آتروفی واژن؛ استروژن واژینال در مقابل شیاف ویتامین E برای خشکی واژن ناشی از یائسگی

آتروفی واژن؛ استروژن واژینال در مقابل شیاف ویتامین E برای خشکی واژن ناشی از یائسگی آتروفی واژن یا خشکی واژن یکی از مسائل دوران یائسگی است که روش های درمانی متعددی دارد. استفاده از استروژن واژینال یکی از موثرترین روش های درمانی است. شیاف ویتامین E نیز برای آتروفی واژن تجویز می شود.

از جمله رایج ترین و گاهی پر چالش ترین تجربه های دوره یائسگی که بسیاری از زنان با آن روبرو هستند، تغییرات بافت دستگاه تناسلی خارجی و داخلی است که می تواند بر عملکرد ادرار تاثیر بگذارد. این بیماری به نام آتروفی واژن (خشکی واژن) شناخته می شود. علائم آن می تواند شامل یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:

علائم آتروفی واژن

 • ناراحتی ولوواژینال
 • خارش
 • سوزش
 • سوزن سوزن شدن
 • خشکی
 • نازک شدن بافت
 • درد
 • درد هنگام دخول ناشی از خشکی یا سفت شدن دهانه واژن
 • خونریزی بعد از دخول
 • ترشحات واژن
 • نشت مثانه
 • بی اختیاری ادرار

این علائم می تواند بر راحتی و کیفیت زندگی تاثیر بگذارد، زیرا این امر بر زندگی جنسی زنان، اعتماد به نفس آنها، رابطه با شریک زندگی و زندگی اجتماعی تاثیر می گذارد.

علائم آتروفی واژن

روش های درمان آتروفی واژن

گزینه های بسیاری برای پرداختن به این علائم و تغییرات آتروفی واژن وجود دارد. مورد مطالعه و موثرترین استروژن واژینال است. در صورت استفاده درست و تجویز مناسب، این روش یک درمان امن است و بسیار متفاوت از روش درمانی استروژن/ پروژسترون سیستمیک است. در این مورد برخی از مشکلات خاص در رابطه با بیماران با سابقه سرطان سینه وجود دارد؛ با این حال حتی پس از آن تنها کرم های Premarin و Estrace هستند که برای استفاده بهترین نیستند. کرم استریول واژنی، حلقه استروژن و قرص استروژن در این زمینه بی خطر در نظر گرفته می شوند.

برای برخی از بیمارانی که تمایل به دیگر روش های درمانی دارند، روان کننده های بدون نسخه، مرطوب کننده های بدون نسخه و مواد گیاهی/ مغذی وجود دارد. یکی از جایگزین های طبیعی که مورد بررسی کمی قرار گرفته است، شیاف های ویتامین E است.

روش های درمان آتروفی واژن

استروژن واژینال در مقابل شیاف ویتامین E

مطالعه انجام شده در سال 2014، استفاده از شیاف های ویتامین E را با کرم های استروژن واژینال در 52 زن یائسه دارای آتروفی ولووژینال و PH بالاتر از 5.0.1 مقایسه کرد، نتایج آزمایشگاهی شامل ارزیابی میزان بلوغ واژینال (VMV)، و پرسشنامه تخصصی کیفیت زندگی در یائسگی بود. شرکت کنندگان در این مطالعه به مدت 12 هفته از شیاف واژینال ویتامین E یا کرم واژینال استروژن استفاده کردند. به آنها گفته شد تا برای دو هفته اول به صورت شبانه از آن استفاده کنند و بعد از آن دو بار در هفته و به مدت 10 هفته ادامه دهند.

نتایج نشان داد که نمره کیفیت زندگی در دو گروه پس از 4، 8 و 12 هفته بعد از شروع درمان، نتایج قابل توجهی را نشان نداد. در حالی که این به نظر مثبت می رسد، که شیاف ویتامین E و همچنین محصول استروژن واژینال کار می کند، هیچ جزئیاتی در مقایسه میزان سوزش، خشکی، درد، خارش یا مشکلات ادراری وجود نداشت. در عوض علائم جسمی به عنوان یکی از چهار مقوله کلی ارزیابی کیفیت زندگی ترکیب شدند:

 • علائم گر گرفتگی و تعریق شبانه
 • روانی-اجتماعی
 • جسمی
 • جنسی

در این مطالعه خاص، علائم جسمی در گروهی که استروژن واژینال استفاده کردند در حدود 20 امتیاز بهتر از گروه ویتامین E بود. بنابراین اگر به نظر می رسد استروژن در کاهش علائم جسمی بهتر عمل می کند، سوال درباره بی خطر بودن آن باقی می ماند. از نظر بالینی استروژن واژینال با برنامه استفاده شده در این مطالعه، کاملاً بی خطر است: استفاده شبانه برای دو هفته و سپس دو بار در هفته. برای افرادی که سابقه سرطان سینه داشته اند، استروژن واژن به شکل قرص، حلقه یا شیاف در این دوز، با افزایش معنی داری در سطح استروژن خون مرتبط نیست، در حالی که کرم ها سطح استروژن خون را بالاتر می برند و معمولاً برای بیماران سرطان سینه استفاده نمی شود. برای زنانی که سابقه سرطان رحم یا تخمدان را دارند، تحقیقات منتشر شده استفاده از قرص یا شیاف استروژن واژینال و دوز محلی از حلقه استروژن واژینال را به عنوان درمان بی خطر تایید می کند. حتی کرم استروژن در بیماران مبتلا به سرطان رحم و تخمدان اکنون بی خطر در نظر گرفته می شود.

استروژن واژینال در مقابل شیاف ویتامین E

برای افرادی که از استروژن واژینال اجتناب می کنند، دیگر محصولات طبیعی اغلب برای آتروفی واژن تجویز می شود مانند: کرم رازیانه، اسید هیالورونیک/ شیاف/ A/ E، و یک ژل واژینال پیوراریا میریفیکا. علاوه بر تحقیقات اندک در مورد این محصولات طبیعی، شواهد بررسی بالینی استفاده از آن را تایید می کند و همه این محصولات بی خطر هستند.

برای بیمارانی که با آتروفی شدید دستگاه تناسلی درگیر هستند، تا جایی که کیفیت زندگی آن ها را مختل می کند، هیچ مشکلی در تجویز استروژن واژنی به شکل قرص، حلقه یا شیاف وجود ندارد. برای بسیاری بیماران بدون هیچ سابقه سرطان و افرادی که در معرض خطر ابتلا به سرطان های وابسته به استروژن نیستند، مشکلی برای تجویز کرم استروژن واژینال وجود ندارد.      

منبع: naturalmedicinejournal

از
5
رای