کمبود کدام ویتامین باعث خواب رفتن دست و پا (پارستزی) میشود

کمبود کدام ویتامین باعث خواب رفتن دست و پا (پارستزی) میشود پارستزی یا خواب رفتن دست و پا چیست ؛ علائم بی حسی و گزگز دست و پا و اینکه کمبود کدام ویتامین باعث خواب رفتن دست و پا (پارستزی) میشود، در سلام دنیا بخوانید.

پارستزی یا خواب رفتن دست و پا، حس سوزش و یا تیر کشیدن غیر طبیعی است که معمولاً در بازوها، دست‌ها و پاها خود را نشان می دهد. پارستزی معمولا بدون درد است و اکثراً به صورت گزگز، بی حسی و یا خارش توصیف می شود. در این مطلب سلام دنیا، ما به اینکه پارستزی یا خواب رفتن دست چیست ؛ علت و علائم پارستزی؛ کمبود کدام ویتامین باعث خواب رفتن دست میشود؟ پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

پارستزی (خواب رفتن دست و پا) چیست؟

پارستزی حس سوزش و یا تیر کشیدن غیر طبیعی است که معمولاً در بازوها، دست‌ها و پاها خود را نشان می دهد. پارستزی معمولا بدون درد است و اکثراً به صورت گزگز، بی حسی و یا خارش توصیف می شود. پارستزی موقت رایج است و اغلب به عنوان حس سوزن سوزن شدن - درست مانند زمانی که فرد بر روی بازو خود به خواب می رود و یا برای مدت طولانی پاهای خود را روی هم می گذارد - توصیف می شود. پارستزی مزمن می تواند نشانه ای از یک بیماری عصبی زمینه ای و یا حتی آسیب عصب تروماتیک باشد.


حتما بخوانید: علت و درمان خواب رفتن دست و پا


علائم پارستزی چیست؟

علائم پارستزی معمولاً در بازوها، دست ها و پاها خود را نشان می دهند.

  • مور مور شدن
  • بی حسی
  • خارش

علائم پارستزی چیست

علت خواب رفتن دست و پا

پارستزی موقت شایع و ناشی از فشاری است که بر روی یک عصب - درست مانند زمانی که فرد بر روی بازو خود به خواب می رود و یا برای مدت طولانی پاهای خود را روی هم می گذارد - وارد می شود. وقتی که فشار از بین برود، پارستزی هم از بین می رود.

کمبود کدام ویتامین باعث خواب رفتن دست میشود؟

کمبود برخی از ویتامین ها و مواد معدنی نیز می توانند باعث پارستزی در شما شوند.

  • کمبود ویتامین B5 (اسید پانتوتنیک)
  • کمبود ویتامین B12 (اسید پانتوتنیک) که می تواند منجر به کم خونی که یکی از دلایل پارستزی است، شود

حتما بخوانید: علائم کمبود ویتامین b12 چیست


  • کمبود ویتامین E
  • کمبود کلسیم (هیپوکلسمی)
  • کمبود منیزیم (هیپومنیزیمی)

کمبود کدام ویتامین باعث خواب رفتن دست میشود؟

سخن آخر

پارستزی یا بی حسی، خواب رفتن دست و پا یا احساس گز گز و سوزن سوزن شدن در دست ها و پا و اندام های بدن است. پارستزی مزمن می تواند نشانه ای از یک بیماری عصبی زمینه ای یا آسیب عصبی آسیب زا همانند اختلالات سیستم عصبی مرکزی، سکته مغزی و حملات ایسکمیک گذرا (سکته های کوچک)، اسکلروز چندگانه، میلیت عرضی، آنسفالیت، تومورها یا ضایعات عروقی که بر روی مغز یا نخاع فشار می‌آورند و سندرم‌های گیرافتادگی عصبی، مانند سندرم تونل کارپال باشند.

ما در این مطلب درباره اینکه علائم پارستزی یا خواب رفتگی اندام چیست و کمبود کدام ویتامین باعث خواب رفتن دست و پا میشود، صحبت کردیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد. می توانید سوالات و نظرات خود را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید. همچنین می توانید این پست را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.


مقالات مرتبط:

خواب رفتن دست چپ نشانه چیست

آیا کمبود آهن باعث گزگز و سوزن سوزن شدن دست و پا میشوداز
4
رای