تعداد دفعات مدفوع و کار کردن شکم نوزاد چقدر است؛ نکات مدفوع نوزاد

تعداد دفعات مدفوع و کار کردن شکم نوزاد چقدر است؛ نکات مدفوع نوزاد تعداد دفعات مدفوع نوزاد چقدر است ؛ میزان طبیعی کار کردن شکم و تعداد دفعات مدفوع نوزاد 6 ماهه، سه ماهه ،شیر خشکی و نکات مهم و علائم یبوست یا اسهال در نوزاد در سلام دنیا بخوانید.

تعداد دفعات مدفوع نوزاد معمولا نشانه ای برای این است که متوجه شوید آیا کودک به اندازه کافی غذا خورده است یا نه؟ تعداد دفعات مدفوع کودک و کار کردن شکم نوزاد، به نوع تغذیه نوزاد بستگی دارد. منظور از نوع تغذیه این است که نوزاد از شیر مادر تغذیه می شود یا با شیر خشک. 

می توان گفت که الگوی دفع مدفوع و تعداد دفعات مدفوع نوزادان با هم متفاوت می باشد. مثلا برخی از نوزادان ممکن است بعد از هر بار شیر خوردن، دفع مدفوع داشته باشند و برخی دیگر تنها یک یا دو بار در هفته مدفوع خود را دفع نمایند.

آیا تعداد دفعات مدفوع نوزاد مهم است؟

تعداد دفعات مدفوع نوزاد و زیاد کار کردن شکم مهم نیست، بلکه آنچه اهمیت دارد قوام آن می باشد. همان طور که در بالا گفتیم، تعداد دفعات طبیعی نوزادان با هم فرق دارد. در چند روز اول نوزاد شما ممکن است که در روز 4 تا 5 بار دفع مدفوع داشته باشد. برخی مواقع نیز ممکن است هر 4 تا 5 روز، یک بار دفع داشته باشد و مشکلی نیز نداشته باشد. مگر اینکه مدفوع رنگ و شکل سبز و بلغمی داشته باشد، که می تواند نشانه ای از اختلال در هضم و جذب گوارش باشد. ملاکی که برای تعیین وضعیت نوزاد و ارزیابی او اهمیت دارد، وزن گیری نوزاد است.

میزان طبیعی تعداد دفعات مدفوع نوزاد و کار کردن شکم + نکات مهم آن

تعداد دفعات کار کردن شکم و دفع مدفوع نوزاد

طبق گفته های یک متخصص اطفال تعداد 4 تا 7 بار دفع مدفوع در نوزادان که از شیر مادر تغذیه می کنند طبیعی است. رنگ مدفوع نوزاد در روزهای اول تولد، به رنگ سیاه و یا سبز پر رنگ است که مکونیوم نام دارد و 2 تا 3 روز اول تولد ادامه دارد. مکونیوم پیش از تولد، روده نوزاد را می پوشاند. زمانی که مکونیوم تمام شود، رنگ مدفوع به رنگ زرد- سبز تغییر می کند. سبز روشن بودن مدفوع نوزاد در 6 هفته اول بعد از تولد، کاملا طبیعی است و ارتباطی با سرماخوردگی ندارد.


حتما بخوانید: علت کار نکردن شکم نوزاد و درمان آن و اولین مدفوع نوزاد


حتی اگر نوزاد شما، در طول شش هفته اول، 2 تا 5 بار در روز دفع مدفوع داشته باشد نیز کاملا طبیعی است، زیرا این میزان دفع در کنار وزن گیری می تواند نشانه دریافت کالری کافی توسط نوزاد باشد. پس از گذشت 6 هفته تعداد دفعات دفع مدفوع در برخی نوزادان کاهش می یابد و در برخی دیگر همچنان این تعداد ادامه دارد. 

تعداد دفعات دفع مدفوع نوزادان 6 ماهه و بالاتر

بعد از 6 ماهگی تعداد دفع مدفوع بیش از 4 بار در روز زیاد می باشد، همچنین کمتر از 1 بار طی 4-3 روز برای نوزادی که با شیر مادر تغذیه می شود؛ کم می باشد. در کودکان 2 سال به بالا نیز اگر تعداد دفعات دفع مدفوع 1 بار در روز باشد خیلی کم است. در کل بهتر است که مدفوع به صورت تدریجی و با ثبات باشد.

اغلب نوزادان به دلیل کولیک یا رفلاکس معده- روده،  بلافاصله بعد از شیر خوردن، مدفوع می کنند. این به خاطر این است که کولیک روده باعث فعال شدن سیستم گوارشی بعد از پر شدن معده می شود.

