چگونه می توانید از کبد خود مراقبت نمایید؛ 7 روش ساده برای حفظ سلامت کبد

چگونه می توانید از کبد خود مراقبت نمایید؛ 7 روش ساده برای حفظ سلامت کبد کبد بدن را سم زدایی می کند، برای همین یک عضو حیاتی است و باید از آن مراقبت نمایید. برخی از روش های حفظ سلامت کبد شامل: ورزش، خوردن غذاهایی مثل: لوبیا، سیب، انگور و... می باشد.

کبد یکی از مهم ترین ارگان های بدن ما است. به همین دلیل مراقبت از آن بسیار مهم است. به خواندن متن زیر ادامه دهید تا در مورد نحوه انجام اقدامات مراقبت از کبد خود اطلاعات بیشتری کسب نمایید. اگر می خواهید بدانید که چگونه از کبد خود مراقبت نمایید، از این مراحل و توصیه های ساده که در ادامه مشاهده می شود، پیروی کنید. آنها را بررسی کنید!

کبد و روش عملکرد آن در بدن

همه باید بدانند که چگونه از کبد خود مراقبت نمایند، زیرا کبد یکی از مهم ترین ارگان ها در بدن است. کبد همان چیزی است که بدن شما را سم زدایی می کند، زیرا به عنوان یک فیلتر عمل می کند. تمام موادی که روده جذب می کند، در ابتدا از کبد عبور کرده تا وارد جریان خون شده و همه سموم را تمیز کند. اگر کبد به شکلی که باید باشد، عمل نکند، می تواند کل سیستم بدن را به خطر بیاندازد. حتی می تواند باعث شود  از بوی بد دهان، سردرد، خستگی، هضم بد، استرس و سیستم ایمنی ضعیف رنج ببرید. کبد یک عضو حیاتی است، و به همین دلیل باید از آن مراقبت نمایید و به تمام علائمی توجه کنید که می تواند نشان دهنده هر نوع اختلالی باشد که می تواند به ما آسیب برساند. ما برای حفظ سلامتی کبد چندین روش را مورد بررسی قرار می دهیم.

کبد و روش عملکرد آن در بدن

روش های حفظ سلامت کبد

1. یک رژیم غذایی سالم داشته باشید

باید هر روز به اندازه کافی میوه و سبزیجات میل کنید. این یک روش بسیار مهم برای مراقبت از کبد است. در اینجا برخی از میوه ها و سبزیجات ارائه شده که می توانند کبد را شست و شو دهند:

 • کیوی
 • انگور
 • گیلاس
 • کنگر فرنگی
 • مارچوبه
 • تربچه

2. پرهیز از مصرف غذاهای مضر برای کبد

 • باید از مصرف غذاهای سرخ شده، غذاهای یخ زده یا مصرف بیش از حد پروتئین و کربوهیدرات خودداری نمایید.
 • به همین ترتیب، باید از نوشیدن بیش از حد الکل خودداری نمایید، زیرا می تواند باعث سیروز یا سرطان کبد شود. همچنین به جای سودا، نوشیدن آب خالص را امتحان نمایید. آب به عنوان تصفیه کننده بدن شناخته می شود.

غذاهای مضر برای سلامت کبد

3. غذاهایی حاوی آنتی اکسیدان مصرف کنید

غذاهای دارای آنتی اکسیدان، از سلول ها در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کنند، رادیکال های آزاد موادی هستند که به سلول های سالم حمله می کنند و باعث بیماری های جدی از جمله سرطان می شوند. برای اطمینان از سلامت کبد، باید حتما آنتی اکسیدان کافی مصرف نمایید. از جمله غذاهایی که می توانند آنتی اکسیدان برای شما فراهم نمایند، عبارتند از:

 • بلوبری
 • توت سفید
 • سیب
 • توت فرنگی
 • آجیل
 • فندق
 • کنگر فرنگی
 • ·لوبیا

روش های مراقبت از کبد

4. در مصرف داروهای بدون نسخه احتیاط کنید

داروهای زیادی وجود دارند که می توانند به کبد آسیب برسانند، از جمله این موارد، داروهایی هستند که حاوی استامینوفن هستند. بنابراین، باید از مصرف بیش از حد قرص های این نوع داروها خودداری کنید تا صدمه ای به کبد شما وارد نشود. اگر در اثر مصرف زیاد استامینوفن کبد دچار آسیب شده باشد، ابتدا علائمی مانند: تهوع، کاهش اشتها یا استفراغ را مشاهده خواهید کرد.

برای جلوگیری از مشکلات کبدی یا نارسایی کبد، حتماً به توصیه های پزشکتان در مورد دوزهای مصرفی داروهای خود توجه نمایید. همچنین، در یک زمان مشابه، بیش از یک دارو که حاوی استامینوفن باشد، مصرف نکنید. به عنوان مثال، در هنگام سرماخوردگی، به طور هم زمان تیلنول یا پاراستامول مصرف نکنید. انجام این کار می تواند احتمال آسیب به کبد شما را افزایش دهد.

داروهایی که به سلامت کبد آسیب می رسانند

5. از کبد خود در برابر آسیب های جسمی محافظت نمایید

اگر هر گونه ورزش شدیدی را انجام می دهید، همیشه باید مراقب باشید، زیرا ممکن است ناحیه ای که کبد در آن قرار دارد دچار آسیب دیدگی شود. ضربه شدید به این ناحیه می تواند بسیار خطرناک باشد و حتی می تواند باعث آسیب دائمی به کبد شما شود.

6. داروهای طبیعی برای کبد

بهترین راه درمان و مراقبت از کبد، استفاده از داروهای طبیعی است. اگر چای می نوشید، بهترین چای برای مراقبت از کبد و همچنین سایر اعضای بدن شما، چای سبز است. چای سبز حاوی آنتی اکسیدان های زیادی است که برای عملکرد کبد مفید هستند.

بهترین راه درمان و مراقبت از کبد

7. ورزش

توصیه نهایی که به هیچ وجه از اهمیت آن کاسته نمی شود، انجام نوعی ورزش است. انجام هر گونه ورزشی برای سلامتی شما و به ویژه برای سلامت کبد مهم است. اگر واقعاً می خواهید کبد سالم داشته باشید، باید این نکات و توصیه ها را رعایت کنید. همه آنها بسیار عملی هستند.

از
3
رای