کمبود کدام ویتامین باعث خارش بدن میشود و راه درمان آن

کمبود کدام ویتامین باعث خارش بدن میشود و راه درمان آن خشکی پوست شایعترین علت خارش پوست بدون بثورات پوستی یا سایر تغییرات پوستی است. اما ارتباطی بین خشکی پوست و کمبود ویتامین وجود دارد و کمبود کدام ویتامین باعث خارش بدن میشود، پاسخ را در سلام دنیا بخوانید.

به دلیل وجود دلایل زیادی خارش پوست ایجاد می شود. این می تواند با یا بدون بثورات ، در مناطق کوچک یا کل بدن ایجاد شود. شناسایی علت برای اطمینان از درمان مناسب بسیار مهم است. در حالی که دلایل مختلفی برای خارش پوست وجود دارد، کمبود ویتامین B12 ارتباط مستقیمی با بیماری های پوستی مانند اگزما ندارد. با این حال، ویتامین B12 برای سلامت پوست مهم است و ممکن است که یک درمان احتمالی برای اگزما باشد. ما در این مقاله از بخش بیماری ها سلام دنیا، به شما درباره اینکه کمبود کدام ویتامین باعث خارش بدن می شود، دلایل خارش پوست و روش درمان آن صبحت کردیم. با ما همراه باشید.

کمبود کدام ویتامین باعث خارش بدن میشود

نکته

خارش پوست و کمبود ویتامین B12 ارتباط مستقیمی ندارند، اما عدم دریافت کافی این ماده مغذی حیاتی در رژیم غذایی ممکن است بر سلامت پوست تأثیر بگذارد.

ویتامین B12 چیست

ویتامین B12 برای تشکیل سلول های قرمز خون، عملکرد عصبی و سنتز DNA ضروری است. ویتامین B12 محلول در آب، نقشی اساسی در متابولیسم پروتئین و حفظ سیستم عصبی مرکزی دارد.


حتما بخوانید: خواص ویتامین ب 12 و منابع آن


مقدار توصیه شده رژیم غذایی (RDA) ویتامین B12 به سن، جنسیت و وضعیت سلامتی فعلی شما بستگی دارد. زنان باردار یا شیرده به مقادیر بیشتری احتیاج دارند. به طور متوسط​​، RDA برای مردان و زنان 14 ساله و بالاتر 2.4 میکروگرم در روز است. برای تأمین RDA و افزایش سطح B12 ، می توانید انواع محصولات حیوانی مانند گوشت گاو، مرغ، لبنیات، تخم مرغ و صدف  یا مکمل آن ها را مصرف کنید. مکمل ویتامین B12 به بیشتر مولتی ویتامین ها اضافه می شود یا می توانید آن را در قرص های مستقل، از طریق تزریق یا از طریق تجویز پزشک دریافت کنید.

خارش پوست و کمبود ویتامین B12

علائم کمبود ویتامین B12

سطح پایین ویتامین B12 ممکن است به صورت خارش پوست بروز نکند، اما به صورت کم خونی، از دست دادن تعادل، ضعف و بی حسی یا گزگز در بازوها و پاها ظاهر شود. کمبود ویتامین B12 خفیف ممکن است هیچ علامت و علائمی نداشته باشد. اما ممکن است باعث خستگی، تنگی نفس، اسهال، عصبانیت، بی حسی یا احساس گزگز در انگشتان دست و پا شود.


حتما بخوانید: 12 علامت هشدار دهنده کمبود ویتامین B12


آسیب عصبی می تواند از کمبود شدید ناشی شود. ویتامین B12 فقط در غذاهای حیوانی وجود دارد و توسط بدن سنتز نمی شود، بنابراین اگر گیاه خوار یا وگان هستی ، بیشتر در معرض خطر کمبود قرار دارید. اگر مشکوک به کمبود ویتامین B12 هستید، برای بررسی با پزشک خود در ارتباط باشید.

ویتامین B12 برای خارش پوست (خشکی پوست و کمبود ویتامین)

در حالی که خارش پوست و کمبود ویتامین لزوماً با هم ارتباط ندارند، ویتامین B12 موضعی و سایر داروهای جایگزین ممکن است برای درمان اگزما موثر باشند. اگزما نوعی بیماری پوستی است که با بثورات ملتهب، خارش شدید، تورم، قرمزی و تاول هایی که ترشح و پوسته پوسته می شوند مشخص شود.

درمان خارش بدن 

علاوه بر ویتامین B12 موضعی برای خارش پوست، سایر درمان های غیرمعمول اگزما شامل عسل موضعی مانوکا، روغن دانه آفتابگردان، روغن گل پامچال و روغن چوب صندل هند شرقی است. توجه داشته باشید که این روش های درمانی جایگزین ایمن و موثر اثبات نشده اند و هنوز در حال انجام تحقیقات بالینی برای ارزیابی خطرات و مزایای احتمالی هستند.

با این وجود، بسیاری از افراد مبتلا به اگزما ترجیح می دهند، درمان های غیر سنتی را امتحان کنند تا از علائم خود راحت شوند. اگر به اگزما مبتلا هستید یا به وجود این بیماری مشکوک هستید، برای تعیین بهترین روش درمانی با پزشک خود مشورت کنید.

دلیل خارش پوست و درمان آن

علت خارش پوست 

خشکی پوست شایعترین علت خارش پوست بدون بثورات پوستی یا سایر تغییرات پوستی است. سایر دلایل احتمالی شامل تحریک و واکنشهای آلرژیک، داروها، بارداری یا بیماریهای پوستی مانند اگزما، پسوریازیس و کهیر است. در بعضی موارد، خشکی یا خارش پوست ممکن است شاخصی از یک بیماری داخلی، مانند بیماری کبد، بیماری سلیاک، نارسایی کلیه، کمبود آهن یا مشکلات تیروئید باشد.


حتما بخوانید: رژیم غذایی مفید برای جلوگیری از کمبود آهن


شرایطی که بر سیستم عصبی، از جمله مولتیپل اسکلروزیس، دیابت ، اعصاب خرد شده و زونا تأثیر می گذارند، می توانند باعث خارش شوند. از آنجا که کمبود ویتامین B12 می تواند منجر به مشکلات عصبی شود، اگر خارش داشته باشید و همچنین مشکلات عصبی داشته باشید، این می تواند یک حلقه بالقوه باشد. اگر خارش بیش از دو هفته ادامه داشته باشد این ام ، بسیار ناراحت کننده و اعصاب خردکن میشود و قابل توضیح نیست و یا اینکه کل بدن شما را تحت تأثیر قرار می دهد، پس در این موارد با پزشک خود تماس بگیرید.

سخن آخر

سطح پایین ویتامین B12 ممکن است به صورت خارش پوست بروز نکند، اما به صورت کم خونی، از دست دادن تعادل، ضعف و بی حسی یا گزگز در بازوها و پاها ظاهر شود. خشکی پوست شایعترین علت خارش پوست بدون بثورات پوستی یا سایر تغییرات پوستی است. ما در این مقاله از سلام دنیا، به موضوع خشکی پوست و کمبود ویتامین و روش های درمان آن پرداختیم. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و آن را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.


مقالات مرتبط:

کمبود چه ویتامینی باعث تعریق زیاد میشود و روش های درمان آن

خواص ویتامین ای برای پوست، مو و درمان بیماری ها

از
5
رای