60 کاربرد فوق العاده سرکه سیب برای نظافت منزل، آشپزی و حیوانات 

60 کاربرد فوق العاده سرکه سیب برای نظافت منزل، آشپزی و حیوانات  سرکه سیب دارای کاربردهای زیادی برای نظافت منزل و آشپزی می باشد. می توانید از سرکه سیب به عنوان یک تمیزکننده و لکه بر قوی استفاده نمایید.

سرکه سیب، یک مواد شگفت انگیز و عالی می باشد. سرکه سیب علاوه بر اینکه دارای خواص درمانی و زیبایی می باشد. کاربرد زیادی در بهداشت و نظافت منزل دارد. از سوی دیگر شما می توانید از این ماده عجیب به عنوان یک تمیزکننده و لکه بر قوی استفاده کرده و اسباب و منزل خود را برق بیندازید. 

سرکه سیب علاوه بر نظافت، می تواند در برطرف کردن مشکلات بهداشتی حیوانات به شما کمک نماید. در این مقاله سعی داریم تا شما را با کاربردهای فوق العاده سرکه سیب برای نظافت، آشپزی و حیوانات آشنا کنیم. 

کاربرد سرکه سیب برای نظافت منزل

1- محلول پاک کننده قدرتمند و همه کاره

سرکه سیب با خواص ضد باکتریایی و ضد عفونی کنندگی خود، یک ماده پاک کننده عالی برای تمیز کردن خانه می باشد. کافی است مقداری سرکه سیب را درون آب حل کرده و  در یک اسپری ریخته و روی سطوح موردنظر خود بپاشید.

سرکه سیب محلول همه کاره

2- رفع بوی ناخوشایند خانه

از کاربردهای سرکه سیب از بین بردن بوی های تند و ناخوشایند می باشد.  سرکه سیب می تواند هر بوی نامطبوعی مثل بوی رطوبت، بوی سوختگی و ... را رفع کند. کافی است مقداری سرکه سیب را در یک کاسه بریزید و در محل مورد نظر خود قرار داده و اجازه دهید تا رفع کامل بو همانجا بماند. این روش به ویژه برای رفع بوی سوختگی عالی میباشد.

3- جلوگیری از رشد علف های هرز 

سرکه سیب می تواند از رشد علف های هرز جلوگیری کند. برای این کار کافی است مقداری از آن را در جاهایی که علف های هرز رشد کرده است بریزید. 

می توان از سرکه سیب به عنوان کود برای گیاهان استفاده کرد. روش استفاده از آن به این صورت است که 300 میلی لیتر از سرکه سیب را که دارای اسید 5 درصد باشد را با 38 لیتر آب ترکیب کرده و روی خاک باغچه بپاشید.

جلوگیری از رشد علف هرز با سرکه سیب

4- تمیز کننده لوازم دیجیتال

برای تمیز کردن و رفع جرم های گوشی همراه، تلویزیون، کامپیوتر و هر لوازم دیجیتال دیگری، کافی است یک دستمال آغشته به سرکه سیب را بر روی سطوح آنها بکشید.

سرکه سیب تمیزکننده لوازم دیجیتال

5- تمیز کردن قیچی چسبناک

اگر قیچی شما حالت چسبناک گرفته است، بهتر است به جای آب، از سرکه سیب برای تمیز کردن آن استفاده نمایید. آب باعث زنگ زدن آن می شود.

تمیز کردن قیچی چسبناک با سرکه

6- از بین بردن موم شمع

برای این کار، محلی را که موم شمع ریخته شده است با کمک سشوار گرم کنید و بعد با یک تکه پارچه، موم های آب شده را تمیز نمایید. برای پاک کردن موم باقیمانده، آب و سرکه سیب را به اندازه مساوی با هم ترکیب کنید و روی سطح مورد نظر استفاده نمایید.

7- پاک کردن لکه جوهر روی دیوار و زمین

برای تمیز کردن کامل لکه جوهر، شما به یک سرکه سیب قوی (اسید درصد بالاتر) نیاز دارید. یک تکه پارچه را به سرکه سیب آغشته کردن و روی سطوح مورد نظر بکشید. 

پاک کردن لکه جوهر از دیوار

8- لوله باز کن طبیعی

می توانید از سرکه سیب به عنوان یک لوله باز برای باز کردن راه آب ها، استفاده نمایید. برای این کار نصف فنجان جوش شیرین را با یک فنجان سرکه سیب ترکیب کنید و درون لوله ها بریزید.

9- پاک کننده کپک وان حمام

با استفاده از ترکیب آب و سرکه به میزان مساوی و اضافه کردن چند قطره عصاره ی اسطوخودوس یا اوکالیپتوس برای خوشبو شدن آن، می توانید کپک های وان حمام خود را از بین ببرید.

