خواص لیمو ترش؛ موارد استفاده، عوارض جانبی و تفاوت لیمو ترش و شیرازی

خواص لیمو ترش؛ موارد استفاده، عوارض جانبی و تفاوت لیمو ترش و شیرازی لیمو و لیمو شیرازی نوعی از مرکبات هستند که حاوی مواد مغذی بالا و مزایایی برای سلامتی هستند. از خواص و مزیت مشترک لیمو ترش و لیمو شیرازی برای سلامتی: مبارزه با سرطان است.

لیمو ترش و لیمو شیرازی نوعی از مرکبات هستند که حاوی مواد مغذی بالا و مزایایی برای سلامتی هستند. با این حال، بین آنها تفاوت هایی وجود دارد. لیمو ها از درخت های کوچک همیشه سبز از جنوب آسیا می آیند. این مقاله در مورد شباهت ها و تفاوت های این دو نوع لیمو ترش، از جمله مزایای سلامتی، محتوای تغذیه ای و استفاده آنها بحث خواهد کرد.

فواید و خواص لیمو ترش و لیمو شیرازی برای سلامتی

لیمو ترش و لیمو شیرازی حاوی مقدار زیادی ویتامین C، فلاونوئیدها و آنتی اکسیدان ها هستند. هم لیمو ترش و هم لیمو شیرازی از سابقه طولانی در طب سنتی برخوردار هستند. هر یک از آنها حاوی آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها، و مواد معدنی هستند و از مزایای سلامتی برخوردار می باشند. مردم همچنین در مورد مزایا و خواص سلامتی آب لیمو و مزایای بالقوه نوشیدن آب لیمو صحبت می کنند.

خواص لیمو ترش و لیمو شیرازی برای سلامتی؛ شباهت و تفاوت بین آنها

خواص و مزیت های مشترک لیمو ترش و لیمو شیرازی برای سلامتی

لیمو و لیمو شیرازی چندین مزیت مشترک برای سلامتی دارند که در زیر آورده شده است:

1. لیمو ترش و لیمو شیرازی حاوی مقدار زیادی ویتامین C هستند

هر دو لیمو و لیمو شیرازی دارای ویتامین C ( یک آنتی اکسیدان مهم که به محافظت سلول ها از آسیب کمک می کند) هستند. ویتامین C همچنین به بدن کمک می کند تا آهن مواد غذایی را جذب کند و از سیستم ایمنی بدن حمایت کند. بدن همچنین از ویتامین C در تولید کلاژن (مواد مهم برای بهبود زخم) استفاده می کند.

2. لیمو ترش و لیمو شیرازی حاوی فلاونوئیدها هستند

لیمو و لیمو شیرازی هم حاوی فلاونوئیدها هستند. فلاونوئیدها مواد شیمیایی گیاهی هستند که ممکن است دارای مزایای سلامتی متعددی مانند بیماری قلبی و اختلالات متابولیکی باشند. مطالعات حیوانی و سلولی نشان داده است که فلاونوئیدها دارای خواص ضد التهابی، ضددردی، مبارزه با سرطان و خواص ضد عفونی کنندگی هستند. با این حال، برای شناخت کامل اثرات آن در انسان، تحقیقات بیشتری لازم است. تحقیقات در مورد فلاونوئیدها هنوز در مراحل اولیه است، اما یافته های اولیه امیدوار کننده است.

3. لیمو ترش و لیمو شیرازی حاوی آنتی اکسیدان ها هستند

همراه با ویتامین C، لیمو ترش و لیمو شیرازی همچنین حاوی آنتی اکسیدان های دیگری نیز می باشد. آنتی اکسیدان ها از بدن در مقابل آسیب های سلولی محافظت می کنند که به نظر می رسد در برخی از مشکلات مزمن سلامتی مانند دیابت، سرطان و ضعف نقش مهمی ایفا می کنند. ممکن است که آنتی اکسیدان ها از این بیماری ها جلوگیری کنند. با این حال، تحقیق در این زمینه ادامه دارد.

خواص و مزیت های مشترک لیمو و لیمو شیرازی برای سلامتی

4. در طول زمان به کاهش وزن کمک می کنند

برخی منابع معتقدند مصرف لیمو ترش یا محصولات مبتنی بر لیمو می تواند به کاهش وزن کمک کند. به عنوان مثال، آبلیمو ترکیبی از آب لیمو تازه و آب است و بخشی از برخی از رژیم های غذایی کاهش وزن می باشد. با این حال، در حال حاضر هیچ شواهد علمی برای اثبات اینکه لیمو و یا هر محصول مبتنی بر لیمو می تواند باعث کاهش وزن شود وجود ندارد.
لیمو ترش می تواند بخشی از یک رژیم سالم باشد که در نهایت منجر به کاهش وزن می شود، اما این احتمالا به علت کاهش مصرف کالری، تمرین منظم و سایر روش های بهبود زندگی بوده است.