میزان دفعات دفع مدفوع در نوزادانی که شیر خشک می خورند؟

نوزادانی که 3 تا 6 هفته از تولد آنها می گذرد و همچنین نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، اگر در هفته تنها 1 بار دفع مدفوع داشته باشند، مشکلی ندارند و این مسئله به دلیل اینکه شیر مادر دارای مواد زائد کمی است، کاملا طبیعی می باشد. پس می توان گفت که مدفوع نکردن نوزاد، مشکل محسوب نمی شود و نشانه یبوست داشتن نیست، و نوزاد در این زمان به طور ثابت وزن اضافه می کند. اما نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند. باید حداقل روزی یک بار دفع مدفوع داشته باشند. مدفوع این نوزادان دارای رنگ زرد کم رنگ، سفت و کمی قلیایی و خنثی است و معمولا بوی زیاد می دهد.

تعداد دفعات نوزاد شیر خشکی، 6 ماهه

چه زمانی نوزاد دچار یبوست است؟

گاهی ممکن است که نوزاد تنها یک بار در هفته دفع مدفوع داشته باشد که همان طور که در بالا گفتیم طبیعی است و نشانه یبوست نیست مگر اینکه مدفوع نوزاد سخت و خشک باشد و در زمان دفع، زور بزند. از آنجایی که در حالت طبیعی مدفوع نوزاد باید کاملا شل و نرم باشد و هرگز به شکل گلوله گلوله یا سفت و یا به شکل نخود نباشد. اگر این علائم در مدفوع نوزاد دیده شود، ممکن است دچار یبوست شده باشد. در این صورت بهتر است به متخصص اطفال مراجعه کنید.


حتما بخوانید: مدفوع نکردن نوزادان تا چه زمانی طبیعی است؟


در هنگام دفع مدفوع نوزاد به چه مسائلی باید توجه کرد؟

یکی از مهمترین مسئله ای که باید به آن توجه کرد این است که در هر حالتی مدفوع نوزاد در زمان دفع باید نرم و قابل دفع باشد و اگر همان طور که در بالا اشاره کردیم سفت بود و نشان از یبوست داشت به فکر راه درمان آن باشید. توجه به قوام، رنگ و محتویات مدفوع، مهم است. اگر مدفوع نوزاد شل و آبکی بود ولی همچنان کودک شما وزنش اضافه شود، جای نگرانی نیست. بعد از 6 تا 8 ماهگی به دلیل اینکه کودک، خوردن غذاهای جامد را شروع می کند، مدفوع او بد بوتر و سفت تر می شود. که کاملا طبیعی است.

چه زمانی کودک دچار اسهال شده است؟

در حالت عادی، مدفوع نوزاد نرم و آبکی است و ممکن است که متوجه نشوید که نوزاد به اسهال مبتلا شده است. از نشانه های اینکه کودک دچار اسهال شده است این است که به طور ناگهانی تعداد دفعات مدفوع کودک زیاد شود مثلا بعد از غذا خوردن بیش از یک بار مدفوع کند. و علاوه بر آن مدفوع او حاوی مقادیر زیادی آب باشد. اسهال کودک ممکن است به دلیل تغییر در رژیم غذایی یا عفونت روده ای باشد. نکته حائز اهمیت درباره اسهال کودکان کم شدن آب بدن نوزادان است .

چه زمانی می توان گفت کودک دچار یبوست یا اسهال شده است؟

نکات مهم درباره مدفوع نوزاد

  • سفت و خشک بودن مدفوع نوزاد، می تواند به دلیل از دست مایعات زیاد که ناشی از تب یا بیماری های خاص است و یا به دلیل کمبود مایعات باشد.
  • زمانی که مدفوع نوزاد سفت و خشک باشد می تواند نشانه ای از مصرف بیش از حد نوزاد از غذاهای یبوست دار مثل غلات و شیر باشد.
  • توجه کنید: مصرف شیر گاو برای نوزادان و کودکان زیر یک سال ممنوع است. 
  • اگر مدفوع نوزاد به رنگ سبز است، می تواند دلیلی بر استفاده زیاد از غلات که نیاز به زمان بیشتری برای هضم دارند و یا هضم آهسته غذا باشد.

حتما بخوانید: علت و درمان خانگی مدفوع سبز کودک


  • مدفوع نوزاد، زمانی که به او قطره آهن می دهید، به رنگ قهوه ای تغییر می کند.
  • اگر در مدفوع نوزاد، خون زیاد، یا آب و خلط دیده شده به دلیل اینکه ممکن است نشانه مشکلات روده ای باشد باید سریعا به پزشک مراجعه نمایید.
سخن  آخر

تعداد دفعات مدفوع نوزاد نشانه برای این است که آیا نوزاد غذای کافی دریافت کرده است؟ تعداد دفعات مدفوع کودک و کار کردن شکم نوزاد، به نوع تغذیه نوزاد بستگی دارد. الگوی دفع مدفوع و تعداد دفعات مدفوع نوزادان با هم متفاوت است. تعداد دفعات مدفوع نوزادان 6 ماهه، شیر خشکی و...چقدر است؟ نکات مهم مدفوع نوزاد چه زمانی می توان گفت کودک دچار یبوست یا اسهال شده است؟


مقالات مرتبط:

راهنمایی کامل درباره علت تغییر شکل مدفوع نوزادان

برای اسهال نوزاد چی خوبهاز
37
رای