چگونه گل آفتابگردان را در گلدان پرورش دهیم، روش کاشت و مراقبت از گل آفتابگردان در گلدان

چگونه گل آفتابگردان را در گلدان پرورش دهیم، روش کاشت و مراقبت از گل آفتابگردان در گلدان گل آفتابگردان کاربردهای زیادی دارد، از جمله استفاده از روغن آن در پخت و پز. یادگرفتن روش کاشت و پرورش آفتابگردان در گلدان بسیار ساده است. در ادامه مراحل پرورش و نگهداری از گل آفتابگردان ارائه شده است.

گل آفتابگردان کاربردهای بسیار زیادی دارد. روغن آنها برای بیودیزل و روغن پخت و پز استفاده می شود، دانه های آفتابگردان می تواند یک میان وعده خوشمزه باشد. گل آفتابگردان باعث روشنی و شادابی هر پنجره یا بالکنی می شود. پرورش آفتابگردان در گلدان یک پروژه آسان است که حتی بچه های کوچک هم می توانند از آن لذت ببرند.

مراحل پرورش گل آفتابگردان در گلدان

الف: آفتابگردان و گلدان خود را انتخاب کنید

1. دانه های آفتابگردان را برای پرورش خریداری کنید

می توانید تخم آفتابگردان را از فروشگاه های گل و گیاه تهیه کنید، یا می توانید آنها را بصورت آنلاین سفارش دهید. اگر می خواهید انواع نادرتری از گل آفتابگردان را داشته باشید، احتمالاً بتوانید به صورت آنلاین آن را تهیه کنید. گونه های کوتوله برای پرورش در گلدان مناسبترند.

 • بذر آفتابگردان در فروشگاه های مواد غذایی نیز به فروش می رسد، اما اینها برای خوردن است نه برای رشد. .به یاد داشته باشید دانه های بو داده آفتابگردان جوانه نخواهند زد.
 • اگر از قبل گیاه آفتابگردان داشته اید، دانه ها را از گل جدا کنید و آنها را در یخچال نگه دارید. سعی کنید هر چه سریعتر دانه ها را بکارید. ممکن است بذرهای قدیمی تر سخت تر رشد کنند.

روش پرورش گل آفتابگردان در گلدان

2. نوع آفتابگردان خود را انتخاب کنید

یک بسته از دانه های آفتابگردان به طور واضح، نوع گونه و میزان رشد آن را نشان خواهد داد. اگر از فروشگاه گل و گیاه خرید می کنید، می توانید از مسئول آن سوال کنید.

 • گل آفتابگردان تنها با یک گل دانه رشد می کند. اگر می خواهید گل های آفتابگردان را در تمام تابستان نگه دارید، مجبورید هر 10 تا 14 روز آن را پیوند بزنید. با این حال، انواع گونه های تک ساقه ای دارای گرده های کمتری هستند، بنابراین گرده ها روی ایوان، مبلمان یا لباس های شما ریخته نمی شود.
 • شاخه های آفتابگردان در طول فصل تولید مثل بدون نیاز به پیوند مجدد، گل های زیادی را تولید می کند. شاخه های آفتابگردان برخی از رنگ های غیر معمول مانند جگری و شکلات را نیز دارند.

کاشت گل آفتابگردان در گلدان

3. گلدانی با اندازه مناسب پیدا کنید

اندازه گلدان خود را متناسب با رشد گیاهی که قصد دارید پرورش بدهید و همچنین تعداد گل هایی که قصد کاشت دارید، انتخاب کنید. به طور کلی، بیشتر گل های آفتابگردان کوتوله را در گلدان های 30 تا 41 سانتی متری می کارند.

 • گل آفتابگردان غول پیکر نیاز به ظرفی  حداقل 19 لیتری دارد.
 • اگر ظرفی را که قبلا برای کاشت چیز دیگری استفاده می کردید برای کاشت آفتابگردان انتخاب کردید، حتماً آن را تمیز و استریل کنید. همچنین ممکن است مجبور شوید سوراخ های زهکشی را مجدداً در یک ظرف ایجاد کنید. بدون آنها، ممکن است ریشه گل های شما پوسیده بشود.
 • برای گرفتن آب اضافی، زیر گلدان یک بشقاب یا زیرگلدانی بگذارید.

آموزش روش کاشت گل آفتابگردان در گلدان

4. خاک گلدان و کمپوست را اضافه کنید

برای کاشت گل آفتابگردان از یک خاک سطحی غنی و مرغوب استفاده کنید. مخلوط کردن کمپوست، یک منبع غذایی خوب برای آفتابگردان بوجود می آورد.

 • خاک سطحی Ph بین 5.5 و 7.5 درصد دارد و حاوی بیش از 3 درصد مواد آلی است. این ارقام روی بسته بندی خاک نوشته شده است.
 • تا زمانی که از خاک سطحی با کیفیت استفاده می کنید، دیگر نیازی به افزودن هیچ ماده زهکشی مانند سنگ یا شن به کف ظرف ندارید. انجام این کار در واقع مانع از حرکت آب می شود و می تواند از تخلیه مناسب گلدان شما جلوگیری کند.

روش ساده پرورش گل آفتابگردان در گلدان

ب: کاشتن گل آفتابگردان
1. هر دانه را به اندازه 2.5 سانت درون خاک بگذارید

اگر بیش از یک بذر در ظرف خود می کارید، دانه ها را با فاصله 10 تا 13 سانتی متری از هم بکارید. ممکن است بعد از کاشت بذر خود لازم باشد لایه نازکی از کود به بالای خاک اضافه کنید.

