نکات و ترفند های مناسب برای نگهداری از نوزادان تازه متولد شده

نکات و ترفند های مناسب برای نگهداری از نوزادان تازه متولد شده چگونه از نوزاد تازه متولد شده نگهداری کنیم؛ 18 ترفند ساده و مناسب نگهداری از نوزاد تازه متولد شده از روش های خواب راحت نوزاد ، طریقه پوشک کردن نوزاد تا نکات خود مراقبتی برای مادر را در سلام دنیا بخوانید.

به عنوان یک مادر به دو چیز نیاز دارید: دوستان خوب و تمام کمک هایی که می توانید از نوزاد تازه متولد شده دریافت کنید. در حالی که نمی‌توانم برای کمک به نوزاد شما در آنجا باشم، می‌توانم تمام نکات و ترفندهای مخفی را که در طول سال‌ها به عنوان مادر 3 فرزند به کار گرفته‌ام، در اختیار شما بگذارم. برخی از این ترفندها برای پدران نیز هستند. شما قطعاً برای یک نوزاد تازه متولد شده به این ترفندها نیاز خواهید داشت. در این مطلب از سلام دنیا، ما به نکات و ترفند های مناسب برای نگهداری از نوزاد تازه متولد شده پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

نکات و ترفند های مناسب برای نگهداری از نوزادان تازه متولد شده

1. نگهداری صحیح از نوزادان تازه متولد شده: تماس پوست با پوست

چه قصد شیردهی داشته باشید یا نه تماس پوست به پوست با نوزاد بسیار مهم است. برای این کودک را فقط با پوشک روی سینه برهنه خود بخوابانید و او را در آغوش بگیرید!بسیاری از پزشکان و ماماها بلافاصله پس از تولد نوزاد، پوست به پوست را پیشنهاد می کنند، و شما می توانید هر چند وقت یکبار که برایتان راحت است، آن را در خانه انجام دهید.این یک راه عالی برای ایجاد پیوند اولیه و قوی با کودکتان از طریق جادوی اکسی توسین (هورمون عشق) است. همچنین ثابت شده است که این عمل باعث تحریک و افزایش تولید شیر مادر می شود تا کودک بتواند به خوبی تغذیه شود.

نکات و ترفند های مناسب برای نگهداری از نوزادان تازه متولد شده

2. نگهداری صحیح از نوزادان تازه متولد شده: کودک خود را با شیشه شیر آشنا کنید 

اگر قصد دارید به طور انحصاری با شیر مادر تغذیه کنید، ممکن است حدود 2 تا 4 هفته پس از تامین شیر خود، کودک خود را با شیشه شیر آشنا کنید .این ترفند والدین می تواند انتقال بعدی به شیشه شیر را برای شما و کودک آسان تر کند.اگر نوزادی دارید که فقط به شیر دادن عادت کرده است، کمک کردن به شما در شب مشکل است زیرا قطعاً هر از چند گاهی به استراحت نیاز خواهید داشت.بسیاری از مادران عاشق پیوندی هستند که همراه با شیردهی به وجود می آید، اما شما مجبور نیستید زمان شیرینی را فدای این نکته کنید.فقط یک یا دو بار در روز با یک شیشه شیر می‌تواند کودک را با منبع دیگری آشنا کند تا بعداً برای همه راحت‌تر شود.


حتما بخوانید: روش های صحیح نگهداری غذای کودک در یخچال و فریزر 


3. نگهداری صحیح از نوزادان تازه متولد شده: پرستاری را با پوشش تمرین کنید

اگر قصد دارید زیر پوشش در ملاء عام پرستاری کنید، باید از این ترفند نوزاد تازه متولد شده استفاده کنید. برخی از نوزادان به شیوه خاصی از شیردهی عادت می‌کنند و در محیط جدید مقاومت می‌کنند. زمانی که در خانه هستید سعی کنید پوششی را معرفی کنید. لزومی ندارد که برای هر غذا خوردن باشد (مخصوصاً زمانی که هنوز در تلاش هستید تا از آن استفاده کنید)، اما فقط هر از چند گاهی تا کودک بداند که این یک بخش طبیعی از زمان تغذیه است.اما حالا که 8 ماه است از سومین دوره پرستاری ام می گذرد، متوجه شده ام که به این نوع پوشش برمی گردم.

نکات و ترفند های مناسب برای نگهداری از نوزادان تازه متولد شده

4. نگهداری صحیح از نوزادان تازه متولد شده: از پین پرستاری استفاده کنید

تغذیه شبانه با نوزاد تازه متولد شده می تواند تار باشد! اگر شیر می دهید، به راحتی فراموش می کنید که آخرین بار از کدام طرف شیر داده اید. سعی کنید از یک سنجاق، یک سینه بند، کش مو یا یک یادآور ساده دیگر استفاده کنید تا به شما کمک کند. هیچ چیز بدتر از خالی کردن یک سینه و پر شدن بیش از حد سینه دیگر نیست.

