آیا استفاده از وازلین در رابطه جنسی بی خطر است؟

آیا استفاده از وازلین در رابطه جنسی بی خطر است؟ هرچند افراد می توانند از وازلین به عنوان یک روان کننده جنسی استفاده کنند، اما این بهترین گزینه ممکن نمی باشد. وازلین می تواند به کاندوم های لاتکس آسیب وارد کند.

وازلین یا ژله پترولیوم، یک پماد با منشاء نفتی است که افراد می توانند از آن برای مرطوب کردن و نرم نمودن خشکی پوست استفاده کنند. هرچند وازلین ممکن است بتواند به عنوان یک روان کننده در رابطه جنسی استفاده شود، اما می تواند به کاندوم های لاتکس آسیب وارد کرده و خطر بروز عفونت و بارداری ناخواسته را افزایش دهد. بهتر است از روال کننده های با منشاء آب یا گلیکول (glycol) برای این منظور استفاده نمایید.

افراد ممکن است بخواهند از وازلین به دلیل حالت نرم و یکنواخت بودن آن به عنوان روان کننده در رابطه جنسی استفاده کنند. وازلین چسبناک یا خشک نمیشود (در تئوری) و این می تواند آن را به یک گزینه دلخواه برای روان کنندگی تبدیل کند. با این وجود، توصیه نمی شود که از وازلین به عنوان روان کننده در رابطه جنسی استفاده کنید. سلام دنیا در این مقاله دلیل این امر را توضیح میدهد. ما همچنین چندین گزینه دیگر به عنوان جایگزین وازلین در رابطه جنسی را معرفی میکنیم.

مضرات استفاده از وازلین در رابطه جنسی؛ معرفی بهترین جایگزین ها برای وازلین در هنگام نزدیکی

مضرات استفاده از وازلین در رابطه جنسی؛ معرفی بهترین جایگزین ها برای وازلین در هنگام نزدیکی

آیا می توان از وازلین به عنوان روان کننده استفاده کرد؟

افراد می توانند از وازلین به عنوان روان کننده جنسی استفاده کنند. این ماده ای غیر سمی است که برای استفاده خارجی بی ضرر می باشد. با این وجود بهتر است موارد زیر را قبل از استفاده از وازلین برای این منظور مد نظر داشته باشید:

 • سازندگان وازلین این محصول را به عنوان روان کننده جنسی طراحی نکرده اند. بر اساس هشدارهای مربوط به سلامت و ایمنی این محصول، وازلین تنها برای استفاده خارجی توصیه شده است و سازندگان این محصول هرگز آن را به عنوان روان کننده جنسی تولید یا تبلیغ نکرده اند.
 • وازلین می تواند به کاندوم ها صدمه وارد کند. افرادی که می خواهند از کاندوم هایی از جنس لاتکس استفاده کنند، نبایستی از وازلین به عنوان روان کننده بهره بگیرند. مواد نفتی مانند وازلین می توانند محصولات ساخته شده از لاتکس را تضعیف کنند. کاندوم تضعیف شده احتمال پارگی بیشتری در طول رابطه جنسی دارد و این می تواند ریسک آلودگی به بیماری ها یا بارداری ناخواسته را افزایش دهد.
 • وازلین ممکن است ریسک آلودگی به عفونت را افزایش دهد. در سال 2013 یک تحقیق بر روی 141 زن آمریکایی انجام شد که در آن زنانی که از وازلین به عنوان روان کننده جنسی استفاده کرده بودند، ریسک بالاتری برای ابتلا به عفونت باکتریایی واژن نسبت به زنانی که از روشها و محصولات دیگر استفاده کرده بودند، داشتند.

چرا در طول رابطه جنسی از روان کننده استفاده میکنیم؟

روان کننده ها می توانند با کاهش اصطکاک در طول رابطه جنسی، لذت آن را افزایش دهند. اصطکاک در طول رابطه جنسی نه تنها آزاردهنده است، بلکه می تواند باعث آسیب وارد شدن به دیواره واژن و معقد شود. این آسیب و پارگی ها می توانند باعث شوند که ریسک انتقال بیماری های مقاربتی افزایش یابد. در بخش های بعدی، ما بعضی گزینه های ایمن تر را به عنوان جایگزین وازلین معرفی می نماییم.

آیا می توان از وازلین به عنوان روان کننده استفاده کرد؟

جایگزین های وازلین در رابطه جنسی

هرچند مصرف وازلین ممکن است اصطکاک را در حین رابطه جنسی کاهش دهد (برآورده کردن نقش عملیاتی یک روان کننده)، اما کارآمدترین روان کننده نمی باشد؛ بویژه وقتی همراه با کاندوم استفاده شود. افرادی که به دنبال جایگزین های بهتر برای وازلین می باشند، می توانند به سراغ محصولاتی بروند که سازندگان، آنها را به طور خاص به عنوان روان کننده تولید نموده اند. این موارد عبارتند از:

