معرفی مهمترین دلایل سقط جنین + انواع سقط جنین و روش های پیشگیری

معرفی مهمترین دلایل سقط جنین + انواع سقط جنین و روش های پیشگیری بیشتر سقط ها در سه ماهه اول رخ می دهند. علت نیمی از این سقط ها ناهنجاری های کروموزومی است. کمبود هورمون پروژسترون و ترشح کم آن از جسم زرد یا جفت سبب سقط جنین می شود.

سقط جنین یعنی ختم حاملگی در شرایطی که چنین هنوز قادر به ادامه زندگی در محیط خارج از رحم نیست و به ختم حاملگی قبل از هفته بیستم حاملگی سقط گفته می شود. بروز سقط بین هفته دوازده الی بیست را سقط دیررس می گویند. 

عوامل سقط جنین چیست؟

بیشتر سقط ها در سه ماهه اول رخ می دهند. علت نیمی از این سقط ها ناهنجاری های کروموزومی است. کمبود هورمون پروژسترون و ترشح کم آن از جسم زرد یا جفت سبب سقط جنین می شود.

آیا سیگار کشیدن باعث سقط جنین می شود؟

کشیدن سیگار بیش از ده عدد در روز و مصرف الکل می تواند منجر به سقط جنین شود. مصرف قهوه بیشتر از چهار فنجان در روز احتمال سقط را افزایش می دهد. 

دلایل سقط جنین

  •  تابش اشعه رادیولوژی می تواند منجر به سقط جنین شود.
  • آلودگی محیط زیست و آلودگی به سرب، ارستینگ، فرمالدئید، اکسید اتلین و بتون می تواند سقط جنین را بیشتر کند.
  • استفاده از غذاهای پر ادویه می تواند سبب سقط جنین شود.
  • وجود مشکلات در شکل رحم و هر گونه ناهنجاری رحمی می تواند احتمال سقط جنین را افزایش دهد.
  • وجود ناسازگاری خونی نیز منجر به سقط می شود.
  • وجود مشکل در رحم مثل فیبروم و سندرم آشرمن، می تواند احتمال سقط را افزایش دهد (البته فیبروم هایی که داخل عضله رحم هستند، احتمال سقط را افزایش نمی دهند).
  • وجود بعضی از بیماری های زمینه ای امثل دیابت و بیماری های تیرانیدا و عفونت ها است تب خال و توکسوپلاسمورا احتمال سقل را افزایش می دهند.
  • وارد آمدن ضربه شدید به شکم یا استرس شدید روحی می تواند منجر به سقط جنین گردد.

عوامل سقط جنین چیست؟

سرکلاژ چیست؟

گاهی اوقات در سه ماهه دوم با اوائل سه ماهه سوم ناتوانی دهانه رحم باعث بازشدن زودهنگام و بدون درد دهانه شده و به دنبال آن محتویات رحم دفع می شوند، در این شرایط پزشک بعد از سه ماهگی دهانه رحم را می دوزد که به این عمل «سرکلاژ» می گویند.

انواع سقط جنین

ا. سقط کامل 

انقباضات رحمی شبیه دردهای زایمانی است که با شدت کمتری احساس می شود. دهانه رحم باز شده و خونریزی شروع می شود و ادامه می یابد. معمولا جنین و پرده های جنینی به شکل کامل به همراه انقباضات رحمی خارج می شوند. 

2. سقط ناقص 

در سقط ناقص انقباضات رحمی شروع شده و دهانه رحم باز می شود و بخشی از جنین و ضمایم آن به خارج از دهانه رحم می رسد و بخشی هم چسبیده به رحم باقی می ماند. در این شرایط برای تخلیه کامل رحم حمل کورتاژ انجام می شود. 

3. تهدید به سقط 

بدون این که دهانه رحم باز شود، خونریزی مشاهده می شود. در تهدید به سقط خونریزی خفیف همراه با دردهای خفیف و کمردرد وجود دارد که معمولا با سونوگرافی و معاینه تشخیص داده می شود. با استراحت و استفاده از مسکن های مجاز در دوران بارداری و اقدامات دارویی توسط پزشک، امکان بهبودی وجود دارد و به نظر می رسد محدودیت فعالیت بدنی بتواند وقوع سقط را کم کند اما نیمی از موارد تهدید به سقط نهایتا به سقط منجر خواهند شد. 

4. سقط فراموش شده 

ممکن است جنین در رحم مادر شده باشد اما ما در این اطلاع باشد. این حالت را سقط فراموش شده ی تا اند، در اسقط فراموش شده ممکن است خونریزی واژینال یا سایر علائم تهدید به سقط وجود داشته باشند یا نداشته باشد. رحم در این سقط به جای این که بزرگ تر شود، کوچک تر می شود و باقی ماندن جین سایت باعث به وجود آمدن مشکلات انعقادی و DIL برای مادر می شود. بلافاصله بعد از تشخیص سقط فراموش شده باید رحم کاملا تخليه شود. 

انواع سقط جنین

5. سقط عفونی 

به صورت سقط همراه با عفونت اعضای تناسلی نمایان می شود. در این سقط عفونت می تواند در سراسر بدن انتشار یاید. علائم شامل درد لگن، دردناکی رحم و حساسیت واضح زیر ناف، ترشح بد بو از واژن و تب بین 37.9 الی 40.6 درجه است و شدت عفونت از روی میزان افزایش گلبول های سفید سنجیده می شود.

6. سقط خود به خودی و عادتی 

چنانچه به طور متوالی سه بار سقط رخ دهد، آن را سقط عادتی با خود به خودی می نامند. در این شرایط بهتر است محتویات کروموزومی جنین سقط شده بررسی شود و والدین نیز آزمایشات ژنتیک انجام دهند. 

6. سقط اجتناب ناپذیر 

در این نوع سقط خونریزی خفیف وجود داشته و دهانه رحم هم بسته است. ظاهرا علائم آن شبیه به حالت تهدید به سقط است اما خونریزی در پشت جفت وجود دارد. در این حالت جنین مرده و نهایتا سقط اجتناب ناپذیر است.

از
5
رای