خواب رفتن دست چپ نشانه چیست؛ درمان بی حسی و خواب رفتن دست چپ

خواب رفتن دست چپ نشانه چیست؛ درمان بی حسی و خواب رفتن دست چپ خواب رفتن دست چپ نشانه چیست ؛ علت سوزن سوزن و بی حس شدن دست چپ، درد قلب و درمان خواب رفتن و گزگز دست چپ و اینکه آیا خواب رفتن دست چپ خطرناک است در سلام دنیا بخوانید.

اگر که دست چپ شما بی حس شود شما دیگر نمی‌ توانید چیزی را حس و لمس کنید. بسیاری از دلایل، از خوابیدن نادرست گرفته تا حمله ی قلبی می توانند باعث بی حسی دست چپ شما شوند. درمان بسته به علت آن بسیار متفاوت می باشد. اگر که دچار بی‌حسی و علائم جدی تر دیگری در دست چپ خود شدید، فوراً به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. در این مطلب سلام دنیا، ما به بی حسی و خواب رفتن دست چپ نشانه چیست ؛ آیا خواب رفتن دست چپ خطرناک است و ارتباط بی حسی دست چپ و درد قلب و روش درمان بی حسی و خواب رفتن دست چپ پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

بی حسی دست چپ نشانه چیست

اگر که دست چپ و بازوی چپ شما بی حس شود دیگر نمی توانید چیزی را از شانه تا دست خود احساس کنید. همچنین امکان ضعف در دست چپ، احساس سوزن سوزن شدن و یا گز گز هم نیز وجود دارد.

بی حسی دست چپ 

علت خواب رفتن دست چپ  

بسیاری از دلایل هستند که می توانند باعث بی حس شدن دست چپ شما شوند. خوابیدن بر روی دست خود به روشی اشتباه و یا داشتن سردرد های میگرنی نیز می توانند یکی دیگر از دلایل باشند. بی حسی ناشی از این دو دلیل باید در مدت کوتاهی از بین بروند. از علل جدی‌تر بی‌حسی و یا سوزن سوزن شدن دست چپ می توان به موارد زیر اشاره کرد. در صورت داشتن هر یک از علائم زیر حتماً به یک پزشک مراجعه کنید.


حتما بخوانید: پارستزی یا خواب رفتگی اندام ها چیست؟


1. علت خواب رفتن دست چپ : حمله قلبی

در هنگام حمله قلبی، یک شریان کرونر در قلب شما مسدود می شود. این انسداد خود می تواند منجر به کمبود جریان خونی که باعث بی حسی دست چپ می شود، شود. حمله قلبی اغلب اوقات باعث درد و یا فشار در قفسه سینه، گردن، بازو، صورت و یا پشت شما می شود.

از دیگر علائم حمله قلبی می توان به تنگی نفس، سرگیجه و حالت تهوع اشاره کرد. حمله قلبی یک وضعیت اورژانسی می باشد. اگر که فکر می کنید دچار حمله قلبی شده اید، حتماً آسپرین بخورید، با 115 تماس بگیرید و یا فورا به بیمارستان مراجعه کنید.

علت بی حس شدن دست چپ: حمله قلبی

2. علت خواب رفتن دست چپ : سکته مغزی

مغز شما دیگر قادر به دریافت خون و اکسیژن کافی در هنگامی که یک رگ خونی در مغز مسدود می شود و یا می ترکد، نمی باشد. سکته مغزی می تواند باعث بی حسی در چندین نواحی بدن از جمله در دست چپ شما شود. علائم دیگر سکته مغزی شامل اختلال در تعادل، هماهنگی در گفتار، سردرد و سردرگمی می باشد.

علائم سکته مغزی معمولا همیشه در یک طرف از بدن خود را نشان می دهد. سکته مغزی ای مانند حمله ایسکمیک گذرا یا TIA هم نیز همانند سکته مغزی علائم مشابهی را به همراه دارد. سکته مغزی یک وضعیت اورژانسی می باشد. اگر که فکر می کنید در شرف سکته مغزی هستید، با 911 تماس بگیرید و یا فورا به بیمارستان مراجعه کنید.

