درمان سوختگی پای نوزاد با 10 روش خانگی و علت ادرار سوختگی کودک

درمان سوختگی پای نوزاد با 10 روش خانگی و علت ادرار سوختگی کودک اکثر نوزادان تا 2 سالگی به دلیل تماس پوست حساس شان با ادرار و مدفوع دچار سوختگی در ناحیه پوشک می شوند. سوختگی پوشک با علائمی مانند التهاب و قرمزی پوست همراه است و خطرات جدی به همراه ندارد.

سوختگی پای نوزاد به خاطر پوشک مسئله شایع اما ناراحت کننده ای است که در نوزادان اتفاق می افتد. این که والدین بدانند چطور می توانند پوشک سوختگی نوزاد را درمان کنند تا از تشدید علائم جلوگیری کنند، بسیار مهم است. سوختگی ناحیه ای که پوشک به پای نوزاد بسته می شود به شکل نواحی قرمز و دردناک است که در صورت گرم و مرطوب شدن بیش تر می شود. این سوختگی ها ممکن است باعث پوسته پوسته شدن، تاول یا زخم شوند. این مشکل در 20% از نوزادانی که به متخصص پوست مراجعه می کنند، دیده می شود. برخی نوزادان مستعد سوختگی ناشی از پوشک هستند و ممکن است مکررا به آن دچار شوند، به خصوص اگر بیماری پوستی ذاتی مانند اگزما داشته باشند. در این مقاله، در مورد دلایل سوختگی و زخم در ناحیه پوشک و همچنین درمان سریع و موثر آن، نکاتی را به شما می آموزیم.

10 درمان و داروی خانگی سوختگی پای نوزاد

افراد می توانند از روش های زیر برای پیش گیری و درمان بثورات ناشی از پوشک استفاده کنند:

1. تعویض زود به زود پوشک نوزاد

وقتی که نوزاد دچار سوختگی پوشک شد، والدین و پرستار کودک باید نسبت به شرایط معمول، دفعات بیش تری اقدام به تعویض پوشک کنند. عدم تعویض به موقع پوشک خیس و نم دار، می تواند علائم ناشی از پوشک سوختگی را بدتر کند.

درمان و داروی خانگی سوختگی پای نوزاد

2. تعویض مارک پوشک و یا مواد شوینده بهداشتی

اگر نوزاد شما به طور مکرر دچار پوشک سوختگی می شود، ممکن است پوست او به یک محصول خاص حساس باشد. به عنوان مثال، مارک خاصی از پوشک یا دستمال های تمیز کننده می تواند باعث ایجاد بثورات و زخم های پوستی شود. اگر از پوشک پارچه ای استفاده می کنید، ممکن است نوع مواد شوینده که مصرف می کنید علت این سوختگی پای نوزاد باشد. حذف مواد شوینده شیمیایی و معطر ممکن است به کاهش این زخم های مکرر کمک کند.


حتما بخوانید: علائم گرمازدگی نوزادان و کودکان


3. اجازه تنفس به ناحیه دچار سوختگی

هنگامی که کودک دچار پوشک سوختگی شد، اجازه دهید بخشی از طول روز را بدون پوشک سپری کند، این کار می تواند به خشک شدن و بهبود ناحیه آسیب دیده کمک کند. والدین باید هنگامی که پای کودک دچار ادرار سوختگی شده است، از مصرف پوشک های پلاستیکی و تنگ خودداری کنند. استفاده از محصولات صد در صد پنبه ای می تواند به خشک شدن بثورات و تنفس پوست کمک کند.

4. اطمینان حاصل کنید که پوشک اندازه درستی دارد

اگر پوشک خیلی سفت باشد می تواند موجب تحریک جای پوشک سوختگی شود. والدین و پرستار باید بررسی کنند که پوشک های مورد استفاده اندازه مناسبی داشته باشد و با رشد نوزاد اقدام به خرید پوشک های بزرگ تر کنند.

اثرات ادرار سوختگی در نوزاد

5. اجتناب از مصرف دستمال مرطوب کودک

اگرچه تمیز نگه داشتن ناحیه پوشک شده در نوزاد بسیار ضروری است، اما دستمال مرطوب بچه می تواند پوشک سوختگی را تحریک کند. اگر نوزاد شیر خوار شما دچار پوشک سوختگی شده است، بهتر است محل پوشک را به آرامی و با استفاده از صابون بدون بو و آب تمیز کنید. در مواقعی که این کار امکان پذیر نیست، بهتر است از دستمال مرطوب طبیعی و غیر معطر که در داروخانه ها پیدا می شود، استفاده کنید.

6. امتحان کردن کرم و پمادهای پوشک سوختگی

بسیاری از کرم ها و پمادهای تسکین دهنده پوست، در فروشگاه های لوازم بهداشتی، داروخانه ها یا به صورت خرید آنلاین یافت می شوند. والدین باید به دنبال کرم های حاوی زینک اکسید باشند. برای اثر بخشی باید یک لایه ضخیم از یکی از این کرم ها را روی پوست آسیب دیده بمالید و اجازه دهید تا آن ناحیه خشک شود.

