4 روش برای پاک کردن لکه های غذا و زنگ زدگی از روی سطوح استیل ضد زنگ

4 روش برای پاک کردن لکه های غذا و زنگ زدگی از روی سطوح استیل ضد زنگ وسایل آشپزخانه و روی سطوح مانند یک سینک آشپزخانه از جنس استیل که به درستی مورد تمیزکاری واقع نشده باشد، ممکن است لکه های قهوه ای یا زنگ زدگی ایجاد شود. در ادامه روش تمیز کردن آن بیان شده است.

اگرچه به آن فولاد ضد زنگ گفته می شود، این فلز استفاده شده در وسایل آشپزخانه و سطوح هر از گاهی ممکن است دارای لکه شود. برای مثال، روی یک سینک آشپزخانه از جنس استیل که به درستی مورد تمیزکاری واقع نشده باشد، ممکن است لکه های قهوه ای یا زنگ زدگی ایجاد شود. لکه ها گاهی اوقات می توانند در نتیجه استفاده از یک اسپری پاک کننده روی فلز بوجود آید که به خوبی شسته نشده است. اشتباه دیگری که در مورد استیل انجام می شود این است که آن را در معرض سفید کننده های حاوی کلر یا مواد شیمیایی موجود در پاک کننده های اجاق گاز قرار دهیم که می تواند باعث ایجاد لکه شود. این لکه ها ممکن است سرسخت باشند، اما روش هایی برای از بین بردن آنها وجود دارد. در اینجا سه روش وجود دارد که شما می توانید آن را امتحان کنید. به ترتیب پیش بروید. روش هایی که کمترین احتمال آسیب به استیل را دارند در ابتدا هستند.

4 روش پاک کردن لکه های غذا و زنگ زدگی از روی سطوح استیل

 • نوع لکه: اساس شیمیایی
 • نوع ماده شوینده: مایع ظرفشویی
 • دمای آب: داغ
وسایلی که نیاز دارید
 • تجهیزات یا ابزار: حوله کاغذی یا میکروفایبر
 • مواد لازم: آب جوش – حوله کاغذی یا میکروفایبر

روش پاک کردن لکه های غذا و زنگ زدگی از روی سطوح استیل

مراحل انجام کار
قبل از شروع

فولاد ضد زنگ یا استنلس استیل، استیلی است که حداقل 10.5 درصد کروم در خود دارد. کروم باعث مقاومت استیل در برابر خوردگی می شود. به این ترتیب به جای اکسیداسیون و تغییر رنگ هنگام قرار گرفتن در معرض هوا یا آب، واکنش نشان می دهد یا یک پوشش محافظ نازک روی استنلس استیل ایجاد می کند. اگرچه این لایه محافظ قابل خراشیده شدن است، این پوشش محافظ سریعاً ترمیم می شود، به همین دلیل سطوح استیل ضد زنگ در آشپزخانه خراب نشدنی به نظر می رسد.

این ماده براق را می توان به راحتی خراش داد. این مسئله در سطوح استیل مات مانند سینک آشپزخانه زیاد مشکل ساز نیست، اما رفع لکه های روی استیل براق بدون وارد کردن خراش به آنها، نیاز به دقت بیشتری دارد. سطح استیل خود را بررسی کنید و ببینید که آیا یک الگوی پرداخت (سایش) دارد یا نه. در حالی که خود فلز محکم است، فرآیندی که سازنده طی آن سطح را صیقل می دهد، ممکن است روی آن خراش های خفیف جهت دار ایجاد کند. هر وقت که سطحی از جنس استیل را تمیز می کنید (حتی اگر از پدهای به اصطلاح ضد خش استفاده کنید)، سعی کنید این کار را به ملایمت و به همان جهتی که پرداخت روی سطح وجود دارد، انجام دهید.

1. چگونه لکه ها را با بخار تمیز کنیم

بسیاری از لکه ها با بخار دادن از روی استیل تمیز می شوند.

1. آب گرم

آب را در یک کتری دارای لوله بلند که به شما اجازه بدهید آب گرم را به راحتی بریزید، به جوش آورید.

