خواص ویتامین ای برای پوست، مو و درمان بیماری ها

خواص ویتامین ای برای پوست، مو و درمان بیماری ها استفاده از ویتامین E به عنوان یک روش طبیعی فوق العاده برای جلوگیری از پیری پوست در نظر گرفته میشود. خواص ویتامین E برای پوست، سلامتی و درمان بیماریها و بهترین منبع ویتامین ای را در سلام دنیا بخوانید.

ویتامین E موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شما می شود، منجر به جوانسازی پوست شما و حتی تحریک مو برای رشد بیشتر شود. بهتر است برای تامین ویتامین E به جای مصرف مکمل از منابع طبیعی آن استفاده کنید. ما در این مطلب از سلام دنیا، به بررسی خواص عالی ویتامین e برای سلامتی و پوست و بهترین منابع غذایی ویتامین ای ، پرداختیم. با ما همراه باشید.

خواص ویتامین E برای سلامتی بدن

ویتامین E می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند و به شما کمک کند تا سالم بمانید. این ویتامین در بدن با رادیکال های آزاد اکسیژن مقابله می کند و بنابراین از DNA، قلب و سیستم عصبی شما محافظت می کند. ویتامین E موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شما می شود، سطح کلسترول شما را متعادل می سازد، منجر به جوانسازی پوست شما و حتی تحریک مو برای رشد بیشتر شود. بهتر است برای تامین ویتامین E به جای مصرف مکمل از منابع طبیعی آن استفاده کنید.

بهترین منابع ویتامین E

برخی از بهترین منابع ویتامین E عبارتند از: بادام، اسفناج، سیب زمینی شیرین، آووکادو، جوانه گندم، تخمه آفتابگردان، روغن نخل یا پالم و کدو حلوایی.

15 خاصیت ویتامین E برای سلامتی بدن

1. فواید ویتامین e: یکی از ویتامین های حاوی آنتی اکسیدان

اکثر افراد از فواید آنتی اکسیدان ها آگاه هستند، اما آنها دلیل این اهمیت را نمی دانند. آنتی اکسیدان ها می توانند برای محافظت از قلب، کنترل عوارض دیابت، مقابله با زوال عقل و حتی پشتیبانی از بینایی مفید باشند. شما می توانید با گنجاندن میوه ها و سبزیجات بیشتری در برنامه رژیم غذایی خود مقدار آنتی اکسیدان مورد نیاز بدن خود را تامین کنید. علاوه بر این آنتی اکسیدان ها را در بسیاری از مواد غذایی بر پایه گیاهان مثل چای، شراب و شکلات هم وجود دارد.


حتما بخوانید: علائم کمبود ویتامین ها در بدن


خواص ویتامین ای برای سلامتی

2. خواص ویتامین e: مبارزه با رادیکال های آزاد اکسیژن

اگرچه انواع مختلفی از آنتی اکسیدان ها وجود دارد، اما برخی از آنها نسبت به سایر آنتی اکسیدان ها رایج تر هستند. ویتامین های E ، C و A از جمله رایج ترین ویتامین های آنتی اکسیدانی هستند. وقتی صحبت از "اکسیدان ها" می شود معمولاً رادیکال های آزاد اکسیژن مد نظر است. بدن ما به طور طبیعی این رادیکال های اکسیژن را در نتیجه برخی فرآیندهای بیولوژیکی تولید می کند. با این حال، این رادیکال ها مضرر هستند چون می توانند منجر به آسیب رساندن به سلول های بدن شوند. ویتامین E به عنوان یک آنتی اکسیدان به بدن شما برای رها شدن از رادیکال های آزاد اکسیژن کمک می کند و مانع از آسیب سلولی می شود.

3. فواید ویتامین e: محافظت از DNA

رادیکال های آزاد اکسیژن گاهی اوقات می توانند به DNA سلول های سالم مختلف درون بدن شما حمله کنند. نقش اصلی DNA در بدن مثل یک نقشه ساخت و طراحی است یعنی به سلول های شما برای تولید پروتئین های ضروری خاصی فرمان می دهد. وقتی رادیکال‌های آزاد DNA را مورد هدف قرار می دهند، این کار می‌تواند باعث شود تا DNA دستورهای غیرمعمولی برای سلول‌ها ارسال کند. این اتفاق موجب می شود تا سلول‌ها شروع به تقسیم غیرقابل کنترلی کنند و تومور ایجاد کنند. ویتامین E با حذف این رادیکال های خطرساز از DNA شما محافظت می کند.

