روش های صحیح نگهداری غذای کودک در یخچال و فریزر + نکات آن

روش های صحیح نگهداری غذای کودک در یخچال و فریزر + نکات آن تهیه غذای خانگی تنها در صورتی انجام می شود که برنامه خوبی برای نگهداری غذای کودک در یخچال و فریزر داشته باشید تا از تازه بودن آن اطمینان پیدا کنید. راه صحیح نگهداری غذای کودک در یخچال و فریزر در سلام دنیا مشاهده کنید

با گذر از دوره شیرخوارگی و رسیدن زمان دادن غذای جامد به کودک، مادران باید روش های صحیح نگهداری غذای کودک در یخچال و فریزر را یاد بگیرند. به خصوص برای کودکانی که باید به مهد کودک بروند. در چنین موارد بسیاری از والدین تصمیم می گیرند تا غذای کودک خود را درست کنند و آن را منجمد کنند. تهیه غذای خانگی تنها در صورتی انجام می شود که برنامه خوبی برای نگهداری غذای کودک در یخچال و فریزر داشته باشید تا از تازه بودن آن اطمینان پیدا کنید و کودک شما از خوردن آن لذت ببرد. بعد از تهیه مقدار زیادی غذای کودک باید آن را به روش صحیح نگه دارید. ما در این پست از وب سایت سلام دنیا، به شما روش های صحیح نگهداری غذای کودک در یخچال و فریزر آموزش دادیم. با ما همراه باشید.

فواید غذای خانگی کودک

وقتی غذای کودک خود را درست می کنید، دقیقاً می دانید کودک شما از چه چیزی تغذیه می کند. شما می توانید طعم های خاص مورد نظرتان را انتخاب کرده و کودک را به آن عادت دهید، غذاها را فقط به شکل پوره درآورید. شما می توانید با تهیه غذای کودک در خانه، در هزینه های خود هم صرفه جویی کنید. تنها نکته منفی برای غذای خانگی کودک این است که آن را تنها می توان برای 24 تا 48 ساعت در یخچال نگه داشت. خوشبختانه نگهداری غذای کودک در فریزر این مشکل را حل می کند.


حتما بخوانید: طرز تهیه پوره سیب زمینی برای نوزادان


فواید غذای خانگی کودک

روش صحیح نگهداری غذای کودک در یخچال 

نگه داری صحیح غذای کودک بخش مهمی از تهیه غذا برای او است، بنابراین بسیار مهم است که مطمئن باشید یخچال شما غذا را سالم نگه می دارید. مراحلی ساده ای که در ادامه آورده ایم را دنبال کنید تا مطمئن شوید مواد غذایی برای کودک شما در دمای مناسب نگهداری می شوند.

 • اگر قصد ندارید غذای خانگی کودک را فریز کنید، پیشنهاد می کنیم که پوره را به صورت روزانه یا یک روز در میان درست کنید. مخصوصاً اگر تازه شروع به معرفی غذای جامد به کودک کرده اید، و واقعاً نمی توانید تشخیص دهید که آیا کودک غذا را دوست دارد و ممکن است بار دیگر آن را بخورد یا نه. حتماً وعده های روزانه را داخل ظرف های جدا گانه بریزید. هرگز کودک خود را مستقیماً از ظرف اصلی که دوباره آن را داخل یخچال می گذارید، تغذیه نکنید. بزاق کودک ممکن است مواد غذایی را آلوده کند.
 • توصیه می شود غذای تازه کودک را بیشتر از 48 ساعت در یخچال نگه ندارید (برخی منابع تا 72 ساعت را هم تایید می کنند). این بازه زمانی تضمین می کند که احتمال رشد باکتری در پوره به حداقل برسد و مواد غذایی طعم یخچال را نگیرد. این قانون برای سبزیجات، میوه ها و گوشت و غیره کاربرد دارد. شما باید یخچال خود را در دمای 4 درجه سانتیگراد یا پایین تر قرار دهید.
 • برای بررسی دما، از یک دماسنج مخصوص یخچال استفاده کنید. یک روش موثر برای اندازه گیری دمای دقیق، قرار دادن یک لیوان آب در قفسه میانی یخچال و قرار دادن دماسنج در آب است. لطفاً توجه داشته باشید که برای بدست آوردن دمای دقیق، باید دماسنج 6 تا 8 ساعت در یخچال باشد.  
 • برای اطمینان از نگهداری صحیح غذای کودک در یخچال و در دمای مناسب، باید در صورت لزوم آن را تعمیر کنید. با این کار مصرف دستگاه هم در حد ایده آل می ماند. کندانسور باید همیشه بدون گرد و غبار باشد. شما می توانید آن را با مسواک تمیز کنید و مطمئن شوید که یخچال و فریزر خوب و تمیز است، زیرا کثیفی کارایی آن را کم می کند.  

