کمبود کدام ویتامین باعث خارش بدن میشود و راه درمان آن

کمبود کدام ویتامین باعث خارش بدن میشود و راه درمان آن خشکی پوست شایعترین علت خارش پوست بدون بثورات پوستی یا سایر تغییرات پوستی است. اما ارتباطی بین خشکی پوست و کمبود ویتامین وجود دارد و کمبود کدام ویتامین باعث خارش بدن میشود، پاسخ را در سلام دنیا بخوانید.

علت زیادی باعث خارش پوست می شود. این می تواند با یا بدون بثورات ، در مناطق کوچک یا کل بدن ایجاد شود. شناسایی علت برای اطمینان از درمان مناسب بسیار مهم است. در حالی که دلایل مختلفی برای خارش پوست وجود دارد، کمبود ویتامین B12 ارتباط مستقیمی با بیماری های پوستی مانند اگزما ندارد. با این حال، ویتامین B12 برای سلامت پوست مهم است و ممکن است که یک درمان احتمالی برای اگزما باشد. ما در این مقاله از بخش بیماری ها سلام دنیا، به شما درباره اینکه کمبود کدام ویتامین باعث خارش بدن می شود، دلایل خارش پوست و روش درمان آن صبحت کردیم. با ما همراه باشید.

کمبود کدام ویتامین باعث خارش بدن میشود

نکته

خارش پوست و کمبود ویتامین B12 ارتباط مستقیمی ندارند، اما عدم دریافت کافی این ماده مغذی حیاتی در رژیم غذایی ممکن است بر سلامت پوست تأثیر بگذارد.

ویتامین B12 چیست

ویتامین B12 برای تشکیل سلول های قرمز خون، عملکرد عصبی و سنتز DNA ضروری است. ویتامین B12 محلول در آب، نقشی اساسی در متابولیسم پروتئین و حفظ سیستم عصبی مرکزی دارد.


حتما بخوانید: خواص ویتامین ب 12 و منابع آن


مقدار توصیه شده رژیم غذایی (RDA) ویتامین B12 به سن، جنسیت و وضعیت سلامتی فعلی شما بستگی دارد. زنان باردار یا شیرده به مقادیر بیشتری احتیاج دارند. به طور متوسط​​، RDA برای مردان و زنان 14 ساله و بالاتر 2.4 میکروگرم در روز است. برای تأمین RDA و افزایش سطح B12 ، می توانید انواع محصولات حیوانی مانند گوشت گاو، مرغ، لبنیات، تخم مرغ و صدف  یا مکمل آن ها را مصرف کنید. مکمل ویتامین B12 به بیشتر مولتی ویتامین ها اضافه می شود یا می توانید آن را در قرص های مستقل، از طریق تزریق یا از طریق تجویز پزشک دریافت کنید.

خارش پوست و کمبود ویتامین B12

علائم کمبود ویتامین B12

سطح پایین ویتامین B12 ممکن است به صورت خارش پوست بروز نکند، اما به صورت کم خونی، از دست دادن تعادل، ضعف و بی حسی یا گزگز در بازوها و پاها ظاهر شود. کمبود ویتامین B12 خفیف ممکن است هیچ علامت و علائمی نداشته باشد. اما ممکن است باعث خستگی، تنگی نفس، اسهال، عصبانیت، بی حسی یا احساس گزگز در انگشتان دست و پا شود.


حتما بخوانید: 12 علامت هشدار دهنده کمبود ویتامین B12


آسیب عصبی می تواند از کمبود شدید ناشی شود. ویتامین B12 فقط در غذاهای حیوانی وجود دارد و توسط بدن سنتز نمی شود، بنابراین اگر گیاه خوار یا وگان هستی ، بیشتر در معرض خطر کمبود قرار دارید. اگر مشکوک به کمبود ویتامین B12 هستید، برای بررسی با پزشک خود در ارتباط باشید.

ویتامین B12 برای خارش پوست (خشکی پوست و کمبود ویتامین)

در حالی که خارش پوست و کمبود ویتامین لزوماً با هم ارتباط ندارند، ویتامین B12 موضعی و سایر داروهای جایگزین ممکن است برای درمان اگزما موثر باشند. اگزما نوعی بیماری پوستی است که با بثورات ملتهب، خارش شدید، تورم، قرمزی و تاول هایی که ترشح و پوسته پوسته می شوند مشخص شود.

علاوه بر کمبود ویتامین ب 12 ، کمبود ویتامین های زیر نیز ، ممکن است باعث خارش بدن شود.

علائم کمبود ویتامین B2

اگر بدن دچار کمبود ویتامین b2 شود، ممکن است علائمی مانند، خارش، ریزش اشک چشم، ترس، حساسیت به نور (فتوفوبیا)، درد، سوزش لب و زبان، کاهش شفافیت بینایی نشان دهد. اگر شدت کمبود ویتامین ب 2 زیاد باشد، علائمی مانند شکاف در پوست گوشه دهان و لب (آنگولار استوماتیت)، بثورات چرب پوستی، ترک خوردگی لب ها ، زبان ارغوانی رنگ ورم کرده و بالا رفتن رشد مویرگ اطراف قرینه بروز کند.

