چطور از شر جوش و موهای زیر پوستی ناشی از تیغ در ناحیه تناسلی خلاص شوید

چطور از شر جوش و موهای زیر پوستی ناشی از تیغ در ناحیه تناسلی خلاص شوید از عوارض رفع موهای زائد، ایجاد جوش و موهای زیر پوستی بر روی پوست می باشد. ناحیه تناسلی به دلیل داشتن پوست حساس بیشتر مستعد آن است. روش های متعددی برای درمان جوش ناشی از اصلاح با تیغ در ناحیه تناسلی وجود دارد.

موهای زیر پوستی ناشی از اصلاح با تیغ، ایجاد برجستگی هایی می کنند که نه تنها یکی از عوارض رفع موها است، بلکه می تواند آلوده شده و باعث درد و مشکلات پوستی شوند. ناحیه بیکینی بخاطر پوست بسیاری حساسی که دارد، می تواند بسیار مشکل ساز باشد. با دنبال کردن ادامه متن یاد می گیرید که چگونه برجستگی ها را درمان کرده و به پوستی صاف و بدون تحریکی برسید.

روش های درمان جوش و موهای زیر پوستی ناشی از تیغ زدن در ناحیه تناسلی

الف: درمان جوش و برجستگی های ناشی از تیغ

1. قبل از اصلاح دوباره، اجازه بدهید موها کمی رشد کنند

اصلاح روی برجستگی ها فقط باعث تحریک یا پاره شدن آنها می شود و این موجب آسیب پذیری پوست در برابر عفونت خواهد شد (و احتمالاً موهای زیادی در این روند از بین نمی روند). اگر می توانید، اجازه دهید موها برای چند روز رشد کند و ببینید که آیا به خودی خود از برجستگی ها خارج می شوند.

2. در برابر میل به خارش این ناحیه مقاومت کنید

ممکن است پوست دچار خارش شود، اما پاره شدن این برجستگی ها با ناخن ها می تواند موجب عفونت و زخم بشود. سعی کنید تا جای ممکن از از خاراندن آن خودداری کنید.

درمان جوش ناشی از اصلاح با تیغ

3. از محصولاتی استفاده کنید که برای درمان برجستگی ها و موهای زیر پوستی ناشی از اصلاح طراحی شده است

به دنبال چیزی باشید که حاوی اسید سالیسیلیک، اسید گلیکولیک، فندق جادوگر، آلوئه ورا یا هر ترکیبی از این مواد باشد. برخی از این محصولات ممکن است در بطری های غلتک دار باشند که بتوان آن را به طور مستقیم روی پوست استفاده کرد، در حالی که برخی دیگر از محلول ها را باید روی پارچه نخی بریزید و روی پوست خود بزنید.

 • اگر نمی دانید باید چه محصولی بخرید، از سالن اپیلاسیون خود مشورت بگیرید. احتمالاً بتوانید محصول مورد نظر خود را به صورت آنلاین خریداری کنید.
 • حداقل یکبار در روز از این محلول استفاده کنید. بعد از پایان دوش گرفتن از آن استفاده کنید، قبل از اینکه پوست شما عرق کند یا چیز دیگری روی آن بزنید.

خلاص شدن از شر جوش های زیر پوستی ناشی از اصلاح

4. عفونت را با آلوئه ورا و سپس لوسیون درمان کنید، تا پوستی روشن و نرم داشته باشید

اگر فکر می کنید موهای زیر پوستی آلوده دارید، استفاده از کرم های ضد باکتری را امتحان کنید. باسیتراسین، نئوسپورین و پلی ساپورین همه برای درمان های موضعی هستند.

5. زخم را با رتین-آ درمان کنید

رتینوئیدها، مشتقی از ویتامین A هستند که می توانند به صاف شدن پوست و کاهش اسکارها و جوش های ناشی از اصلاح با تیغ کمک کنند. شاید لازم باشد برای تجویز آن به پزشک مراجعه کنید.

 • در صورت بارداری یا شیردهی از رتین-آ استفاده نکنید. این محصول می تواند باعث نقایص شدید در هنگام تولد شود.
 • مناطقی که با رتین-آ درمان شده است، بیشتر مستعد آفتاب سوختگی خواهد بود. باید این نواحی را با کرم های ضد آفتاب SPF 45 پوشش دهید.
 • از رتین-آ در مناطقی که می خواهید در آینده وکس کنید، استفاده نکنید. این ماده می تواند به طور قابل توجهی پوست را ضعیف کرده و احتمال پارگی پوست در طول اپیلاسیون وجود دارد.
6. به یک متخصص پوست مراجعه کنید

اگر برجستگی حاصل از موهای زیر پوستی برای چندین هفته ادامه پیدا کرد و شما دوباره اصلاح نکردید، باید به یک متخصص پوست مراجعه کنید.  

