برای پاکسازی کبد چه بخوریم؛ پاکسازی فوری کبد با مواد غذایی

برای پاکسازی کبد چه بخوریم؛ پاکسازی فوری کبد با مواد غذایی کبد عضوی شگفت آور در بدن انسان محسوب می شود که مسئولیت های مختلفی را نیز بر عهده دارد. بنابراین، باید توجه خاصی به پاکسازی کبد خود داشته باشید. می توانید روش پاکسازی فوری کبد با مواد غذایی را در سلام دنیا مشاهده کنید.

محصولات زیادی در بازار وجود دارد که قصد سم زدایی از کبد شما پس از مصرف بیش از حد دارو و مواد غذایی دارند، اما در واقع چیزی به عنوان سم زدایی کبد واقعی وجود ندارد زیرا این همان کاری است که کبد شما تمام وقت انجام می دهد. هیچ داده علمی برای تأیید کارآیی این محصولات وجود ندارد و حتی ممکن است خطرناک هم باشند. بنابراین، کبد شما برای اینکه بتواند به شیوه سالمی عملکردش را حفظ کند، نیاز به مراقبت دارد. اگر کپسول این کار را انجام ندهد، پس برای پاکسازی کبد چه کاری می توان انجام داد؟ در یک کلام ، غذا.

غذای سالم بهترین هدیه ای است که می توانید به کبد خود بدهید و خبر خوب این است که احتمالاً بسیاری از غذاهای دوستدار کبد که را در لیست ما هستند را قبلا مصرف کرده اید. ادامه مطلب از وب سایت سلام دنیا را بخوانید تا درباره مواد غذایی برای پاکسازی کبد و  اینکه برای پاکسازی کبد چه بخوریم، و برخی از راه های بهبود سلامت آن را بیاموزید.

برای پاکسازی کبد چه بخوریم

برای پاکسازی کبد چه بخوریم (مواد غذایی برای پاکسازی کبد)

کبد شما مهم ترین سیستم سم زدایی کننده بدن تان است و کاملا می تواند مصرف متوسط ​​الکل ، غذاهای چرب و غذاهای شیرین را کنترل کند. کبد در تبدیل سموم به مواد زائد ، پاکسازی خون و متابولیسم مواد مغذی و داروها بسیار عالی عمل می کند تا بتواند از آنها در بدن استفاده کند. اما اگر کبد را پاکسازی نکنید ، این عضو بدن می تواند به راحتی دچار ناراحتی شود.

1. پاکسازی کبد با قهوه

قهوه به عنوان ماده ای که از کبد در برابر بیماری محافظت می کند ثابت شده است ، حتی اگر قبلا مشکلات کبدی هم داشتید. قهوه خطر سیروز و سرطان کبد و همچنین التهاب آسیب رسان را کاهش می دهد. محققان فکر می کنند این اثر به دلیل توانایی جلوگیری از تجمع سلول های چربی ، یکی از نشانگرهای بیماری کبد ، موثر است. موثرترین مزایای آن در افرادی که حداقل سه فنجان در روز می نوشند دیده شده است، بنابراین به حرف کسی که می گوید شما مشکل دارید گوش ندهید.


حتما بخوانید: خواص عالی مصرف قهوه بر روی کبد 


2. پاکسازی کبد با چای سبز و سیاه

مطالعات نشان می دهد که مصرف چای سبز با سلامت بهتر کبد نیز ارتباط دارد اما ممکن است لازم باشد 5-10 فنجان چای سبز در روز بنوشید. اما چه کسی برای دویدن به سمت دستشویی اینقدر وقت دارد؟ با این حال، از مصرف مکمل های چای سبز غلیظ خودداری کنید، زیرا مقدار زیاد این ماده در واقع می تواند بر کبد اثر مخرب بگذارد. به نظر می رسد چای سیاه به کبد شما کمک می کند اثرات یک رژیم غذایی پرچرب را دفع کند. به طورخلاصه، هر روز از نوشیدن هر نوع وعده ای چای لذت ببرید، اما اگر این مقدار از 10 فنجان بیشتر شد با دکتر خود موضوع را بررسی کنید.