تمیزکننده وان حمام

10-  تمیز کننده کپک پرده حمام

برای این کار پرده حمام خود را درون ماشین لباسشویی انداخته و مقداری سرکه سیب به آن اضافه نمایید. به اندازه نصف فنجان نیز جوش شیرین به پودر لباسشویی خود اضافه نمایید.

11-رفع لکه های زرد از لباس

اگر لباس های شما لکه های زرد گرفتن، به جای شستن زیاد آن می توانید از ترکیب آب و سرکه (با نسبت 12 به 1) استفاده کنید. اجازه دهید لباسهای شما برای یک شب تا صبح درون این محلول بماند.

12- سرکه سیب برای ماشین لباسشویی

یکی دیگر از کاربردهای سرکه سیب تمیز کردن ماشین لباسشویی است. برای این کار 2 فنجان سرکه سیب را درون مخزن آن ریخته و ماشین لباسشویی را روشن کنید.

سرکه سیب برای تمیز کردن ماشین لباس شویی

13- رفع باکتری های لباس

برای از بین بردن باکتری های موجود در لباس، کافی است در زمان شست و شو 1 فنجان سرکه سیب به آن اضافه کنید.

14- رفع چین و چروک لباس ها بدون اتو

برای این کار درون یک بطری ترکیب آب و سرکه با نسبت 3 به 1 بریزید و آن را روی قسمت چروک لباس، اسپری کنید، لباس را آویران کرده و اجازه دهید تا خشک شود.

15- تمیز کردن مخزن اتو

برای تمیز کردن اتو می توانید، درون مخزن آن سرکه سیب ریخته و به مدت 10 دقیقه اتو را در حالت بخار قرار دهید. بعد از این مدت مخزن را خالی کنید و آب درون آن بریزید و مجددا اتو را برای 10 دقیقه در حالت بخار قرار دهید.

16- تمیز کردن اجاق گاز و سطوح آشپزخانه

برای اینکه از شر چربی های اجاق گاز و سطوح آشپزخانه خلاص شوید، می توانید از محلول آب و سرکه سیب به میزان مساوی (نسبت 1 به 1) ، استفاده نمایید.

تمیز کردن اجازق گاز با سرکه سیب

17- رفع لکه های روی وسایل

برای از بین بردن این نوع لکه ها باید از یک سرکه سیب قوی که درصد اسید آن بالا باشد؛ استفاده نمایید.

18- شستن قالی

می توانید از سرکه سیب برای شستن قالی و رفع بوی نامطبوع آن استفاده نمایید. سرکه سیب آسیبی به بافت قالی نمی زند. اگر قالی شما کهنه است می توانید قبل از اینکه جارو کنید با محلول آب و سرکه روی آن را اسپری کرده و اجازه دهید به مدت یک ساعت بماند.


19- رفع لکه‌های فرش و وسایل  پارچه‌ای

برای این کار 2 قاشق غذاخوری نمک را به مقداری  سرکه‌ سیب بیفزایید وسپس  آن را روی لکه بکشید. اجازه دهید تا خشک شود، بعد آن را جارو بکشید.


20- درخشندگی سطوح چوبی

برای این کار از یک ‌چهارم فنجان سرکه‌ سیب را با 2 فنجان آب و 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون ترکیب کرده و این محلول  را روی سطوح چوبی بکشید.

درخشندگی سطوح چوبی با سرکه سیب

21- پنهان کردن خط های روی  سطوح چوبی

می توان برای پنهان کردن خراش ها و خطوط سطوح چوبی از ترکیب کردن سرکه سیب و ید استفاده نمایید. البته باید توجه کنید که اندازه ید به میزان تیرگی رنگ چوب شما بستگی دارد. بعد از ترکیب کردن آن را با استفاده از یک قلمو روی سطوح مورد نظر خود بکشید.

22- برق انداختن  نقره

با استفاده از ترکیب نصف فنجان سرکه‌ سیب با 2 قاشق غذاخوری جوش شیرین می توانید نقره جات خود را جلا دهید. نقره را برای چند ساعت در این ترکیب قرار دهید و بعد آنها را تمیز کنید.

23- جلا دادن ظروف برنجی، مسی و برنز

برای این کار سرکه و نمک را به اندازه مساوی با هم ترکیب کنید، روی این سطوح بکشید تا آثار لکه از بین برود. بعد از آن آنها را با آب سرد شسته و با حوله خشک کنید.

جلا دادن ظروف مسی و برنجی با سرکه سیب

24- از بین بردن لکه های لیوان 

می توانید با اضافه کردن یک چهارم فنجان سرکه سیب به ماشین ظرفشویی، لکه ها را از بین ببرید.

25- رفع لکه های قهوه و چای از ظرف

کافی است آنها را با ترکیب آب و سرکه سیب به نسبت 1 به 1 استفاده نمایید.

