آموزش ساده و تصویری مراحل پنچرگیری لاستیک دوچرخه

آموزش ساده و تصویری مراحل پنچرگیری لاستیک دوچرخه گاهی اوقات پیش می آید که تایر دوچرخه سوراخ شود و این موجب پنچر شدن آن می شود. می توان با استفاده از روش ها و ابزارهای ساده که در ادامه بیان شده است به سادگی پنچرگیری لاستیک دوچرخه را انجام دهید.

هر چیزی می تواند باعث سوراخ شدن تایر دوچرخه شما شود. پنچر شدن تایر ناراحت کننده است، اما خوشبختانه تعمیر آن با ابزار و روش های مناسب، کار آسانی است. ابتدا، تیوب را خارج کرده و سوراخ روی آن را پیدا کنید. از یک کیت پنچر گیری برای چسباندن سوراخ تیوب استفاده کنید. تیوب را باد کنید تا نتیجه کار خود را بررسی کنید، سپس آن را روی چرخ وصل کنید. خیلی سریع می توانید به ادامه دوچرخه سواری بپردازید

روش های ساده و سریع پنچرگیری تایر دوچرخه

الف: پیدا کردن سوراخ دوچرخه

1. لاستیک و تیوب را از چرخ خارج کنید

با تثبیت کردن جای دوچرخه، چرخ آن را دربیاورید. سپس از یک اهرم تایر برای خارج کردن تایر استفاده کنید. اهرم را بین تایر و لبه قرار دهید و دور تا دور حرکت دهید. هنگامی که تایر خارج شد، تیوب را از آن بیرون بکشید.

 • اگر هوای آن را خارج کنید، راحت تر می توان تیوب را جدا کرد.

ساده ترین روش های پنچرگیری تایر دوچرخه

2. چیزی که تایر را سوراخ کرده است پیدا کنید، اگر هنوز آنجاست آن را در بیاورید

اگر این کار را نکنید بعد از تعویض تیوب نیز مجدداً باعث سوراخی می شود و تمام کار شما را هدر می دهد. گاهی اوقات پیدا کردن آن شی آسان است، مثل میخی که تایر را سوراخ کرده است. در بعضی موارد نیز سنگ ها یا شیشه ای کوچک درون تایر گیر کرده است، بنابراین تایر را بیرون بیاورید تا این اجسام را خارج کنید.

 • اگر دستکش دارید، از آنها استفاده کنید تا از بریدگی انگشتان حفاظت شود.  
 • دوباره سطح تیوب را بررسی کنید.

مراحل پنچرگیری لاستیک دوچرخه

3. تیوب را باد کنید و دنبال سوراخ روی آن باشید

اگر باد تیوب را خالی کرده باشید، پیدا کردن سوراخ روی آن سخت می شود. تلمبه را به تیوب وصل کرده و آن را با هوا پر کنید. سپس به دنبال جای سوراخ باشید. در صورتی که سوراخ بزرگ باشد، به راحتی دیده می شود. تمام سوراخ های لوله را برای پیدا کردن سوراخ های واضح چک کنید.

 • زمانی که اولین سوراخ را پیدا کردید، جستجو را متوقف نکنید، اگر جسم درون تایر رفته باشد، می تواند چند سوراخ ایجاد کند، پس کل تیوب را بررسی کنید.

آموزش تصویری روش پنچرگیری دوچرخه

4. چنانچه نتوانستید سوراخ را ببینید، به صدای خرج هوا گوش کنید

در مواردی که سوراخ خیلی ریز است و نمی توانید آن را پیدا کنید، برای پیدا کردن آن باید تیوب را نزدیک گوش خود بیاورید. حالا تیوب را فشار دهید تا هوا شروع به تخلیه کند و به صدای خروج هوا در آنجا گوش دهید.

 • حتی اگر بعد از شنیدن صدای تخلیه هوا نتوانستید سوراخ را پیدا کنید؛ می توانید از روش ظرف آب برای پیدا کردن محل دقیق آن  استفاده کنید.

بهترین روش پنچرگیری لاستیک دوچرخه

5. تیوب را وارد یک سینک پر از آب کنید تا ببینید حباب از کجا بیرون می آید

وقتی نمی توانید سوراخ را پیدا کنید، یک سینک را با آب پر کنید و تیوب را داخل آن قرار دهید تا هوا خارج شود و سپس بررسی کنید که حباب ها از کجا خارج می شوند. وقتی حباب ها را می بینید، مکان دقیق سوراخ مشخص می شود.

 • اگر تقریباً بدانید سوراخ کجاست اما نمی توانید آن را مشخص کنید؛ این ترفند مفید است زیرا حباب ها مکان دقیقی را به شما می دهند.
 • اگر در هنگام دوچرخه سواری یک تایر مسطح بگیرید، این امکان پذیر نخواهد بود، بنابراین بهترین تلاش خود را برای گوش دادن به خروج هوا در این حالت کنید.

