آموزش پاک کردن لکه جوهر از روی لباس با 4 روش عالی و کاربردی

آموزش پاک کردن لکه جوهر از روی لباس با 4 روش عالی و کاربردی پاک کردن لکه جوهر از روی لباس میتواند یکی از طاقت فرسا ترین کارهای دنیا باشد. در این مطلب سلام دنیا، چند روش ساده و کاربردی برای از بین بردن لکه جوهر روی لباس به شما معرفی کردیم.

خودکاری که در جیب خود داشتید، نشت کرده یا آستین خود را روی صفحه ای از جوهر که هنوز خشک نشده بود، قرار داده اید و حالا روی پیراهن نخی یا شلوار جین مورد علاقه خود یک لکه جوهر دارید! اگر طبق معمول فقط لباس را در لباسشویی بیندازید، احتمالاً لکه دائمی می شود، اما با کمی صبر و برخی از روش خانگی معمولی، می توانید اکثر لکه های جوهر را کاملاً از بین ببرید. این راهنما از وب سایت سلام دنیا، به شما می آموزد تا اول نوع لکه ای را که با آن سر و کار دارید را مشخص کنید و با توجه به آن آموزش پاک کردن لکه جوهر خودکار از روی لباس و همچنین روش هایی برای از بین بردن انواع مختلف جوهر ارائه می دهد.

روش اول پاك كردن لكه جوهر از روي لباس 

مرحله اول: تعیین کنید که با چه نوع جوهری سروکار دارید

همه قلم هایی که دارای توپ هستند، قلم های توپی واقعی نیستند، و قلم های مختلف از انواع مختلف جوهر استفاده می کنند که باید به روش های مختلف برداشته شوند. قلم های توپ سنتی (مانند همه ی قلم های رایج Bic و Paper Mate) از جوهر روغنی که سریع خشک می شود استفاده میکنند که برای پاک کردن واز بین بردن نیاز به حلال دارد.

از طرف دیگر قلم های غلتکی (تولید کنندگان رایج شامل Uni.Ball و Pilot) از جوهرهای مبتنی بر آب استفاده می کنند که نسبتاً راحتر قابل پاک کردن هستند، در حالی که قلم های ژلی از یک نوع جوهر بسیار رنگی استفاده می کنند که می توانند کمی مشکل تر باشد.

 • اگر قلم هایی مختلف دارید ، به وب سایت هر فروشگاه اینترنتی لوازم اداری آنلاین بروید و نام / مدل قلم را جستجو کنید. توضیحات محصول به شما می گوید که آیا این یک توپ مخصوص توپی ، غلتکی یا قلم ژلی است.
 • همچنین می توانید برای اطلاعات بیشتر و دستورالعمل های مربوط به حذف جوهر ، وب سایت سازنده قلم را بررسی کنید.

حتما بخوانید: تمیز کردن مبل با جوش شیرین


پاك كردن لكه جوهر خودکار از روي لباس

مرحله دوم : با یک لکه مرموز کنار بیایید

اگر خودکار ندارید و نمی دانید نوع آن چیست ، ابتدا روش از بین بردن جوهر توپی را امتحان کنید.  اگر این کار نکرد ، به روش جوهر غلتکی ، و در آخر ، روش جوهر ژلی بروید. بین هر روش (برای از بین بردن لکه) لباس را کاملاً بشویید ، اما تا زمانی که لکه از بین نرفته است ، آن را در خشک کن قرار ندهید!

روش پاک کردن لکه خودکار از روی لباس

مرحله سوم : برچسب پارچه خود را بخوانید

اگر لباس شما قابل شستشو در ماشین است ، همانطور که بیشتر پوشاک پنبه ای هستند، باید  در از بین بردن لکه با احتیاط در خانه عمل کنید . اگر پوشاک شما فقط با دست قابل شستشو هستند و باید برای تمییز کردن از بخار استفاده کنیم ، بهتر است آن را برای کمک به محل خشکشویی محله خود ببرید. هزینه شستشوی پیراهن معمولاً زیر 5 دلار است و در وقت و زحمت زیاد صرفه جویی میکنید.