26- تمیز کردن تخته آشپزی

کافی است یک دستمال را به سرکه سیب آغشته کرده و روی تخته خود بکشید تا باکتری های آن از بین بروند.

تمیز کردن تخته آشپزخانه با سرکه سیب

27- تمیز کردن یخچال 

با استفاده از محلول ترکیبی آب و سرکه سیب به اندازه مساوی، کل یخچال را پاک نمایید. می توانید برای از بین بردن کپک های که در قسمت لاستیک درب یخچال وجود دارند از سرکه سیب قوی استفاده نمایید. 

تمیز کردن یخچال با سرکه سیب

28- تمیز کردن یخدان

این کار ساده است فقط کافی است یخدان را به مدت چند ساعت درون سرکه سیب قرار دهید و بعد با آب شسته و خشک نمایید.

29- ضدعفونی کردن ظروف شیشه ای 

سرکه سیب و آب گرم را با نسبت 1 به 1 و کف صابون ترکیب کنید و ظروف شیشه ای را با آنها ضدعفونی کنید.

30- پاک کننده دستگاه قهوه ساز

با استفاده از محلول سرکه سیب و آب با نسبت 2 به 1 قهوه ساز خود را تمیز کنید. محلول را درون دستگاه ریخته و روشن نمایید. این کار را 2 یا 3 ماه یک بار انجام دهید.

سرکه سیب، پاک کننده دستگاه قهوه ساز

31- پاک کردن کتری 

برای این کار می توانید 3 فنجان سرکه سیب را درون کتری بریزید، 5 دقیقه بگذارید بجوشد و بعد اجازه دهید به مدت یک شب بماند. سپس با آب بشویید.

32- پاک کردن قابلمه و ماهی تابه

برای رفع حالت چسبناکی و سوختگی قابلمه و ماهی تابه، مقدار مساوی از نمک را با آرد یا نشاسته ذرت ترکیب کرده و مقداری سرکه سیب اضافه کنید تا رقیق شود. بعد این مخلوط را روی محل مورد نظر بکشید.

33- مناسب برای شستن کهنه بچه

سرکه سیب یک ماده مناسب برای شستشوی کهنه بچه می باشد. بهتر است برای بار اول، کهنه بچه را با اضافه کردن نصف فنجان سرکه به آب بشویید.

34- پاک کننده اسفنج های پریودی

اسفنج های قاعدگی (پریودی) در واقع یک نوع تامپون است که در اندازه های مختلف می باشد. این اسفنج ها قابلیت استفاده چند باره را دارند. برای همین بهتر است آنها را بعد از هر بار استفاده استریل نمایید. سرکه سیب یک ماده عالی برای این کار است. برای این کار اسنفج ها را با ترکیب نصف فنجان آب،  نصف فنجان سرکه سیب و یک صابون ملایم بشویید.

35- حفظ رنگ لباس های تازه

می توانید با قرار دادن لباس های تازه خود درون سرکه سیب،  رنگ آنها را حفظ کرده و مانع از تغییر رنگ آنها شوید.

36- پاک کننده سینک های چینی

می تواند از سرکه سیب برای تمیز کردن سطوح چینی از جمله سینک چینی استفاده کرد. برای اینکه لکه های سینک را پاک کنید، اول آن را با آب پر کنید و بعد به اندازه 2 فنجان سرکه سیب به آن اضافه کنید، اجازه دهید به مدت 20 تا 2 ساعت بماند تا لکه ها کامل از بین برود.

سرکه سیب، پاک کننده سینک های چینی

37- از بین برنده بوی باقی مانده در ته لیوان و ظروف

گاهی با شستن ظروف یا لیوان و قمقمه، باز هم احساس می کنید که ته آنها بوی عجیبی دارد و خوب تمیز نشده است. برای رفع کردن این بوها می توانید یک تکه نان را به سرکه سیب آغشته کنید و اجازه دهید به مدت یک شب داخل ظروف مورد نظرتان بماند.

38- جدا کردن برچسب ها

برای اینکه برچسب ها را به راحتی از روی سطوح مورد نظر بکنید، کافی است که روی آنها را با سرکه سیب به خوبی خیس کنید و بعد از گذشت 20 دقیقه برچسب را با یک چاقو بکنید. 

کاربرد سرکه سیب در آشپزی

39- درست کردن دوغ ویژه پخت و پز

برای این کار می توانید یک قاشق چای خوری سرکه سیب را به یک فنجان آب اضافه کنید. و آن را به شیر اضافه نمایید. اجازه دهید تا وقتی که شیر غلیظ شود در دمای اتاق بماند.

40- استفاده از سرکه سیب در سس سالاد

می توانید آن را به لیمو، نمک و روغن زیتون تازه ترکیب کنید و هر روز از آن استفاده نمایید.

