روش اصولی تمیز کردن یخچال و روش هایی مؤثر برای خوشبو کردن یخچال

روش اصولی تمیز کردن یخچال و روش هایی مؤثر برای خوشبو کردن یخچال یخچال یکی از مهم ترین وسیله های آشپز خانه است و تمیزی و بهداشت آن بسیار حائز اهمیت است، اما ممکن است این سوال پیش بیاد که چگونه می توانیم یخچال خود را به بهترین شکل ممکن تمیز کنیم؟

هر چند وقت یک بار نیاز است تا قسمت داخلی یخچال تمیز شود. قفسه هایی که شیر بر روی آن ها ریخته، باید شسته شود و در صورت به پایان رسیدن مدت ماندگاری مواد غذایی (تاریخ انقضاء)، باید دور ریخته شوند. اگرچه این کار یک کار خوشایند نیست، اما دانستن نحوه انجام درست و کارآمد آن، باعث صرفه جویی در زمان و راحت تر شدن کارهای سخت خواهد شد.

چگونه یخچال را تمیز کنیم؟

بخش اول: تمیز کردن یخچال

1. تمام مواد غذایی را از داخل یخچال، خارج کنید و آن ها را بر روی یک میز یا پیش خوان قرار دهید

با این کار شما به فضای خالی دسترسی پیدا می کنید و می توانید تا به راحتی ارزیابی کنید چه موادی را باید مرتب کنید.

 • بهترین زمان برای این کار ممکن است زمانی باشد که میزان مواد غذایی در یخچال شما کم باشد، مثلا قبل از خرید هفتگی شما. این روش، خارج کردن مواد غذایی از یخچال کار را برای شما بسیار ساده تر می کند.
 • اگر چه بیرون بودن مواد غذایی برای مدت زمان کوتاه مشکلی ایجاد نمی کند، اما اطمینان حاصل کنید که غذاها بیش تر از یک ساعت در خارج از یخچال باقی نمی مانند. غذا می تواند در مدت زمان نسبتا کوتاهی در ناحیه خطر (در معرض خراب شدن یا فاسد شدن) قرار بگیرد.
 • داشتن کولر می تواند این فرآیند را برای ایمنی غذاها به خصوص در فصول گرم سال کمی ایمن تر کند.
 • اگر شما یخچال را در هوای سرد تمیز می کنید، ممکن است بتوانید در طول مدتی که یخچال را مرتب می کنید، مواد غذایی را در بیرون قرار دهید.

چگونه یخچال را تمیز کنیم

2. هر گونه غذایی که تاریخ انقضاء آن گذشته، کپک زده یا غیر قابل خوردن است را دور بریزید

در صورت امکان، از کیسه فریزر های زیپ دار استفاده کنید تا مانع از یا ریختن یا کپک زدن مواد غذایی شوید. تمیز کردن یخچال به طور سالانه یا چهار بار در سال، اغلب مواردی را که ما کاملا فراموش کرده ایم را به ما یادآوری می کند.

 • تاریخ انقضاء و «تاریخ مصرف» را بررسی کنید. این موارد نشان دهنده این مساله هستند که یک ماده غذایی باید دور ریخته شود.
 • مواد غذایی که تمایلی به استفاده از آن ها ندارید را دور بریزید. اگر هیچ کس در خانه شما زیتون دوست ندارد، از شر شیشه آن که زمان طولانی در یخچال شما بوده است، خلاص شوید.
 • پس از آن سطل زباله را خالی کنید تا اطمینان حاصل شود که خانه شما بو غذاهایی که دور ریخته اید را نمی گیرد!

نحوه تمیز کردن یخچال

3. هر نوع قفسه، کشو یا سایر قسمت های قابل جدا شدن را از یخچال خارج کنید

برای این که این کار سریع تر انجام شود، قفسه ها و مواردی مانند آن را از یخچال بیرون آورده و در نزدیکی سینک ظرف شویی قرار دهید، که در این صورت تمیز کردن آن بسیار آسان تر خواهد بود.

 • برای تمیز کردن سریع، لزوما نیازی نیست تا تمام قفسه ها را خارج کنید. اما انجام این کار باعث می شود که تمیز کاری بهتری صورت گیرد.
 • معمولا قفسه ها یا کشوهای یخچال یا گاز بیرون می آیند.

