علائم کمبود ویتامین دی در بدن و عوامل خطر کمبود ویتامین D

علائم کمبود ویتامین دی در بدن و عوامل خطر کمبود ویتامین D عوامل خطر ابتلا به کمبود ویتامین D ؛ علائم کمبود ویتامین D؛ بیماری های ناشی از کمبود ویتامین دی؛ عوامل مشترک کمبود ویتامین دی چیست؛ علائم کمبود ویتامین دی در زنان؛ نشانه های کمبود ویتامین D در بدن؛

ویتامین D، ویتامین بسیار مهمی است و اثرات زیادی بر روی عملکرد های مختلف بدن دارد. بر خلاف سایر ویتامین ها، ویتامین D به عنوان یک هورمون عمل می کند. با قرار گرفتن در معرض نور خورشید، بدن کلسترول را به ویتامین D تبدیل می کند.  این کلسترول در غذاهای خاصی مانند ماهی های چرب و محصولات لبنی غنی شده یافت می شود، بنابراین به ندرت از طریق رژیم غذایی، به اندازه کافی ویتامین D توسط بدن دریافت می شود. در این مقاله سلام دنیا، درباره علائم کمبود ویتامین دی در زنان و مردان و عوامل خطر کمبود ویتامین D صحبت کردیم. با ما همراه باشید.

روزی چند بار قرص ویتامین دی بخوریم

مصرف روزانه توصیه شده (RDI) ویتامین D معمولا حدود 400 تا 800 واحد است، اما بسیاری از کارشناسان می گویند شما باید حتی بیشتر از آن دریافت کنید. کمبود ویتامین D بسیار رایج است. برآورد شده است که حدود 1 میلیارد نفر در سراسر جهان دچار کمبود ویتامین D هستند. بر اساس یک مطالعه در سال 2011، 41/6٪ بزرگسالان در ایالات متحده کمبود ویتامین D داشتند. این تعداد در اسپانیایی ها به 69/2 درصد و در آفریقایی-آمریکایی ها 82/1 درصد می رسد.

7 عامل مشترک خطر کمبود ویتامین D

در اینجا 7 عامل خطر مشترک برای کمبود ویتامین D وجود دارد:

  • داشتن پوست تیره
  • سالمند بودن
  • اضافه وزن یا چاقی
  • عدم دریافت ماهی و لبنیات زیاد
  • زندگی دور از استوا که در آن خورشید کمی در طول روز در آسمان می باشد
  • مصرف دائمی از کرم ضد آفتاب
  • قرار نگرفتن در معرض نور خورشید

ساکنان نزدیک استوا به احتمال کمتری دچار کمبود ویتامین D می شوند، زیرا پوست آنها ویتامین D را به اندازه کافی از طریق دریافت نور خورشید برای تأمین نیاز بدن  تولید می کند. اکثر مردم معمولا متوجه کمبود ویتامین D نمی شوند. ممکن است کمبود ویتامین D حتی با تأثیر منفی ای که روی کیفیت زندگی می گذارد، تشخیص داده نشود.

عامل مشترک خطر کمبود ویتامین D

8 نشانه و علائم کمبود ویتامین D

در اینجا 8 نشانه و علائم کمبود ویتامین دی وجود دارد.

1. بیمار شدن یا عفونت از علائم کمبود ویتامین D

یکی از مهمترین نقش های ویتامین D، حفظ عملکرد سیستم ایمنی بدن است تا بدن بتواند با ویروس ها و باکتری هایی که باعث بیماری می شوند، مبارزه کند. این امر به طور مستقیم با سلول هایی که مسئول مبارزه با عفونت هستند، تعامل دارد. اگر اغلب بیمارمی شوید، به خصوص سرماخوردگی یا آنفولانزا، سطح ویتامین D پایین ممکن است عامل مهمی باشد.
چندین مطالعه نشان داده اند که ارتباطی بین کمبود ویتامین D و عفونت های دستگاه تنفسی مانند سرماخوردگی، برونشیت و پنومونی وجود دارد. تعدادی از مطالعات نیز نشان داده اند که مصرف مکمل های ویتامین D در دوزهای روزانه تا 4000 واحد ممکن است خطر ابتلا به عفونت های دستگاه تنفسی را کاهش دهد.

2. خستگی و کوفتگی

احساس خستگی می تواند علل بسیاری داشته باشد و کمبود ویتامین D یکی از آنها است. متأسفانه کمبود ویتامین دی اغلب نادیده گرفته می شود. مطالعات موردی نشان داده اند که سطح بسیار پایین ویتامین D در خون می تواند باعث خستگی شود. این امر اثرات منفی شدیدی بر کیفیت زندگی دارد.
در یک مورد، یک زن که از خستگی و سردرد روزانه شکایت داشت، سطح ویتامین D وی تنها 5/9 نانوگرم در میلی لیتر بود. این مقدار بسیار کم است، زیرا کمتر از 20 نانوگرم در میلی لیتر، کمبود محسوب می شود. هنگامی که این زن مکمل ویتامین D دریافت کرد، سطح آن به 39 نانوگرم در میلی لیتر افزایش یافت و علائم رفع شد.

3. درد استخوان و پشت از علائم کمبود ویتامین D

ویتامین D به حفظ سلامت استخوان کمک می کند. این ویتامین برای جذب کلسیم توسط استخوان ها بسیار ضروری است. درد استخوانی و کمر درد ممکن است نشانه هایی از ناکافی بودن ویتامین D در خون باشد.