علائم کمبود ویتامین B3

کمبود ویتامین ب 3 نیز نشانه هایی به همراه دارد از جمله: سوء هاضمه، ضعف عضلانی ، بی اشتهایی و مشکلات پوستی از جمله اینکه زمانی که دست، بازو و گردن در معرض نور خورشید قرار می گیرند، پوست دچار ترک خوردگی، درماتیت و تیره شدن رنگ می شود. ویتامین ب 3 که همان نیاسین است اگر در بدن کم باشد باعث درگیری سیستم عصبی بدن می شود که علائم آن التهاب عصبی، گیجی و منگی و همچنین تغییراتی در گوارش که به صورت التهاب غشای مخاطی دهان و لوله گوارش و تحریک پذیری آن بروز می کند، باشد.

علائم کمبود ویتامین A

از نشانه های کمبود ویتامین A می تواند به اختلال در بینایی، کم خونی، مشکل ناباروری مردان، شب کوری و مشکل در سیستم ایمنی بدن، اشاره کرد که در برخی از موارد خاص، می تواند ناشی از بیماری هایی مانند: اسهال چرب یا مشکلات جذب باشد که در این صورت ویتامین A  توسط کبد جذب نمی شود. برای درمان باید به متخصص مراجعه شود تا این بیماری ها درمان شود.

علائم کمبود ویتامین D

یکی دیگر از ویتامین هایی که کمبود آن می تواند باعث خارش بدن شود، ویتامین D است . از انجایی که ویتامین دی به وسیله نور خورشید در بدن ساخته می شود، کمبود این ویتامین در مناطقی که نور خورشید کمتر به آنجا می تابد، بیشتر است. کمبود پوکی استخوان با علائمی مانند نرمی استخوان در بچه ها و پوکس استخوان در بزرگسالان خود را نشان می دهند. برای درمان کمبود ویتامین D می تواند علاوه بر غذاهای سرشار از ویتامین دی از کره مارگارین، اسید چرب مفید و روغن مولتی ویتامین آفتابگردان استفاده کرد.

خارش بدن ناشی از کمبود کدام ویتامین است

علائم کمبود ویتامین E و K

هر چند کمبود ویتامین E و K  مانند دیگر ویتامین ها شایع نیست، اما عوارض کمبود این دو ویتامین باعث بروز علائمی مانند: مشکل در انعقاد خون، شکستگی استخوان و اختلالات عصبی و مشکل تولید مثل که ناشی از کمبود ویتامین E است، می شود.


حتما بخوانید: خواص ویتامین ای برای پوست و درمان بیماری ها


علت خارش بدن در شب : بیماری کلیوی

یکی دیگر از علت خارش در کل بدن، می تواند بیماری کلیوی یا نارسایی مزمن کلیه ها باشد. طبق مطالعات 42% افرادی که دیالیز انجام می دهند، دچار خارش از شدت متوسط تا شدید می شوند که در برخی افراد باعث می شود با وجود خستگی شب از خواب بیدار شوند.  از علت های دیگر خارش بدن در شب می تواند به تغییرات هورمونی، حساسیت پوست در شب، بالا رفتن فشار خون و گرم بودن هوا اشاره کرد.

درمان خارش بدن در شب

اول اگر به بیماری کلیوی دچار هستید بهتر است برای درمان خارش بدن به پزشک مراجعه کنید.

نکات زیر برای درمان و جلوگیری از خارش بدن هنگام شب موثر است:

 • اگر در شب و موقع خواب دچار خارش می شوید، بهتر است از لباسهای از جنس پنبه یا ابریشم استفاده کنید.
 • از غذاهای شور، چرب و کافئین دار، الکل و هر مواردی که باعث افزایش فشار خون شما می شود اجتناب کنید.
 • دمای اتاق خواب را تنظیم کنید، زیرا گرمای بیش از حد اتاق خواب می تواند علاوه بر خارش باعث کم آبی بدن شود.
 • از خاریدن محل خارش پرهیز کنید زیرا موجب بدتر شدن آن می شود.
 • برای کاهش خارش در شب ، می تواندی از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید.

خارش بدن ناشی از بیماری کبد

اگر دچار خارش مدام و پیوسته هستید، می تواند علامتی خاموش از یک بیماری کبدی باشد. یکی از علائم اولیه بیماری کبد، کم خونی است. که در صورتی که کبد به درستی نتواند وظیفه خود را انجام دهد، اسیدهای صفراوی باعث سمی شدن بدن خواهند شد،. برای درمان آن پزشکان، داروهای که این اسیدهای صفراوی را از بین ببرند، تجویز می کنند.

