فریز کردن تخمک چیست و چگونه انجام می شود؛ سن و هزینه فریز تخمک

فریز کردن تخمک چیست و چگونه انجام می شود؛ سن و هزینه فریز تخمک فریز کردن تخمک چیست؛ روش انجام فریز کردن تخمک، بهترین سن برای فریز تخمک، فریز کردن تخمک دختر مجرد و باکره و هزینه فریز تخمک 1402 و بهترین مرکز فریز تخمک در ایران را در سلام دنیا بخوانید.

انجماد یا فریز تخمک در انجمن های پزشکی تحت عنوان "cryopreservation" بدون لقاح، شناخته می شود. فریز کردن تخمک روشی برای حفظ باروری یک زن است تا بتواند در تاریخ بعدی باردار شود. این مقاله سلام دنیا نحوه انجام فریز تخمک، میزان موفقیت و بهترین سن مناسب برای فریز کردن تخمک ، هزینه و بهترین مرکز فریز تخمک، و ایا امکان فریز کردن تخمک دختر مجرد و باکره وجود دارد را توضیح می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این روش تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

فریز کردن تخمک چیست

فریز کردن تخمک یکی از راه های حفظ باروری زن است تا بتواند در آینده برای بارداری تلاش کند. این کار شامل جمع آوری تخمک های یک زن، فریز کردن آنها و سپس ذوب آنها می شود تا بتوان از آنها در درمان باروری استفاده کرد.شانس باردار شدن یک زن به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می یابد زیرا کیفیت و تعداد تخمک های او کاهش می یابد. فریز کردن تخمک می تواند تلاشی برای حفظ باروری زن باشد در زمانی که زن جوان است و تخمک ها از بالاترین کیفیت برخوردار هستند باشد.اگرچه این تضمینی برای بارداری نخواهد بود، اما می‌تواند شانس باردار شدن موفق را در مراحل بعدی زندگی افزایش دهد.

فریز کردن تخمک چیست

فریز کردن تخمک چگونه انجام می شود

در طول روش فریز کردن تخمک، از داروهایی برای تحریک رشد تخمک استفاده می شود. سپس این تخمک ها از تخمدان ها برداشت می شوند و برای ذخیره سازی منجمد می شوند. در تاریخ بعدی، تخمک ها را می توان ذوب کرده و با اسپرم ترکیب کرد تا جنین ایجاد شود. سپس جنین را می توان در طول چرخه انتقال جنین در رحم کاشت.در حالی که جدول زمانی ممکن است کمی متفاوت باشد،اما می توانید انتظار داشته باشید که کل فرآیند فریز کردن تخمک بین 2 تا 3 هفته طول بکشد. اکثر چرخه ها را می توان در کمتر از 2 هفته انجام داد.تحریک تخمدان ها برای تولید تخمک با چرخه قاعدگی شما هماهنگ می شود تا از نتایج مطلوب اطمینان حاصل شود. در طی این فرآیند، تخمدان‌ها با استفاده از سونوگرافی و آزمایش خون برای بررسی سطح هورمون‌ها به دقت کنترل می‌شوند.


حتما بخوانید: تقویت تخمدان برای بارداری با قرص، معجون و داروهای گیاهی


بهترین سن برای فریز تخمک

بهترین زمان برای فریز کردن تخمک‌ها در دهه 20 تا اوایل 30 سالگی است، زیرا این زمانی است که کیفیت و کمیت تخمک شما در بهترین حالت خود قرار دارد. برای اکثر زنان، سن 30 سالگی نشان دهنده اوج باروری است. در حالی که تخمک ها را می توان پس از آن بازیابی و فریز کرد، با این حال اکثر متخصصان باروری معتقدند احتمال کمتری وجود دارد که فریز کردن تخمک برای زنان 40 ساله موثر عمل کند.

بهترین سن برای فریز تخمک

آیا فریز کردن تخمک دختر مجرد و باکره امکان پذیر است

بله،فریز کردن تخمک دختر مجرد و باکره امکان پذیر است اما این کار باید تنها در شرایط خاص و ویژه ای انجام شود. فریز کردن تخمک دختر مجرد و باکره در موارد زیر انجام می شود:

  • در برخی موارد دختر مجرد و باکره شرایط ازدواج را ندارد و ممکن است بدلیل افزایش سن شانس مادر شدن را از دست بدهد، در نتیجه به دنبال ذخیره تخمک می رود، تا در آینده بتواند از آنها استفاده کند.
  • در برخی موارد دختر مجرد تحت درمان بیماری مانند شیمی درمانی یا پرتودرمانی یا اعمال جراحی تخمدان ها  قرار دارد و ممکن است این درمان در آینده بر باروری او تأثیر بگذارد. بنابراین قبل از شروع درمان باید تخمک ها را فریز کند تا بعداً بتواند باردار شود. 
  • در مواقعی دختر مجرد و باکره دچار مشکلات سلامتی مرتبط با باروری مانند کم خونی سلول داسی است، که ممکن است بعداً باروری او را تحت تاثیر قرار دهد، یا به یک بیماری خود ایمنی مبتلاست یا تمایل به تغییر جنسیت دارد، بنابراین فریز کردن تخمک به این فرد توصیه می شود.