پاکسازی کبد با چای سبز و سیاه

3. گریپ فروت برای پاکسازی کبد

گریپ فروت به دلیل داشتن آنتی اکسیدان برای کبد عالی است. دو آنتی اکسیدان اصلی موجود در گریپ فروت ، نارینژنین و نارینگین هستند که به کاهش التهاب و محافظت از سلول های کبدی کمک می کنند. همچنین به نظر می رسد که این دو آنتی اکسیدان از رشد بیش از حد بافت همبند جلوگیری کرده و میزان چربی ذخیره شده در کبد را کاهش می دهند.

جالب اینجاست که در مطالعات موش صحرایی نشان داده شده است که نارینگین (نوعی فلاونوئید موجود در مرکبات است) توانایی کبد در متابولیسم الکل و خنثی کردن برخی از اثرات منفی الکل را بهبود می بخشد. دفعه دیگر که می خواهید به مهمانی بروید ، قبل از اینکه چیزی بنوشید مقداری گریپ فروت به عنوان میان وعده بخورید و به طور بالقوه خودتان را از اثرات ناتوان کننده نوشیدنی نجات دهید. کبد تان از شما بخاطر آن تشکر می کند.


حتما بخوانید: پاکسازی کبد با 4 اسموتی خوشمزه خانگی


برای پاکسازی کبد چه بخوریم

4. زغال اخته و کرن بری برای پاکسازی کبد

زغال اخته و کرن بری حاوی گروهی از آنتی اکسیدان ها به نام آنتوسیانین هستند. این آنتی اکسیدان ها علاوه بر اینکه به توت ها رنگ می بخشد، به چندین فواید سلامتی کبد نیز مرتبط دانسته شده است. در تحقیقات نشان داده شد که مصرف روزانه زغال اخته و کرن بری به مدت 4-3 هفته با جلوگیری از پیشرفت جراحات، بافت اسکار و فیبروز از کبد محافظت می کند. زغال اخته به ویژه واکنش سلول های ایمنی و همچنین آنزیم های آنتی اکسیدان را افزایش می دهد. عصاره زغال اخته همچنین در مطالعات لوله آزمایش از رشد سلول های سرطانی کبد جلوگیری می کند ، اما تحقیقات بیشتر در مورد انسان لازم است.

5. پاکسازی کبد با انگور

انگور، به ویژه انواع قرمز آن، حاوی چندین ترکیب گیاهی مفید هستند. موردی که احتمالاً در مورد آن شنیده اید رسوراترول است که به عنوان دلیل خوبی برای نوشیدن شراب قرمز شناخته می شود. رسوراترول با کاهش التهاب و محافظت در برابر آسیب رادیکال های آزاد به کبد کمک می کند. بنظر می رسد که مصرف منظم این میوه خطر ابتلا به سرطان را نیز کاهش می دهد.


حتما بخوانید: بهترین و بدترین خوراکی ها برای سلامت "کبد"


یک مطالعه تحقیقاتی کوچک بروی افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) نشان داد که مصرف روزانه عصاره هسته انگور طی سه ماه عملکرد کبد آنها را بهبود بخشید. البته ، عصاره هسته انگور نسبت به آنچه که با خوردن انگور کامل یا شراب بدست می اورید ،غلظت بیشتری دارد. اما اگر مصرف انگور را به عادت روزمره خود اضافه کنید هیچ ضرری ندارد و قطعا می توانید از پزشک خود بپرسید که آیا بنظر او رژیم عصاره هسته انگور برای شما منطقی است یا خیر.

