10 مورد از فواید شگفت انگیز باغبانی برای سلامت جسم و روح

10 مورد از فواید شگفت انگیز باغبانی برای سلامت جسم و روح باغبانی که امروزه به عنوان نوعی ورزش نیز محسوب می شود، دارای مزایای بسیاری برای سلامت جسمی و روحی شما می باشد. این کار همانند جادویی آرامش بخش است و سبب افزایش طول عمر شما نیز می شود.

مطمئنا می دانید باغبانی چه قدر سرگرم کننده است. چه کسی عاشق گل های تازه نیست؟ این امر همچنین می تواند باعث افزایش عزت نفس شما شده و از شما در برابر سرما خودگی حفاظت کند.

10 مورد از مزایای شگفت انگیز باغبانی

1. باغبانی باعث می شود حتی به گیاهانی که از آن ها تنفر دارید نیز علاقه مند شوید

آیا شما جزو آن دسته از افرادی هستید که علاقه ای به سبزیجات ندارید و همیشه از خوردن غذاهایی که با سبزیجات درست می شوند امتناع می کنید؟ باغبانی می تواند دیدگاه شما را در این باره تغییر دهد. بر اساس مطالعه ای که توسط موسسه غذا و علوم کشاورزی دانشگاه فلوریدا صورت گرفته، افرادی که یاد می گیرند چگونه گیاهان را باغچه خود پروش دهند، نه تنها چندین وعده میوه و سبزیجات را در برنامه غذایی خود قرار می دهند بلکه از خوردن آن ها نیز لذت بیش تری می برند. این اثر روی افرادی که اصول باغبانی را به دیگران نیز آموزش می دهند، بیش تر است. بنابراین اگر علاقه دارید که وعده های حاوی سبزیجات را در برنامه غذایی خود قرار دهید، هنوز هم دیر نشده. شما می توانید به یادگیری روش های باغبانی پرداخته و از خوردن سبزیجات خوشمزه و تازه لذت ببرید.

بررسی فواید باغبانی

2. به شما در کاهش وزن کمک می کند

با توجه به مطالعه‌ ای که در مجله بهداشت عمومی آمریکا منتشر شده است، کاهش وزن روی سلامتی افراد تاثیر به سزایی دارد و باغبانی می تواند به شما در رسیدن به این هدف کمک کند. آن ها دریافتند که باغبانان دارای شاخص توده بدنی پایین تر و همچنین احتمال چاقی و اضافه وزن کم تری نسبت به افراد دیگر هستند. این کار به طور متوسط سبب کاهش وزنی حدود 11 پوند (حدود 5 گیلوگرم) در خانم ها و 16 پوند (حدود 7.250 کیلوگرم) در آقایان است.

3. یک سرگرمی عالی را برای شما ایجاد می کند

آیا فکر می کنید رسیدگی به باغچه و کاشتن گیاهان در آن، کاری است که افراد سالخورده بعد از این که از تماشای تلویزیون خسته می شوند به آن می پردازند؟ وقت آن رسیده که این فکر ها را کنار بگذارید و از دست کم گرفتن آن ها دست بردارید. طبق مطالعه ای که توسط یک انجمن آمریکایی در زمینه علوم باغبانی صورت گرفته، باغبانی یک ورزش هدفمند است که بعد از رویش گل ها و میوه ها به شما پاداش می دهد.

تاثیر باغبانی روی مغز و اعصاب

4. روح شما را تغذیه می کند

به گفته محققان ناسا، کار با گیاهان باعث کاهش استرس و تحریکات حسی مثبت می شود. دانشمندان کشف کرده اند که باغبانی می تواند فضانوردان را در شرایط سخت محیطی فضا، تندرست و شاد نگه دارد. آن ها دریافتند که کاشت و پرورش بذر، حتی در گلدان های کوچک، مزایای زیادی را برای سلامت روان به همراه دارد. و اگر  باغبانی می تواند به یک فضانورد کمک کند، قطعا می تواند برای افرادی که تنها کارشان تلویزیون نگاه کردن است نیز کمک فراوانی کند.