علت خارش بدن در طب سنتی چیست

از نظر طب سنتی ، علت خارش بدن، خشکی پوست است که به 2 علت به وجود می آید:

 • گرمی شدید از نوع صفرا
 • سردی شدید از نوع سودا

اگر نمی دانید که خارش شما از کدام نوع است، راه حل ساده ای برای تشخیص آن وجود دارد و آن این است که زمانی که به حمام می روید اگر با ریختن آب روی پوست، خارش آن از بین رفت ، نوع خشکی از نوع گرمی صفراوی است و برعکس اگر خیس سکردن بدن باعث شدت خارش می شود، از نوع سردی سودایی می باشد. که درمان آنها با هم متفاوت است.

درمان خارش بدن در طب سنتی ( برای خارش بدن چه بخوریم؟)

اگر خشکی و خارش پوست شما به دلیل گرمی صفراوی است از درمان زیر استفاده کنید:

 • شربت سکنجبین یا سرکه انگبین بخورید.
 • بدن را با سرکه و آب بشویید.

اگر خشکی و خارش پوست شما به دلیل نوع سردی سودایی است از درمان زیر استفاده کنید:

 • شیره انگور را با سرکه مخلوط کنید و بخورید (به نسبت 5 واحد شیره و 1 واحد سرکه)
 • آب انار ترش و شیرین را با هم مخلوط کنید و بخورید.
 • از روغن زیتون یا هر روغنی که دارای توکوفرول است را با سرکه یا آبلیمو در سالاد خود استفاده کنید. 
 • همچنین می توانید از روغن های مولتی ویتامین خوراکی نیز برای درمان خارش بدن استفاده کرد. کافی آن به به سالاد خود اضافه کنید.

درمان خارش بدن 

علاوه بر ویتامین B12 موضعی برای خارش پوست، سایر درمان های غیرمعمول اگزما شامل عسل موضعی مانوکا، روغن دانه آفتابگردان، روغن گل پامچال و روغن چوب صندل هند شرقی است. توجه داشته باشید که این روش های درمانی جایگزین ایمن و موثر اثبات نشده اند و هنوز در حال انجام تحقیقات بالینی برای ارزیابی خطرات و مزایای احتمالی هستند.

با این وجود، بسیاری از افراد مبتلا به اگزما ترجیح می دهند، درمان های غیر سنتی را امتحان کنند تا از علائم خود راحت شوند. اگر به اگزما مبتلا هستید یا به وجود این بیماری مشکوک هستید، برای تعیین بهترین روش درمانی با پزشک خود مشورت کنید.

دلیل خارش پوست و درمان آن

علت خارش پوست 

خشکی پوست شایعترین علت خارش پوست بدون بثورات پوستی یا سایر تغییرات پوستی است. سایر دلایل احتمالی شامل تحریک و واکنشهای آلرژیک، داروها، بارداری یا بیماریهای پوستی مانند اگزما، پسوریازیس و کهیر است. در بعضی موارد، خشکی یا خارش پوست ممکن است شاخصی از یک بیماری داخلی، مانند بیماری کبد، بیماری سلیاک، نارسایی کلیه، کمبود آهن یا مشکلات تیروئید باشد.


حتما بخوانید: رژیم غذایی مفید برای جلوگیری از کمبود آهن


شرایطی که بر سیستم عصبی، از جمله مولتیپل اسکلروزیس، دیابت ، اعصاب خرد شده و زونا تأثیر می گذارند، می توانند باعث خارش شوند. از آنجا که کمبود ویتامین B12 می تواند منجر به مشکلات عصبی شود، اگر خارش داشته باشید و همچنین مشکلات عصبی داشته باشید، این می تواند یک حلقه بالقوه باشد. اگر خارش بیش از دو هفته ادامه داشته باشد این ام ، بسیار ناراحت کننده و اعصاب خردکن میشود و قابل توضیح نیست و یا اینکه کل بدن شما را تحت تأثیر قرار می دهد، پس در این موارد با پزشک خود تماس بگیرید.

سخن آخر

سطح پایین ویتامین B12 ممکن است به صورت خارش پوست بروز نکند، اما به صورت کم خونی، از دست دادن تعادل، ضعف و بی حسی یا گزگز در بازوها و پاها ظاهر شود. خشکی پوست شایعترین علت خارش پوست بدون بثورات پوستی یا سایر تغییرات پوستی است. ما در این مقاله از سلام دنیا، به موضوع خشکی پوست و کمبود ویتامین و روش های درمان آن پرداختیم. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و آن را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.


مقالات مرتبط:

کمبود چه ویتامینی باعث تعریق زیاد میشود و روش های درمان آن

8 نشانه و علائم کمبود ویتامین ها در بدن و روش های رفع آنها
 

از
22
رای