ترفند و ترفند های خواب نوزادان

1. خواب راحت نوزادان تازه متولد شده: حمام نوزاد

این ترفند می‌تواند تحت عنوان «ترفند‌های حمام نوزادان» نیز باشد، اما این یک راه عالی برای کمک به خواب نوزاد نیز است. سعی کنید اسطوخودوس را در طول برنامه شبانه خود اضافه کنید (شستشوی کودک، لوسیون و غیره).اسطوخودوس، برای نوزادان آرام‌بخش است و می‌تواند به آن‌ها قبل از خواب کمک کند. یک روال واضح قبل از خواب همچنین به کودک کمک می کند تا برای خواب آماده شود. در کنار اضافه کردن اسطوخودوس، قبل از اینکه کودک را در وان بگذارید، مطمئن شوید که همه چیز را برای حمام آماده دارید.

ترفند و هک های خواب نوزادان

این کار شما را از فرار از وان نجات می دهد زیرا حوله کودک را فراموش کرده اید.و فراموش نکنید که آخرین بار سر کودک را بشویید! نوزادان بیشتر گرمای خود را از سر خود از دست می دهند، بنابراین شستن آخرین سر نوزاد باعث می شود تا اطمینان حاصل شود که آنها تا آخر گرم می مانند.همچنین می‌توانید یک حوله را در آب گرم بشویید و روی شکم کودک بگذارید تا هنگام شستن موهایش گرم بماند.


حتما بخوانید: لوازم و وسایل مورد نیاز برای سفر با کودک


نکته حرفه‌ای: از اسکراب‌های نرمی که در بیمارستان به شما می‌دهند با هر حمام استفاده کنید. به سادگی سر کودک را در هر حمام اسکراب کنید تا از هرگونه تجمع خلاص شوید.

ترفند و هک های خواب نوزادان

2. خواب راحت نوزادان تازه متولد شده: ایجاد نویز آرام 

ممکن است اضافه کردن صدای بلند به روتین خواب آنها غیر شهودی به نظر برسد، اما برای نوزادان تازه متولد شده بسیار آرامبخش است زیرا آنها به صداهای زیاد در رحم عادت دارند. به علاوه، صدا به جلوگیری از سایر صداهایی که ممکن است برای کودک خوابیده آزاردهنده باشد کمک می کند.

نکته حرفه ای : می توانید یک دستگاه نویز سفید بخرید ، اما بسیاری از مادران فقط از یک تلفن همراه قدیمی استفاده می کنند.بسیاری از برنامه های صوتی رایگان برای نوزادان وجود دارد که به راحتی دانلود می شوند یا می توانید از  یوتیوب استفاده کنید. فقط کافی است ویدیوهای «نویز سفید» را جستجو کنید و چندین ویدیو را خواهید یافت که برای چندین ساعت در طول شب دوام دارند.

3. خواب راحت نوزادان تازه متولد شده: قنداق کردن

برای راحتی بهینه، کودک شما قنداق خوب را دوست دارد. قنداق زیبا و محکم به کودک کمک می کند احساس گرما و امنیت کند. همچنین با نزدیک نگه داشتن بازوها به بدن نوزادان از رفلکس وحشتناکی که نوزادان به پشت دراز می کشند جلوگیری می کند.قنداق به نوزاد کمک می کند تا احساس راحتی داشته باشد، همانطور که در رحم عادت داشت.

ترفند و هک های خواب نوزادان

4. خواب راحت نوزادان تازه متولد شده: استفاده از پرده

بسیار مهم است که نور و تاریکی را برای نوزاد خود تنظیم کنید. اکثر نوزادان شب و روزشان برعکس است، بنابراین تاریک نگه داشتن آن در شب و روشن نگه داشتن آن در طول روز به تنظیم الگوی خواب آنها کمک می کند. هنگامی که آنها این مشکل را برطرف کردند، یک اتاق تاریک و خنک برای هر زمان خواب کودک را آرام نگه می دارد و به او کمک می کند تا برای خوابی مطلوب آرام بگیرد. ما این پرده ها را برای هر دوی بچه هایمان  خریدیم و حتی زمانی که بچه های نوپا بودند از آنها استفاده کردیم.