روش درمان جوش و موهای زیرپوستی ناشی از تیغ

ب: جلوگیری از بوجود آمدن جوش و برجستگی ناشی از تیغ

1. تیغ های کهنه را دور بیندازید

یک تیغ کهنه یا زنگ زده می تواند مانع از انجام یک اصلاح تمیز بشود، چه با تحریک پوست اطراف فولیکول یا با گیر کردن به موها به جای تراشیدن آنها.

روش جلوگیری از بوجود آمدن جوش ناشی از تیغ

2. هر روز اصلاح نکنید

هر روز اصلاح کردن می تواند برجستگی های جدید را تحریک کند، بنابراین سعی کنید هر دو روز یکبار از تیغ استفاده کنید. اگر می توانید به سه روز موکول کنید که بهتر است.

پیشگیری از ایجاد جوش و موهای زیرپوستی پس از اصلاح با تیغ

3. به آرامی لایه برداری کنید

لایه برداری سلول های مرده یا دیگر موادی که روی پوست هستند، آن را تمیز می کند و به این ترتیب امکان اصلاح دقیق تر و تمیزتر را ایجاد می کند. می توانید از یک اسکراب ضد عفونی کننده، لوفا، میت، برس مراقبت از پوست یا هر چیزی که برای شما بهتر است استفاده کنید.

 • اگر پوست شما حساس است، روزی از لایه بردار استفاده کنید که اصلاح نمی کنید.
 • اگر پوست شما با حداقل تحریک لایه برداری می شود، بهتر است درست قبل از اصلاح به انجام آن اقدام کنید.
4. هنگام اصلاح تیغ را فشار ندهید

اعمال فشار می تواند تیغ را روی پوست ناهموار کند. در عوض، به آرامی اصلاح کنید و تیغ را روی ناحیه بیکینی سر بدهید.

راه های درمان جوش های پس از اصلاح

5. سعی کنید یک محل را دو بار اصلاح نکنید

اگر اصلاح قسمتی از پوست جا ماند، تیغ را در جهت مخالف روی آن نکشید.

 • اصلاح کردن در جهت مخالف باعث تراشیدن مو در خلاف جهت رویش آنهاست. برای مثال، بسیاری از افراد پا را از سمت مچ پا به سمت زانو اصلاح می کنند.
 • اصلاح در جهت رویش مو باعث تحریک کمتر پوست می شود. اگر می خواهید ناحیه اصلاح شده را مجدداً برگردید، سعی که از این نکته را به خاطر داشته باشید.

برطرف کردن جوش و موهای زیرپوستی پس از اصلاح ناحیه تناسلی

6. در حمام اصلاح کنید

بخار ناشی از دوش گرم دو ویژگی دارد: بخار باعث نرم تر شدن موها می شود و پوست کمتر در معرض سوزش قرار می گیرد.

 • اگر معمولاً ابتدا اصلاح می کنید، بهتر است روش خود را تغییر دهید و آن را به آخر بیندازید.
 • اگر وقت لازم برای دوش گرفتن ندارید، ناحیه ای که قصد اصلاح آن دارید را با آب گرم بشویید. سعی کنید این کار را دو تا سه دقیقه قبل از اصلاح انجام دهید.
7. از کرم اصلاح (یا یک جایگزین) استفاده کنید

کرم های اصلاح می تواند موها را نرم کرده و تراشیدن آنها را آسان تر کند.

 • کرم های حاوی آلوئه ورا یا ترکیبات مرطوب کننده دیگر را پیدا کنید.
 • اگر کرم اصلاح ندارید، به جای آن از نرم کننده های مو استفاده کنید. بهتر از هیچی است!

برطرف کردن جوش های زیرپوستی ناحیه تناسلی بعد از اصلاح با تیغ

8. با آب سرد بشویید

بعد از پایان اصلاح، آن ناحیه را با آب سرد بشویید. این کار باعث می شود منافذ پوست به طور موقت منقبض شوند و در مقابل تحریک کننده ها و عفونت ها آسیب پذیری کمتری داشته باشند.

 • بر خلاف ایده قدیمی، آب سرد باعث بسته شدن منافذ نمی شود. دمای پایین ممکن است باعث شود منافذ کمی منقبض شوند، اما تاثیر آن موقتی و حداقل است. شستشو با آب سرد هیچ ضرری ندارد، اما اگر برای شما ناخوشایند است می توانید آن را انجام ندهید.