3. علت خواب رفتن دست چپ : مشکل در ستون فقرات

مشکل در ستون فقرات می تواند منجر به گیر افتادگی و مسدود کردن اعصاب گردن (یکی دیگر از دلایل احتمالی بی حسی دست) شود. از علائم دیگر می توان به درد یا سفتی گردن، اسپاسم عضلانی، سرگیجه، ضعف عضلانی و سردرد اشاره کرد.

نمونه هایی از مشکل در ستون فقرات

 • اسپوندیلوز گردن، ساییدگی طبیعی غضروف ها، دیسک ها، رباط ها و استخوان های گردن.
 • فتق دیسک در گردن.
 • تنگی کانال نخاعی در گردن.
 • تنگی کانال نخاعی مرتبط با افزایش سن.

اسپوندیلوز گردن

4. علت خواب رفتن دست چپ : مشکلات عصبی

اعصاب بخشی از سیستم عصبی شماست که مسئول فرستادن پیام هایی از مغز به بقیه ارگان های بدن می باشد. آسیب عصبی یا فشرده شدن اعصاب می تواند منجر به بی حسی و گزگز شود. از علائم دیگر می توان به حس گزگز یا سوزش، ضعف در عضلات یا واکنش های عجیب به لمس (حساسیت بیش از حد یا عدم احساس آن) اشاره کرد. نمونه هایی از مشکلات عصبی که خود می توانند باعث بی حسی دست شما شوند عبارتند از:

 • سندرم تونل کارپال که ناشی از افزایش فشار در عصب مدیان در مچ دست شما می باشد.
 • آسیب به شبکه بازویی (شبکه ای موجود از اعصاب در شانه).
 • نوروپاتی محیطی که در افراد دیابتی بیشتر شایع می باشد. نوروپاتی محیطی همچنین نیز می تواند در زمانی که بدن ویتامین B1 یا B12 کافی را دریافت نمی کند، خود را نشان دهد.

حتما بخوانید: علائم کمبود ویتامین b12 چیست


 • فشردگی عصب(زمانی که برخی از بافت های دیگر بر روی عصب فشار می آورند).
 • سندرم خروجی قفسه سینه ( فشار، آسیب و یا تحریک اعصاب یا رگ‌های خونی در قسمت پایین گردن و بالای قفسه سینه می باشد).

5. علت خواب رفتن دست چپ : ضربه و آسیب

تروما به معنای آسیب می باشد. آسیب های خاص خود می توانند منجر به بی حسی دست چپ شوند. به عنوان مثال، سوختگی بر روی پوست می تواند به اعصاب مسئول حس آسیب برساند. شکستگی استخوان در دست چپ هم نیز می تواند باعث بی حسی آن دست شود. اگر دچار سوختگی ای که باعث بی حسی در شما می شود شده اید و یا فکر می کنید که استخوان شما شکسته شده است، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

 شکستگی استخوان

6. علت خواب رفتن دست چپ : گردش ضعیف خون 

برخی از افراد با شریان ها و وریدهایی که خون را در بدنشان حمل می کنند، مشکل دارند. بیماری های عروقی می توانند باعث بی حسی و گزگز در دست چپ شما شوند. از علائم دیگر بیماری های عروقی می توان به رنگ پریدگی یا رنگ کبود، رشد کند مو و ناخن های پا و زخم هایی در قسمت پایین بدن که به آرامی بهبود می یابند، اشاره کرد. یکی دیگر از علائم احتمالی پوست نازک، شکننده و براق می باشد.

7. علت خواب رفتن دست چپ : واکنش آلرژیک

واکنش های آلرژیک می توانند باعث بی حسی در ناحیه های مختلف از بدن شما شوند. مثلاً واکنش به نیش عنکبوت در دست چپ می تواند باعث بی حسی، تورم، خارش و قرمزی شود.

