خواص بادام زمینی برای سلامتی و لاغری و مضرات آن

خواص بادام زمینی برای سلامتی و لاغری و مضرات آن بادام زمینی منبع عالی پروتئین گیاهی است. مصرف بادام زمینی دارای خواصی برای سلامتی است. فواید بادام زمینی برای سلامتی و لاغری و مضرات آن را به همراه ارزش تغذیه ای آن در سلام دنیا بخوانید.

بادام زمینی منبع عالی پروتئین گیاهی است، هر 100 گرم بادام زمینی 25.8 گرم یا تقریباً نیمی از پروتئین مورد نیاز روزانه فرد را فراهم می کند. در این مطلب از بخش خواص خوراکی سلام دنیا، ما مشخصات تغذیه ای بادام زمینی ، فواید بادام زمینی برای سلامتی و نحوه مقایسه انواع مختلف را ارائه می دهیم.

فواید تغذیه ای بادام زمینی

بادام زمینی از نظر تغذیه ای قوی است. آنها منبع عالی پروتئین گیاهی، فیبر و بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری هستند. بادام زمینی به اشکال مختلفی از جمله بو داده ، نمکی، روکش شکلاتی و کره بادام زمینی عرضه می شود. انواع مختلف آن دارای مشخصات تغذیه ای مختلف و فواید مختلف سلامتی هستند. بادام زمینی در کنار مشخصات تغذیه ای سالم، ماده غذایی سرشار از کالری است، بنابراین اگر به اندازه متعادل مصرف شود. ​​فواید سلامتی بیشتری به همراه دارد.

تجزیه و تحلیل مواد مغذی بادام زمینی

بادام زمینی به ویژه منبع خوبی از چربی های مفید، پروتئین و فیبر است. آنها همچنین حاوی مقدار زیادی پتاسیم، فسفر، منیزیم و ویتامین B هستند. بادام زمینی با وجود کالری زیاد، سرشار از مواد مغذی است و کربوهیدرات کمی دارد. طبق گزارش وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) ، 100 گرم بادام زمینی خام حاوی 567 کالری و مواد مغذی در واحد گرم (گرم) ، میلی گرم (میلی گرم) یا میکروگرم (میکروگرم) است.

ترکیب چربی های مفید، پروتئین و فیبر در بادام زمینی به این معنی است که آنها خواص تغذیه ای را فراهم می کنند و باعث می شوند فرد برای مدت طولانی تری احساس سیری کند. این ویژگی بادام زمینی را به یک میان وعده سالم و راحت تبدیل می کند، البته وقتی مردم آنها را با چیپس ، کراکر و سایر غذاهای ساده حاوی کربوهیدرات مقایسه می کنند.


حتما بخوانید: خواص کره بادام زمینی برای سلامتی


خواص بادام زمینی

خواص تعذیه ای بادام زمینی 

در ادامه ، ما در مورد خواص تغذیه ای مهم بادام زمینی بحث می کنیم.

1. پروتئین

بادام زمینی منبع عالی پروتئین گیاهی است، هر 100 گرم بادام زمینی 25.8 گرم یا تقریباً نیمی از پروتئین مورد نیاز روزانه فرد را فراهم می کند. مقدار پروتئینی که برای مصرف بزرگسالان توصیه شده:

  • 46 گرم برای خانمها
  • 56 گرم برای آقایان

پروتئین برای ساخت و ترمیم سلول های بدن ضروری است. میزان پروتئین مورد نیاز فرد بسته به سن و سطح فعالیت وی متفاوت است.

2.  چربی های سالم

اسیدهای چرب بخشی اساسی در هر رژیم غذایی هستند. بیشتر چربی های موجود در بادام زمینی اسیدهای چرب  تک غیر اشباع و چند غیر اشباع هستند که نوعی چربی سالم به حساب می آیند.

طبق گفته انجمن قلب آمریکا (AHA) ، مصرف چربی های اشباع نشده(یا چربی تک غیر اشباع) و چربی های چند غیر اشباع به جای چربی های اشباع و ترانس می تواند سطح کلسترول خون فرد را بهبود بخشد. این به نوبه خود خطر بیماری قلبی و سکته را کاهش می دهد.

