چگونه در برف و یخ رانندگی کنیم: روش آماده سازی خودرو + تجهیزات لازم

چگونه در برف و یخ رانندگی کنیم: روش آماده سازی خودرو + تجهیزات لازم تا حد امکان رانندگی در جاده های برفی و لغزنده توصیه نمی شود؛ با این وجود کسب مهارت رانندگی در برف لازم است. یادگیری روش رانندگی در هوای برفی زمستانی و نحوه عملکرد اتومبیل در شرایط برف و یخ ضروری است.

عموما رانندگی در هنگام هشدارهای هواشناسی زمستان در جاده های پوشیده شده از برف و لغزنده، به رانندگان توصیه نمی شود. با این وجود، یادگیری این مهارت لازم است؛ زیرا گاهی اوقات رانندگی در این شرایط اجتناب ناپذیر است، به خصوص در مناطقی که شرایط آب و هوایی شدید بیشتر از حالت نادر اتفاق می افتد. رانندگی در هوای برفی زمستانی می تواند خطرناک باشد، اما دانستن نحوه عملکرد صحیح وسیله نقلیه در هوای برفی، احتمال تصادف را کاهش می دهد.

روش های رانندگی کردن در برف و یخ

روش اول: رانندگی و کنترل اتومبیل در برف

1. اتومبیل خود را برای رانندگی آماده کنید

قبل از شروع به رانندگی، شیشه جلو اتومبیل، شیشه های کناری، چراغ های جلو اتومبیل، و لامپ های ترمز عقب و برف و یخ را همراه با یخ شکن تمیز کرده و برس بکشید. در هنگام رانندگی در بارش برف، در صورت نیاز اتومبیل را متوقف کرده و پنجره ها و چراغ ها را تمیز کنید. فراموش نکنید که برف را از قسمت پلاک ماشین پاک کنید، زیرا یک الزام قانونی است که شماره پلاک شما در بسیاری از مکان ها مشخص باشد.

روش رانندگی در برف

2. یخ شکن های قسمت جلو و عقب اتومبیل را روشن کنید تا در حین رانندگی پنجره ها را تمیز کند

تهویه هوا را روشن کنید و آن را بر روی گزینه هوای تازه تنظیم کنید تا بخار در پنجره ها در قسمت داخل اتومبیل را از بین ببرد.

نکات کلیدی رانندگی در برف و یخ

3. در تمام مدت رانندگی، چراغ های جلو اتومبیل را روشن نگه دارید

این بدان معنی است که در هنگام رانندگی در صبح نیز باید چراغ های اتومبیل را روشن نگه دارید. این کار وسیله نقلیه شما را برای سایر رانندگانی که در حال حرکت در برف هستند، قابل مشاهده تر می کند.

بهترین راه ها برای رانندگی کردن در هوای برفی

4. در هنگامی که جاده از برف و یخ پوشیده شده، آرام رانندگی کنید

با دنده سنگین تر حرکت کنید و از دنده دستی استفاده کنید تا سطح اصطحکاک با جاده افزایش پیدا کند. از گزینه کروز کنترل استفاده نکنید و سعی نکنید از سایر وسایل نقلیه در جاده سبقت بگیرید.

 • برای اینکه ترمز اتومبیل به درستی عمل کند، وسیله نقلیه نیاز به اصطحکاک دارد، و به همین دلیل است که سرعت آهسته تر، چرخش ملایم تر و توقف لازم است تا اصحکاک باقی بماند
 • سرعت وسیله نقلیه را کاهش دهید، بنابراین با سرعتی کمتر از سرعت مجاز جاده حرکت کنید، به خاطر داشته باشید که سریع رسیدن، هدف شما نیست. شدیدا در مورد اصطحکاک چرخ ها در هنگامی که در جاده حرکت می کنید، محتاط باشید.

اقدامات لازم برای رانندگی در برف و یخ

5. فاصله مناسب را بین اتومبیل خود و اتومبیل جلویی تان در هنگام رانندگی حفظ کنید

اجازه دهید که حداقل به اندازه 2 تا 3 اتومبیل بین شما و ماشین جلویی فاصله باشد. این موثرترین روش برای جلوگیری از بروز تصادفات سپر به سپر است.