فواید ویتامین e برای بدن

4. ویتامین ای برای تقویت سیستم ایمنی بدن

ویتامین E از طریق حذف رادیکال های آزاد از بدن و همینطور بهبود اثرات ضد التهابی منجر به کندسازی روند پیری سلول های بدن می شود. ویتامین E با تقویت سیستم ایمنی بدن، و فراهم سازی آنتی اکسیدان ها از شما در برابر بروز انواع زیادی از بیماری ها محافظت می کند. یکی از مهم ترین روش هایی که می تواند به سالم ماندن شما کمک کنند مصرف غذاهای حاوی ویتامین  E است.


حتما بخوانید: تقویت سیستم ایمنی با 15 ماده غذایی


5. برخی از انواع ویتامین E نسبت به سایر ویتامین های این گروه اثرات محافظتی بیشتری فراهم می کنند

ویتامین E تنها یک ترکیب واحد نیست. بلکه این ویتامین به صورت یک گروه از 8 فرم شیمیایی وجود دارد. این گروه از چهار توکوترینول و چهار توکوفرول تشکیل شده است. به این ترکیبات زمانی "ایزومر" گفته می شود که ترکیبات مختلف فرمول یکسان اما نحوه چیدمان اتم های متفاوتی داشته باشند. چهار ایزومر توکوترینول آلفا، بتا، گاما و دلتا و چهار توکوفرول آلفا، بتا، گاما، دلتا توکوفرول هستند. در تحقیقات مشخص شد که برای محافظت از سیستم ایمنی بدن ایزومرهای آلفا توکوترینول و گاما توکوترینول بیشترین اثرگذاری را دارند.

خاصیت ویتامین ای برای سیستم ایمنی

6. خواص ویتامین ای برای کبد و متعادل سازی سطح کلسترول

حفظ وضعیت کلسترول بد LDL در سطح کم می تواند باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی شود، البته کلسترول مفید HDL در واقع همان چیزی است که بدن به آن نیاز دارد. اکثر افراد کلسترول را به عنوان یک چیز بدی می شناسند که منجر به آسیب رساندن به بدن و بروز بیماری قلبی می شود. اما این موضوع درباره کلسترول صحیح نیست. اگرچه بالا بودن سطح کلسترول برای شما خطرساز است، اما این بدان معنا نیست که کلسترول کلا ماده بد و مضرری است.

تنها زمانی کلسترول برای شما ایجاد دردسر می کند که سطح کلسترول خون از حد طبیعی بیشتر شود. کلسترول به طور طبیعی در بدن توسط کبد تولید می شود، چون بدن از این ماده مهم برای تولید هورمون های خود  استفاده می کند. وجود کلسترول همچنین برای عملکرد صحیح سلول ها و اعصاب بدن اهمیت دارد. به همین دلیل برای حفظ سلامت بدن باید دقت کنید که سطح کلسترول شما متعادل باشد و ویتامین E می تواند به شما در رسیدن به این هدف کمک کند.


حتما بخوانید: برای پاکسازی کبد چه بخوریم


7. فواید ویتامین ای برای محافظت از قلب

از این رو، کلسترول اساسا یک ماده خطرساز محسوب نمی شود، اما سطوح بالای آن در خون بله مضرر است. کلسترول را به دو صورت کلسترول "خوب" (HDL) و کلسترول بد (LDL) طبقه بندی می شود. وقتی سطح کلسترول بد در خون افراد بالا باشد، آنها در معرض خطر حمله قلبی هستند . هنگامی که رادیکال های آزاد توسط کلسترول بد اکسید می شوند، احتمال نفوذ آن به دیواره رگ ها بیشتر می شود. ویتامین E به عنوان یک آنتی اکسیدان می تواند نقش مهمی در جلوگیری از اکسیداسیون کلسترول که منجر به تشکیل کلسترول بد LDL و افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی می شود، ایفا کند.

