پاک کردن رنگ خوراکی از روی لباس و فرش با چند روش ساده

پاک کردن رنگ خوراکی از روی لباس و فرش با چند روش ساده چگونه لکه رنگ خوراکی را از روی لباس پاک کنیم ؛ راه های پاک کردن رنگ خوراکی از روی لباس و فرش ؛ پاک کردن لکه رنگ از روی لباس و فرش را در این مطلب سلام دنیا بخوانید.

استفاده کردن از رنگ‌های خوراکی به شکل مایع، ژل و یا پودر برای تهیه دسرها رنگی و غذاهای رنگارنگ امری کاملا بی‌خطر میباشد. همه اشکال و انواع رنگ‌ها بسیار غلیظ هستند و اگر بر روی پارچه‌ (لباس) بریزند به راحتی لکه ها را به وجود می آورند. خبر خوب این است که از بین بردن لکه ها کار خیلی سختی نیست و می توانید با وسیله های خشکشویی معمولی که احتمالاً در خانه دارید این کار را انجام دهید. رنگ های خوراکی به سرعت خشک می شوند، بنابراین مهم است که لکه را در اسرع وقت بشویید تا راحت تر از بین برود. ما در این مطلب سلام دنیا، به شما روش پاک کردن رنگ خوراکی از روی لباس و فرش پرداختیم. با ما همراه باشید.

 • نوع لکه: بر پایه رنگ
 • نوع شوینده: مواد شوینده لباسشویی 
 • دمای آب: سرد

آنچه که شما برای پاک کردن رنگ خوراکی از روی لباس نیاز دارید

تجهیزات یا  ابزار
لباس
 • شیر آب
 • برس نرم (اختیاری)
 • چاقوی آشپزخانه (اختیاری)
 • تشت آب برای خیساندن
 • ماشین لباسشویی
فرش یا اثاثه یا لوازم داخلی
 • چاقو
 • حوله کاغذی یا پارچه سفید
 • وکیوم (اختیاری)
مواد شوینده مورد نیاز

برای لکه لباس 

 • آب سرد
 • مواد شوینده برای لباس یا لکه بر
 • سفید کننده بر پایه اکسیژن

برای لکه فرش یا اثاثه یا لوازم داخلی

 • آب گرم
 • سفید کننده بر پایه اکسیژن

مراحل پاک کردن رنگ خوراکی از روی لباس

قبل از شروع کار


حتما بخوانید: پاک کردن لکه جوهر از روی لباس


 • اگر برچسب (لکه) روی لباس فقط خشک شده باشد، ناحیه لکه‌دار را با یک پارچه سفید خشک یا حوله کاغذی پاک کنید. در اسرع وقت به خشکشویی بروید و جای لکه را مشخص کنید.
 • اگر از کیت خشکشویی خانگی استفاده می‌کنید، قبل از قرار دادن لباس در کیسه های خشک‌کن، حتماً لکه را با لکه‌بر از بین ببرید.
 • به خاطر داشته باشید که نباید هیچ لباسی را در خشک کن داغ اگر که لکه هنوز قابل مشاهده باشد، قرار دهید. حرارت زیاد می تواند رنگ را تنظیم و ثابت کند و حذف آن را تقریبا غیرممکن کند.

پاک کردن رنگ خوراکی از روی لباس

چگونه لکه‌های رنگ خوراکی را از لباس های خود پاک کنیم 

1. لکه را زیر آب سرد بگیرید

هرچه سریع تر نقطه لک شده را به طور برعکس (لباس را پشت و رو کنید) و مستقیماً زیر شیر آب سردی که کاملاً باز است نگه دارید تا لکه از روی پارچه پاک شود. اگر رنگ خوراکی به شکل پودر یا ژل است، آن را با دست یا با پارچه مالش ندهید زیرا باعث می‌شود که رنگ حتی بیشتر به خورد پارچه برود. مواد جامد را با یک چاقو بردارید و پودرهای موجود را بتکانید.

پاک کردن لکه رنگ غذا از روی لباس

2. مواد شوینده یا لکه بر را بر روی آن بمالید

پس از شستشو با آب، از مقداری شوینده مایع که حاوی آنزیم هایی است که لکه هایی مانند تاید یا پرسیل را از هم جدا میکند یا یک لکه بر ، بر روی لکه ، استفاده کنید. با انگشتان خود یا یک برس نرم روی لکه‌بر بکشید و قبل از شستن لباس، اجازه دهید حداقل 15 دقیقه بر روی لباس شما باقی بماند.

