آیا کره بادام زمینی برای سلامتی مفید است؟

آیا کره بادام زمینی برای سلامتی مفید است؟ کره بادام زمینی یکی از مواد غذایی است که می تواند بخش زیادی از انرژی روزانه مورد نیاز فرد را به خوبی تامین کند. کره بادام زمینی منبع خوبی از انواع مواد مغذی است.

کره بادام زمینی یکی از محبوب ترین پرفروش ترین محصولات در جهان است. دارای طعم خوشمز و ماهیت شگفت انگیزی است و در دهان قبل از بلع حس خوبی القا می کند.
البته، همه نمی توانند از بادام زمینی لذت ببرند. برخی افراد نسبت به آلرژیک هستند، در صورت مصرف آن می تواند به معنای واقعی کلمه باعث مرگ شود.

اما آیا کره بادام زمینی برای 99 درصد باقیمانده از افراد سالم است؟

کره بادام زمینی چیست؟

کره بادام زمینی یک غذای فرآوری نشده است. تنها حاوی بادام زمینی اغلب برشته شده است، و به صورت خمیری به کره بادام زمینی تبدیل می شود. با این حال، بسیاری از مارک های تجاری کره بادام زمینی وجود دارند که حاوی ترکیبات مختلفی از قبیل شکر، روغن های گیاهی و حتی چربی ترانس می باشند. خوردن کره بادام زمینی که قند و چربی ترانس بیش از حد اضافه شده است به مشکلات مختلف بهداشتی، مانند بیماری های قلبی مرتبط است. به جای خرید مواد غذایی فرآوری شده، کره بادام زمینی طبیعی را انتخاب کنید و که آن باید حاوی چیزی جز بادام زمینی و شاید کمی نمک نباشد.
در تمامی موارد، اثرات بهداشتی بادام زمینی معمولی باید تقریبا یکسان با کره بادام زمینی باشد؛ زیرا این مواد اساسا فقط بادام زمینی هستند.
کره بادام زمینی یک منبع انرژی نسبتا متعادل است که تمام سه ماده مغذی را تامین می کند.

خواص کره بادام زمینی

ارزش غذایی کره بادام زمینی

یک قسمت 100 گرم کره بادام زمینی حاوی:

  • کربوهیدرات: 20 گرم کربوهیدرات (13٪ کالری) است که شش تا از آن فیبر می باشد.
  • پروتئین: 25 گرم پروتئین (15٪ کالری) است که نسبت به سایر غذاهای گیاهی بیشتر است.
  • چربی: 50 گرم چربی، در مجموع حدود 72 درصد کالری دارد.

حتی اگر کره بادام زمینی نسبتا غنی از پروتئین باشد، دارای مقدار اسید آمینه ضروری متیونین کمی است.
بادام زمینی متعلق به خانواده لوبیا است که شامل لوبیا، نخود فرنگی و عدس است. پروتئین گیاهی در مقایسه با پروتئین حیوانی دارای مقدار کمتری از متیونین و سیستئین هستند.
برای افرادی که روی کره بادام زمینی یا لوبیا به عنوان منبع اصلی پروتئین خود تکیه می کنند، کمبود متیونین خطر واقعی است.
از سوی دیگر، مصرف متیونین کم ممکن است دارای فوایدی نیز باشد. مطالعات نشان داده است که ممکن است طول عمر موش را گسترش دهد، اما معلوم نیست که این کار در انسان نیز به صورت مشابه باشد.


کره بادام زمینی کربوهیدرات کمی دارد

کره بادام زمینی خالص حاوی 20٪ کربوهیدرات است، و آن را برای رژیم کم کربوهیدرات مناسب کرده است. همچنین باعث افزایش بسیار کم قند خون می شود و گزینه ای مناسب برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 است.
یک مطالعه مشاهده شده نشان داد که زنان مصرف کننده کره بادام زمینی 5 بار در هفته یا بیشتر 21٪ در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 کمتری بودند.
این مزایا تا حدودی به اسید اولئیک، یکی از چربی های اصلی بادام زمینی مربوط است. آنتی اکسیدان ها همچنین ممکن است نقش داشته باشند.