2. حوله را روی سطح لکه قرار دهید

یک حوله کاغذی یا میکروفایبر را روی سطح لکه دار قرار دهید.

3. آب گرم را روی حوله بریزید

به اندازه کافی آب جوش روی حوله کاغذی بریزید تا خیس شود. اجازه بدهید بخار برای 5 تا 10 دقیقه اثر خود را بگذارد.

4. سطح را در جهت پرداخت فلز مالش دهید

پس از خنک شدن آن، سطح را با حوله کاغذی و در جهتی که پرداخت شده است مالش دهید. اگر این کار لکه را از بین نبرد، روش بعدی را امتحان کنید.

چگونه لکه های غذا و زنگ زدگی استیل را با بخار تمیز کنیم

2. نحوه پاک کرده لکه ها با جوش شیرین و مایع ظرفشویی

جوش شیرین مخلوط شده با مایع ظرفشویی می تواند یک خمیر خوب برای از بین بردن لکه ها ایجاد کند. جوش شیرین یک ساینده بسیار ریز است که بعید است باعث ایجاد خراشیدگی جدی روی استیل شود.

چیزهایی که نیاز دارید
 • مواد لازم: جوش شیرین - مواد شوینده مایع ظرفشویی
 • وسایل لازم: حوله کاغذی یا پارچه میکروفایبر نرم
طرز استفاده
 • جوش شیرین و مایع ظرفشویی را با هم مخلوط کنید.
 • مخلوط جوش شیرین و مایع ظرفشویی را روی یک پارچه میکروفایبر یا یک پارچه نرم بمالید، سپس آن را با حرکات ملایم رفت و برگشتی، روی لکه و در جهت پرداخت استیل بمالید.
هشدار
 • از پاک کننده های ساینده روی استیل استفاده نکنید و از تماس آنها با فلز جلوگیری کنید.
 • هرگز از سیم ظرفشویی، برس سیمی یا سایر ابزارهای تمیز کننده ساینده روی استیل استفاده نکنید. می توانید از پدهای شستشوی ضد خش وینیل استفاده کنید.
شستن و خشک کردن

پس از تمیز کردن سطح استیل مورد نظر خود را بشویید و آن را با حوله خشک کنید. سطح را بررسی کنید، اگر لکه از بین نرفته است روش بعدی را امتحان کنید.

نحوه پاک کرده لکه ها از سطوح استیل با جوش شیرین و مایع ظرفشویی

3. چگونه لکه های استیل را با سرکه از بین ببریم

 • مواد لازم: سرکه سیب یا سرکه سفید
 • وسایل لازم: حوله یا پارچه نرم
طرز استفاده
 • سرکه را روی سطح استیل بریزید.
 • کمی سرکه سفید یا سرکه سیب را روی سطح لکه دار بریزید.
 • اجازه دهید مدتی بماند.
 • بگذارید که سرکه چند دقیقه روی سطح بماند. اسید ملایم موجود در سرکه ممکن است لکه ها را از بین ببرد.
مالش سطح در جهت پرداخت فلز

لکه را با یک پارچه نرم و در جهت پرداخت فلز مالش دهید.

شستن و خشک کردن

سطح استیل را کاملاً بشویید و با یک حوله تمیز خشک کنید. ناحیه ای که لکه داشت را بررسی کنید. اگر هنوز هم تغییر رنگی دیده می شود، باید به دنبال یک پاک کننده دیگر باشید.

چگونه لکه های استیل را با سرکه از بین ببریم

4. استفاده از پاک کننده Barkeeper's Friend برای از بین بردن لکه و زنگ زدگی سینک استیل

به عنوان آخرین راه حل، اگر لکه هنوز هم وجود دارد، یک پاک کننده و پولیش استیل را امتحان کنید. Barkeeper's Friend یکی از این مواد پاک کننده تجاری است که می تواند بدون ایجاد ساییدگی، سطح استیل را تمیز کند. سطح را طبق جهت پرداخت آن پاک کنید، آن را کاملاً بشویید و با حوله خشک کنید.

از
31
رای