آیا می توان از روغن زیتون به عنوان روان کننده جنسی استفاده کرد؟

آیا می توان از روغن زیتون به عنوان روان کننده جنسی استفاده کرد؟ روغن زیتون ممکن است برای استفاده شدن به عنوان روان کننده جنسی بی خطر و کارآمد به نظر برسد. با این وجود، استفاده از آن برای این منظور توصیه نمی شود. روغن زیتون می تواند کاندوم های لاتکس را تخریب کرده و باعث پارگی آنها شود.

روان کننده جنسی می تواند اصطکاک را کم کرده و لذت جنسی را افزایش دهد. هر چند روغن زیتون برای سلامتی مفید است، نباید از آن به عنوان روان کننده جنسی استفاده کرد. روان کننده های آبی و سیلیکونی در این خصوص ترجیح داده می شوند. وقتی به دنبال روان کننده مناسب هستید، باید این را در نظر داشته باشید که آیا می خواهید از کاندوم استفاده کنید یا خیر. روغن زیتون این توانایی را دارد که کاندوم های لاتکسی را حل کند و این امر می تواند خطر بروز عفونت و بارداری ناخواسته را افزایش دهد. به همین دلیل، استفاده از روغن زیتون به عنوان روان کننده جنسی توصیه نمی شود. در این مقاله، ما دستورالعمل های ایمنی مربوط به استفاده از روغن زیتون به عنوان روان کننده جنسی را بررسی می کنیم. ما همچنین لیستی از گزینه های مناسب در این زمینه را ارائه می دهیم.

آیا می توان از روغن زیتون به عنوان روان کننده استفاده کرد؟

روغن زیتون مایعی یکدست و غلیظ است بوده و افراد از لحاظ فنی می توانند از هر مایع یا ژلی به عنوان روان کننده جنسی استفاده کنند. با این وجود بعضی گزینه ها مانند روغن زیتون انتخابی ایده آل محسوب نمی شوند. افراد بایستی از روغن زیتون استفاده نکنند زیرا این روغن می تواند به کاندوم های لاتکس و محافظ های دهانی آسیب وارد کند. این آسیب می تواند باعث شود که این وسایل پاره شده و احتمال بارداری یا انتقال بیماری های مقاربتی (STI) افزایش یابد. روغن زیتون همچنین می تواند روزنه های پوستی را مسدود نماید. روزنه های پوستی مسدود شده می توانند باعث بروز جوش یا سوزش شده و خطر بروز عفونت در داخل یا اطراف ناحیه تناسلی و معقد را افزایش دهند.

تمیز کردن بدن پس از رابطه جنسی نیز می تواند چالش برانگیز باشد زیرا روغن زیتون حلال در آب نبوده و تمیز کردن آن دشوار است. روغن ها همچنین می توانند بر روی روتختی و لباس ها نیز رد و لکه باقی بگذارند. تحقیق ها درباره تاثیر روغن زیتون بر بدن نیز حاوی نتایج گوناگون و بعضاً متضادی است. به عنوان مثال، بعضی تحقیقات شواهدی یافته اند که روغن زیتون دارای خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدان و مراقبت از قلب و عروق می باشد.

در سال 2016 یک تحقیق بر روی حیوانات مشخص نمود که روغن زیتون به بهبود زخم های فشاری در موش ها کمک می کند. بر اساس این تحقیق، روغن زیتون می تواند بازسازی پوست را با کاهش آسیب اکسیدکنندگی و التهاب، سرعت ببخشد. از طرف دیگر، نویسندگان یک مقاله مروری در سال 2018 اشاره نموده اند که روغن زیتون می تواند لایه بیرونی پوست (استراتوم کورنیوم) را تخریب نماید. این لایه به عنوان یک مانع محافظ بین محیط بیرون و بدن انسان عمل می کند.

آیا استفاده از روغن زیتون به عنوان روان کننده مضر است

چرا از روان کننده ها استفاده می کنیم؟

بسیاری از افراد از روان کننده ها برای بهبود تجربه جنسی خود استفاده می کنند. روان کننده ها محیط را مرطوب کرده و اصطکاک آزاردهنده در هنگام رابطه جنسی را کاهش می دهند. داشتن رابطه جنسی بدون استفاده از روان کننده می تواند به لایه حساس اپیتلیال در ناحیه واژن و مقعد آسیب وارد کرده و خطر بروز عفونت را افزایش دهد. هر چند واژن به طور طبیعی در هنگام تحریک نوعی روان کننده ترشح می نماید، بسیاری از زنان کماکان دچار خشکی واژن می باشند. عوامل مختلفی می توانند باعث بروز خشکی واژن شوند:

 • یائسگی یا پیش یائسگی
 • عوارض جانبی داروها مانند داروهای هورمونی ضد بارداری
 • کم آبی
 • بعضی مشکلات زمینه ای
 • انجام شیمی درمانی
 • سیگار کشیدن

استفاده از روان کننده می تواند تجربه جنسی بهتری برای طرفین به ارمغان آورد. با این وجود، لازم است خطرات استفاده از محصولاتی که سازندگان آنها را برای این منظور تولید نکرده اند، مد نظر داشته باشید. بعضی روان کننده می توانند تعادل طبیعی pH را بر هم زده و باعث بروز عفونت شوند.

