خطرات ناشی از دود سیگار (دست دوم و سوم) بر بارداری و جنین

خطرات ناشی از دود سیگار (دست دوم و سوم) بر بارداری و جنین بعضی از مشکلات سلامتی مرتبط با قرار گرفتن در معرض دود سیگار دست دوم، سقط جنین، کم وزنی تولد، زایمان زودرس، نواقص یادگیری یا رفتاری کودک و سندرم مرگ ناگهانی نوزاد می باشد.

به تمامی خانم های که باردار می شوند توصیه می شود که سیگار کشیدن را ترک کنند، با این حال تحقیق نشان داده است که ترک سیگار به تنهایی برای رفع خطرات ناشی از قرار گرفتن در معرض دود آن کافی نیست. بسیاری از خانم ها در معرض دود دست دوم سیگارهای دوستان یا اعضای خانواده خود یا ته مانده دود سیگار قرار می گیرند. در زمان بارداری دود دست دوم سیگار می تواند اثرات زیان آوری برای سلامت شما و نوزادتان داشته باشد.

خطرات انواع دود سیگار (دست دوم و سوم) برای خانم های باردار و جنین

1. اثرات مخرب دود دست دوم سیگار در بارداری برای جنین

دود دست دوم به عنوان دود ناشی از محصول دخانیاتی که فرد در زمان کشیدن سیگار در محیط پراکنده می کند مشخص می شود. همچنین گاهی اوقات این دود می تواند در اثر ته مانده توتون محصول دخانیاتی به وجود بیاید. تقریبا 4000 نوع ماده شیمیایی در دود سیگار دست دوم وجود دارد، که بسیاری از آنها با بروز سرطان مرتبط دانسته شده اند.

اگر در زمان بارداری در معرض دود سیگار دست دوم قرار دارید هم شما و هم نوازادتان در معرض خطر قرار می گیرید. بعضی از مشکلات سلامتی مرتبط با قرار گرفتن در معرض دود سیگار دست دوم سقط جنین، کم وزنی تولد، زایمان زودرس، نواقص یادگیری یا رفتاری در کودک و سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) می باشد. سندرم SIDS اختلالی است که منجر به مرگ ناگهانی نوزاد در زمان خواب می شود. این شرایط تا حدودی نامشخص است چون کالبد شکافی و آزمایشات پزشکی نمی تواند با دقت به دلیل مرگ آنها اشاره کند و نوزادان قبل از مرگ سالم به نظر می رسند. به منظور کاهش خطرات ناشی از کشیدن سیگار و دود سیگار بهترین کار خودداری از استعمال و قرارگیری در معرض دود آنها می باشد.

خطرات ناشی از دود دست دوم سیگار بر خانم های باردار و جنین

2. عوارض دود دست سوم سیگار در بارداری

خانم های باردار می توانند حتی بدون آگاهی از این موضوع در معرض این نوع دود سیگار قرار بگیرند.دود سیگار دست سوم ته مانده دود ناشی از سیگار روی مبل، فرش ها، تابلو نقاشی و موارد دیگر است. دود دست سوم سیگار می تواند اطراف شما برای ماه ها و سال ها باقی بماند. اگر در محیطی که اخیرا کسی سیگار نکشیده هم حتی بوی سیگار به مشام می رسد یعنی محیط امن می باشد اما ته مانده تنباکو در آنجا باقی مانده است. زمانی که فردی ته مانده دود سیگار روی تنش دارد را لمس می کنید یا باقی مانده آن را تنفس می کنید مواد سمی می تواند وارد جریان خون شما شود. زمانی که مواد سمی راه خودشان را در خون شما پیدا کردند، آنها به جنین تان هم منتقل می شوند. مطالعه ای که در موسسه تحقیق لوس آنجلس صورت گرفت مشخص کرد که باقی مانده دود سیگار دست سوم اثر زیان آوری بر روی رشد ریه پیش از تولد جنین دارد. این موضوع می تواند بعدها باعث مشکلات تنفسی در زندگی کودک شود. اگر شما و شریک تان قصد بارداری دارید، باردار هستید یا اخیرا صاحب فرزند شده اید بهترین کار کاهش میزان دود سیگار دست سوم در خانه تان می باشد. اگر شما قصد بارداری دارید باید به طور کلی سیگار کشیدن را کنار بگذارید.

مطمئن شوید که شریک تان در خارج از خانه سیگار می کشد و با لباس هایی بیرون که سیگار کشیده وارد خانه نمی شود. برای مثال، شریک تان را تشویق کنید که زمان سیگار کشیدن کت یا سویشرت بپوشد و موقع آمدن به داخل خانه آنها را از تن در بیاورد. علاوه بر این، بعد از قرار گرفتن در معرض دود سیگار مهم است که شما و شریک تان قبل از لمس کودک دست هایتان را بشویید.

عوارض انواع دود دست سوم سیگار در بارداری

اما زمانی که کودک تان متولد شد موضوع چگونه است؟

محدودیت قرارگیری کودک در معرض دود دست دوم زمانی که حتی کودک تان متولد شده هم موضوع مهمی است. کودکانی که در معرض دود دست دوم سیگار قرار دارند احتمال بیشتری برای بروز پیشرفت سندرم SIDS دارند. علاوه بر این، کودکانی که در معرض دود دست دوم سیگار قرار دارند با اثرات منفی بر روی سیستم ایمنی بدنشان مواجه می شوند. آنها احتمال بیشتری برای نواقص شنوایی، سرماخوردگی، بیماری های تنفسی و مشکلات دندانی دارند. احتمالا دود سیگار دست سوم به همان اندازه دود سیگار دست دوم برای نوزاد مضر هستند، بنابراین دور نگه داشتن کودکتان از مناطقی که حاوی ته مانده دود سیگار دست سوم هستند هم با اهمیت می باشد.

از
5
رای