 • حتماً به تمیز کننده خشکشویی بگویید چه نوع قلمی باعث لکه دار شدن لباس شما شده یا بهتر آنکه، قلم را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید تا از لک شدن بیشتر جلوگیری شود و آن را با خود به خشک شویی ببرید.

روش از بین بردن لکه جوهر

روش دوم پاك كردن لكه جوهر از روي لباس (قلم توپی)

حذف یک لکه قلم توپی (جوهر روغنی)

1. یک حلال مناسب در اطراف خانه خود پیدا کنید

روش مناسب پارچه ای برای از بین بردن لکه روغنی با اتانول (الکل اتیل) است که در بسیاری از محصولات خانگی یک ماده رایج است. مالیدن الکل، اسپری مو (ترجیحا آئروسل، بدون الکل) یا یک ضدعفونی کننده دست مبتنی بر الکل، همه گزینه های خوبی هستند.

 • دستمال مرطوب های آماده و برخی مارک های دستمال مرطوب بچه ها نیز این ترفند را با دقت انجام می دهند.

پاک کردن جوهر خودکار از روی پارچه

2. پوشاک آغشته شده به جوهر را روی یک سطح صاف قرار دهید

می توانید از یک حوله سفید خشک (قابل جدا شدن) یا چند لایه حوله کاغذی یا دستمال استفاده کنید.این جوهر را به خود جذب میکند.اطمینان حاصل کنید که فقط یک لایه از پارچه روی حوله ساکن است، در غیر این صورت، شما نیز ریسک آن را دارید که لکه را به قسمت دیگری از لباس پخش کنید.

چگونه جوهر خودکار را از روی لباس پاک کنیم

3. حلال مبتنی بر الکل را انتخاب و اعمال کنید (پاک کردن لکه جوهر با الکل)

اگر از روش مالیدن الکل استفاده می کنید ، یک توپ پنبه ای را در آن خیس کنید و آنرا آزادانه روی لکه بمالید. اگر از ضدعفونی کننده دست استفاده می کنید، مقداری از آن را بیرون بزنید و با استفاده از یک توپ پنبه ای یا انگشتان خود آن را برروی لکه بمانید.

 • اگر از اسپری موی سر استفاده می کنید ، آن را اسپری کنید تا پارچه اشباع شود. اگر از دستمال مرطوب استفاده می کنید ، پارچه را محکم ببندید، سعی کنید واقعاً حلال را درون لکه فشار دهید. شما همچنین می توانید دستمال مرطوب را روی پارچه بگذارید، و چیزی سنگین را در بالای آن قرار دهید (مانند یک بشقاب شام به وزن یک کتاب ، یا قوطی غذا) برای چند دقیقه.

پاك كردن لكه جوهر روان نویس از روي لباس

4. 3 تا 5 دقیقه صبر کنید

بسته به میزان قدرت آن و مدت زمانی که لکه بر روی ان وجود داشته است ، حلال ممکن است برای تجزیه روغنها در جوهر چند دقیقه زمان لازم داشته باشد.

 • محصولات مبتنی بر الکل می توانند به سرعت خشک شوند ، بنابراین در صورت لزوم بیشتر اسپری کنید تا سطح مرطوب شده به اندازه کافی طولانی باقی بماند تا جوهر از بین برود.

حلال جوهر خودکار

5. لکه را لکه دار کنید

از پارچه ای تمیز و خشک برای لکه دار شدن لکه استفاده کنید. شما می خواهید جوهر را از لباس خود به داخل پارچه لکه دار و سطح جاذب زیر آن بفرستید. اگر در این مرحله همه جوهرها به راحتی از بین نرفتد، بیشتر این فشار را انجام دهید.