 • حتماً شعاع 10 تا 13 سانتی متر برای هر دانه را در نظر بگیرید. دانه ها را خیلی نزدیک به لبه ظرف نکارید.

کاشتن گل آفتابگردان

2. دانه ها را به طور روزانه آبیاری کنید

گیاه آفتابگردان به دلیل رشد بیشتر، نیاز به آبیاری بیشتری دارد. اطمینان حاصل کنید که خاک مرطوب و به خوبی زهکشی بشود. در طول جوانه زنی دانه ها حداقل 7.6 لیتر آب در هفته به گیاه بدهید.

 • آفتابگردان هایی که در این مرحله آب کافی دریافت نکنند، ساقه های ضعیفی خواهند داشت که قادر به نگه داشتن گل سنگین سر نیست.
 • اگر آب نسبتاً سریع از گلدان خارج می شود، خاک زهکشی مناسبی ندارد.

آب مورد نیاز گل آفتابگردان

3. مراقب جوانه بذرها باشید

طی یک هفته تا 10 روز، باید گیاه کوچکی از دانه های شما رشد کند. در طی این مدت، هر روز به گلدان ها آب بدهید و مطمئن شوید که خاک به خصوص در اطراف دانه ها مرطوب باشد.

 • اگر گل آفتابگردان شما در بیرون خانه است، ممکن است بخواهید نهال ها را با سبد یا توری بپوشانید تا از پرندگان محافظت شود.

نکات مهم در پروروش گل آفتابگردان در گلدان

ج: مراقبت از آفتابگردان
1. در صورت دلخواه کود اضافه کنید

در حالی که برای رشد گل آفتابگردان الزامی به استفاده از کود نیست، اما استفاده از کود به روشن تر و پر رنگ تر شدن گل ها کمک می کند. با کود گیاهی مایع حاوی نیتروژن شروع کنید و سپس در هنگام جوانی زنی به سراغ فسفر بروید.

 • همچنین می توانید کود رقیق شده را به آفتابگردان اضافه کنید. مواظب باشید که بیش از حد به گیاه کود ندهید زیرا ممکن است باعث شکستن ساقه شود.

مراقبت از گل آفتابگردان

2. آفتابگردان را در نور مستقیم خورشید نگه دارید

با رشد دانه ها، گیاه به نور مستقیم خورشید دارد تا ساقه ها ضخیم و قوی بشوند و قادر به نگه داشتن گل آن باشند. هنگامی که آفتابگردان بزرگ شد باید 6 تا 8 ساعت از روز،  نور مستقیم خورشید داشته باشد.

 • اگر در معرض نور مستقیم خورشید نباشد، به سمت خورشید خم می شود و ممکن است به مرور زمان به ساقه ها آسیب بزند.

میزان نور مورد نیاز گل آفتابگردان

3. چندین بار در هفته به آفتابگردان خود آب بدهید

انتظار می رود بیشتر از سایر گل ها به آفتابگردان آب دهید. هر روز دو بار خاک را بررسی کنید، باید دائماً مرطوب باشد. به طوری کلی هفته ای 7.6 لیتر به آفتابگردان آب دهید.

 • اگر گل آفتابگردان شما در فضای باز است، پس از رسیدن به 0.3 تا 0.61 متر ارتفاع، باید روی آن آبپاشی کنید. اگر روزی بسیار گرم و خشک دارید، ممکن است نیاز به جبران کمبود آب باشد.
 • با رشد گل، منطقه ریشه را در 7.6 تا 10.2 سانتیمتر اطراف گیاه خود آب دهید.
 • یک اسپری دستی داشته باشید و سر گل را به طور مرتب با اسپری، آب بپاشید.

روش نگهداری از گل آفتاب گردان

4. در صورت لزوم گیاه خود را با چوب، قائم کنید

برخی از انواع گل آفتابگردان که زیاد بلند نمی شوند نیاز به پشتیبانی دارند. با این حال، اگر گل آفتابگران شما به 0.91 متر برسد یا بلندتر شود، باید با چیزی حالت قائم آن را حفظ کرد تا جلوی افتادگی سر آن را بگیرید.

 • حمایت کننده را در گلدان قرار ندهید زیرا ممکن است با رسیدن آفتابگردان به اندازه کامل، سنگینی سر آن باعث واژگون شدن گلدان شود. می توان گیاه را با اتصال به دیوار یا یک شی ء دیگر پشتیبانی کرد.

اقدامات لازم جهت نگه داری از گل آفتابگردان در گلدان

5. دانه ها را برداشت کنید

اگر آفتابگردان شما دانه های خوراکی دارد بگذارید تا روی ساقه رشد خود را تمام کنند. دانه ها رسیده و خشک می شوند. اگر گل آفتابگردان شما در حیاط است، روی آن را با کیسه پارچه ای بپوشانید تا از خورده شدن تمام دانه ها توسط پرندگان جلوگیری شود.

 • به طور کلی، دانه های آفتابگردان سیاه یا خاکستری با نوارهای سفید است.
 • هنگامی که پشت گل قهوه ای می شوند، دانه ها آماده برداشت می شوند.
 • پس از خشک شدن، می توانید دانه ها را در یک ظرف محکم و در دمای اتاق برای 4 ماه نگه دارید. همچنین در صورت نیاز به نگهداری در مدت طولانی می تواند آن را فریز کنید.
 • جوانه های آفتابگردان نیز قابل خوردن هستند. ابتدا آن ها را پوست کنید تا تلخی آن از بین برود، سپس به مدت 3 دقیقه بخار پز کنید یا بجوشایند. این جوانه ها در کره سیر خوشمزه خواهند شد.

زمان برداشت گل آفتابگردان

منبع: wikihow

از
49
رای