روش صحیح تمیز کردن یخچال

4. قفسه ها، کشوها و سایر سطوح را با دست بشوئید

استفاده از صابون ظرف شویی برای این کار مناسب خواهد بود. اکثر قفسه هایی که از یخچال بیرون می آورید، در ماشین ظرف شویی جا نمی گیرد و یا مناسب برای شستن در ماشین ظرف شویی نیست. در عوض، کمی کف صابون ایجاد کنید. یک اسفنج مناسب را برای شستن این قفسه ها تهیه کنید و شروع به بیرون آوردن موارد قابل خارج کردن از یخچال خود کنید.

 • هیچ گاه قفسه سرد یخچال را با آب داغ نشوئید. این تغییر ناگهانی دما می تواند شیشه را خرد کند. به جای آن، از آب سرد استفاده کنید یا قفسه را بیرون آورده و اجازه دهید که قبل از شستن به دمای اتاق برسد.
 • برای پاک کردن لکه های بزرگ یا کثیفی ها، از آب داغ و آمونیاک استفاده کنید. برای این کار مقدار کمی از آمونیاک را در داخل آب داغ بریزید و اجازه دهید که قبل از شست و شو، قفسه ها در داخل آن خیس بخورند.
 • اطمینان حاصل کنید که قفسه ها و کشوها قبل از بازگرداندن به داخل یخچال کاملا خشک شده باشند.

چگونه می توانیم بدنه یخچال را تمیز کنیم؟

5. با محلول تمیزکننده ای که ترجیح می دهید، داخل یخچال را تمیز کنید

هر لکه بزرگ یا خشک شده ای را پاک کنید و تمام سطوح باقی مانده را با استفاده از پارچه تمیز یا اسفنج تمیز کنید.

 • احتمالا نمی خواهید که از یک صابون یا تمیز کننده معطر در قسمت های داخلی یخچال استفاده کنید، زیرا مواد غذایی ممکن است این بو را جذب کنند. در عوض، از یکی از محلول های تمیزکننده طبیعی زیر استفاده کنید:
 • برای لکه های بسیار سفت و یا چسبیده به یخچال، سعی کنید که از خمیر دندان استفاده کنید. خمیر دندان به عنوان یک تمیزکننده سایشی عمل می کند و بوی مناسبی جهت پخش شدن دارد.

پاک کردن یخچال

6. اطمینان حاصل کنید که داخل درب یخچال را تمیز می کنید

اگر درب یخچال دارای فضای قفسه بندی شده است که به طور مرتب از آن استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که این ناحیه را نیز تمیز می کنید، چه با تمیز کننده های شیمیایی باشد، چه با تمیز کننده های ملایم تر (در بالا توضیح داده شد).

بهترین روش برای تمیز کردن یخچال

7. قفسه ها را قبل از بازگرداندن به محل اصلی آن ها در یخچال، خشک کنید

 با یک پارچه تمیز، هر گونه آب باقی مانده بر روی قفسه های قابل بیرون آوردن از یخچال را خشک کنید و مجددا در یخچال قرار دهید.

برق انداختن یخچال

8. واشرهای چرمی یخچال را با استفاده از محلول نصف آب و نصف سرکه یا سفید کننده بشوئید

درزها را از مایع سفیدکننده پر نکنید، زیرا باعث خراب شدن واشر می شود. واشر چرمی را خشک کنید و سپس از روغن لیمو، روغن مواد معدنی یا لوسیون بدن بر روی واشر بریزید تا حالت لاستیکی آن حفظ شود.

 چگونه یخچال را درست و اصولی تمیز کنیم؟

9. مواد غذایی را مجددا در یخچال قرار دهید

 هر شیشه، بطری، یا ظرف پلاستیکی را تمیز کرده و مجددا در داخل یخچال قرار دهید. قبل از اینکه مواد غذایی را در داخل یخچال قرار دهید، مجددا تاریخ انقضاء را در هر غذای خراب شدنی کنترل کنید.