 • این کار به شما فضای کافی می دهد تا اتومبیل را متوقف کرده و در هنگام حرکت آهسته، احتمال لیز خوردن و برخورد به اتومبیل جلویی را کاهش می دهد.
 • حرکت کردن با سرعت بیشتر از 25 مایل در ساعت (40 کیلومتر بر ساعت)، ممکن است نیاز به فاصله بیشتری بین دو اتومبیل  در جاده داشته باشد.

موثرترین روش برای جلوگیری از بروز تصادفات سپر به سپر در هوای برفی

6. در حین رانندگی از حرکات ناگهانی اجتناب کنید

هنگامی که توقف کردید، به طور ناگهانی فرمان اتومبیل را نچرخانید. به جای آن، به آرامی ترمز کنید. در یخ، ترمز کامل نیز نکنید؛ زیرا ممکن است باعث از دست دادن کنترل فرمان اتومبیل و سر خوردن آن شود.

 • آهسته تر از حالتی که عادت دارید، سرعت اتومبیل خود را افزایش دهید. در هنگامی که اتومبیلی در جاده نیست با سرعت معمول گاز ندهید، سرعت را آهسته و به تدریج افزایش دهید.
 • با سرعت کمتری نسبت به آنچه که عادت دارید، از سرعت خود بکاهید. قبل از اینکه واقعا ترمز کنید، آن را پیش بینی کنید. با سرعت بسیار آهسته تر از سرعت عادی، اتومبیل خود را متوقف کنید.

نکات احتیاطی برای کنترل اتومبیل و سر خوردن آن در برف

روش دوم: از تصادف های احتمالی، جلوگیری کنید

1. مراقب خطرهای احتمالی جاده باشید

مراقب نقاط لغزنده ای باشید که ممکن است در جاده وجود داشته باشد. حتی اگر سایر قسمت های جاده بدون برف باشد، یخ در قسمت پل ها شایع تر است، بنابراین با احتیاط مناسب به پل ها و نقاط سایه در جاده نزدیک شوید.

آشنایی با نقاط لغزنده جاده در هنگام رانندگی در برف

2. هنگامی که در یک منطقه پر از برف گیر می کنید، از پدال گاز استفاده نکنید و چرخ های اتومبیل را نچرخانید

برف را از زیر لاستیک های اتومبیل خالی کرده و در زیر آن شن قرار دهید یا در زیر اتومبیل آشغال بریزید تا اصطحکاک ایجاد کنید. برای کمک به تماس لاستیک با زمین، در صورت امکان به آرامی ماشین را صاف کنید.

روش های پیشگیری از تصادفات در روزهای برفی

3. اگر انتهای عقب اتومبیل شما شروع به لغزیدن کرد، آن را کنترل کنید

اگر متوجه شدید که بر خلاف فاصله ها و اقدامات احتیاطی در هنگام رانندگی در زمستان، انتهای اتومبیل شما شروع به لغزیدن کرد، باید تا حد امکان از خطرات اجتناب کنید.

 • اگر در هنگام رانندگی بر روی برف یا یخ انتهای اتومبیل شروع به سر خوردن کرد، پا خود را از روی پدال گاز اتومبیل بردارید.
 • چرخ ها را به همان سمتی که اتومبیل سر می خورد، حرکت دهید تا مانع از سر خوردن شوید. بنابراین، اگر اتومبیل به سمت راست سر می خورد، چرخ ها را به سمت راست بچرخانید.

اقدامات احتیاطی در هنگام رانندگی در زمستان

4. اگر قسمت جلو اتومبیل سر می خورد، آن را کنترل کنید

اگر قسمت جلو اتومبیل شروع به لیز خوردن کرد، پا خود را از روی پدال گاز بردارید. در حین لیز خوردن از ترمز اتومبیل استفاده نکنید.

