9 اشتباه رایج هنگام استفاده از یخچال و فریزر و روش رفع آن

9 اشتباه رایج هنگام استفاده از یخچال و فریزر و روش رفع آن حتی مواد غذایی که فریز شده اند هم در نهایت طعم و بافتشان از بین خواهد رفت، بنابراین تاریخ بسته بندی مواد غذایی را بر روی آن بنویسید. در ادامه برخی از اشتباهات رایج که در زمان استفاده از فریزر مرتکب می شوید آمده است.

فریز کردن مواد غذایی یک عملکرد ضروری و آسان در آشپزخانه است اما این کار کاملا صحیح و بدون اشتباه نمی باشد. دفعه بعد که می خواهید این کار را انجام بدهید می گویید "خب من فقط به این روش مواد غذایی را فریز خواهم کرد" و  این اشتباهات را به خاطر می آورید.

9 مورد از بزرگترین اشتباهاتی که در مورد فریزر خود انجام می دهید

1. بالا بردن بیش از حد دمای فریزر

درجه صفر (یا حتی پایین تر) بهترین دما برای ذخیره سازی طولانی مدت مواد غذایی منجمد است، بنابراین دمای فریزرتان را در پایین ترین حد ممکن که برای آن است تنظیم کنید. اگر متوجه شدید که بستنی به سختی از قاشق اسکوپ جدا می شود آن را بر روی درهایی که دمای بالاتری دارند نگهداری کنید.

2. خالی نگه داشتن فریزر

فریزر که پر از مواد غذایی است نسبت به نوع خالی آن سرما را بهتر حفظ می کند. زمانی که در فریزر را باز می کنید انبوه مواد غذایی منجمد شده به حفظ سرمای آن کمک خواهند کرد و دستگاه مجبور نخواهد بود برای خنک کردن فضای خالی بیش از حد کار کند. اما فریزر را خیلی پر هم نکنید چون دستگاه شما به گردش هوا هم نیاز دارد.

خالی نگه داشتن فریزر از اشتباهات رایج زمان استفاده از آن

3. مواد غذایی را به خوبی بسته بندی نکردن

چه از کیسه فریزرهای زیپ دار، فویل آلومینیومی یا بسته بندی پلاستیکی با دوام استفاده می کنید مطمئن شوید که با صاف کردن بسته بندی هوای اطراف مواد غذایی را خارج می کنید. اگر مواد غذایی را در ظروف نگهدارنده فریز می کنید آنها را تقریبا تا بالا پر کنید تا از باقی مانده های غذا در مقابل سرما سوختگی محافظت کنید (اما به اندازه کافی به مواد غذایی فضا بدهید چون موقع یخ زدگی منبسط می شوند). هنگامی که تمامی مواد غذایی در بسته بندی را نمی پزید (مانند وافل های یخ زده، هات داگ یا ناگت های مرغ) چیزی که باقی مانده را در کیسه های سر بسته یا ظرف نگهداری محکم بگذارید.

4. فریز کردن طولانی مدت مواد غذایی

حتی مواد غذایی که فریز شده اند هم در نهایت طعم و بافت آنها از بین خواهد رفت، بنابراین تاریخ بسته بندی مواد غذایی را بر روی کیسه ها و ظروف نگهداری بنویسید (بررسی کنید که هر ماده غذایی حداقل برای چه مدتی در فریزر خواهد ماند). تغییر دادن مواد غذایی را در نظر بگیرید تا مواد غذایی که قدیمی تر هستند همیشه در قسمت جلو باشند تا اولین چیزی برای استفاده بر می دارید آنها باشند.

همچنین بخوانید: روش ذخیره هویج در یخچال و فریزر

اشتباهات رایج استفاده از فریزر:فریز کردن طولانی مدت مواد غذایی

5. "گم شدن" مواد غذایی در فریزر

سبدهای ذخیره سازی یک راه حل عالی برای قرار دادن مواد غذایی کوچک یا شکل های عجیب و غریب مانند کیسه های میوه، نان بیگل و پوسته های پنیر پارمزان هستند.

6. فریز کردن یک توده بزرگ مواد غذایی

مواد غذایی کوچکی مانند توت فرنگی، همبرگر و کلوچه روی ورقه های آشپزی بگذارید و اجازه دهید قبل از اینکه آنها را درون کیسه یا ظرف نگهداری بریزید سفت شوند. بعدا آنها با هم یخ نخواهند زد و برداشتن هر کدام از آنها در لحظه آسان تر خواهد بود.

همچنین بخوانید: روش های نگهداری کدو سبز در یخچال و فریزر

7. مدت طولانی منتظر یخ زدن بمانید

با اینکه فریز کردن مواد غذایی آنها را حفظ خواهد کرد اما تازگی آن را احیا نخواهد کرد. گوشت را برای روزی که می خواهید فریز کنید خرد کنید. این کار طعم گوشت را نسبت به گوشتی که چندین روز قبل فریز کرده بودید تازه تر حفظ خواهد کرد. به همین ترتیب مافین های که بعد از پختن فریز می کنید طعم بهتری نسبت به مدل های قدیمی تر پیدا خواهند کرد.

8.  یخ زدایی در دمای اتاق

اگر گوشت، مرغ و غذاهای دریایی را روی پیش خوان آشپزخانه می گذارید تا باز شود ممکن است قبل از اینکه کاملا یخ زدایی شوند باکتری روی سطوح آنها رشد کند. به جای این کار این مواد غذایی را در یخچال یا مایکروویو آب کنید.

اشتباهاتی که در زمان استفاده از فریزر مرکتب می شوید

9. در زمان قطع برق فریزر را باز کردن

زمانی که برق قطع می شود فریزر را بسته نگه دارید تا مواد غذایی را تا حد ممکن یخ زده نگه دارد. هر چیزی که یخ زده است تا زمان وصل شدن برق می توانند در فریزر باقی بمانند. هر مواد غذایی که آب شده است (اما هنوز هم سرد است) باید فورا آماده و خورده شوند .زمانی که شک دارید آن را خارج کنید.

همچنین بخوانید: چگونه سبزیجات را فریزر کنیم؟

از
3
رای