5. خواب راحت نوزادان تازه متولد شده: محل خواب بوی مادر را بدهد

اگر نوزاد شما واقعاً با خواب مشکل دارد، سعی کنید جایی که می‌خوابد بوی شما را بدهد و بیشتر شبیه شما باشد.پیراهنی را که اخیراً پوشیده‌اید در نزدیکی آن قرار دهید یا عطر خود را روی حیوانات عروسکی اسپری کنید. ( حتما این وسایل را در نزدیکی خود نگه دارید، اما نه در گهواره! )مادر گرم است و برخی از نوزادان از سطح خنک تخت که مانع از استراحت آنها در خواب می شود، مبهوت می شوند.سعی کنید قبل از اینکه کودک را بخوابانید یک پد گرمکن یا بطری آب گرم را برای مدتی در گهواره قرار دهید. این وسایل را درست قبل از گذاشتن نوزاد در گهواره بردارید، انتقال بسیار آسان تری خواهند داشت!


حتما بخوانید: 10 دلیل بی خوابی نوزاد و درمان آن


ترفند و ترفند های پوشک کردن نوزادان

1. پوشک کردن نوزادان تازه متولد شده: دستمال مرطوب را هدر ندهید

گاهی اوقات تصور اینکه چگونه کودک کوچک شما می تواند چنین آشفتگی بزرگی ایجاد کند دشوار است! ممکن است وسوسه شوید که از دستمال مرطوب استفاده کنید. اما، من متوجه شده ام که اگر قبل از شروع با دستمال مرطوب کودک کودک را تمیز کنید با ضایعات کمتری کودک را بسیار تمیزتر خواهید کرد!

برای اجرا: پوشک را باز کنید، قسمت جلویی آن را بگیرید، با بالا کشیدن پای کودک با دست آزاد ان را بالا بیاورید، با استفاده از دست دیگر با پوشک به سمت پایین پاک کنید، سپس پوشک کثیف را بیرون بکشید و دستمال‌ها را ادامه دهید.

2. پوشک کردن نوزادان تازه متولد شده: از پوشک تمیز برای "محافظت" بیشتر استفاده کنید

من همیشه قبل از شروع به تعویض پوشک نامرتب، یک پوشک تمیز و باز را زیر کودکم می گذارم تا تا جایی که امکان دارد پد تعویض و اطراف آن را تمیز نگه دارم.بهتر است پوشک دیگر به جای زمین، تخت، پد تعویض و غیره به هم ریخته شود.

ترفند و هک های پوشک کردن نوزادان

3. پوشک کردن نوزادان تازه متولد شده: مطمئن شوید که پوشک خوب است

یکی از دلایل کثیف شدن لباس این است که پوشک در ابتدا به درستی پوشیده نشده بود. اطمینان حاصل کنید که زبانه ها به دور کمرشان چسبیده است و بغل های پوشک را بیرون بکشید تا قسمت الاستیک آن به جای پوشک در معرض دید قرار گیرد.این اطمینان حاصل می کند که پوشک در اطراف تمام قسمت های بدن آنها ایمن است و این امر به محافظت در برابر کثیفی کمک می کند.

4. پوشک کردن نوزادان تازه متولد شده: از بلند کردن پا پس از تغذیه خودداری کنید

من نوزادم را در فاصله بین شیر خوردن پوشک می‌کنم، زیرا به نوزاد های خواب‌ آلود کمک می‌کند تا از خواب بیدار شوند تا از طرف دیگر غذا بخورند. اما بلند کردن پاهای آنها با شکم پر اغلب شیر را دوباره به بیرون می فرستد. به جای اینکه پاهای آن ها را برای پاک کردن بلند کنید، در حالی که با دستمال مرطوب تمیز می کنید، آن ها را از این طرف به طرف دیگر بچرخانید. این کار باعث می شود شکم آنها هم سطح باشد و شما کمتر مجبور به تمیز کردن شوید.


حتما بخوانید: 10 روش خانگی و علت ادرار سوختگی کودک


5. پوشک کردن نوزادان تازه متولد شده: از لباس سرهمی یا بادی استفاده کنید

این لباس ها در واقع به گونه‌ای ساخته شده‌اند که به راحتی می‌توان از آن استفاده کرد.این بسیار مفید است .در اینجا یک ترفند لباس عالی دیگر وجود دارد : من معمولاً لباس هایی را انتخاب می کنم که زیپ دارند، اما گاهی اوقات واقعاً مقاومت در برابر بستن دکمه ها سخت است.از قبل دکمه سرهمی را تا بالای جایی که ناف کودک قرار دارد، فشار دهید، و سپس آنها را درست داخل آن بکشید.

ترفند و هک های پوشک کردن نوزادان

6. پوشک کردن نوزادان تازه متولد شده: مقابله با لکه های مدفوع 

هیچ چیز بدتر از دیدن مدفوع زرد نوزاد در لباس مورد علاقه خود (برای کودک و شما!) نیست. اما دو محصول ترفند بچه برای لباسشویی وجود دارد که در زمان و هزینه شما صرفه جویی می کند و به شما کمک می کند لکه های مدفوع کودک را از بین ببرید .اولی صابون است . من هرگز صابون دیگری را امتحان نکردم. فقط کمی به لکه اضافه کنید و در آب داغ بشویید تا از بین برود.اگر پارچه روشن‌تری یا حتی سفید دارید و لکه از بین نمی‌رود، سینک خود را با آب گرم پر کنید و مقداری پودر لکه‌بر همه‌کاره Oxiclean به آن اضافه کنید . بگذارید 15 دقیقه بماند و تمیز بشویید.

