بهترین و ساده ترین روش فریز و منجمد کردن کرفس تازه چیست؟

بهترین و ساده ترین روش فریز و منجمد کردن کرفس تازه چیست؟ به راحتی می توانید کرفس خام را فریز کنید. اگر قصد دارید از کرفس برای تهیه سوپ، خورشت، کاسرول و آبگوشت استفاده کنید بهترین کار فریز کردن کرفس های خرد شده است. می توانید آن را برای تهیه اسموتی و آب کرفس در فریزر ذخیره کنید.

اگر از سوپر مارکت کرفس تازه خریده اید در بیشتر مواقع برای طعم دار کردن سوپ یا آبگوشت فقط به یک ساقه کرفس نیاز خواهید داشت. احتمالا کرفس های باقی مانده را در قسمت نگهداری میوه و سبزیجات در یخچال می گذارید که با این کار آنها خیلی زود خراب می شوند. به جای این کار می توانید برای صرف جویی در هزینه و زمان کرفس را فریز کنید. همچنین استفاده از این روش برای زمانی که کرفس تازه فصلی در بازار موجود است هم مفید می باشد می توانید چندین بسته آن را برای تهیه اسموتی و آب کرفس در فریزر ذخیره کنید. پس، آیا می توان کرفس را فریز کرد و بهترین روش برای انجام این کار چیست؟ در ادامه جزئیات این کار را ارائه می دهیم.

آیا می توان کرفس را فریز کرد؟

به راحتی می توانید کرفس خام را فریز کنید. اگر قصد دارید از کرفس برای تهیه سوپ، خورشت، کاسرول و آبگوشت استفاده کنید بهترین کار فریز کردن کرفس های خرد شده است. می توانید کرفس های خرد شده را بدون له شدن به آب در حال جوشیدن اضافه کنید. برای تهیه اسموتی های سالم و آب میوهای سبز نیز می توانید ساقه های کرفس را فریز کنید. تنها نکته منفی این است که ساقه های کرفس یخ زده بافت تردی مانند کرفس تازه ندارند. بنابراین از کرفس های یخ زده نمی توان برای تهیه خوراک سبزیجات خام، ants on a log (یک میان وعده که روی ساقه کرفس با کره بادام زمینی و کشمش تزیین شده)، سبزیجات سرخ شده و یا به عنوان یک میان وعده به همراه کره بادام زمینی استفاده کرد چون زمانی که به کرفس یخ زده گرما می دهید حالت خمیری پیدا خواهد کرد.

آیا می توان کرفس را منجمد کرد؟

نحوه فریز کردن کرفس

اگر می خواهید در تمامی طول سال از خوردن کرفس خود لذت ببرید می توانید برای آگاهی از نحوه فریز کردن کرفس مانند یک فرد حرفه ای مراحل زیر را دنبال کنید.

  • کرفس را بشویید: ساقه های کرفس را به خوبی زیر شیر آب بشویید. حتما ساقه ها را جدا کرده و تمیز کنید تا همه آلودگی های آنها به خوبی از بین بروند.
  • کرفس را سفید کنید: بیشتر افراد از این مرحله صرف نظر می کنند چون قصد دارند از کرفس فریز شده طی چند ماه استفاده کنند. اما می توانید با روش بلانچ کردن (سفید کردن) ساقه ها را برای مدت طولانی نگه داری کنید. فقط مطمئن شوید که بعد از جوشاندن کرفس آنها را با حوله کاغذی خشک می کنید.
  • کرفس ها را خیلی سریع منجمد کنید: ساقه ها را روی کاغذ آشپزی پخش کنید و اجازه دهید برای چند ساعت در فریزر بماند و منجمد شود. اگر کرفس های خرد شده را فریز می کنید آنها را قبل از اینکار خرد کنید و بعد ساقه ها را روی کاغذ آشپزی پخش کنید اما مراقب باشید که خیلی آنها را نزدیک بهم قرار ندهید.
  • کرفس ها را بسته بندی و ذخیره کنید: حالا ساقه ها یا تکه های خرد شده را از فریزر خارج کنید و آنها را درون پاکت های زیپ دار یا کیسه های وکیوم بریزید و در فریزر نگهداری کنید. همچنین می توانید تاریخی که کرفس را بسته بندی می کنید با برچسب روی بسته ها بچسبانید در این صورت مطمئن می شوید که بعد از گذشت مدت طولانی از آنها استفاده نمی کنید.

همچنین می توانید برگ های کرفس را بصورت جداگانه رول (به شکل کنده درخت) کنید و بعد فریز کنید. با این روش جدا کردن مقدار مورد نیازتان آسان تر خواهد بود. برگ های کرفس برای طعم دار کردن سوپ عالی هستند.

نحوه فریز کردن کرفس

مدت زمان نگهداری کرفس در فریزر

اگر کرفس بلانچ نشده باشد می توان آن را بیشتر از 2 ماه در فریزر نگهداری کرد. اگر کرفس را بلانچ کرده باشید می توانید به راحتی آن را بیشتر از 8 تا 12 ماه نگهداری کنید.

توصیه کاربردی برای فریز کردن کرفس برای تهیه سوپ

اگر خودتان بطور مداوم سوپ و آبگوشت تهیه می کنید می توانید کرفس های خرد شده را به همراه پیاز و هویج خرد شده ترکیب کنید. همچنین می توانید سبزیجات را با روغن زیتون و جعفری سرخ کنید و بعد برای حفظ طعم بیشتر آن را فریز کنید.

همچنین بخوانید:

روش نگهداری هویج: روش ذخیره هویج در یخچال و فریزر

آموزش گام به گام روش های نگهداری کدو سبز در یخچال و فریزر

چگونه سبزیجات را فریزر کنیم؟

از
51
رای