سیگار کشیدن در بارداری و شیردهی چه خطراتی برای نوزاد دارد؟

سیگار کشیدن در بارداری و شیردهی چه خطراتی برای نوزاد دارد؟ سیگار کشیدن در دوران بارداری مشکلات زیادی را برای سلامت جنین در حال رشد ایجاد می کند. عوارض سیگار کشیدن در بارداری برای جنین و همچنین تاثیر سیگار در شیردهی بر کودک را در سلام دنیا بخوانید.

سیگار کشیدن در دوران بارداری مشکلات زیادی را برای سلامت جنین در حال رشد ایجاد می کند. علاوه بر کمبود وزن در هنگام تولد، مادران بارداری که سیگار می کشند، ریسک بیشتری برای پارگی زودهنگام غشای نگه دارنده جنین و در نتیجه تولد زودرس یا سقط جنین دارند. سیگار کشیدن همچنین می تواند مشکلات خطرناکی برای جفت، مانند جفت سر راهی و پارگی جفت ایجاد نماید. 

علاوه بر این، بسیاری از مادران بارداری که سیگار می کشند، به این کار پس از تولد نوزادشان نیز ادامه می دهند. وقتی نوزادان در معرض دود سیگار قرار داشته باشند (حتی بر روی پوست یا لباس مادر)، ریسک بروز مشکلات ریوی مانند آسم و برونشیت در آنها افزایش می یابد. با سایت سلام دنیا همراه باشید تا پی ببرید که سیگار کشیدن در دوران حاملگی و شیردهی میتواند چه خطراتی برای نوزاد شما داشته باشد.

عوارض و مضرات سیگار کشیدن در دوران بارداری و شیردهی بر جنین

عوارض و مضرات سیگار در دوران بارداری و شیردهی و اثرات آن بر کودک

عوارض سیگار کشیدن در دوران شیردهی بر روی کودک

بعضی از مادران، پس از بارداری تصمیم به سیگار کشیدن میکنند و نوزادشان را نیز شیر می دهند. شیردهی باعث انتقال آنتی بادی های ضروری به بدن نوزاد می شود. این آنتی بادی ها می توانند از نوزاد در مقابل شانس بالای عفونت گوش، برونشیت، عفونت سینوس ها و چشم ها که با وجود دود سیگار در اطراف نوزاد در ارتباط هستند، محافظت نمایند. با این وجود گزارشاتی درباره عوارض منفی سیگار کشیدن مادران در هنگام شیردهی ارائه شده است.


حتما بخوانید: علت برونشیت در کودکان و نوزادان


اثرات سیگار کشیدن مادر بر روی جنین

مادران سیگاری شدید، مادرانی هستند که بیش از یک بسته در روز سیگار می کشند. علائمی که در این حالت ممکن است در نوزاد بروز نمایند عبارتند از حالت تهوع، استفراغ، دردهای شکمی و اسهال. اگر مادر قادر به ترک سیگار در دوران بارداری یا پس از آن (دوران شیردهی) نباشد، مهم است که بتدریج میزان آن را کم کند. هر چه تعداد کمتری سیگار در دوران بارداری مصرف شود، عوارض جانبی آن برای جنین کمتر خواهد شد. مهم است اشاره کنیم که سیگار کشیدن بر جنین تاثیر خواهد گذاشت، حتی اگر اثرات آن در هنگام تولد آشکار نباشد.

تاثیر سیگار بر روی جنین

آیا بودن در کنار افراد سیگاری نیز میتواند مشکلی در دوران بارداری ایجاد می کند؟

مهم است اشاره کنیم که سیگار کشیدن در زمان داشتن نوزادانی در منزل، باعث افزایش ریسک سندروم مرگ ناگهانی نوزادان (SIDS) می شود. نوزادان مادران سیگاری 7 برابر بیشتر در معرض SIDS نسبت به نوزادان مادران غیرسیگاری قرار دارند. این نوزادان سه بار بیشتر از نوزادان مادران غیر سیگاری به پزشک مراجعه می کنند و شانس بیشتری برای ابتلا به سرطان ریه (ریسک دو برابر) دارند. این مساله بویژه در صورتی که هر دو والد اقدام به سیگار کشیدن در منزل نمایند، برقرار می باشد.