پاکسازی فوری کبد با مواد غذایی

6. گلابی خاردار یا میوه کاکتوس برای پاکسازی کبد

گلابی خاردار در واقع نوعی کاکتوس خوراکی است. ممکن است نتوانید آن را در فروشگاه مواد غذایی محلی خود پیدا کنید ، اما ارزش دارد که بگردید و ان را پیدا کنید زیرا این میوه جالب علائم نوشیدن بیش از حد مشروبات الکلی را کاهش می دهد. شرکت کنندگان در مطالعه گزارش کردند در صورت نوشیدن مقداری عصاره گلابی خاردار قبل از مصرف الکل ، حالت تهوع ، خشکی دهان و روی هم رفته درد کمتری را احساس می کنند.

خماری نشان دهنده کبدی است که برای پردازش مقدار الکلی که از آن استفاده شده است تلاش می کند. به نظر می رسد عصاره گل خاردار آسیب اکسیداتیو کبد پس از نوشیدن زیاد را کاهش می دهد و همچنین به ثابت نگه داشتن سطح آنتی اکسیدان و التهاب کمک می کند. اما گلابی خاردار بیشتر از اینکه یک مزیت احتمالی برای بچه های دانشگاهی در همه جا باشد ، از مدت ها قبل در جامعه پزشکی برای درمان بیماری های کبدی و همچنین زخم ها، جراحات و خستگی از این میوه استفاده می شد.

سم زدایی کبد با گلابی خاردار

7. آب چغندر برای پاکسازی کبد

چغندر عطر و طعم خاکی بسیار مشخصی دارد و افراد بسیار کمی هستند که بتوانند آن را بخورند یا از خوردن آن صرف نظر کنند. چغندر میوه ای است که یا آن را دوست دارید یا اصلا آن را دوست ندارید. اما اگر می توانید مزه آن را تحمل کنید، آن را بخورید، زیرا چغندر حاوی گروهی آنتی اکسیدان به نام بتالین است. این ترکیبات برای کاهش آسیب اکسیداتیو و التهاب در کبد و همچنین افزایش آنزیم های سم زدایی عالی هستند. اگرچه بیشتر مطالعات روی آب چغندر انجام شده است ، اما می توانیم مصرف کامل آنها را نیز مفید بدانیم. اما حتی آنهایی که چغندر را دوست ندارند هم ممکن است بتوانند مقداری آب چغندر را در اسموتی هایشان تحمل کنند، شاید با تغییر طعم چغندر به طعم زغال اخته و کرن بری بتوانید آن را بخورید.


حتما بخوانید: سم زدایی و پاکسازی روده بزرگ در خانه


7 ماده غذایی برای پاکسازی فوری کبد

این 7 ماده غذایی به طور طبیعی کبد را با کاهش اثرات عادات غذایی غلط پاک می کنند و اجازه می دهند کار خود را به درستی انجام دهد. وقتی کبد بیش از حد توسط قند، الکل و غذای چرب مورد استفاده قرار گیرد، قادر به متابولیسم همه چیز نیست و شروع به ایجاد رسوبات چربی در خود می کند. این اتفاق اساس بروز بیماری کبد است و می تواند کشنده باشد.

نتیجه گیری

سالم ترین کبد ها مجبور نیستند با عواقب افراط در رژیم غذایی کنار بیایند، اما از آنجا که این دنیای واقعی است و همه ما باید گاهی اوقات خود را از عادت هایی رها کنیم ، بهترین توصیه این است در حالی که مقدار زیادی غذاهای دوستدار کبد را در برنامه رژیم غذایی تان قرار می دهید؛ در مصرف نوشیدنی ها هم اعتدال را رعایت کنید. از مصرف مکمل های سم زدایی آزمایش نشده و تنظیم نشده در بازار صرف نظر کنید. شما می توانید با مراقبتی که از کبد تان انجام می دهید به این عضو اعتماد می کنید که تا مدت طولانی با سخت کوشی به کار خود ادامه دهد.


مقالات مرتبط:

علائم بیماری های کبدی و نشانه های شایع آن

هپاتومگالی یا بزرگی کبد؛ علل، علائم و درمانهای گیاهی کبد بزرگ شده

چگونه می توانید از کبد خود مراقبت نمایید؛ 7 روش ساده برای حفظ سلامت کبد

از
39
رای