روش نگهداری هویج: روش ذخیره هویج در یخچال و فریزر

روش نگهداری هویج: روش ذخیره هویج در یخچال و فریزر هویج حاوی بتاکاروتن است که بدن آن را به ویتامین A تبدیل می کند، و این ویتامین مستقیماً به بینایی شما کمک می کند. ویتامین A مطمئناً برای بهبود بینایی کودک اهمیت دارد و می تواند به بهبود علائم "شب کوری" کمک کند.

آیا می دانید که هویج در اصل یک سبزی ایرانی است؟ این گیاه می تواند پنج رنگ مختلف داشته باشد: نارنجی، بنفش، قرمز، سفید و زرد! حتی اگر این واقعیت را تا حالا نمی دانستید، این سبزیجات ریشه بلند، ترد و شیرین از وقتی که انسان به یاد می آورد مورد پسند جهانیان بوده است. اما حتی این سبزیجات با وجود ظاهر مقاوم نیز، باید به روش درستی نگهداری شوند. در غیر این صورت، اگر ندانید که چطور هویچ را به شکلی مناسبی نگهداری کنید، نمی توانید از مزایای آن برای سلامتی بهره مند شوید.

نحوه نگهداری هویج در منزل، یخچال و فریزر و خواص آن

چه مدت می توان هویج را در یخچال نگهداری کرد؟

3 تا 5 روز. در حالی که یخچال برای نگهداری هویج تازه بهترین گزینه است، شما همچنین می توانید آن را روی میز آشپزخانه، در خانه یا انبار نیز نگه دارید. با این حال، هنگام انجام این کار باید 2 نکته را در ذهن داشته باشید:

  •  اولا، هویج ها را از سایر سبزیجات دور نگه دارید. مانند اغلب سبزیجات، هویج در هنگام رسیده شدن، گاز اتیلن تولید می کند. این گاز روند رسیدن و پوسیدگی میوه ها و سبزیجات را سرعت می بخشد. بنابراین هویج های شما نه تنها سریعتر خراب می شوند، بلکه بقیه سبزیجات و میوه های اطراف آنها نیز پوسیده می شوند.
  • ثانیاً، هویج را در کیسه پلاستیکی نگهداری نکنید. این کار به این دلیل است که رطوبت داخل پلاستیک جمع می شود و ممکن است منجر به رشد کپک قارچی شود که می تواند باعث شود که هویج ها برای خوردن نامناسب باشند.

چه مدت می توان هویج را در یخچال نگهداری کرد؟

آیا باید هویج را در یخچال نگهداری کرد؟

لزومی برای نگهداری هویج در یخچال وجود ندارد، اما قطعاً یخچال بهترین محل است. نگهداری هویج هایی که تازه هستند باعث می شود آنها 4-3 هفته بمانند. در داخل یخچال، شما حتی می توانید هویج ها را درون یک کیسه پلاستیکی که روی آن سوراخ هایی تعبیه شده باشد قرار دهید، یا آن را باز بگذارید تا گردش هوایی تازه در آن جریان داشته باشد. اگر مقداری از هویج های پخته شده شما باقی مانده است، می توانید آنها را در یخچال نگهداری کنید. برای اینکار هویج ها را درون ظروف بدون منفذ قرار دهید و حتماً آن را در 3 تا 5 روز آینده استفاده کنید.

آیا باید هویج را در یخچال نگهداری کرد؟

آیا می توان هویج را در فریزر نگهداشت؟

این کار کاملاً عملی است. با این حال، فکر نکنید که می توانید بدون آماده سازی های لازم آنها را در فریزر قرار دهید. علت این است که منجمد کردن باعث آسیب به سلول های مواد غذایی می شود، به این معنی که هویج ها پس از یخ زدایی، دچار له شدگی و غیر قابل استفاده می شود. به همین دلیل است که نباید همه آنها را فریز کنید و به صورت تازه از فروشگاه مواد غذایی تهیه کنید. کاری که شما باید انجام دهید این است که :

  • ابتدا آنها را به شکلی که می خواهید منجمد شود، آماده کنید:  پوست کنده، حلقه شده، برش های باریک و غیره. سپس، آنها را به مدت 3-2 دقیقه در آب جوش قرار دهید. حالا آن را آبکشی و با آب یخ، خنک کنید.
  • بعد از آبکش کردن هویج های خنک شده، آنها را کاملاً خشک کنید و درون کیسه های فریزی قرار دهید و تا جایی که ممکن است هوای آن را خارج کنید. سپس، آنها را تا 1 سال در فریزر قرار دهید.
  • هویج های پخته شده را نیز می توانید در ظروف بدون منفذ به مدت طولانی در یخچال نگهداری کرد.