خواص ویتامین e برای قلب

8. تامین بسیاری از مواد مغذی

ما به شما توصیه می کنیم که به جای مصرف مکمل ویتامین E منابع غذایی طبیعی حاوی این ویتامین را در برنامه رژیم غذایی خود بگنجانید. مواد غذایی مانند بادام و اسفناج سرشار از انواع مواد مغذی مفید و آنتی اکسیدان هایی هستند که برای حفظ سلامت شما اهمیت زیادی دارند. تغذیه مناسب برای بهبود و تقویت سلامت مطلوب مفید است. برای کاهش سطح کلسترول «بد» در خون و محافظت از قلب تان گنجاندن این مواد غذایی در رژیم غذایی تان هم می تواند مفید باشد.

9. خواص ویتامین E: محافظت از سیستم عصبی

برای داشتن سیستم عصبی سالم جذب مقدار کافی ویتامین E حیاتی است. ویتامین E با حذف رادیکال های آزاد از بدن به محافظت از سیستم عصبی شما می پردازد. زمانی در معرض خطر ابتلا به کمبود ویتامین E قرار می گیرید که سطح این ویتامین در بدن تان کاهش پیدا کند. کمبود ویتامین E شما را در معرض خطر ابتلا به بیماری های مغز و نخاع قرار می دهد. توجه به این نکته حائز اهمیت است چون براساس آخرین آزمایشات بالینی صورت گرفته، برای پیشگیری از زوال عقل در بیماری آلزایمر مصرف مکمل ویتامین E سودمند اثبات نشده است.

خواص ویتامین E: محافظت از سیستم عصبی

10. خواص ویتامین ای برای پوست و جوانسازی آن

ویتامین E می تواند برای محافظت از پوست در برابر اثرات زیان آور اشعه ماوراء بنفش مفید باشد. در یک تحقیق مشخص شد که استفاده از ویتامین E و ویتامین C بر روی پوست می تواند از پوست در مقابل آسیب ناشی از نور خورشید محافظت کند. این یکی از دلایلی است که چرا مصرف یک رژیم غذایی سرشار از ویتامین E و سایر آنتی اکسیدان ها منجر به ظاهر سالم و جوان پوست شما می شود. در بررسی دیگری مشخص شد که ویتامین E یک ترکیب فوق العاده برای جوانسازی پوست محسوب می شود. همین موضوع باعث می شود که استفاده از ویتامین E به عنوان یک روش طبیعی فوق العاده برای جلوگیری از پیری پوست در نظر گرفته شود.


حتما بخوانید: خواص ماسک اسپیرولینا برای پوست


11. فواید ویتامین ای برای مو و تحریک رشد مو

ویتامین E می تواند یک نرم کننده عمیق و خوب برای موهای تان باشد و درخشندگی و رطوبت مورد نیاز آنها را تامین کند. ویتامین E همچنین می تواند موها را برای رشد بیشتر تحریک کند. به عنوان یک آنتی اکسیدان عالی، می تواند خاصیت ترمیم کنندگی برای موهای آسیب دیده داشته باشد. برای این کار می توانید ویتامین E را مستقیماً روی موهای خود بمالید یا مصرف میزان مواد غذایی حاوی ویتامین E را افزایش دهید. برخی از محصولات مراقبت از مو حاوی ویتامین E هستند تا برای درمان آسیب دیدگی های مو اثرگذاری بیشتری فراهم کنند.

فواید ویتامین ای برای مو

12. اهمیت ویتامین E در دوران بارداری (خواص ویتامین ای برای زنان)

اگر در دوران بارداری قرار دارید، باید سعی کنید تا حد امکان یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای خود تهیه کنید. یعنی باید از میزان دقیق مواد مغذی مختلفی که دریافت می کنید آگاهی داشته باشید. برخی از مواد مغذی ضروری که باید به آنها توجه داشته باشید، شامل ویتامین ها هستند. با مصرف یک رژیم غذایی سالم می توانید مقدار مناسبی از ویتامین ها را بدن فراهم کنید که این کار به رشد و تکامل جنین شما کمک کند، البته ویتامین E هم از این قاعده مستثنی نیست.