روان کننده های مبتنی بر آب

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) توصیه کرده است که افراد از یک روان کننده مبتنی بر آب همراه با کاندوم های لاتکس فاقد روان کننده، برای پرهیز از پارگی کاندوم و ابتلا به بیماری ها استفاده کنند. FDA همچنین توصیه می کند که افراد از مصرف هر گونه روان کننده (مانند وازلین) که حاوی نفت، چربی یا گریس باشد پرهیز نمایند؛ زیرا این روان کننده ها می توانند به کاندوم های لاتکس آسیب وارد کنند. سازمان بهداشت جهانی (WHO) توصیه می نماید که از روان کننده های مبتنی بر آب با pH حدود 4.5، برای رابطه جنسی واژنی و pH بین 5.5 تا 7، برای رابطه جنسی معقدی استفاده شود.  در یک مقاله مروری در سال 2013، داده های اولیه توصیه می کنند که روان کننده های مبتنی بر آب معمولاً سازگاری بیشتری با کاندوم ها دارند. با این وجود، روان کننده های مبتنی بر آب که حاوی غلظت بالایی از ذرات باشند، می توانند به دیواره معقد آسیب وارد کنند. نویسنده این مقاله درخواست تحقیقات دقیق تری را در خصوص ایمنی و سازگاری کاندوم ها با تمامی انواع روان کننده های آبی و سیلیکونی مطرح کرده است. 

روان کننده های مبتنی بر گلیکول

گلیکول یک مرطوب کننده است که بسیاری از تولید کنندگان، آن را به روان کننده های مبتنی بر آب می افزایند. پروپیلن گلیکول به عنوان ماده اصلی در بسیاری از روان کننده های گرم کننده استفاده می شود. با این وجود، روان کننده های مبتنی بر گلیکول به سرعت خشک شده و پتانسیل لازم برای ایجاد عفونت های قارچی را دارند.

روان کننده های مبتنی بر سیلیکون

روان کننده های مبتنی بر سیلیکون به طور کلی با پلاستیک طبیعی و کاندوم های لاتکس سازگاری دارند. آنها همچنین زمان ماندگاری بیشتری نسبت به روان کننده های مبتنی بر آب دارند. با این وجود، روان کننده های مبتنی بر سیلیکون معمولاً گرانتر از روان کننده های مبتنی بر آب یا گلیکول هستند. آنها همچنین با شستن با آب برطرف نمی شوند که این می تواند تمیز کردن آنها را به مساله ای چالش برانگیز تبدیل کند.

ژل آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا یک ترکیب آبی است که افراد می توانند آنرا از برگهای گیاه آلوئه ورا استخراج نمایند. ژل آلوئه ورا حاوی آنتی اکسیدان ها و گلیکوپروتئین هایی است که برای سلامتی فرد به دلایل زیر مفید می باشد:

 • بهبود روند ترمیم زخم ها
 • بهبود آب رسانی به پوست
 • داشتن اثرات ضدالتهابی و ضد میکروبی
 • تقویت عملکرد سیستم ایمنی
 • افزایش میزان آب در داخل روده ها

ژل آلوئه ورا یک روان کننده طبیعی مناسب می باشد. در واقع، بعضی از روان کننده های تجاری، از ژل آلوئه ورا به عنوان ماده اصلی سازنده استفاده می کنند. در تئوری، وجود آب در 100 درصد محصولات آلوئه ورا، آنها را به یک گزینه نسبتاً ایمن برای استفاده با کاندوم های لاتکس تبدیل می کند. با این وجود، تحقیقات علمی کافی برای حمایت از این ادعا وجود ندارد. بر اساس نظر مرکز ملی پزشکی مکمل و جایگزین (NCCIH)، افراد مبتلا به دیابت ممکن است از مصرف آلوئه ورا به دلیل پایین آوردن سطح گلوکز خون خودداری نمایند. گیاهان آلوئه ورا همچنین دارای لاتکس نیز می باشند که این می تواند اثرات لاتکسی قدرتمندی در صورت مصرف در بدن ایجاد کند. هضم لاتکس آلوئه ورا می تواند باعث ناراحتی معده و اسهال شود.

جایگزین های وازلین در رابطه جنسی

روان کننده هایی که بایستی در هنگام نزدیکی از آنها پرهیز کنید

محصولات خانگی خاصی می توانند به صورت روان کننده عمل کنند. با این وجود بسیاری از این محصولات می توانند به شدت به کاندوم های لاتکس آسیب وارد کنند. افراد بایستی از مصرف محصولات طبیعی و خانگی زیر به عنوان روان کننده های جنسی پرهیز نمایند:

 • روغن هایی مانند روغن بچه، روغن پخت و پز و روغن های گیاهی 
 • محصولات لبنی مانند کره
 • محصولات آرایشی مانند کرم های بدن و صورت
 • پماد سوختگی
 • کرم درمان بواسیر
 • ژله پترولیوم (وازلین)
خلاصه

هرچند افراد می توانند از وازلین به عنوان یک روان کننده جنسی استفاده کنند، اما این بهترین گزینه ممکن نمی باشد. وازلین می تواند به کاندوم های لاتکس آسیب وارد کرده، باعث ایجاد عفونت و آلودگی به بیماری ها شده و بر روی لباس و روتختی لکه ایجاد کند.  بهتر است افراد به جای استفاده از وازلین، از روان کننده های با کیفیتِ مبتنی بر آب استفاده کنند، زیرا تولیدکنندگان به طور خاص این محصولات را برای بالا بردن لذت جنسی، بدون آسیب رساندن به کاندوم ها تولید می کنند.

منبع: medicalnewstoday

از
1
رای