آیا می توان هویج را در فریزر نگهداشت؟

چه موقع می توان گفت هویج غیر قابل استفاده است؟

ظاهر بعضی از هویج ها ممکن است دچار لکه های تیره شوند. این لزوماً به آن معنا نیست که آنها خراب شده اند یا قابل مصرف نیستند.

  • کپک قارچی: اگر می بینید که کپک قارچی روی آنها زیاد شده است، قطعاً هویج ها خراب شده است و باید آنها را دور بریزید. سعی نکنید که کپک ها را از روی هویج ها ببرید، زیرا ریشه های آنها به طور شگفت انگیزی به عمق مواد غذایی می روند.
  • لمس: زمانی که هویج ها در حال خراب شدن هستند، شروع به نرم و له شدن می کنند. با این حال، این بدان معنا نیست که غیر قابل استفاده هستند. اگر هویج ها لیز شده اند، پس آنها غیر قابل استفاده اند و باید در زباله دان قرار بگیرند.
  • بو: هویج پوسیده بوی شدیدی دارد. وقتی که هویج تازه است، نباید هیچ بویی داشته باشد.

چه موقع می توان گفت هویج غیر قابل استفاده است؟

سایر نکات کاربردی

چطور بفهمیم که هویج اطلس (بیبی کروت) خراب است؟

هویج اطلس نیز درست مثل هویج معمولی خراب می شود. اگرچه خم کردن این هویج برای تست کردن بسیار مشکل است! مطمئن ترین علائم خراب شدن شامل وجود کپک قارچی، بافت له شده یا بوی شدید است.

آیا هویج با یک شب بیرون ماندن خراب می شود؟

بستگی به جایی دارد که آن را قرار داده اید. اگر هویج را در یک نقطه خشک و خنک و دور از سایر میوه ها و سبزیجات قرار دهید، مشکلی وجود ندارد. هویج را می توان 3 تا 5 روز بدون یخچال نگهداری کرد. قرار دادن آنها درون کیسه پلاستیکی، احتمال جمع شدن قارچ روی آنها را افزایش می دهد، زیرا رطوبت داخل آن جمع می شود. همچنین، کنار گذاشتن آنها در نزدیکی میوه ها و سبزیجات دیگر، با تولید اتیلن روند پوسیدگی را سرعت می دهد.

آیا هویج با یک شب بیرون ماندن خراب می شود؟

آیا هویج واقعاً به بینایی کمک می کند؟

هویج حاوی بتاکاروتن است که بدن آن را به ویتامین A تبدیل می کند، و این ویتامین مستقیماً به بینایی شما کمک می کند. ویتامین A مطمئناً برای بهبود بینایی کودک اهمیت دارد. طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، سالانه بین 250 هزار تا 500 هزار کودک در سراسر جهان به علت کمبود ویتامین A بینایی خود را از دست می دهند. برخی تحقیقات نشان داده اند که افزایش ویتامین A می تواند به بهبود علائم "شب کوری" کمک کند. در این بیماری افراد در نور کم نمی توانند ببینند، یا فقط می توانند به سختی ببینید. اما افرادی که بهترین نتیجه را بدست آورده اند، به جای هویج از مکمل های ویتامین A مصرف می کردند. بنابراین هویج بهترین گزینه برای بهبود دید در شب نیست. در آخر، در حالی که هویج به بهبود بینایی کمک می کند، متاسفانه نمی تواند به بهبود بینایی از دست رفته یا آسیب دیده در بزرگسالان کمک کند.

آیا هویج واقعاً به بینایی کمک می کند؟

اگر هویج ها نرم شدند، می توانیم چه کاری انجام دهیم؟

اگر متوجه شدید که هویج شما نرم است، اما سایر علائم خراب شدگی مانند کپک قارچی یا لیز شدگی را ندارد، می توانید آن را نجات دهید! نرم شدن هویج بخاطر از دست رفتن آب آن است. هویج در حدود 95-80 درصد آب دارد! برای اینکه دوباره سفتی خود را بدست آورد، قبل از مصرف آن را تا 5 ساعت در آب سرد قرار دهید. می بینید که دوباره خوب و سفت شده است.با این حال، از آنجایی که بیشتر ویتامین های آنها محلول در آب هستند، هویج ممکن است مغذی نباشد. این بدان دلیل است که در صورت کم شدن بیشتر آب هویج، مواد مغذی خود را از دست می دهد.

همچنین بخوانید:

آموزش گام به گام روش های نگهداری کدو سبز در یخچال و فریزر

بهترین و ساده ترین روش فریز و منجمد کردن کرفس تازه چیست؟

چگونه سبزیجات را فریزر کنیم؟

9 اشتباه رایج هنگام استفاده از یخچال و فریزر و روش رفع آن

از
19
رای