حتما بخوانید: خطرات ناشی از دود سیگار (دست دوم و سوم) بر جنین


بر اساس تحقیقات، وجود افراد سیگاری در اطراف نوزاد، به اندازه داشتن مادر سیگاری برای نوزاد مشکل آفرین می باشد. مواد شیمیایی و سرطان زا در هر دو حالت وجود داشته و خطرآفرین هستند. اگر مادر سیگاری با افرادی همنشین باشد که آنها نیز سیگاری باشند، شانس بروز مشکلات برای فرزند وی بیشتر خواهد شد. این تحقیق شامل اطلاعاتی بوده است که از تحقیقات گذشته درباره سیگار کشیدن جمع آوری شده بود. تاثیرات وجود افراد سیگاری در اطراف نوزاد، تقریباً مشابه وقتی است که مادر نوزاد سیگاری باشد.

عوارض سیگار کشیدن در دوران بارداری

عوارض سیگار کشیدن در بارداری برای جنین (تاثیر سیگار بر جنین)

پزشکان اشاره دارند که تاثیر سیگار بر روی جنین ممکن است در هنگام تولد قابل درک نبوده و در نتیجه مادر فکر کند که خوشبختانه مشکلی برای فرزندش بوجود نیامده است. در واقعیت، تاثیرات سیگار ممکن است تا سالها بعد در زندگی کودک آشکار نشود. کودکانی که از مادران سیگاری متولد می شوند بیشتر در برابر بیماری، آسم، سرطان و کاهش طول عمر آسیب پذیر هستند.


حتما بخوانید: سرطان ریه چیست


تحقیقات همچنین اشاره دارند که در حالی که ترک سیگار در هنگام بارداری توصیه می شود، اثرات سیگار کشیدن بر روی کودک ممکن است خیلی زودتر از زمانی که مادر اقدام به ترک سیگار میکند، روی دهد و این اثرات برای جنین غیر قابل بازگشت می باشند. زنانی که سیگار نمی کشند اما با افراد سیگاری نشست و برخاست می نمایند، بایستی درخواست کنند که آن افراد در محیط بیرون سیگار بکشند. هرچند این کار به طور کامل تاثیر سیگار را بر روی مادر یا کودک از بین نمی برد، زیرا دود سیگار بر روی پوست یا لباس باقی می ماند، اما می تواند تاثیر آن را کاهش دهد. بهترین گزینه برای زنان سیگاری این است که قبل از بارداری اقدام به ترک سیگار نمایند.

عوارض و تاثیر سیگار کشیدن مرد در بارداری

سیگار کشیدن توسط پدر در اطراف مادر می تواند به قلب کودک آسیب وارد کند. سیگار کشیدن توسط پدر در اطراف یک مادر باردار بسیار بد است. در یک تحقیق در چین، محققان گزارش داده اند که حضور افراد سیگاری در اطراف مادران باردار می تواند ریسک تولد نوزادی با مشکلات قلبی مادرزادی را افزایش دهد. توصیه بر این است که والدین نبایستی در دوران بارداری سیگار کشیده و زنان بارداری نیز تا حد امکان از بودن در کنار افراد سیگاری پرهیز نمایند.

سخن آخر

سیگار کشیدن در دوران بارداری مشکلات زیادی را برای سلامت جنین در حال رشد ایجاد می کند. بر اساس تحقیقات، وجود افراد سیگاری در اطراف نوزاد، به اندازه داشتن مادر سیگاری برای نوزاد مشکل آفرین می باشد. برخی از عوارض سیگار کشیدن در بارداری بر روی جنین، شامل آسم، برونشیت و حتی سرطان ریه می باشد. ما در این پست سلام دنیا، عوارض و خطرات سیگار کشیدن در بارداری بر روی جنین بیان کردیم. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. می توانید این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.


مطالب مرتبط:

مصرف متادون در دوران بارداری و شیردهی و تاثیر آن بر جنین

اگر جنین در رحم عمل دفع انجام دهد چه اتفاقی می افتد؟
 

از
2
رای