت 10 دقیقه صبر کنید تا کف کرده و صدای فش فش بدهد و سپس با یک برس دست شویی آن را تمیز کنید.

تمیز کردن توالت با جوش شیرین

6. تمیز کردن سطل زباله با جوش شیرین

قبلا به شما گفتیم که جوش شیرین بوهای نامطبوع را جذب می کند، این ویژگی آن را یک محصول ایده آل برای از بین بردن بوی سطل آشغال می کند. مقداری جوش شیرین را در کف سطل آشغال خود ریخته و دیگر مانند قبل نیازی به سر و کله زدن با بوهای نامطبوع نیست.

تمیز کزدن سطل آشغال با جوش شیرین

7. تمیز کردن میوه ها

گاهی اوقات نوعی غشاء یا واکس بر روی میوه هایی که تازه از سوپرمارکت خریداری کرده اید، وجود دارد. این لایه را می توانید با مخلوط کردن آب با کمی جوش شیرین از بین برده و میوه ها را به راحتی با آن تمیز نمایید.

تمیز کزدن میوه ها با جوش شیرین

8. تمیز کردن لکه های چای و قهوه با جوش شیرین

اگر همیشه قهوه را در یک فنجان می نوشید، احتمالا با مشکل لکه های رنگی قهوه که در داخل فنجان باقی می ماند، آشنا هستید. شما می توانید با تهیه خمیری از جوش شیرین و آب و مالیدن آن بر روی لکه های قهوه قبل از شستن آن با آب، لکه را پاک کنید.

تمیز کردن لکه های چای و قهوه با جوش شیرین

9. تمیز کردن سینک ظرف شویی

حتی با وجود اینکه تمیز کردن سینک نیاز به زمان و تلاش چندانی ندارد، بسیاری از اشخاص فراموش می کنند که به طور مرتب سینک را تمیز کنند. سینک را تمیز کرده و با پاشیدن مقداری جوش شیرین بر روی سینک و داخل چاه ظرف شویی، مانع از مسدود شدن چاه ظرف شویی شوید. سپس بر روی جوش شیرین آب داغ بریزید.

تمیز کردن سینک ظرفشویی با جوش شیرین

10. جای استراحت گربه و سگ

دیدن سگ یا گربه خود که بر روی بالش یا بستر مورد علاقه شان استراحت می کنند، بسیار زیبا است؛ اما در بعضی مواقع بستر حیوانات کمی بدبو می شود. در این صورت مقدار کمی جوش شیرین بر روی بستر آنها ریخته و برای 15 دقیقه صبر کنید. پس از آن، بستر را با جاروبرقی تمیز کنید.

تمیز کردن جای استراحت گربه و سگ با جوش شیرین

11. لکه های گچ روی دیوارها

آیا کودکان شما خلاق شده و روی میز و حتی دیوارها را نقاشی کرده است؟ نیازی نیست بترسید. یک اسفنج را خیس کرده و در داخل مقداری جوش شیرین قرار دهید. از این اسفنج برای تمیز کردن لکه های گچ استفاده نمایید. لکه ها بلافاصله برطرف خواهند شد.

پاک کردن جای گچ با جوش شیرین

12. رفع بوی بد کفش با جوش شیرین

آیا کفش ها یا کتانی های شما کمی بدبو شده است؟ به سادگی می توانید با پاشیدن مقداری جوش شیرین در داخل کفش ها، آنها را تمیز کنید. اجازه دهید جوش شیرین یک شب در داخل کفش ها باقی بماند و سپس از شر جوش شیرین در داخل کفش ها خلاص شوید.

رفع بوی بد کفش با جوش شیرین

13. پاک کردن لکه های خون با جوش شیرین

آیا قسمتی از بدن خود را بریده اید و لکه خون بر روی لباس های شما است؟ سعی کنید بلافاصله لکه را به بهترین شکل ممکن با کمی آب سرد بشوئید. سپس لباس را در داخل یک تشت لباس شویی یا سطل آب قرار داده و چند قاشق غذاخوری جوش شیرین به آن اضافه کنید. صبر کنید تا برای چند ساعت خیس بخورد و سپس لباس را در ماشین لباس شویی مانند قبل بشوئید.

پاک کردن لکه های خون  با جوش شیرین

14. تمیز کردن تخته برش با جوش شیرین

ما هر روز از تخته برش آشپزخانه استفاده می کنیم و به طور مرتب پیاز یا سیر را بر روی آن خرد می کنیم. به هر حال، بوی آنها به راحتی می تواند به تخته برش منتقل شود. با پاشیدن جوش شیرین بر روی تخته و سپس مالش آن با نصف لیمو، از شر این بو خلاص شوید. سپس آن را با آب شسته و تخته برش شما به خوبی تخته جدید خواهد شد.

تمیز کردن تخته برش با جوش شیرین

15. تشک خود را با جوش شیرین تمیز و مطبوع کنید

شستن تشک در واقع غیر ممکن است، اما خوشبختانه می توانید آن را مطبوع کنید. مقداری جوش شیرین بر روی تشک خود ریخته و اجازه دهید برای چند ساعت باقی بماند. سپس با جاروبرقی جوش شیرین را تمیز کنید.

تمیز کردن تشک خوشخواب با جوش شیرین

16. گل های خود را برای مدت طولانی تری زیبا نگه دارید

خب، این ممکن است یک نکته تمیزکننده نباشد، اما دانستن این ترفند خوب است. هنگامی که شما یک سبد گل زیبا خریده یا هدیه گرفته اید، می خواهید که آن ها تا هر زمان ممکن زیبا بمانند. یک قاشق چای خوری جوش شیرین را در داخل آبی که گل ها را در آن گذاشته اید، بریزید تا آنها برای مدت طولانی تری باقی می مانند.

گل های خود را برای مدت طولانی تری با جوش شیرین زیبا نگه دارید

منبع: tips-and-tricks

از
8
رای