حتما بخوانید: پاک کردن لکه جوهر از روی فرش


لکه خودکار روی لباس

6. در صورت لزوم درمان (روش) را تکرار کنید

اگر توانستید اکثر جوهرها را با استفاده از حلال الکل خود حذف کنید ، در مسیر صحیحی قرار دارید! اگر مقداری جوهر باقی مانده است ، لباس را به قسمت تمیز حوله منتقل کنید ، یا مقداری حوله کاغذی جدید را در زیر آن قرار دهید.کمی حلال بمالید ، صبر کنید و سپس یکبار دیگر آن را صاف و لکه دار کنید.

پاك كردن لكه جوهر خودكار از روي لباس

7. ناحیه آغشته شده با محلول را با استفاده از مواد شوینده بشویید

اگر فقط مقداری جوهر باقی مانده است ، یا فکر می کنید همه آن را بدست آورده اید ، اما از طرفی دیگر می خواهید مطمئن شوید ، مقدار کمی از صابون های معمولی خود را به محل آسیب دیده (لکه دار)بمالید. بگذارید چند دقیقه در آن خیس شود. سپس پارچه را با هم مالش دهید تا آن را تحریک کرده و آن را کاملاً زیر آب گرم بشویید.

 • اگر لکه کاملاً از بین رفت ، می توانید پیراهن را طبق معمول بشویید.
 • اگر لکه از بین نرفت ، روش فوق را تکرار کنید ، یا یکی از روش های دیگر انواع جوهر را امتحان کنید.

آموزش پاک کردن لکه جوهر خودکار از روی لباس

روش سوم پاك كردن لكه جوهر از روي لباس 

از بین بردن لکه قلم غلتکی (جوهر مبتنی بر آب)

1. لباس آغشته شده را در شیر خیس کنید

شیر خامه گرفته (شیری که از آن خامه برداشته شده است) به بهترین وجه کار می کند. نیازی به خیس کردن کل لباس نیست ، فقط بخشی که لکه دار شده است. حداقل نیم ساعت صبر کنید و سپس لکه را به آرامی با مسواک ، قلموی کوتیکول یا برس نرم مشابه پاک کنید و با آب گرم کاملاً بشویید. 

از بین بردن لکه قلم غلتکی از روی لباس

2. هر لکه جوهر باقیمانده را با یک پودر سفید کننده بدون رنگ پاک سازی کنید

پودر سفید کننده را با مقدار کمی آب مخلوط کنید تا خمیر نازک ایجاد شود.این خمیر را در قسمت لکه دار آغشته کرده و بگذارید به مدت 1/2 تا 1 ساعت بماند. سپس لکه را با یک برس نرم پاک کنید و با آب گرم کاملاً بشویید.لکه شما باید کاملاً یا حداقل در این مرحله از بین برود.


حتما بخوانید: پاک كردن چسب ناخن مصنوعی از روی ناخن


از بین بردن لکه جوهر از روی لباس

3. در صورت لزوم دو مرحله قبلی را تکرار کنید

اگر لکه به روشهای فوق پاسخ می دهد اما کاملاً از بین نرفته است، دو مرحله قبلی را تکرار کنید. در صورت عدم پاسخگویی ، لباس را کاملاً بشویید و روش پاک کردن لکه های جوهر ژلی یا روش حذف لکه های جوهر توپی را امتحان کنید.

از بین بردن لکه جوهر از روی لباس

4. لباس را با استفاده از مواد شوینده معمولی خود بشویید

قبل از قرار دادن آن در خشک کن ، آن را کاملاً بازرسی کنید. اگر لکه 100٪ از بین نرفت ، پاک کردن آن را تا زمان پاک شدن آن ادامه دهید. گرمای خشک کن ، جوهر باقی مانده را ثابت کرده و لکه را دائمی می کند.