راه جلوگیری از جوش زدن واژن پس از اصلاح با تیغ

9. ناحیه اصلاح شده را خشک کنید

بدن خود را به آرامی خشک کنید. سعی کنید ناحیه بیکینی را با ضربه های ملایم حوله خشک کنید و از کشیدن آن روی این ناحیه خودداری کنید تا از تحریک پوست جلوگیری بشود.

ج: پیشگیری طولانی مدت  

1. با وکس کردن (موم انداختن) برای مدت طولانی، از ایجاد موهای زیر پوستی جلوگیری می کنید

در صورتی که وکس کردن برای مدت کوتاه انجام شود باعث رشد بیشتر موهای زیر پوستی در مقایسه با اصلاح با تیغ می شود. با این حال، وکس کردن برای مدت طولانی می تواند باعث کند شدن رشد مو شود، بنابراین در دراز مدت شاهد رویش کمتر موهای زیر پوستی خواهید بود. اگر قصد دارید از موم انداختن استفاده کنید، باید به طور دائم به آن بچسبید تا نتیجه را ببینید!

 • اگر تصمیم به وکس کردن یا موم انداختن دارید، در ابتدا هر شش تا هشت هفته این کار را انجام بدهید. ممکن است این فاصله زمانی در آینده طولانی تر شود.
 • یک سالن اپیلاسیون معتبر پیدا کنید و نظرات دیگران را درباره کار آنها سوال کنید.
 • بدانید که پس از اصلاح ممکن است چه چیزی در انتظار شما باشد. پوست شما احتمالاً کمی قرمز و تحریک می شود، اما نباید دچار بریدگی یا کبودی های تیره و گسترده شود. علاوه بر این، اگر بعد از اولین تجربه متوجه آلوده شدن پوست خود شدید، استفاده از کرم های آنتی بیوتیک را شروع کنید و موضوع را به سالن اپیلاسیون اطلاع بدهید.

راه جلوگیری از موهای زیرپوستی در ناحیه تناسلی

2. لیزر موهای زائد را امتحان کنید

برخلاف تصور عموم، لیزر موها را برای همیشه از بین نمی برند. با این حال، رشد آن به میزان قابل توجه کم می شود.

 • توجه داشته باشید که لیزر موهای زائد روی موهای تیره و پوست های روشن بهتر عمل می کند. اگر رنگ موها و پوست بدن شما نزدیک به هم است (برای مثال هر دو بسیار روشن یا بسیار تیره است) ممکن است انجام لیزر گزینه خوبی برای شما نباشد.
 • لیزر موهای زائد گران است و حداقل به چهار تا شش جلسه درمان نیاز دارد.

کاهش سوزش پوست ناشی از اصلاح با تیغ با داروهای خانگی

داروهای خانگی زیر نیز ممکن است به کاهش سوزش پوست ناشی از اصلاح با تیغ کمک کند:

1. استفاده از کمپرس سرد

استفاده از کمپرس خنک در ناحیه آسیب دیده، می تواند به کاهش تورم پوست و رفع سوزش آن کمک کند.

درمان خانگی جوش های ناشی از اصلاح با تیغ در ناحیه تناسلی

2. حمام آب گرم

حمام آب گرم ممکن است منافذ را باز کند و تورم و سوزش پوست را تسکین بدهد.

3. پوشیدن لباس های نخی گشاد

پوشیدن پارچه هایی با قابلیت تنفس و گشاد که روی پوست کشیده نمی شود، ممکن است به کاهش سوزش و ناراحتی آن کمک کند.

4. استحمام در بلغور جو دو سر

حمام جو دو سر یک داروی سنتی برای تسکین پوست و رفع خارش آن است. نشاسته و بتا گلوکان موجود در دانه جو دو سر محافظ و مرطوب کننده است. بلغور جو دو سر حاوی فنول هایی است که خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی دارند.

داروی سنتی برای کاهش سوزش پوست ناشی از اصلاح با تیغ

5. ماساژ در روغن نارگیل

روغن نارگیل یک مرطوب کننده طبیعی با خاصیت ضد عفونی کننده است. روغن نارگیل در آب و هوای خنک جامد است و بعد از قرار گرفتن روی پوست ذوب می شود و ممکن است موجب تسکین دهندگی آن شود.

6. ژل آلوئه ورا بمالید

مردم هزاران سال است که از آلوئه ورا به عنوان یک درمان موضعی استفاده می کنند. اگر چه اثرات آن روی بهبود زخم تایید نشده است، اما استفاده از ژل آلوئه ورا ممکن است به کاهش سوزش ناشی از اصلاح با تیغ کمک کند.

منبع: wikihow

از
6
رای