با این حال مقدار کمی چربی اشباع در بادام زمینی هم وجود دارد. چربی اشباع نسبت به  چربی اشباع نشده یا چربی چند غیراشباع از سلامت کمتری برخوردار است. پزشکان چربی اشباع شده را با بیماری های قلبی عروقی مرتبط می دانند. در نتیجه، بهتر است بادام زمینی را به میزان متوسط ​​مصرف کنید تا از مزایای مطلوب آن برای سلامتی برخوردار شوید.

3. فیبر خوراکی

بادام زمینی منبع خوبی از فیبر خوراکی است. آنها در هر 100 گرم حاوی 8.5 گرم فیبر هستند که تقریباً معادل یک چهارم فیبرهای دریافتی توصیه شده برای آقایان یا یک سوم برای خانمها است. دستورالعمل های رژیم غذایی کنونی به آمریکاییان  توصیه می کند که بزرگسالان مقدار فیبر روزانه را بر اساس مقدار زیر دریافت کنند:

  • 34 گرم برای آقایان
  • 28 گرم برای خانمها

فیبر یک ماده مغذی مفید برای قلب است. براساس گزارش AHA، خوردن غذاهای غنی از فیبر سطح کلسترول خون را بهبود می بخشد و خطر بیماری های قلبی ، سکته ، چاقی و دیابت نوع 2 را کاهش می دهد.

کدام نوع بادام زمینی مقوی تر است؟ (خواص بادام زمینی خام)

بادام زمینی خام مقوی ترین نوع بادام زمینی است. کره بادام زمینی با ارائه مشخصات تغذیه ای سالم و طیف وسیعی از خواص سلامتی ، یک انتخاب عالی است. با فواید کره بادام زمینی آشنا شوید. افراد همچنین می توانند بادام زمینی بو داده و نمکی هم خریداری کنند. اگرچه مصرف بیش از حد نمک با فشار خون بالا و بیماری قلبی مرتبط است، اما مصرف این نوع بادام زمینی در حد متوسط ​​مشکلی بهمراه ندارد.


حتما بخوانید: برای پایین آوردن فشار خون بالا چه بخوریم


انجمن قلب آمریکا (AHA) مقدار ایده آل مصرف سدیم در روز را 1500 میلی گرم و نه بیشتر از 2300 میلی گرم معادل 1 قاشق چای خوری نمک به ویژه برای افراد مبتلا به فشار خون بالا توصیه می کند.

در صورت امکان بادام زمینی خام با پوست را انتخاب کنید. پوست بادام زمینی حاوی آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان ها به محافظت از سلول های بدن در برابر آسیب رادیکال های آزاد کمک می کنند. تولید کنندگان معمولاً پوست بسیاری از بادام زمینی بو داده یا نمک زده را جدا می کنند.
افراد می توانند در طول روز از خوردن بادام زمینی و کره بادام زمینی به عنوان میان وعده لذت ببرند. در وعده های غذایی اصلی ، بادام زمینی یک افزودنی عالی برای سالادها یا غذاهای تایلندی است.

خواص بادام زمینی خام

خواص بادام زمینی برای سلامتی

مصرف بادام زمینی سه مزیت اصلی برای سلامتی بهمراه دارد:

  • حمایت از سلامت قلب
  • حفظ وزن سالم
  • کنترل قند خون

بخشهای زیر در مورد این مزایا و پشتیبانی علم درباره آنها بحث می کنند.

1. خواص بادام زمینی برای سلامت قلب

بادام زمینی حاوی اکثر چربی های چند غیر اشباع، چربی های تک غیر اشباع و چربی های غیراشباع سالم است. این نسبت چربی باعث می شود بادام زمینی برای قلب بهتر از منابع چربی با مقدار بیشتری چربی اشباع شده باشد.

یک مطالعه سال 2014 نشان داد که مصرف 46 گرم بادام زمینی یا کره بادام زمینی در هر روز ممکن است سلامت قلب در افراد دیابتی را بهبود بخشد.