41- خیس کردن حبوبات

برای این کار 1/2 قاشق چای خوری سرکه را به حبوبات خیس خورده خود بیفزایید.

42- پن کیک باتر میلک

سرکه را به شیری که در پخت پن کیک استفاده می شود، اضافه نمایید.

43- شستشوی میوه و سبزیجات

از ترکیب رقیق شده آن و آب می توانید برای تمیز کردن میوه و سبزی استفاده کنید.

شستشوی میوه و سبزی با سرکه

44- جلوگیری از شکستن پوست تخم مرغ

کمی سرکه سیب به آبی که تخم مرغ می جوشد بیفزایید تا پوست آن نشکنند.

45- گوشت کبابی

برای اینکه گوشت کبابی شما، حالت آب دار داشته باشد، می توانید مقداری سرکه سیب به آن اضافه نمایید.

46- استفاده از سرکه سیب در نانوایی

اگر می خواهید نان شما بیشتر پف کند، می توانید مقداری سرکه سیب را به جوش شیرین بیفزایید.

47- استفاده از سرکه سیب برای درست کردن سس مایونز 

48- چاتنی 

چاتنی که به آن چَتنی (Chutney) به دسته ای از سس ها یا چاشنی ها گفته که بیشتر در کشورهای جنوب آسیا به ویژه در آشپزی هندی ها ساخته می شود. می توان گفت چاتنی می تواند مثل ترشی با بیس (پایه) میوه و سرکه یا سس هایی با بیس ماست یا روغن خردل باشد. 

می توان سرکه سیب در زمان پختن چاتنی برای نرم تر شدن میوه ها، به آن اضافه کرد.

سرکه سیب به عنوان چاتنی

49- استفاده سرکه سیب به عنوان چاشنی

برای اینکه گوشت شما حالت ترد داشته باشد و طعم بهتری داشته باشد، می توانید مقداری سرکه سیب به چاشنی خود بیفزایید.

50- سرکه سیب در غذا و پخت و پز

می توانید از سرکه سیب در غذاهای خود استفاده کنید، یکی از این غذاها آب استخوان است، می توانید 2 قاشق چای خوری سرکه سیب را به آب استخوان که در خانه تهیه کرده اید، بیفزایید. 

51- استفاده از سرکه سیب در ترشی سوسیس دودی 

کاربرد سرکه سیب برای حیوانات و حشرات

52- دور کردن مورچه ها

مورچه از مواد سمی یا اسیدی بیزارند و از آنها دوری می کنند. برای همین می توانید از سرکه سیب برای دور کردن آنها از محل مورد نظرتان استفاده نمایید. برای این کار در مناطقی که مورچه ها هستند کمی سرکه بریزید.

53- دور کردن حیواناتی مانند گربه

برخی حیوانات مانند گربه، به دلیل دوست نداشتن سرکه سیب از آن دوری می کنند. شما هم می توانید با استفاده از سرکه سیب آنها را دور کنید.

دور کردن حیوانات با سرکه سیب

54- نابود کننده کک ها

سرکه سیب، یک ماده مناسب برای از بین بردن کک ها می باشد. برای این کار نصف فنجان سرکه سیب و نصف فنجان آب را با هم ترکیب کرده و پیش از خروج، داخل خانه بر روی کک ها اسپری نمایید.

55- درمان ورم چشم های سگ

سرکه سیب به دلیل خاصیت ضد التهابی می تواند موجب درمان ورم شود. برای رفع ورم چشم های سگ، دو سوم آب را با یک سوم سرکه سیب ترکیب نمایید. بعد این مخلوط را با استفاده از یک پارچه زیر چشم های سگ گذاشته و اجازه دهید چند دقیقه بماند و بعد با آب بشویید.

56- نابود کننده کنه های موجود در گوش گربه و سگ

برای این کار کافی است که به آب و سرکه سیب را با اندازه مساوی با هم مخلوط کرده و گوش های حیوان را با آن شستشو دهید. این کار را به مدت 2 هفته و روزی 2 بار انجام دهید.

نابود کننده کنه ها در بدن حیوانات

57- سرکه سیب، یک شامپوی طبیعی برای سگ ها

برای شستن سگ می توانید، مقداری سرکه سیب، آب و شامپوی بچه را با هم مخلوط کنید، سپس سگ خود را با آن بشویید.

سرکه سیب شامپوی مناسب شستشوی سگ

58- تقویت سیستم ایمنی مرغ

برای این کار، یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را داخل یک گالن از غذای مرغ بریزید. همین اندازه سرکه برای بالا بردن سیستم ایمنی مرغ کافی می باشد.

59- از بین برنده ی انگل ها

60- به دام انداختن پشه های ریز

از
16
رای