درمان های خانگی، طبیعی و گیاهان دارویی برای دوران پیش از یائسگی و علائم یائسگی

درمان های خانگی، طبیعی و گیاهان دارویی برای دوران پیش از یائسگی و علائم یائسگی تغییر رژیم غذایی و افزودن مقدار بیشتر سویا ممکن است علائم پیش از یائسگی را کاهش دهد. همچنین از دیگر درمان های طبیعی برای رفع علائم دوران پیش از یائسگی و گرگرفتگی، یوگا می باشد.

دوران پیش از یائسگی دورانی است که بدن به صورت طبیعی میزان استروژن کمتری تولید می کند. همانطور که تخمدان ها کمتر هورمون استروژن تولید می کنند، چرخه قاعدگی ممکن است نامنظم شود. قاعدگی ممکن است شروع به توقف نماید. در نهایت چرخه قاعدگی به طور کامل متوقف می شود. زمانی که یک سال از قطع کامل قاعدگی گذشت، به طور کامل به دوره یائسگی رسیده اید. برای یک زن آمریکایی متوسط، این اتفاق در سن 51 سالگی رخ می دهد. علائم مربوط به دوران پیش از یائسگی می تواند از چند ماه تا چند سال طول بکشد.

دوران قاعدگی با تنظیم بدن با سطح مشخصی از هورمون ها مشخص شده است. این می تواند علائم خشکی واژن، خفگی و خواب آلودگی داشته باشد. میل جنسی کاهش یافته و متابولیسم بدن ممکن است کم شود. این علائم را می توان با تجویز هورمون های جایگزین درمان کرد، اما ممکن است مایل باشید که ابتدا درمان های خانگی را امتحان کنید. به خواندن این مطلب ادامه دهید تا درمانی برای دوران پیش از یائسگی پیدا کنید.

8 درمان طبیعی و خانگی برای دوران پیش از یائسگی

1. جینسینگ

ریشه های جینسینگ می تواند به صورت چای یا کپسول مصرف شود. جینسینگ در حال حاضر در داروخانه ها، بعضی از سوپرمارکت ها و فروشگاه های آنلاین موجود است. جینسینگ برای قرن ها در کشورهای آسیایی به عنوان آرام بخش مورد استفاده قرار گرفته است. اگرچه شواهدی مبنی بر درمان گر گرفتگی توسط جینسینگ وجود ندارد؛ اما اثرات تکسین دهنده آن اثبات شده است. یک داروی قابل اعتماد برای بهبود مدت و کیفیت خواب است.

2. کوهوش سیاه

کوهوش سیاه یک گونه گیاهی بومی شمال آمریکا است. از ریشه های کوهوش سیاه به عنوان مکمل های غذایی استفاده می شود. کوهوش سیاه یکی از محبوب ترین درمان های خانگی برای علائم دوران یائسگی زنان است. اما شواهد متناقضی در مورد نحوه اثربخشی آن وجود دارد. حداقل یک منبع قابل اعتماد تکسین دهنده درد در مورد کوهوش سیاه برای عوارض یائسگی نشان می دهد که این گیاه به رفع علائم یائسگی کمک می کند.

درمان طبیعی برای دوران پیش از یائسگی

3. سویا

تغییر رژیم غذایی و افزودن مقدار بیشتر سویا ممکن است علائم یائسگی را کاهش دهد. سویا حاوی یک استروژن گیاهی طبیعی به نام ایزوفلون است، بنابراین می تواند به میزان تولید کم استروژن در بدن کمک کند. گر گرفتگی، عرق کردن شبانه و حتی خشکی واژن ممکن است با این دارو، درمان شود. دانه های سویا، ادامامه، توفو و شیر سویا از بهترین روش های قرار دادن سویا در رژیم غذایی است. همچنین می توانید عصاره دانه های سویا را برای تسکین علائم خود خریداری نمایید.

4. ویتامین D

هنگامی که تخمدان ها تولید استروژن را متوقف می کند، در خطر پوکی استخوان پیشرفته قرار می گیرید. مصرف مکمل های ویتامین D ممکن است نتواند گر گرفتگی و یا خشک شدگی واژن را تسکین دهد؛ اما به قوی شدن استخوان های شما کمک می کند. ویتامین D همچنین می تواند خلق و خوی را بهتر کند، که به درک از خود و تثبیت احساسات شما کمک می کند.