 • فرمان اتومبیل را به سمتی که اتومبیل در حال لیز خوردن است بچرخانید تا مانع از لیز خوردن اتومبیل شوید.
 • در صورتی که از دنده دستی استفاده می کنید، دنده را در حالت خلاص قرار دهید.

روش کنترل اتومبیل که سر می خورد

5. در هنگام نیاز به توقف، پدال ترمز را به آرامی فشار دهید

در صورت امکان، از توقف کامل اجتناب کنید، این کار حتی بهتر است. به آرامی سرعت خود را کم کنید تا وقتی به چراغ قرمز نزدیک می شوید، اتومبیل متوقف شود. اگر درست وقت صرف کنید، ممکن است بدن اینکه کاملا متوقف شوید، چراغ راهنما مجددا سبز شود.

 • اگر می بینید که چندین اتومبیل در جلوی شما توقف کرده اند، چندین بار با فاصله از هم ترمز کنید تا از برخورد تصادفی با اتومبیل های جلویی اجتناب کنید.
 • اگر متوجه شدید که لاستیک های اتومبیل قفل شده اند، پای خود را کاملا از روی ترمز بردارید.

نکات ایمنی و احتیاطی در هنگام رانندگی در برف

روش سوم: آماده سازی وسیله نقلیه قبل از شروع بارش برف

1. فشار لاستیک اتومبیل را کنترل کنید

وقتی دما کاهش پیدا می کند، فشار لاستیک نیز در واکنش به آن کاهش پیدا می کند. اگر فشار هوا در لاستیک شما نیاز به بالا رفتن دارد، خصوصا در آب و هوای سرد 30 درجه و پایین تر، آن را بررسی کنید.

وسایل مورد نیاز خودرو در هوای برفی

2.  خود لاستیک را کنترل کنید

در هنگام حرکت یک اتومبیل، اصطحکاک همیشه حائز اهمیت است، اما در هوای برفی، مهم تر نیز می شود. آج لاستیک را به طور کامل بررسی کنید میزان تاثیر آنها را بررسی کنید.

 • از یک سکه پول یک پنی برای تعیین عمق آج لاستیک خود استفاده کنید. سر یک سکه پنی را در قسمت شیار آج لاستیک وارد کنید. اگر قسمت پشتی سکه را پوشاند، آج لاستیک شما مناسب است. اگر می توانید کل پشت سکه را ببینید، باید لاستیک ماشین را عوض کنید.
 • علائم دیگری که باید موقع خرید لاستیک جدید در نظر بگیرید، شکاف ها و سوراخ های لاستیک، شیارهایی در جهت مخالف هم، کناره های لاستیک اتومبیل برآمده است.

اقدامات لازم برای خودرو قبل از بارش برف

3. اگر لاستیک هایی برای هوای برفی دارید، در صورت امکان آنها را جایگزین لاستیک های معمول خود کنید

لاستیک های مخصوص برف بهتر از لاستیک های معمولی هستند، زیرا آنها از مصالح خاصی ساخته شده اند که نرم باقی می مانند تا حداکثر اصطحکاک را در دمای زیر انجماد فراهم کنند. آنها همچنین طرح آج لاستیک ریل مانند دارند که در جاده های پر از برف و یخ اصطحکاک ایجاد می کند.

 • هر چهار چرخ اتومبیل را لاستیک های زمستانی نصب کنید تا اصطحکاک، ایمنی و کنترل وسیله نقلیه را حفظ کنید. اگر یا زمانی که هوا گرم تر می شود، مهم است که چرخ های معمولی اتومبیل را جایگزین چرخ های زمستانی کنید.
 • در هنگام مسافرت، زنجیر چرخ به همراه داشته باشید. اگرچه ممکن است ضروری نباشد که زنجیر چرخ را بر روی لاستیک های زمستانی اتومبیل نصب کنید، اما داشتن زنجیر چرخ برای رانندگی در جاده های خاصی در فصل زمستان ضروری است.