علائم کمبود ویتامین دی در زنان

مطالعات زیادی برای ارتباط بین کمبود ویتامین D و کمردرد مزمن انجام شده است. یک مطالعه رابطه بین ویتامین D و درد پشت در بیش از 9000 زن مسن را مورد بررسی قرار داد و محققان دریافتند که افرادی که کمبود ویتامین D دارند، احتمال ابتلا به کمر درد در آن ها افزایش می یابد و فعالیت روزانه آنها را محدود می کند. در یک مطالعه، افرادی که دچار کمبود ویتامین D بودند تقریبا دو برابر احتمال درد استخوان در پاها، دنده ها و مفاصلشان نسبت به افراد دیگر وجود داشت.

علائم کمبود ویتامین دی در زنان

4. افسردگی

خلق افسرده نیز ممکن است نشانه ای از کمبود ویتامین D باشد. بر اساس مطالعات، محققان کمبود ویتامین D را به ویژه در افراد مسن با افسردگی مرتبط می دانند.
برخی مطالعات نیز نشان داده اند که مصرف ویتامین D به افرادی که کمبود ویتامین D دارند، به بهبود افسردگی، از جمله افسردگی فصلی که در ماه های سرد سال رخ می دهد کمک می کند.


حتما بخوانید: راه های مقابله با افسردگی


5. کندی روند بهبود زخم

بهبودی آهسته زخم پس از جراحی یا آسیب دیدگی ممکن است نشانه ای از این باشد که میزان ویتامین D شما کم است. نتایج حاصل از یک مطالعه سلولی نشان می دهد که ویتامین D باعث افزایش تولید ترکیباتی برای تشکیل پوست جدید در فرآیند بهبود زخم می شود. در تحقیقی که روی بیماران مبتلا به عفونت پا دیابتی انجام شد مشخص شد افرادی که دچار کمبود ویتامین D شدید هستند، احتمال بیشتری در بروز نشانگرهای التهابی دارند. متأسفانه تحقیقات بسیار کمی در مورد تأثیرات مکمل های ویتامین D در بهبود زخم در افرادی که کمبود دارند، وجود دارد.

عوارض کمبود ویتامین دی

6. از بین رفتن استخوان

ویتامین D نقش مهمی در جذب کلسیم و متابولیسم استخوان دارد. تحقیقات نشان داده بسیاری از افراد مسن که تحلیل استخوان در آنها تشخیص داده شده است، باید کلسیم بیشتری مصرف کنند و ممکن است این افراد کمبود ویتامین D داشته باشند. تراکم کم استخوان نشان دهنده این است که آیا استخوان ها کلسیم و سایر مواد معدنی را از دست داده اند یا نه. کاهش تراکم استخوان باعث می شود افراد مسن تر، به ویژه زنان، در معرض خطر ابتلا به شکستگی باشند.
نشان داده شده است که زنان مبتلا به کمبود ویتامین D با مصرف مصرف مکمل های ویتامین D با دوز بالا، بهبودی در تراکم استخوان نداشته اند. صرف نظر از این یافته ها، مصرف کافی ویتامین D و حفظ محدوده بهینه آن در سطح خون ممکن است یک استراتژی خوب برای محافظت از توده استخوانی و کاهش خطر شکستگی باشد.

7. ریزش مو از علائم کمبود ویتامین دی

ریزش مو اغلب به استرس وابسته است و قطعا یک علت مشترک بین تمام دلایل ریزش مو است. با این حال، هنگامی که ریزش موی شدید رخ می دهد، ممکن است نتیجه یک بیماری یا کمبود مواد مغذی باشد. ریزش مو در زنان با سطح ویتامین D پایین بیشتر رخ می دهد، هر چند تا به امروز تحقیقات بسیار کمی در این زمینه وجود دارد.

طاسی منطقه‌ای یک بیماری خود ایمنی است که منجر به ریزش موی سر و سایر قسمتهای بدن می شود. سطوح پایین ویتامین D با طاسی منطقه‌ای مرتبط است و ممکن است عامل خطر برای توسعه بیماری باشد. در یک مطالعه موردی، استفاده موضعی از یک فرم مصنوعی ویتامین D، به طور موفقیت آمیزی ریزش مو در یک پسر جوان را کاهش داده است.

کمبود ویتامین d و ریزش مو از علائم

8. درد عضلانی

درک علل درد عضلانی معمولا دشوار است. برخی شواهد وجود دارد که کمبود ویتامین D ممکن است علت بالقوه درد عضلانی در کودکان و بزرگسالان باشد. در یک مطالعه 71٪ افراد مبتلا به درد عضلانی مزمن کمبود ویتامین D داشتند.
مطالعات نشان داده است که مصرف مکمل ویتامین D با دوز بالا ممکن است انواع مختلف درد را در افرادی که کمبود ویتامین D دارند، کاهش دهد. یک مطالعه در 120 کودک مبتلا به کمبود ویتامین D که درد مزمن داشتند، نشان داد که مصرف ویتامین D باعث کاهش 57٪ درد می شود.


مقالات مرتبط:

تفاوت بین ویتامین D با D3

بهترین زمان مصرف مکمل D

از
8
رای