پاک کردن خودکار از روی پارچه

روش چهارم پاك كردن لكه جوهر از روي لباس (از بین بردن لکه قلم ژل)

از بین بردن لکه قلم ژل (جوهر بسیار رنگی)

1. بلافاصله با صابون یا مواد شوینده معمولی بشویید

 همه تولید کنندگان جوهر ژل اعتراف کرده اند که از بین بردن جوهر ژل می تواند مشکل باشد ، اگر غیرممکن باشد ، به دلیل ماهیت جوهر بسیار رنگی است. بهترین شرط شما این است که لکه ها را در اسرع وقت با استفاده از یک پاک کننده تمام منظوره بیرون بیاورید. مقدار کمی از مواد شوینده معمولی ، ژل رفع لکه یا حتی صابون دست مایع را مستقیماً به لکه اضافه کرده و با آب جاری کاملاً بشویید. سپس با فشار دادن پارچه بین دو پارچه جاذب یا پشته های دستمال یا حوله های کاغذی سعی کنید هر جوهر باقی مانده را از بین ببرید.

از بین بردن لکه خودکار

2. لکه را با آمونیاک پاک کنید

یک قاشق چایخوری آمونیاک خانگی را در آب گرم حل کنید. لباس را در محلول آمونیاک به مدت 1 ساعت خیس کنید. کاملاً بشویید ، سپس با مواد شوینده معمولی خود را بشویید و در صورت نیاز لکه را با یک برس نرم شستشو دهید.

 • اگر لکه به این روش پاسخ می دهد، در صورت لزوم آن را تکرار کنید تا جوهر از بین برود و طبق معمول بشویید.
 • اگر جوهر بیرون نیامد (پاک نشد)، تا مرحله بعدی ادامه دهید.
 • هرگز آمونیاک را با سفید کننده کلر مخلوط نکنید.

حتما بخوانید: روش ساده از بین بردن لکه سوختگی اتو از روی لباس


پاک کردن لکه خودکار

3. لکه را با محلول الکل و سرکه درمان کنید

یک فنجان الکل مالشی را با یک فنجان سرکه مخلوط کنید. لباس را روی یک حوله خشک تمیز قرار دهید و محلول را با یک دستمال یا یک بطری اسپری را به محل لکه داربپاشید  تا پارچه کاملاً اشباع شود.اجازه دهید محلول برای حداقل 5 دقیقه خیس شود ، سپس مقدار کمی نمک خالص(میز) را روی قسمت آغشته شده بریزید. 10 دقیقه دیگر صبر کنید و سپس لکه را با یک برس نرم و با آب داغ بشویید.

 • اگر این روش مقداری از جوهر را حذف کرد، اما همه جوهرها را نه ، این روند را تکرار کنید تا لکه از بین برود.

پاك كردن لكه جوهر استامپ از روي لباس

4. با روش های دیگر آزمایش کنید

فرمولهای جوهر ژلی متفاوت هستند و در حالی که بعضی از آنها به راحتی قابل حذف نیستند ، برخی دیگر ممکن است به گزینه های درمانی جایگزین پاسخ دهند.اگر روشهای فوق مؤثر نبود ، همیشه می توانید روشهای از بین بردن جوهر توپی یا جوهر غلتکی را امتحان کنید. فقط مطمئن شوید که برای جلوگیری از مخلوط کردن مواد شیمیایی، لباس را کاملاً بین این روش ها بشویید. ممکن است شما خوش شانس باشید، یا شاید مجبور شوید یاد بگیرید که با لباس تازه ارتقا یافته خود زندگی کنید.

پاک کردن جوهر از لباس

سخن آخر

از بین بردن لکه جوهر از روی لباس میتواند یکی از طاقت فرسا ترین کارهای دنیا باشد. در این مطلب چند راهنما برای از بین بردن لکه جوهر روی لباس به شما معرفی کردیم که امیدواریم مورد استفاده شما قرار بگیرد. همچنین با کمی صبر و حوصله میتوانید لکه ها را از روی لباس مورد علاقتون پاک کنید. اگر این مطلب برای شما مفید بود میتوانید با دوستانتون در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذراید


مطالب مرتبط

ترفندهای شستشوی لباس با جوش شیرین برای رفع بوی بد و لکه

روش و نکات مهم از بین بردن لکه و شستن لباس با شامپو

4 روش برای پاک کردن لکه های غذا و زنگ زدگی از روی سطوح استیل ضد زنگ

از
6
رای