2 . خواص بادام زمینی برای لاغری و حفظ وزن سالم

از آنجا که بادام زمینی سرشار از چربی های مفید، پروتئین و فیبر است، یک میان وعده راضی کننده را برای فرد تهیه می کند. مصرف مقدار متوسط ​​آنها ممکن است به فرد برای حفظ وزن سالم کمک کند.
تحقیقات مشخص کرد خانم هایی که آجیل، از جمله بادام زمینی دو بار در هفته مصرف می کنند، نسبت به افرادی که به ندرت آجیل می خورند خطر کمی برای افزایش وزن و چاقی  در طول 8 سال دارند. یک مطالعه گسترده نشان داد که مصرف بادام زمینی و سایر مغزها ممکن است خطر چاقی فرد را در طول 5 سال کاهش دهند.


حتما بخوانید: بهترین رژیم غذایی لاغری برای کاهش وزن سالم


3 . خواص بادام زمینی برای دیابت و کنترل سطح قند خون

بادام زمینی یک ماده غذای عالی برای افراد دیابتی یا جلوگیری از خطر ابتلا به دیابت است. بادام زمینی شاخص گلیسمی (GI) پایینی دارد، به این معنی که جهش بزرگی در سطح قند خون ایجاد نمی کند.

متخصصان تغذیه، غذاهایی با شاخص گلیسمی 55 یا پایین را به عنوان غذاهای با شاخص گلیسمی کم می دانند و غذاهایی که شاخص گلیسمی بیش از 70 دارند از غذاهای با شاخص گلیسمی بالا هستند. شاخص گلیسمی بادام زمینی 23 است، و آن را به یک غذای با شاخص گلیسمی کم تبدیل می کند. در این مطلب در مورد مقیاس شاخص گلیسمی بیشتر بدانید.

بادام زمینی به کنترل سطح قند خون کمک می کند زیرا کربوهیدرات نسبتاً کمی دارد اما پروتئین، چربی و فیبر زیادی دارد. فیبر روند هضم را کند، می کند ، و اجازه می دهد انرژی به طور مداوم آزاد شود، و تجزیه پروتئین بیشتر از کربوهیدرات های ساده طول می کشد. تحقیقات نشان می دهد که مصرف کره بادام زمینی یا بادام زمینی ممکن است به خانم های مبتلا به چاقی و دیابت نوع 2 بیشتر در کنترل سطح قند خون کمک کند.

خطرات و ملاحظات درمورد مصرف بادام زمینی (مضرات بادام زمینی)

بادام زمینی حاوی پروتئین هایی به نام آراشین arachin) )و کوناراشین (conarachin)است. برخی از افراد به شدت به این پروتئین ها حساسیت دارند. برای این افراد بادام زمینی می تواند یک واکنش آلرژیک تهدید کننده حیات ایجاد کند.

آیا بادام زمینی چاق می کند؟

از آنجا که بادام زمینی از کالری بالایی برخوردار است ، خوردن آن در حد متوسط ​​به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل منطقی است. اما مصرف بیش از حد کالری ممکن است منجر به افزایش وزن شود. این قضیه صرف نظر از اینکه کالری بدست آمده از ماده غذایی مغذی باشد یا خیر هم صدق می کند.

بادام زمینی های بو داده و نمکی به دلیل داشتن سدیم بالا ممکن است از سلامت بادام زمینی خام برخوردار نباشد. گفته شده، اگر افراد آنها را به میزان متوسط ​​مصرف کنند، می توانند از مصرف آنها به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل لذت ببرند.

سخن آخر

بادام زمینی منبع عالی پروتئین گیاهی است، هر 100 گرم بادام زمینی 25.8 گرم یا تقریباً نیمی از پروتئین مورد نیاز روزانه فرد را فراهم می کند. مصرف بادام زمینی دارای خواصی برای سلامتی است. ما در این مطلب از سلام دنیا، علاوه بر ارزش غذایی بادام زمینی، به فواید و خواص بادام زمینی و مضرات آن پرداختیم. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. می توانید سوالات و تجربیات خود را در خصوص خواص بادام زمینی با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.


مقالات مرتبط:

خواص دال عدس قرمز برای لاغری، سلامتی و پوست در طب سنتی

خواص گیاه کاکوتی در لاغری، سلامتی و پوست و مضرات آن

از
6
رای