حتما بخوانید: دمای مناسب یخچال برای جلوگیری از خراب شدن غذا


روش درست نگهداری غذای کودک در یخچال 

روش صحیح نگهداری از غذای کودک در فریزر

 • در حالت ایده آل، فریزر شما باید در دمای 17- درجه باشد و هرگز بالاتر از 15- درجه سانتیگراد نرود.  
 • می توانید دمای فریزر را هم با دماسنج اندازه بگیرید. توجه داشته باشید فریزر هنگامی که پر باشد بهتر کار می کند، بنابراین اگر کمی خالی شد، تعدادی ظرف پر از آب درون آن بگذارید تا دمای آن ثابت بماند.
 • توصیه می کنیم برای حفظ سلامت غذای کودک آن را در سردترین قسمت فریزر نگهداری کنید. در یخچال های ایستاده سردترین نقاط فریزر قفسه های بالایی هستند، در حالی که در فریزرهای صندوقی سردترین بخش ها پایین ترین قسمت است.

نحوه فریز کردن غذای کودک- روش 1

 • یک قالب یخ مکعبی را به طور کامل تمیز کنید و غذای آماده کودک را با قاشق غذاخوری در هر بخش آن بگذارید.
 • یک درپوش روی آن بگذارید تا از جذب بوی مواد غذایی دیگر موجود در فریزر پیشگیری شود.
 • اگر درپوش مناسب ندارید می توانید روی قالب را با پلاستیک بسته بندی کنید. برخی افراد از فویل برای این کار استفاده می کنند که ما آن را توصیه نمی کنیم، زیرا گاهی فویل ها روی غذا باقی می مانند.
 • قالب یخ مکعبی را درون فریزر بگذارید و بعد از منجمد شدن مواد غذایی را از قالب خارج کنید، آنها را درون کیسه پلاستیکی بریزید و دوباره در فریزر قرار دهید. این کار باعث می شود جای کمتری بگیرند.  
 • هر یک از این مکعب ها برای یک وعده غذایی کودک شما کافی است، اما با بزرگ تر شدن فرزندتان شاید لازم باشد برای هر وعده دو مکعب از غذاها بردارید.
 • شما همچنین می توانید با مخلوط کردن میوه ها و سبزیجات مختلف مثل ترکیب و سیب و هویج و منجمد کردن آن در قالب یخ، غذای مقوی برای کودکتان درست کنید.

نحوه فریز کردن غذای کودک

آیا قالب های یخ برای انجماد مواد غذایی کودک در فریزر بی ضرر هستند؟

اخیراً نگرانی هایی در مورد انجماد یا گرم کردن غذای کودک در ظروف پلاستیکی به وجود آمده است، زیرا احتمال انتقال مواد شیمیایی از پلاستیک به غذای کودک وجود دارد. به همین علت ظروف خاصی برای فریز کردن غذای کودک طراحی شده است که فاقد این مواد شیمیایی مضر هستند. اما اگر می خواهید از ظرف مخصوص یخ درست کردن استفاده کنید، بهتر است از جنس سیلیکون باشد یا از ظروف استیل استفاده کنید.


حتما بخوانید: 9 اشتباه رایج هنگام استفاده از یخچال و فریزر و رفع آن


نحوه فریز کردن غذای کودک- روش 2

این روش هم مانند روش قبل در دو مرحله فریز کردن غذا و قرار دادن آن در کیسه پلاستیکی زیپ دار انجام می شود. اما اینبار به جای استفاده از قالب مکعبی فریزر می توان از قالب های سیلیکونی کلوچه پزی استفاده کرد. انعطاف پذیری آنها باعث می شود به راحتی غذا را خارج کنید. این هم یکی از روش های صحیح نگهداری غذای کودک در فریزر است.

نحوه فریز کردن غذای کودک- روش 3

اگر برای فریز کردن غذای کودک ظرف مخصوص ندارید، می توانید از ورقه های شیرینی پزی استفاده کنید. برای این کار با یک قاشق پوره را به صورت کپه های کوچک روی ورقه ریخته و سطح آن را با پلاستیک بپوشانید. سپس آن را در فریزر بگذارید تا منجمد شود. در نهایت مثل دو روش قبلی آنها را از روی قالب جدا کرده درون ظرف یا پلاستیک در فریزر نگه دارید.