نیش عنکبوت

8. علت خواب رفتن دست چپ : اسکلروز چندگانه (ام اس)

بی‌حسی و یا گزگز در دست می‌تواند نشانه های اولیه ای از بیماری ام اس باشد. ام اس اختلالی است که مغز و نخاع را درگیر خود می کند. ام اس می تواند منجر به کمبود احساس و بی حسی در دست شما در صورت آسیب به عصب شود. از دیگر علائم ام اس می توان به مشکلات تعادل و هماهنگی، سرگیجه و خستگی (خستگی شدید) اشاره کرد.

9. علت خواب رفتن دست چپ: بیماری لایم

بیماری لایم یک بیماری باکتریایی است که اغلب از طریق نیش کنه منتقل می شود. این بیماری می تواند باعث بی حسی در نواحی مختلف بدن شود. از دیگر علائم این بیماری می توان به بثورات پوستی، سردرد، بدن درد، سفتی گردن، تب، تورم غدد و فلج صورت اشاره کرد.


حتما بخوانید: علائم بیماری لایم چیست


10. علت خواب رفتن دست چپ : مسمومیت ناشی از سرب

مسمومیت ناشی از سرب زمانی اتفاق می‌افتد که فرد سرب را که یک فلز سمی است به اندازه کافی ببلعد و یا آن را استشمام کند. سرب در رنگ‌ها، آب و سایر وسایل خانه، به‌ویژه اشیاء قدیمی‌تر یافت می‌شود. سطوح بالای مسمومیت با سرب در بزرگسالان می تواند باعث بی حسی در دست ها و یا پاهای شما شود. از علائم دیگر مسمومیت ناشی از سرب می توان به طعم فلزی، گرفتگی عضلات، استفراغ، تغییر در رفتار، سردرد، خستگی، ضعف عضلانی و کاهش وزن اشاره کرد.

درمان بی حسی و گزگز دست چپ

درمان بی حسی دست بسته به علت آن بسیار متفاوت می باشد. اگر که علائم دیگری به جز بی حسی در دست چپ خود ندارید، قبل از مراجعه به پزشک، چند چیز را در خانه امتحان کنید.

 • دست خود را سرد و یا گرم نگه دارید.
 • ناحیه بی حس شده را ماساژ دهید.
 • استراحت کنید.
 • خود را بکشید و یا ورزشی سبک را امتحان کنید.

استراحت کنید

چه زمانی باید برای بی حسی دست چپ خود به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشیم؟

اگر دست چپ شما بی‌حس می باشد و به همراه بی حسی هر یک از علائم زیر را هم دارید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.


حتما بخوانید: کمبود کدام ویتامین باعث خواب رفتن دست و پا میشود


 • سردرگمی، سرگیجه و مشکل در هماهنگی.
 • تغییر رنگ پوست.
 • سردرد.
 • حالت تهوع یا استفراغ.
 • درد در قفسه سینه، پشت (کمر)، گردن، صورت یا شانه.
 • فلج شدن شانه، بازو، دست یا صورت.
 • مشکل در راه رفتن.
 • مشکل در تعادل یا هماهنگی.
 • لکنت زبان.
 • تورم در هر نقطه از بدن، به ویژه دست ها یا پاها.
 • مشکل در تنفس یا بلعیدن.
 • مشکل در صحبت کردن.

درد در قفسه سینه

سخن آخر

بسیاری از چیزها - برخی ساده و برخی جدی - هستند که می توانند باعث بی حسی در دست چپ شما شوند. اگر بی حسی دست چپ شما بهتر نشد و با علائم دیگری به صورت همزمان خود را نشان داد و یا در کار یا زندگی شما اختلال ایجاد کرد، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. بسته به علت این مشکل، بسیاری از گزینه های درمانی مختلف نیز در دسترس می باشند.


مقالات مرتبط:

آیا کمبود آهن باعث گزگز و سوزن سوزن شدن دست و پا میشود

درمان سرگیجه با 10 درمان ساده خانگیاز
12
رای