در دوران بارداری باید غذاهایی سرشار از ویتامین E را مصرف کنید. با این حال، در دوران بارداری باید از مصرف مکمل های ویتامین E اجتناب کنید. در تحقیقات مشخص شد که مصرف مکمل های ویتامین E باعث بروز عوارض جانبی چون درد شکم در زنان باردار می شود. همچنین این مکمل ها ممکن است باعث بروز خطر پارگی زودرس غشاها شوند.

13. درمان اختلال متابولیسم چربی ها

ویتامین ها می توانند به دو صورت ویتامین های محلول در آب یا ویتامین های محلول در چربی باشند. ویتامین های محلول در آب شامل ویتامین های B کمپلکس و اسید فولیک می باشد و ویتامین های محلول در چربی شامل ویتامین E، ویتامین K، ویتامین D و ویتامین A هستند. همانطور که مشاهده می کنید ویتامین E یک ویتامین محلول در چربی محسوب می شود.

یعنی برای اینکه بدن تان بتواند ویتامین E جذب کند و از تمام مزایای آن برای سلامتی بهره ببرد. باید مقدار کمی چربی در رژیم غذایی خود داشته باشید. برخی از افراد به دلیل ابتلا به بیماری هایی خاصی نمی توانند چربی ها را به درستی هضم یا جذب کنند و همین موضوع آنها را مستعد ابتلا به کمبود ویتامین های محلول در چربی می سازد.

14. خواص ویتامین E برای درمان فیبروز کیستیک

فیبروز کیستیک بیماری ژنتیکی محسوب می شود که بر ارگان های مختلف اثر می گذارد. ارگانی که مورد هدف اصلی قرار می دهد ریه است، اما می تواند بر کبد و پانکراس (لوزالمعده) را هم اثر بگذارد. افرادی که دچار فیبروز کیستیک هستند ترشحات غلیظی در لوزالمعده خود دارند. لوزالمعده بطور طبیعی برای کمک به هضم انواع مختلف غذاها در بدن آنزیم های مختلفی ترشح می کند.


حتما بخوانید: فیبروز کیستیک چیست


با این حال، در بیماری فیبروز کیستیک، این ترشحات غلیظ مانع از عبور آنزیم ها به داخل روده کوچک می شوند. در نتیجه جذب برخی از مواد مغذی را دچار مشکل می سازد. این مواد مغذی شامل ویتامین های محلول در چربی A، K، E و D هستند.همین امر باعث کاهش سطوح این مواد مغذی در بدن می شود.

15. کمک به بسیاری از عملکرد های بیولوژیکی

ویتامین E یک آنزیم محلول در چربی است. این بدان معنی است که می تواند با غشاهایی که سلول های بدن ما را احاطه کرده اند ترکیب شود. از آنجایی که ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی محسوب می شود، مانع از اثرگذاری رادیکال های آزاد بر این سلول ها می شود. ویتامین E می تواند فعالیت آنزیم های مختلف را تنظیم کند. انواع خاصی از این ویتامین می تواند آنزیم پروتئین کیناز C (PKC) که بر رشد عضلات صاف اثر می گذارد، را مهار کند. ویتامین E همچنین می تواند منجر به افزایش اثربخشی یک ضد انعقاد خوراکی متداول به نام وارفارین  شود.

خواص ویتامین ای در درمان بیماری ها

سخن آخر

ویتامین E به عنوان یک آنتی اکسیدان می تواند نقش مهمی در جلوگیری از اکسیداسیون کلسترول که منجر به تشکیل کلسترول بد LDL و افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی می شود، ایفا کند. علاوه بر این خواص ویتامین ای برای سلامتی و پوست و مو ، زیاد است. ما در این مطلب از بخش خوراکی های سلام دنیا، تنها به 15 مورد از فواید ویتامین E پرداختیم. امیدوارم که مورد توجه شما باشد. و آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.


مقالات مرتبط:

علت التهاب لوزالمعده چیست

معرفی 25 ماسک خانگی برای از بین بردن جای جوش صورت

از
8
رای