استفاده از لاستیک های زمستانی

4. تیغه های برف پاک کن شیشه جلو را تعویض کنید

قبل از برف، تیغه های برف پاک کن خود را بررسی کنید تا مشخص شود برف پاک کن ها واکنش سریعی به هر چیزی که به طور بالقوه دید شما را در حین رانندگی تحت تاثیر قرار دهد، پاک می کنند. اگر برف پاک کن ها شیشه جلو اتومبیل را به خوبی تمیز نمی کنند یا شکسته اند، آنها را فورا عوض کنید.

 • همچنین اطمینان حاصل کنید که یخ زدای جلو اتومبیل نیز از استانداردهای لازم برخوردار است. اگر یخ زدا شیشه جلو اتومبیل به خوبی عمل نمی کند، جایگزینی تیغه های برف پاک کن برای حرکت کردن کافی است.

بررسی اتومبیل و تجهیز آن برای هوای برفی

5.  سیستم خنک کننده خود را بررسی کنید

اطمینان حاصل کنید که سطح سیال در رادیاتور کافی است. مطمئن شوید که خنک کننده سیستم اتومبیل شما مناسب است. بررسی کنید که همه شلنگ ها در شرایط خوبی عمل می کنند و علائم ظاهری از ساییدگی ندارند.

راندن در هوای برفی

6. وضعیت باتری خود را ارزیابی کنید

هوای سرد می تواند باتری قدیمی را با سرعت بیشتری تخلیه کند. در قسمت بالای باتری، تاریخ نصب آن را بررسی کنید.

 • اگر تاریخ نصب باتری برای دو تا سه سال پیش است، قبل از اینکه فصل زمستان شروع شود، به خریدن باتری جدید فکر کنید.
 • هر گونه علائم پودر سفیدی که ممکن است در قسمت بالای پایانه اتصالات انباشته شده باشد را پاک کنید. این تجمع پودر سفید را با تهیه محلولی از مقدار برابر آب و جوش شیرین پاک کنید.

چگونه در شرایط جوی برفی رانندگی کنیم

7. اتومبیل خود را سرویس کنید

با بردن اتومبیل نزد مکانیکی یا اتو سرویس، اطمینان حاصل کنید که موتور اتومبیل شما در سطح بهینه عمل می کند. اگر در زمینه اتومبیل اطلاعات خوبی دارید، می توانید این کار بازرسی را خودتان در خانه انجام دهید. با این وجود، اگر نمی دانید که چه کار می کنید، از کمک یک متخصص استفاده کنید.

سرویس اتومبیل پیش از رانندگی در برف

8. اتومبیل خود را با زنجیر چرخ درست کنید

زنجیر چرخ را بر روی لاستیک اتومبیل قرار دهید. زنجیر چرخ را در بالا نگه دارید و بگذارید به طور یکنواخت در قسمت جلوی تایر و چرخ قرار بگیرد. هنگامی که زنجیرها به طور برابر و موثری در سه چهارم چرخ به طوریکه با زمین تماس ندارند، قرار گرفت، باقی مانده زنجیر را در سایر قسمت های لاستیک قرار دهید.

 • هنگامی که زنجیر چرخ ها سه چهارم کل لاستیک را پوشاندند، در داخل اتومبیل بنشینید و کمتر از یک متر با اتومبیل حرکت کنید. با این کار، آن قسمت از چرخ که قبلا بر روی زمین قرار داشت، اکنون با زمین تماسی ندارد.
 • ترمز دستی را بکشید، از اتومبیل بیرون آمده و مطمئن شوید که زنجیرهای باقی مانده را بر روی بقیه چرخ می کشید. برای محکم کردن زنجیرهایی که در آن قرار دارند از یک قلاب نزدیکتر استفاده کنید.
 • اضافه کردن زنجیر چرخ به وسیله نقلیه ممکن است برای رانندگی در بعضی جاده ها الزامی باشد، اما در صورتی که لاستیک های زمستانی داشته باشید، می توانید کمی خود را از دردسر نجات دهید و اصلا مجبور نباشید از زنجیر چرخ استفاده کنید.

روش بستن زنجیر چرخ

منبع: wikihow

از
9
رای