درمان طبیعی علائم دوران پیش از قاعدگی با ویتامین دی

5. یام وحشی

یام وحشی یک گیاه دارویی است که خاصیت استروژنی بالقوه دارد. این بدان معنا است که مکمل های یام ممکن است اثرات استروژن در بدن را شبیه سازی کند. محققان خواستار مطالعات بیشتر در مورد نحوه استفاده از عصاره های گیاهی مانند یام قرمز برای کمک به دوران پیش از یائسگی زنان هستند.تحقیقات فعلی منابع قابل اعتماد نشان می دهد که یام وحشی به اندازه درمان های دیگر موثر نیست. اگر مایل به امتحان کردن یام وحشی هستید، می توانید کرم آن را برای استفاده موضعی و یا عصاره آن را در فرم قرص تهیه کنید.

6. یوگا

یوگا یک ورزش مناسب برای زنانی که از بی خوابی، نوسانات خلقی و گر گرفتگی ناشی از یائسگی رنج می برند، محسوب می شود. مطالعات مورد اعتماد پیشنهاد می دهند که یوگا می تواند به بهبود خواب کمک کند و خلق و خوی را در دوران پیش از یائسگی پایدارتر کند. یادگیری یوگا در یک محیط طبیعی و یا تمرین در خانه با استفاده از آموزش های اینترنتی ممکن است ذهنیت را بهتر کرده و احساس آرامش در زندگی به ارمغان بیاورد.

درمان طبیعی و خانگی و گیاهی برای رفع گرگرفتگی ناشی از یائسگی

7. عصاره پوست درخت کاج دریایی فرانسوی

عصاره پوست درخت کاج Pycnogenol نیز نامیده می شود. می توان آن را به صورت آنلاین و یا در برخی از فروشگاه های مواد غذایی تهیه کرد. این عصاره از هورمون های گیاهی و مواد شیمیایی ارگانیک به نام زردینه ها تشکیل شده است. یک منبع مطالعاتی قابل اعتماد نشان داده است که Pycnogenol در طول چهار هفته به طور قابل توجهی به بهبود گر گرفتگی و سایر علائم یائسگی کمک می کند.

8. دونگ کوئی

دونگ کوئی درمانی از طب سنتی چینی است. از ریشه های این گیاه به عنوان طعم دهنده، عصاره و چای استفاده می شود. فواید استفاده از دونگ کوئی برای دوران پیش از قاعدگی مشخص نیست. اگرچه برخی از زنان پس از استفاده از آن احساس خوبی دارند، یک منبع قابل اعتماد از درمان های غیر هورمونی برای دوران پیش از یائسگی بیان می کند که دونگ کوئی هیچ گونه تاثیری بر گر گرفتگی و سایر علائم ندارد. می توانید دونگ کوئی را با مصرف یک مکمل گیاهی یا نوشیدن چای ساخته شده از کیسه چای دونگ کوئی امتحان کنید.

درمان گیاهی برای رفع علائم پیش از یائسگی

خطرات و عوارض

قبل از اینکه هر گونه درمانی را امتحان کنید، از اثر متقابل آن دارو نیز مطلع شوید.

  • محصولات سویا می توانند با داروهای ضد افسردگی و استروژن مصنوعی تداخل ایجاد کرده و خطر ابتلا به بیماری های دیگر را افزایش دهند.
  • جینسینگ در صورت مصرف بیش از حد، می تواند باعث بی خوابی و سردرد شود.
  • اگر احساس می کنید که نیاز به تجویز داروهای طبیعی برای رفع علائم دوران قبل از یائسگی دارید، در هر زمان یکی را امتحان کنید.
  • بدن خود را وقتی که با تعادل جدیدی از هورمون ها تنظیم می شود، با مصرف بیش از حد ناتوان نکنید.
  • با پزشک خود در این زمینه در ارتباط باشید. اگر داروهای جایگزین در درمان علائم شما موثر نبودند؛ ممکن است لازم باشد که استروژن مصنوعی و یا درمان یائسگی معمولی را در نظر بگیرید.

نکته

شواهدی وجود دارند که برخی داروهای طبیعی می توانند علائم گرگرفتگی و عرق کردن شبانه را در دوران پیش از یائسگی درمان کنند. تحقیقات بیشتری برای یافتن موثرترین روش های درمانی مورد نیاز است. برخی از داروها ممکن است برای همه موثر نباشند. اگر علائم پیش از دوران یائسگی بر کیفیت خواب و یا روابط شما تاثیرگذار است، با پزشک خود مشورت نمایید.

منبع: healthline

از
1
رای