3. در سفید کننده های مبتنی بر اکسیژن لباس را خیس کنید

اگر لکه باقی ماند، محلولی از آب خنک و سفید کننده مبتنی بر اکسیژن (OxiClean، Clorox 2، Country Save Bleach یا Purex 2 Color Safe Bleach) را باهم مخلوط کنید.از دستورالعمل های بسته بندی برای اینکه بدانید چه مقدار از محلول را در آب بریزید استفاده کنید. تمام لباس را به طور کامل زیر آب بگیرید و اجازه دهید حداقل هشت ساعت در آن خیس بخورد.

4. طبق روال و معمول خود آن را بشویید

اگر لکه از بین رفت، طبق معمول آن را بشویید.اگر لکه روی لباس باقی ماند، محلول سفید کننده اکسیژن و آب را مخلوط کرده و ر.ند را دوباره تکرار کنید.ممکن است این کار با چندین بار خیساندن آن طول بکشد تا لکه از بین برود.

نحوه پاک کردن لکه های رنگ خوراکی از روی فرش یا اثاثه یا لوازم داخلی

فرقی نمی کند لباس، فرش یا اثاثه یا لوازم داخلی باشد، هر چه سریعتر مواد جامد را از روی آن پاک کنید. اگر رنگ بر روی کوسن صندلی آشپزخانه بریزد، از همان محلول‌ها و تکنیک‌های تمیزکننده توصیه شده برای فرش استفاده کنید. مراقب باشید که پارچه بیش از حد اشباع نشود، زیرا رطوبت بیش از حد در کوسن می تواند مشکلاتی را ایجاد کند.


حتما بخوانید: پاک کردن لکه جوهر از روی فرش


نکته

اگر اثاثه یا لوازم داخلی وینتیج یا ابریشمی است، با یک شرکت تمیزکننده اثاثه یا لوازم داخلی حرفه ای مشورت کنید.

1. لکه را از بین ببرید

اگر غذا چسبناک است، از لبه چاقو یا کاردک برای برداشتن مواد جامد استفاده کنید. آن را مالش ندهید، این کار رنگ را به عمق الیاف میرساند. برای لکه های مایع، تا جایی که ممکن است با یک دستمال کاغذی سفید لکه را پاک کنید. مقداری آب خنک ساده را بر روی محل لکه دار بریزید تا لکه رقیق شود (بیش از حد اشباع نشود) با این کار لکه را از بین میبرید.

2. با سفید کننده مبتنی بر اکسیژن آن را حل کنید

اگر لکه باقی ماند، محلولی از سفید کننده مبتنی بر اکسیژن و آب گرم را طبق دستورالعمل بسته با هم مخلوط کنید. این مقدار معمولاً یک قاشق غذاخوری در هر فنجان آب می باشد. محلول را هم بزنید تا کاملا حل شود و از یک پارچه سفید تمیز استفاده کنید تا محلول را روی ناحیه لکه دار بمالید و از لبه بیرونی لکه به سمت مرکز کار کنید تا لکه بزرگتر نشود. اجازه دهید محلول حداقل 30 دقیقه بر روی آن باقی بماند و سپس آن را پاک کنید.

3. در صورت نیاز این عمل را تکرار کنید و اجازه دهید خشک شود

اگر لکه روی فرش یا اثاثه یا لوازم داخلی باقی ماند، دستورالعمل های فرش و اثاثه یا لوازم داخلی را در صورت لزوم تکرار کنید. اجازه دهید منطقه به دور از حرارت مستقیم خشک شود. اگر مقداری از سفید کننده اکسیژن بر روی فرش ظاهر شد، به سادگی آن را با جاروبرقی (وکیوم) پاک کنید.

سخن آخر

ما در این مطلب به شما روش پاک کردن لکه های رنگ خوراکی از روی لباس و فرش را به زبان ساده بیان کردیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد.


مقالات مرتبط:

تمیز کردن مبل با جوش شیرین + پاک کردن لکه مبل چرمی، پارچه ای
 

از
6
رای