چطور غذاهای کودکان را فریز کنیم

چند نکته در مورد نگهداری از غذای کودک در یخچال و فریزر

 • پوره های را قبل از فریز کردن رقیق نکنید. با توجه به اینکه اغلب میوه ها با گرم شدن آبکی تر می شوند، اضافه کردن آب قبل از منجمد کردن غذای کودک به آنها می تواند باعث شود پوره کودک شما خیلی شل و رقیق بشود.
 • گیاهان و ادویه ها طعم خود را در فریزر از دست می دهند. اگر در دستور العمل غذای شما استفاده از ادویه و سبزیجات اسم برده شده است، آنها را بعد از ذوب شدن مواد غذایی و درست قبل از اینکه گرم کنید، اضافه کنید.
 • اگر دوست دارید خودتان برای کودکتان ماست درست کنید، می توانید آن را برای کودک خود فریز کنید. اما بدانید که ممکن است در هنگام یخ زدایی آبکی شود. بعضی اوقات هم زدن می تواند مشکل را برطرف کند. اما وقتی ماست به اندازه ای آبکی شده است که نمی توان آن را با قاشق خورد، استفاده از آن در تهیه اسموتی ایده خوبی است.
 • طبخ غلات و فریز کردن آنها برای غذای کودک همیشه ایده خوبی است. ممکن است شما صبح ها به خاطر مشغله کاری فرصت انجام آن را نداشته باشید. پس می توانید به راحتی آن را از فریزر خارج کرده و در غذای کودک استفاده کنید.
 • اگر نگران روش صحیح نگهداری غذای کودک در یخچال و فریزر هستید بدانید که بسیاری از میوه ها به خصوص موز، سیب و گلابی بعد از خارج از فریزر و یخ زدایی قهوه ای می شوند. این تغییر رنگ ناشی از قرار گرفتن در معرض هواست و بی ضرر است. اگر نمی خواهید این تغییر رنگ را داشته باشید، قبل از فریز کردن میوه ها مقدار کمی آب لیمو درون مواد غذایی حل کنید. توجه کنید که بعضی نوزاد به مرکبات حساسیت نشان می دهند، در این صورت بهتر است تغییر رنگ میوه ها را قبول کنید و از ریختن آبلیمو خودداری کنید.

حتما بخوانید: طرز تهیه پوره گلابی برای نوزادان


 • اگر می خواهید غذایی که در آن ماکارونی یا پاستا ریخته اید را برای کودک خود فریز کنید، بهتر است ماکارونی ها را به صورت نیم پز در فریزر بگذارید. ماکارونی در هنگام یخ زدایی و ذوب شدن به شکل خمیری درمی آید چون مایع اضافی تولید شده در طی روند ذوب را جذب می کند، در صورتی که ماکارونی نیم پز باشد بدون اینکه تبدیل به خمیر شود، یخ زدایی می شود.
 • اگر می خواهید به غذای کودک خود آبگوشت اضافه کنید، می توانید آب گوشت تهیه شده را در قالب های یخ فریزر بریزید و در طبقه بالای فریزر بگذارید. به این ترتیب می توانید به نحو درستی غذای کودک را در فریزر نگه دارید و هر بار به میزان مورد نیاز از آب گوشت را یخ زدایی و در غذای کودک استفاده کنید.

چند نکته در مورد نگهداری از غذای کودک در یخچال و فریزر

آیا می توان غذاهای تهیه شده از شیر مادر یا شیر خشک را فریز کرد؟

 • شما می توانید غذاهای دارای شیر تازه مادر را فریز کنید، اما هرگز نباید غذایی که از شیر یخ زده مادر تهیه شده است را دوباره فریز کنید، زیرا می تواند برای کودک شما خطرناک باشد.
 • منجمد کردن پوره یا دیگر غذاهای دارای شیر خشک مجاز است.

حتما بخوانید: آماده سازی و نگهداری صحیح شیر خشک در یخچال


 • اگرچه در ارزش غذایی بی تاثیر است و به هیچ وجه برای کودک شما خطرناک نیست، یخ زدن ممکن است باعث جدا شدن چربی در شیر خشک شود، بنابراین ممکن متوجه شوید که ظاهر غذای دارای شیر خشک در هنگام یخ زدایی تغییر می کند.
سخن آخر

نگه داری صحیح غذای کودک بخش مهمی از تهیه غذا برای او است، بنابراین بسیار مهم است که مطمئن باشید یخچال شما غذا را سالم نگه می دارید. توصیه می کنیم برای حفظ سلامت غذای کودک آن را در سردترین قسمت فریزر نگهداری کنید. ما در این پست سلام دنیا، به آموزش روش های صحیح نگهداری غذای کودک در یخچال و فریزر پرداختیم. امیدوارم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد. می توانید سوالات و تجربیات خود را در خصوص نگهداری غذای کودک در یخچال و فریزر برای ما در بخش نظرات بنویسید.


مقالات مرتبط:

روش اصولی تمیز کردن یخچال و روش هایی مؤثر برای خوشبو کردن یخچال

روش نگهداری هویج: روش ذخیره هویج در یخچال و فریزر
 
 

از
6
رای