چرا از روان کننده های جنسی استفاده می کنیم؟

بهترین گزینه های جایگزین برای استفاده به عنوان روان کننده

گزینه های جایگزین بهتر برای استفاده به عنوان روان کننده عبارتند از محصولات روان کننده شخصی و ژل های طبیعی با منشاء آب. افراد می توانند انواع مختلفی از روان کننده ها را انتخاب کنند. بهترین محصولات روان کننده بسته به ترجیح فرد و این که آیا مایل به استفاده از کاندوم یا سایر ابزارهای جلوگیری می باشند یا خیر، دارد.

1. روان کننده های آبی

روان کننده های آبی به کاندوم های لاتکس آسیب وارد نمی کنند. با این وجود نسبت به محصولات روغنی سریعتر خشک می شوند. در هنگام استفاده از روان کننده های آبی، افراد باید مواد تشکیل دهنده آنها را در خصوص وجود احتمالی ترکیبات حساسیت زا بررسی کنید. بر اساس یک تحقیق در سال 2015 بر روی حیوانات، روان کننده های آبی با غلظت بالای نمک (هایپراسمولار) می توانند سلولهای دیواره مقعد را تخریب کنند. این تخریب سلولی می تواند خطر بروز عفونت و انتقال بیماری های مقاربتی را افزایش دهد.

با این وجود، نویسندگان این مقاله نتیجه گیری کرده اند که روان کننده های آبی یا غلظت بالای نمک خطر انتقال ویروس HIV را افزایش نمی دهند. در یک تحقیق کوچک در سال 2018، محققین مشاهده کردند که استفاده از روان کننده های با غلظت بالای نمک منجر به تغییر در ترکیب باکتریایی روده می شود اما تاثیری بر غلظت درمان های پیش آلودگی (یک روش درمان ممانعتی برای افرادی که شانس بالایی برای سرایت HIV دارند) در بین مردان بالغ ندارد. افراد می توانند انواع مختلفی از این روان کننده های آبی را خرید نمایند.

 انواع مختلف روان کننده های آبی به جای روغن زیتون

2. روان کننده های سیلیکونی

کاندوم های حاوی روان کننده معمولاً از روان کننده های سیلیکونی استفاده می کنند که آسیب به لاتکس نمی رسانند. این محصول همچنین ماندگاری بیشتری نسبت به روان کننده های آبی داشته و آن را به گزینه دلخواه بسیاری از افراد تبدیل می نماید. افراد می توانند روان کننده های سیلیکونی را به صورت اینترنتی خریداری کنند. با این وجود، روان کننده های سیلیکونی به سختی از روی الیاف و سطوح تمیز می شوند زیرا واکنش چندانی با آب نشان نمی دهند. این روان کننده ها ممکن است به کمی زمان برای خارج شدن از واژن و مقعد نیاز دارند و این امر می تواند باعث به دام افتادن باکتری ها در این مواد و بروز عفونت در این نواحی بدن شود.

سایر روان کننده هایی که نباید استفاده شوند

به طور کلی، افراد از هر ماده ای که سازندگان آن را صرفاً برای استفاده به عنوان روان کننده جنسی تولید ننموده اند، پرهیز کنند. با این وجود، محصولات طبیعی حاوی مقدار زیادی آب مانند ژل آلوئه ورا می توانند گاهی به عنوان گزینه جایگزین کارآمدی برای روان کننده های شخصی در نظر گرفته شوند. سازمان غذا و دارو (FDA) توصیه می کند افرادی که از کاندوم های لاتکس فاقد مواد روان کننده استفاده می کنند از بکارگیری روان کننده های روغنی که حاوی چربی یا گریس باشند، پرهیز کنند. این مواد می توانند کاندوم های لاتکس را تضعیف کنند. 

افراد همچنین نباید از مواد زیر به عنوان روان کننده جنسی استفاده کنند

 • وازلین
 • روغن های خوراک پزی
 • روغن نارگیل
 • روغن بچه
 • کره و روغن ترد کننده شیرینی
 • کرم های صورت و لوسیون های بدن

 روان کننده های جنسی

نتیجه گیری

روغن زیتون ممکن است برای استفاده شدن به عنوان روان کننده جنسی به نظر بی خطر و کارآمد برسد. با این وجود، استفاده از آن برای این منظور توصیه نمی شود. روغن زیتون می تواند کاندوم های لاتکس را تخریب کرده و باعث پارگی آنها شود. این روغن همچنین می تواند عملکرد محافظ طبیعی پوست را کاهش داده و روزنه های پوستی را مسدود نماید که این امر می تواند منجر به بروز جوش و عفونت شود. روغن ها همچنین آب گریز بوده و تمیز کردن آن ها از سطح پوست و سطوح مختلف دشوار می باشد. از لحاظ فنی می توان از روغن زیتون به عنوان روان کننده جنسی استفاده کرد. با این وجود، گزینه های بهتری برای جایگزینی آن مانند روان کننده های باکیفیت آبی و سیلیکونی در دسترس هستند. افراد می توانند از بین انواع مختلف روان کننده های شخصی ایمن و کارآمد موجود در فروشگاه ها و اینترنت انتخاب نمایند.

از
4
رای