تمیز کردن یخچال فریزر

بخش دوم: تمیز کردن قسمت بیرونی یخچال

1. تمام سطوح بیرونی یخچال از جمله قسمت جلویی، پشتی، طرفین و بالا را تمیز کنید
 • یخچال را به سمت جلو بکشید (از دیوار فاصله داشته باشد)، تا بتوانید تمام قسمت های آن را تمیز کنید. برای جلوگیری از خراب شدگی کف چوبی یا شکستگی کفپوش لینولئوم، از یک وسیله برای سر خوردن یخچال بر روی کفپوش استفاده کنید.
 • تمام سطوح بیرونی را با استفاده از یک حوله و پاک کننده های چند منظوره تمیز کنید.
 • اگر مدل یخچال شما کویل هایی نصب شده در پشت خود دارد، برای پاک کردن آن قسمت سوم را مشاهده کنید.

نحوه تمیز کردن یخچال با جوش شیرین

بخش سوم: تمیز کردن کویل های کندانسور و تیغه های فن

کویل های کندانسور و فن ها، وظیفه خارج کردن گرما به محیط بیرون را دارند. اگر کویل های یخچال پر از گرد و خاک، مو و مواد زائد شده است، گرما نمی تواند به درستی از کمپرسور یخچال خارج شود که برای خنک شدن نیاز به کار کردن بیش تر دارد. کویل های کندانسور یخچال را هر شش ماه یک بار تمیز کنید تا یخچال خود را در شرایط بهینه نگه دارید.

1. محل کویل ها را مشخص کنید

جهت کسب اطلاعات در مورد محل کویل های کندانسور یخچال، راهنمای استفاده و نگهداری از یخچال را مطالعه کنید. بسته به مدل یخچال شما، کویل های کندانسور می توانند در چندین مکان قرار داشته باشند:

 • در پشت یخچال
 • نصب شده در زیر یخچال، که از طریق پنل های پشتی قابل دسترسی هستند
 • در قسمت جلویی که از طریق شبکه توری مانند در قسمت پایین یخچال می توانید به آن ها دسترسی پیدا کنید.

تمیز کردن قسمت پشت یخچال

2. پریز یخچال را از برق بکشید

برای جلوگیری از برق گرفتگی، مهم است که پریز یخچال را از برق بکشید. اگر پریز یخچال نصب شده است و یا حرکت دادن یخچال و از پریز کشیدن آن دشوار است، از طریق کنتور، برق را قطع کنید.

شرایط ایمنی قبل از تمیز کردن یخچال

3. از برس های پاک کننده کویل ها استفاده کنید تا به آرامی گرد و غبار و مواد زائد را از کویل جدا کنید

بسیار مراقب باشید تا کویل ها را سوراخ نکنید.

 • بعد از تمیز کردن کویل ها با برس کویل، از برس چسبیده به جاروبرقی برای پاک کردن گرد و غبار اضافی بر روی کویل و اطراف آن استفاده کنید. از محلول تمیز کننده برای کویل ها استفاده نکنید.

راهکارهای پاک کردن یخچال

4. از برس کویل و یک پارچه مرطوب برای پاک کردن گرد و غبار از روی تیغه های فن کندانسور استفاده کنید

محورهای چرخنده فن در سرتاسر کویل ها وجود دارد، که به خارج کردن گرمای بیش تر کمک می کند. اگر به هر دلیلی تیغه های فن از کار بیافتند، کویل ها برای خارج کردن گرما دچار مشکل می شوند.

رفع بوی بد یخچال

5. کف و ناحیه اطراف یخچال را با استفاده از پارچه و جاروبرقی تمیز کنید

 چطور یخچال را پاک کنیم؟

6. مجددا پریز یخچال را به برق وصل کنید و یخچال را در جای قبلی خود قرار دهید

پاک کننده های مناسب برای یخچال

بخش چهارم: تعویض فیلتر آب یخچال

مهم است که هر شش ماه یک بار، فیلتر آب یخچال خود را عوض کنید. تجمع گرد و خاک بر روی فیلتر می تواند سیستم یخ ساز را مسدود کرده و آب را بدبو یا آلوده کند.