کره بادام زمینی دارای چربی سالم است

از آنجا که کره بادام زمینی دارای چربی بسیار زیاد است، یک قسمت 100 گرم دارای دوز کافی 588 کالری می باشد. با وجود محتوای بالای کالری، خوردن مقادیر متوسط کره بادام زمینی خالص یا بادام زمینی کاملا مناسب رژیم غذایی کاهش وزن است.
نیمی از چربی در کره بادام زمینی از اسید اولئیک ساخته شده است، یک نوع سالم از چربی های تک‌سیرنشده که در مقادیر زیادی در روغن زیتون یافت می شود.
اسید اولئیک دارای مزایای سلامتی متعددی مانند بهبود حساسیت به انسولین می باشد.
کره بادام زمینی نیز حاوی اسید لینولئیک است که اسید چرب امگا 6 ضروری در اکثر روغن های گیاهی است.
برخی مطالعات نشان می دهد که مصرف زیاد اسید های چرب امگا 6 نسبت به امگا 3 موجب افزایش التهاب و خطر بیماری مزمن می شود.
با این حال، تمام دانشمندان متقاعد نشده اند. مطالعات با کیفیت بالاتر نشان می دهد که اسید لینولئیک سطوح بالای نشانگرهای التهابی را افزایش نمی دهد و این تئوری را قابل پذیرش تر می کند.

کره بادام زمینی دارای ویتامین ها و مواد معدنی زیادی است

کره بادام زمینی نسبتا مغذی است. مقدار 100 گرم کره بادام زمینی دارای ویتامین ها و مواد معدنی زیادی است:

  • ویتامین E: 45٪ از RDA
  • ویتامین B3 (نیاسین): 67٪ از RDA
  • ویتامین B6: 27٪ از RDA
  • فولیک اسید: 18٪ از RDA
  • منیزیم: 39٪ از RDA
  • مس: 24٪ از RDA
  • منگنز: 73٪ از RDA

همچنین دارای بیوتین بالا و حاوی مقادیر مناسب ویتامین B5، آهن، پتاسیم، روی و سلنیوم است.
با این حال، آگاه باشید که این تنها برای 100 گرم است که مجموعا 588 کالری دارد. کره بادام زمینی در مقایسه با غذاهای کم کالری مانند اسفناج یا کلم بروکلی، مغذی نیست.

کره بادام زمینی


کره بادام زمینی غنی از آنتی اکسیدان ها است

کره بادام زمینی مانند بیشتر مواد غذایی واقعی حاوی مقادیر بیشتری از ویتامین ها و مواد معدنی اساسی است. همچنین حاوی مقدار زیادی مواد مغذی فعال است که می تواند منافعی برای سلامتی داشته باشد. کره بادام زمینی در آنتی اکسیدان ها مانند اسید پوم کوماریک بسیار غنی است که می تواند آرتروز را در موش های صحرایی کاهش دهد.
همچنین حاوی برخی از رزوراترول است که با خطر کمتر بیماری قلبی و سایر بیماری های مزمن در حیوانات همراه بوده است.

کره بادام زمینی یک منبع بالقوه آفلاتوکسین است

حتی اگر کره بادام زمینی کاملا مغذی باشد، ممکن است حاوی مواد مضر از جمله آفلاتوکسین باشد. بادام زمینی به این دلیل که در زیر زمین رشد می کند ممکن است منبع آفلاتوکسین است که بسیار سرطان زا است باشد.
در حالی که انسان نسبت به تأثیرات کوتاه مدت آفلاتوکسین نسبتا مقاوم است، مقابله با این ماده در بادام زمینی نیاز به مطالعه بیشتری دارد.
بعضی مطالعات انسانی آفلاتوکسین را با سرطان کبد، رشد ناگهانی در کودکان و عقب ماندگی ذهنی مرتبط می کنند.
اما خبرهای خوبی هست. بر طبق یک منبع، پردازش بادام زمینی به کره بادام زمینی باعث کاهش سطح آفلاتوکسین ها تا 89٪ می شود. علاوه بر این، USDA میزان مقادیر افلاتوکسینها را در غذاها را نظارت می کند و از عدم استفاده بیش از حد آنها اطمینان حاصل می کند.

کره بادام زمینی اصل

از
2
رای