5. مواد مغذی لیمو ترش و لیمو ترش شیرازی

لیمو و لیمو ترش شیرازی مواد مغذی مشابهی دارند، همانطور که در جدول زیر آمده است. این مواد مغذی در خود میوه لیمو وجود دارد و نه در آب لیمو.

  یک لیمو ترش (84گرم) یک لیمو شیرازی (67 گرم)
کالری 24/4 20/1
پروتئین 0/92 گرم 0/47 گرم
چربی 0/25 گرم 0/13 گرم
کربوهیدرات 7/83  گرم 7/06 گرم
قند 2/1 گرم 1/88 گرم
کلسیوم 21/8 میلی گرم 22/1 میلی گرم
پتاسیم 116 میلی گرم 22/1 میلی گرم
ویتامین C  44/5 میلی گرم 19/5 میلی گرم
فولیک اسید 9/24 میلی گرم 5/36 میلی گرم

مزایای تغذیه ای لیمو ترش و لیمو شیرازی یکسان هستند. اگر چه لیمو ترش در بعضی از ویتامین ها و مواد معدنی جلوتر لیمو ترش شیرازی است، اما تفاوت آن دو بسیار کم است.

6. اسیدی بودن

هر دو لیمو ترش و لیمو شیرازی دارای اسید سیتریک زیادی هستند. به این معنی که آنها در مقایسه با بسیاری از غذاهای دیگر اسیدی هستند. لیمو ترش و لیمو شیرازی دارای محتوای اسید سیتریک بسیار شبیه هستند، هرچند لیمو ها به طور متوسط کمی اسید بیشتری دارند:

 • آب لیمو ترش حاوی حدود 48 گرم اسید سیتریک در لیتر است.
 • آب لیمو شیرازی حاوی حدود 45.8 گرم در لیتر است.

موارد استفاده از لیمو ترش و لیمو شیرازی

 • بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها حاوی لیمو ترش یا لیمو شیرازی دارای طعم های قوی و ترش هستند. این ممکن است به صورت آبلیمو یا برشی از این میوه باشد.
 • پوست میوه دارای طعم های تلخ منحصر به فرد است که در آشپزی محبوب است. به عنوان مثال، می توان آب میوه یا پوست هر دو میوه را برای طعم سس استفاده کرد.
 • همچنین لیمو و آویشن یک ترکیب خوب برای طعم دهی مرغ و ماهی هستند. لیمو ترش و لیمو شیرازی افزودنی های خوبی برای بسیاری از نوشیدنی های گرم و یا سرد هستند.
 • با توجه به اسیدیته بالا، این مرکبات در کشتن باکتری نیز موثرند. از این رو، طیف وسیعی از محصولات ضدعفونی کننده مبتنی بر مرکبات، از سفید کننده ها گرفته تا پاک کننده های سطحی در دسترس هستند.
 • همچنین برخی مطالعات نشان داده اند که اسانس لیمو ترش و دیگر مرکبات می تواند از طریق استنشاق و رایحه درمانی موجب بهبود حالت روحی و از طریق استفاده موضعی پوست ایجاد خواص ضد میکروبی و کاهش التهاب شوند.

فرق لیمو ترش و لیمو شیرازی

خطرات و عوارض جانبی لیمو ترش و لیمو شیرازی

 1. مصرف لیمو ترش یا لیمو شیرازی در مقادیر متوسط به طور کلی بی خطر است. با این وجود، این میوه ها می توانند در هنگام تماس با زخم های باز یا زخم دهان موجب درد شدیدی شوند.
 2. اسیدیته بالای آنها همچنین به این معنی است که آنها ممکن است دچار سوزش یا مشکلات گوارشی در افراد مبتلا به بیماری ریفلاکس معده (GERD) شوند.
 3. استفاده در مقادیر زیاد، می تواند مینای دندان را از بین ببرد و در طول زمان حفره ایجاد کند.
 4. هنگام استفاده از مواد تمیز کننده ای که حاوی مرکبات یا سایر مواد شیمیایی تحریک کننده هستند، از دستکش استفاده کنید و از تماس آن با پوست جلوگیری کنید.
از
4
رای