1. جهت کسب اطلاعات در مورد نحوه تغییر فیلتر در یخچال خود، به دفترچه راهنمای استفاده و نگهداری یخچال مراجعه کنید

تعویض فیلتر آب یخچال

قسمت پنجم: یخچال خود را تمیز و مرتب نگه دارید

1. از یک خوش بو کننده هوا خانگی برای جذب بوی نامطبوع استفاده کنید و یخچال خود را بدون بو نگه دارید

 قبل از اینکه غذاها فاسد شوند، و شروع به ایجاد بوی بد در یخچال شما کنند، باید این کار را انجام دهید. در این قسمت مواردی که می توانید بوی بد یخچال خود را با کمک آن ها از بین ببرید، ارائه شده است:

 • یک پارچه تمیز پر شده از زغال فعال چوب که می توانید آن را از فروشگاه ها تهیه کنید. این تکه های ذغال نباید برای درست کردن کباب باشند. این ذغال ها برای سه ماه بوی بد را جذب می کنند.
 • یک جعبه جوش شیرین که درب آن باز است. جوش شیرین یکی دیگر از جذب کننده های فوق العاده بو است. در اکثر بسته های جوش شیرین ذکر شده است که باید هر 30 روز یک بار، بسته را عوض کنید، اما احتمالا می توانید قبل از تعویض بسته، برای مدت 60 تا 90 روز آن را در یخچال نگهداری کنید.
 • دانه های قهوه تازه که در یک ظرف کوچک در قسمت پشت یخچال قرار داده شده است، که در جذب بو نیز بسیار خوب عمل می کند.
 • کلروفیل نیز می تواند بوهای موجود در اطراف خود را جذب کند. در یک ظرف مقدار کمی کلروفیل (حدود  1/5 سانتی متر) را در قسمت عقب یخچال قرار دهید، این مقدار می تواند اکثر بوها را از بین ببرد.

بوگیر مناسب یخچال

2. یخچال خود را معطر کنید تا خوشبو شود

این کار ممکن است برای همه مناسب نباشد، اما به عنوان مثال، ممکن است برخی از افراد از بوی وانیل هنگامی که درب یخچال خود را باز می کنند، لذت ببرند. انجام این کار دلخواه است. شما احتمالا نمی خواهید هنگامی که درب یخچال را باز می کنید، بویی بیش از حد مانند بوی ادکلن و عطر در یخچال وجود داشته باشد. ایجاد یک رایحه دلپذیر به خصوص با استفاده از مواد غذایی بسیار پسندیده تر است،

 • مثلا شما می توانید مقدار کمی عصاره وانیل، روغن درخت چای، یا اسانس اسطوخودوس، لیمو، یا حتی ترنج را با یک توپ پنبه ای در یخچال پخش کنید و یا می توانید این توپ پنبه ای را در داخل یک ظرف در پشت یخچال قرار دهید. هر دو هفته یک بار آن را عوض کنید.

چگونه می توانیم یخچال خود را خوشبو کنیم؟

3. یک کیسه کاغذی قهوه ای را مچاله کنید و در داخل کشوهای یخچال در کنار میوه ها و سبزیجات جهت محافظت از بو قرار دهید

کیسه کاغذی مچاله شده به صورت فوق العاده ای برای از بین بردن بوهای بد در کشو عمل می کند.

خوشبو کردن یخچال

4. یخچال خود را در هر فصل (سالی چهار بار) تمیز کنید تا بوی تازه ای داشته و خوب به نظر برسد

هر سه ماه، بیش تر یا تمام مواد غذایی را از یخچال خارج کنید و تمام سطوح را با محلول جوش شیرین یا سرکه پاک کنید. تمیز کردن دوره ای یخچال می تواند زمان و انرژی شما را حفظ کند.

 • اگر متوجه ریختن مواد یا وجود لکه در یخچال شده اید، سعی کنید آن را سریعا تمیز کرده و منبع ماده ریخته شده را از یخچال بیرون بیاورید. مواد ریخته شده و یا لکه ها در داخل یخچال که سریعا تمیز نشوند، می توانند خشک شده و بعدا تمیز کردن آن ها دشوارتر باشد.

بهترین زمان ها برای تمیز کردن یخچال

منبع: wikihow

از
4
رای