حتما بخوانید: علائم کاهش ذخیره تخمدان چیست


فریز تخمک در ایران

فریز تخمک در ایران توسط کلینیک ها و پزشک متخصص انجام می شود.در ادامه مراحل فریز تخمک را توضیح خواهیم داد.

  • در مرحله اول، شما باید برای هر گونه بیماری عفونی مانند HIV و هپاتیت آزمایش شوید. این موضوع هیچ تاثیری بر اینکه آیا می توانید تخمک های خود را فریز کنید یا خیر ندارد، بلکه برای اطمینان از این است که نمونه های تخمک آسیب دیده به طور جداگانه ذخیره می شوند تا از آلودگی سایر نمونه ها جلوگیری شود.
  • سپس فرآیند IVF را شروع خواهید کرد، که معمولاً حدود دو تا سه هفته طول می کشد تا کامل شود. معمولاً این شامل مصرف داروهایی برای افزایش تولید تخمک و کمک به بالغ شدن تخم‌ها می‌شود. هنگامی که آنها آماده شدند، در حالی که شما تحت بیهوشی عمومی یا آرامبخش هستید جمع آوری می شوند.
  • در این مرحله، به جای مخلوط کردن تخمک ها با اسپرم (مانند IVF معمولی)، یک محافظ سرمایی (محلول انجماد) برای محافظت از تخمک ها اضافه می شود. سپس تخمک ها با انجماد آهسته یا با انجماد سریع (انجماد سریع) منجمد شده و در مخازن نیتروژن مایع ذخیره می‌شوند. آخرین آمار نشان می دهد که انجماد سریع یا (شیشه سازی) موفق تر از روش خنک کننده آهسته است.
  • اکثر بیماران زیر 38 سال حدود 7 تا 14 تخمک جمع آوری می کنند، اگرچه این همیشه برای بیمارانی که ذخایر تخمدانی پایینی دارند (تعداد کم تخمک) امکان پذیر نیست. هنگامی که می خواهید از آنها استفاده کنید، تخمک ها ذوب می شوند و آنهایی که سالم مانده اند با اسپرم شریک زندگی تزریق می شوند.

فریز تخمک در ایران

بهترین مرکز فریز تخمک در ایران

اگر به دنبال انتخاب بهترین مرکز فریز تخمک در ایران هستید باید تحقیقات کافی انجام دهید. زیرا در حال حاضر تعداد زیادی مراکز درمان ناباروری و خدمات اهدای جنین وجود دارند که فقط تعداد کمی از آن ها سوابق موفقی دارند. همچنین برای انتخاب بهترین مرکز فریز تخمک باید تحقیق کنید که مراکز درمان ناباروری از تکنولوژی های روز دنیا برخوردار هستند یا خیر. با وجود شبکه های اجتماعی می توانید به راحتی نام مرکز درمانی خود را جستجو کنید و فعالیت های آنها را مشاهده کنید و با برقراری تماس تلفنی و مشاوره های حضوری سوالات مورد نظر خود را از آنها بپرسید و با خیال راحت بهترین مرکز فریز تخمک را انتخاب کنید.


حتما بخوانید: برای تنبلی تخمدان چی بخوریم


هزینه فریز تخمک 1402

در حال حاضر مراکز درمان دولتی فعلاً بودجه­‌ای برای فریز تخمک ندارند. به‌همین‌دلیل شما نمی توانید عمل فریز تخمک در مراکز دولتی انجام دهید.مراکز خصوصی نیز هزینه­‌های مختلفی به‌منظور خروج تخمک و فریز آن در نظر می گیرند و هزینه ها بسته به امکانات و مکان مراکز درمان خصوصی متفاوت خواهد بود.برای اطلاع از هزینه فریز تخمک باید با کلینیک های خصوصی تماس بگیرید و یا در مراجعه حضوری از هزینه ها اطلاع پیدا کنید.

اما به طور کلی هزینه فریز تخمک در یک کلینیک خصوصی بین 13 تا 15 میلیون در نظر گرفته شده است. توجه داشته باشید که بعد از خروج تخمک­‌ها هزینه سالیانۀ حدود 400 هزار تومان برای تمدید نگهداری آنها از شما دریافت می‌شود. باز هم یادآور می شویم که هزینه فریز تخمک در کلینیک های خصوصی متفاوت است و این تنها یک نمونه برای اطلاع شما عزیزان بوده است.

هزینه فریز تخمک 1402

سخن پایانی:

فریز تخمک یک روش موثر برای افزایش فرصت باروری برای زنانی است که در آینده قصد بارداری دارند. اگر تصمیم دارید تخمک های خود را فریز کنید، مطمئن شوید که کلینیکی را انتخاب کرده اید که تجربه زیادی دارد و میزان رضایت افرادی که پیش از شما به آنجا مراجعه کرده اند را بررسی کنید.


مطالب مرتبط:

روش محاسبه زمان تخمک گذاری

بهترین داروی گیاهی برای زود باردار شدناز
2
رای