ترفندهای هوشمندانه برای نوزادان تازه متولد شده

در اینجا چند ترفند دیگر نوزاد تازه متولد شده برای کمک به شما در هفته اول آورده شده است:

  • به هر جایی که رفت و آمد می کنید پوشک و دستمال مرطوب ببرید
  • پوشک های مدفوع را قبل از قرار دادن آنها در سطل پوشک خود در یک کیسه بیندازید.
  • برای کمک به آرام کردن کودک، روی توپ یوگا بپرید‌.

حتما بخوانید: راهنمایی کامل درباره علت تغییر شکل مدفوع نوزادان


خودمراقبتی برای مادر

برخی از بهترین ترفند های کودک برای آسان کردن زندگی، در واقع به هیچ وجه مربوط به کودک شما نیستند.مراقبت از خود برای تازه مادران بسیار مهم است. این ترفند های بعدی مادر فقط برای شماست!این نکات به شما در سلامت روان و سلامت عقل در آن چند هفته اول با نوزاد تازه متولد شده کمک می کند.

1. خوابیدن زمانی که نوزاد می خوابد

یک بازه زمانی کوتاه وجود دارد که تنها چیزی که کودک شما می خواهد انجام دهد این است که بخوابد. از این زمان استفاده کنید! شما و بدنتان تا این مرحله خیلی چیزها را پشت سر گذاشته اید. شما نیاز به استراحت و بهبودی دارید. خواب کافی به شما کمک می کند تا احساس بهتری داشته باشید و سریعتر بهبود پیدا کنید. مراقبت از نوزاد تازه متولد شده می تواند فوق العاده استرس زا باشد، بنابراین باید تا آنجا که می توانید برای کمک به سلامت خود تلاش کنید! خیلی از ما دوست داریم همه این کارها را خودمان انجام دهیم، اما این یکی از آن مواقعی است که می‌توانید به خودتان استراحت بدهید و به شخص دیگری اجازه دهید برخی از کارهای سنگین را انجام دهد.

2. اگر خانه کاملاً تمیز نیست و لباس ها انباشته شده اند اشکالی ندارد

ما ممکن است خیلی به خودمان سخت بگیریم و گاهی اوقات خود را در حد استانداردهای خیلی بالا نگه داریم. اگر سینک پر از ظروف باشد، هیچکس شما را قضاوت نمی کند و شما هم نباید خودتان را قضاوت کنید. زمانی که با نوزاد تازه متولد شده خود به یک روال عادی عادت کردید و توانستید به درستی بهبود پیدا کنید، زمان زیادی برای مرتب کردن خانه خواهید داشت. فرزندپروری یک منحنی یادگیری بسیار شیب دار دارد و هر نوزادی متفاوت است. به خودتان زمان بدهید تا همه چیز را بفهمید، زیرا این کار را خواهید کرد! کاری را انجام دهید که برای شما و کودکتان بهتر است و کودک یا خودتان را با هیچ مادر دیگری مقایسه نکنید. تمام توصیه های سایر مادران مفید را بپذیرید، اما اجازه ندهید موفقیت ها یا شکست های آنها فشار یا استرس بیشتری بر شانه های شما وارد کند.

3. وقت گذاشتن برای خود:

در چند هفته اول با نوزادتان، ممکن است فراموش کنید که انسان بودن چه حسی دارد. مطمئن شوید که برای انجام دادن کوچکترین کارهای کوچک که به سلامت روحی و جسمی شما کمک می کند، زمان می گذارید. یک دوش خوب بگیرید، پیاده روی کنید، پنج دقیقه در سکوت بنشینید. به افراد اجازه دهید وقتی پیشنهاد کمک می دهند کمک کنند و بدانید که اشکالی ندارد اگر کودکتان در حالی که موهایتان را برس می زنید کمی گریه کند. تا زمانی که نیازهای آنها برآورده شده است، می توانید کمی زمان بگذارید تا مطمئن شوید برخی از نیازهای شما نیز برآورده می شود

سخن آخر

در این پست ما به نکات و ترفند های مناسب برای نگهداری از نوزادان تازه متولد شده پرداختیم. امیدواریم این روش ها به شما کمک کرده باشد. در صورت مفید بودن مقاله، لطفاً آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.


مطالب مرتبط:

10 غذای مناسب برای تامین انرژی مادران در شیردهی

طرز تهیه پوره سیب زمینی برای نوزادان

طرز تهیه پوره گلابی برای نوزاداناز
1
رای