استفاده از کرم برای درمان پوشک سوختگی نوزاد

7. غذاهای جدیدی که به کودک می دهید را حذف کنید

دادن غذاهای جدید به کودک معمولا مفید است، اما برخی غذاهای اسیدی مانند مرکبات و گوجه فرنگی ممکن است باعث اسیدی شدن ادرار و مدفوع برخی از نوزادان شود. والدین و پرستار کودک باید مراقب باشند که این غذاها را به مقدار بسیار کمی به کودک بدهند و او تحت نظر بگیرند تا ببینند آیا با دادن این غذای جدید، کودک دچار پوشک سوختگی می شود یا نه. اگر این اتفاق بیفتد، باید غذاهای اسیدی را از رژیم غذایی کودک حذف کنید تا زمانی که سوختگی پا بهبود یابد.

8. استفاده از صابون ها و مواد شوینده غیر معطر

تحریک کنننده های پوستی از جمله عطرهای موجود در صابون ها و مواد شوینده، علت بسیاری از موارد پوشک سوختگی هستند. مواد شوینده معطر، برخی از صابون های کودک و کرم های مخصوص بدن حتی اگر تولید کنندگان ادعا کنند برای کودک مضر نیست؛ می تواند سبب ایجاد حسایت هایی در کودک شود.

عوامل خطرناک ناشی از پوشک سوختگی نوزاد

9. از سایش ناحیه آسیب دیده پرهیز کنید

تمیز و خشک کردن محلی که کودک پوشک شده بسیار مهم است، به خصوص وقتی که بثورات پوستی وجود دارد، اما به خاطر داشته باشید که باید پای کودک را با ملایمت تمیز کنید. سایش این ناحیه از بدن برای خشک کردن یا تمیز کردن می تواند باعث تحریک بیش تر نقاط آسیب دیده و ایجاد جراحت روی پوست شود.


حتما بخوانید: پایین آوردن تب کودک بدون دارو


10. حمام کردن با جو دو سر را امتحان کنید

تحقیقات نشان می دهد جوی دو سر کلوئیدی می تواند التهاب و سوزش را کاهش دهد. جو دو سر کلوئیدی همچنین ممکن است درد و خارش ناشی از پوشک سوختگی را کاهش دهد. شما می توانید این محصول را به صورت آنلاین یا از داروخانه ها تهیه کنید. باید دستورالعمل های موجود روی بسته بندی را رعایت کرده و پوست نوزاد را بعد از مصرف خشک کنید.

علل پوشک سوختگی نوزاد (ادرار سوختگی کودک)

سوختگی پا به خاطر پوشک اغلب نوعی درماتیت تماسی است. درماتیت تماسی زمانی ایجاد می شود که پوست نسبت به تماس با یک ماده تحریک کننده، واکنش نشان می دهد. در ناحیه پوشک، مواد تحریک کننده متداول عبارتند از:

 • ادرار
 • مدفوع
 • پوشک ها
 • صابون ها
 • عطرها و مواد شیمیایی موجود در پوشک یا دستمال مرطوب

پوشک سوختگی پای کودک

در بعضی موارد، پوشک سوختگی ممکن است از ناشی از موارد دیگر از جمله عفونت های مخمری و درماتیت سبورئیک باشد.   

عوامل خطرناک ناشی از پوشک سوختگی نوزاد

برخی از نوزادان بیش تر از بقیه مستعد ابتلا به پوشک سوختگی هستند. اگر هر یک از این عوامل خطر برای این نوزاد پیش بیاید، ممکن است لازم به انجام اقدامات پیش گیرانه باشد:

 • تغییر پوشک خیلی به ندرت
 • داشتن اسهال
 • استفاده از آنتی بیوتیک ها
 • خوردن شیر از مادری که آنتی بیوتیک مصرف می کند
 • استفده از پوشک نامناسب
 • دادن غذاهای اسیدی جدید مانند مرکبات به کودک
 • وجود بیماری های پوستی مانند اگزما

حتما بخوانید: برای اسهال نوزاد چی خوبه


سوختگی پوشک بچه

چه وقت نیاز است که برای درمان پوشک سوختگی کودک به پزشک مراجعه کنیم؟

در اغلب موارد پوشک سوختگی به مرور زمام با مراقبت والدین رفع می شود. در برخی موارد نیاز است که به پزشک مراجعه کنید. در صورت بروز هر یک از علائم زیر، باید نوزاد دچار پوشک سوختگی را پیش پزشک برد:

 • تاول
 • تب
 • سوختگی مکرر که با دارو های خانگی درمان نمی شود
 • ورم
 • زخم هایی که چرک یا مایع از خود ترشح می کنند

پوشک سوختگی همیشه قابل پیش گیری نیست و اکثر نوزادان و کودکان حداقل یک بار آن را تجربه می کنند. در حالی که سوختگی پای نوزاد می توانند بسیار دردناک باشد، اقدامات زیادی وجود دارد که والدین می توانند با رعایت آن از این مشکل پیش گیری کنند. طیف وسیعی از داروهای خانگی نیز می توانند به کاهش علائم و بهبودی پوست کمک کنند.

درمان ادرار سوختگی نوزاد

منبع: medicalnewstoday


مقالات مرتبط:

تعداد دفعات مدفوع نوزاد چقدر باید باشد

از
2
رای