5. باغبانی خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد

حتی اگر باغبانی برای قلب مانند یک معجزه عمل نکند، فواید بسیار قدرتمندی برای سلامتی قلب دارد. در حقیقت، طبق تحقیقات منتشر شده در مجله پزشکی-ورزشی بریتانیایی، باغبانی می تواند خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش داده و عمر انسان را 30 درصد طولانی تر کند. به نظر می رسد این مزایا به دلیل فعالیت های بدنی زیاد و کاهش استرس در هنگام باغبانی باشد.

6. به متعادل بودن تغییرات آب و هوا کمک می کند

عوامل زیادی وجود دارند که روی متعادل بودن آب و هوا تاثیر می گذارند. شما به عنوان یک فردی که روی کره زمین زندگی می کند نقش به سزایی در این تغییرات دارید. بازیافت، کارپولینگ (استفاده از یک وسیله نقلیه مشترک برای افرادی که قصد سفر به یک مقصد را دارند)، استفاده از وسایل نقلیه کارآمد در مصرف انرژی و اتومبیل های هیبریدی به این قضیه زمین کمک شایانی می کند. آیا می خواهید اضافه کردن یک باغ کوچک در حیاط خلوت را نیز به لیست خود اضافه کنید؟ گزارشی که اخیرا توسط فدراسیون ملی حیات وحش منتشر شده است، می گوید: باغ ها فضای سبز حیاتی و با نشاطی را برای محله های فقیر نشین فراهم می کنند و می توانند باعث کاهش گازهای گلخانه ای، کاهش نیاز افراد به خرید بسیاری از خوراکی ها و مهم تر از همه تولید زباله کم تر شده و در نهایت به داشتن آب و هوایی بهتر کمک کنند.

تاثیر باغبانی روی هوای پاکیزه

7. سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند

وجود خاک در زیر ناخن های شما نشانه ای از بهداشت ضعیف است، اما امروزه دانشمندان می گویند که در واقع این یک نشانه ای از سلامتی است. با توجه به باکتری های مفید موجود در خاک، باغداری می تواند سیستم ایمنی بدن شما را بهبود ببخشد، به شما کمک می کند که کم تر بیمار شوید و راحت تر با عفونت ها مبارزه کنید. طبق مطالعه جداگانه ای که توسط دانشگاه کپنهاگ انجام شده، کار در باغ همچنین می تواند به جلوگیری از حساسیت های خاص و کاهش شدت یک واکنش کمک کند.

8. هماهنگی و قدرت دست را افزایش می دهد

قدرت دست در یک سری از ورزش ها چون صخره نوردی از اهمیت بالایی برخوردار است. استحکام دست، انعطاف پذیری و هماهنگی آن ها برای انجام کارهای روزمره مانند باز کردن در پوش ها، حمل بسته ها و بغل کردن کودکان ضروری است. باغبانی روش مناسبی برای تقویت این مهارت و بهبود قدرت عضله ها و ماهیچه هاست. کندن علف های هرز به عنوان بخشی از کاری که هر روز در باغبانی انجام می شود که با حرکت مکرر دست همراه است سبب تقویت عضلات و ماهیچه های بدن می شود.

9. عزت نفس شما را بهبود می بخشد

محققان ایالت کانزاس که در حال مطالعه بر روی اثرات بهداشتی در باغبانی بودند به این نتیجه رسیدند که در کمال ناباوری، مهارت های باغبانی علاوه بر تاثیر بر روند سلامتی، اعتماد به نفس را نیز افزایش می دهند.

تاثیر باغبانی روی افزایش اعتماد به نفس

10. مغز شما را فعال می کند

طبق تخقیقاتی که در ژورنال بیماری آلزایمر منتشر شده است، علاوه بر این که باغبانی یک ورزش خوب برای بدن به شمار می رود، یک تمرین سالم برای مغز نیز محسوب می شود. دانشمندان دریافته اند که کار منظم در باغ ها یک ابزار قدرتمند برای حفظ سلامتی، افزایش میزان گنجایش مغز افرادی که این تحقیق روی آن ها انجام شده و کاهش 50 درصدی خطر ابتلا به بیماری آلزایمر است.

از
0
رای