چگونه لاستیک دوچرخه را پنچرگیری کنیم

6. سوراخ را علامت گذاری کنید تا آن را گم نکنید

اگر با یک سوراخ کوچک سر و کار دارید، دیدن آن دشوار است، بنابراین گذاشتن علامت روی تیوب به شما کمک می کند هنگام تعمیر آن را سریعتر پیدا کنید. بعضی از کیت های پنچر گیری یک تکه گچ در خود دارد، بنابراین می توانید با آن یک دایره دور سوراخ بکشید.

 • از خودکار یا مداد استفاده نکنید، اینها می توانند سوراخ دیگری روی تیوب ایجاد کنند.

آموزش پنچرگیری دوچرخه

ب: پنچرگیری سوراخ تایر دوچرخه

1. اطراف سوراخ را تمیز کنید تا به چسبندگی کمک کند

بیشتر کیت های پنچرگیری یک تکه کوچک کاغذ سنباده به همراه دارند که می توانید سطح محل اتصال چسب را با آن تمیز و آماده کنید. کاغذ سنباده را بگیرید و به آرامی دور سوراخ بکشید. هنگامی که لاستیک کمی تغییر رنگ داد، دیگر ادامه ندهید.

 • اگر کیت پنچرگیری شما با کاغذ سنباده همراه نیست؛ از یک کاغذ سنباده دانه درشت با میزان سختی 100 استفاده کنید.

پنچرگیری سوراخ تایر دوچرخه

2. با انگشت خود چسب پنجرگیری را بزنید

مقدار مناسبی از چسب پنجرگیری را روی انگشت خود فشار دهید و اطراف سوراخ بمالید. از مقداری استفاده کنید که تقریباً به اندازه وصله ای که بکار می برید، باشد.

 • چسب خیلی زیاد مصرف نکنید زیرا بعد از اینکه تایر را روی چرخ وصل کردید، می تواند باعث چسبیدن به قسمت داخلی تایر شود.
 • چسب بعد از خشک شدن روی انگشت قابل جدا کردن است. اگر جدا نشد، دستان خود را با صابون و آب گرم بشویید.

نکات استفاده از چسب پنچرگیری دوچرخه

3. بگذارید چسب 30 تا 60 ثانیه بماند

وقتی چسب در معرض هوا قرار می گیرید چسبناک تر می شود. و بعد از حدود یک دقیقه به حداکثر چسبندگی خود می رسد، بنابراین اجازه دهید چسب قبل از قرار دادن پچ برای یک دقیقه در معرض هوا بماند. در غیر این صورت به خوبی نمی چسبد.

زمان مناسب برای عملکرد چسب پنچرگیری

4. پچ را روی سوراخ فشار دهید

فویل را در پشت تکه مانند برچسب بردارید. وصله پنچرگیری را طوری تنظیم کنید که مرکز آن مستقیماً روی سوراخ باشد، سپس آن را به پایین فشار دهید. وصله را به مدت 1 دقیقه نگه دارید تا چسب بچسبد.

 • مراقب باشید قسمت پشتی آن کثیف نباشد. هر نوع گرد و غبار یا زباله می تواند از پنچرگیری کامل جلوگیری کند.

چسب وصله پنچرگیری

5. برای اطمینان از انجام درست پنچرگیری، تیوب را باد کنید

تیوب را به تلمبه وصل کنید و آن را دوباره باد کنید. برای شنیدن صدای خروج هوا، اطراف وصله را به گوش خود نزدیک کنید. اگر صدای قابل توجهی شنیده نمی شود، پس پنچرگیری به خوبی انجام شده است.

 • برای آزمایش دیگر، تیوب را در یک سینک کامل فرو بریزید و بررسی کنید که آیا حباب هوا مشاهده می کنید یا خیر. اگر این گونه نباشد، مهر و موم محکم است.

برای اطمینان از انجام درست پنچرگیری، تیوب را باد کنید

6. تیوب و تایر را روی چرخ قرار دهید

ابتدا تیوب را داخل تایر قرار دهید. سپس تایر را برای پیدا کردن جهت درست نصب روی چرخ (علامت فلش) بررسی کنید. سوپاپ تیوب را مستقیماً از طریق سوراخ روی چرخ قرار دهید. دور چرخ کار کنید و تایر را درون مهره های چرخ فشار دهید. سپس چرخ را روی دوچرخه قرار دهید.

 • بررسی کنید تا مطمئن شوید هیچ قسمتی از تیوب از تایر خارج نشود. اگر اینطور بود، از اهرم تایر استفاده کنید تا آن را به سر جای خود برگردانید.
 • مطمئن شوید که اتصال سوپاپ مستقیم از تایر خارج شده است. اگر کج شده باشد، می تواند آسیب ببیند.

چطور پنچرگیری دوچرخه انجام دهیم

از
0
رای