علائم بیماری لایم چیست؛ تشخیص، آزمایش و درمان بیماری لایم

علائم بیماری لایم چیست؛ تشخیص، آزمایش و درمان بیماری لایم بیماری لایم چیست و چه علائمی دارد ، با علت، عامل بیماری لایم، راه های تشخیص، آزمایش و درمان بیماری لایم و روش های پیشگیری از گزش کنه بیماری لایم در سلام دنیا آشنا شوید.

در اکثریت افراد، اولین علامت از بیماری لایم، یک بیماری باکتریایی به نام بثورات پوستی می باشد. تخمین و تحقیقات ما نشان می دهند که سالانه 300000 مورد در ایالات متحده به این بیماری مبتلا می شوند. با این حال تعداد افراد مراجعه کننده بسیار کمتر از ارقام تخمین زده شده می باشد. بیماری لایم به خودی خود می تواند پوست، مفاصل، قلب و یا حتی سیستم عصبی شما را تحت تاثیر خود قرار دهد. در این مطلب سلام دنیا، ما به تعریف بیماری لایم چیست ؛ علت و علائم بیماری لایم و راهی تشخیص و درمان بیماری لایم پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

بیماری لایم چیست و عامل آن

بیماری لایم توسط یک باکتری به نام Borrelia burgdorferi به وجود می آید. این بیماری اولین بار در سال 1975 میلادی در زمانی که تعداد زیادی از کودکان مبتلا به آرتروز روماتوئید نوجوانان در لایم، کانکتیکات و دو شهر مجاور تشخیص داده شدند، شناسایی شد.


حتما بخوانید: علائم آرتروز مفاصل چیست


تحقیقات بیشتر در این زمینه نشان داده است که نیش کنه ی آهوی آلوده به این باکتری عامل اصلی شیوع آرتروز می باشد. کنه چوب و کنه سگ ناقل عفونت نمی باشند. در ایالات متحده، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها تخمین زده است که سالانه 300000 مورد در ایالات متحده به این بیماری مبتلا می شوند.

بیماری لایم چیست

علت و علائم بیماری لایم

بیماری لایم توانایی تکامل یافتن در چندین مرحله را دارد و علائمی را که می توانند پوست، مفاصل، قلب و یا سیستم عصبی را درگیر کنند را به وجود می آورد. بیماری لایم اولیه معمولاً باعث ایجاد بثورات قرمز رنگ و یا ضایعه های پوستی که به عنوان اریتم مهاجر (EM) هم نیز شناخته شده است، می شود. بثورات 1 تا 4 هفته پس از گزش به صورت یک نقطه قرمز رنگ کوچک در محل گزش کنه شروع می شود.

در طی گذشت چند روز و یا چند هفته بثورات گسترش می یابد و جوش های دایره ای، مثلثی و یا بیضی شکل را به وجود می آورد. بثورات همچنین می توانند شبیه به چشم گاو نر هم به نظر برسند. دلیل این تشبیه وجود حلقه های قرمز رنگی است که یک ناحیه مرکزی شفاف را احاطه کرده اند. بثورات می تواند از اندازه یک سکه تا گرفتن کل ناحیه پهنای پشت یک فرد متغیر باشد.

با گسترش عفونت، چندین بثورات (ضایعات EM) می توانند در نقاط مختلف بدن ظاهر شوند. همراه با بثورات شما می توانید از چند روز تا چند هفته دچار تب، سردرد، سفت شدن گردن، درد بدن و مفاصل، خستگی و گاهی تب و تورم غدد (غدد لنفاوی) شوید. اگر که عفونت شما درمان نشود، امکان فلج عضلات صورت (فلج بل)، بلوک قلبی (قطع سیستم الکتریکی قلب) و یا حتی نواحی بی حسی و احساس غیر طبیعی (نوروپاتی) در شما افزایش می یابد.


حتما بخوانید: علائم سندرم خستگی مزمن چیست 


بیماری لایم درمان نشده ای که ماه ها تا یک سال پس از عفونت اولیه خود را نشان می دهد، اغلب با دوره های مکرر مفاصل متورم (آرتروز) به طور معمول در مفاصل بزرگی مانند زانوی شما همراه می باشد. علاوه بر تمام این گفته ها؛ امکان داشتن مشکل در تمرکز که به آن مه مغزی (آنسفالوپاتی) می گویند هم در برخی از بیماران وجود دارد.

علائم بیماری لایم

تشخیص بیماری لایم

تشخیص بیماری لایم برای اکثریت پزشکان دشوار می باشد، چرا که بسیاری از علائم آن شبیه به علائم دیگر اختلالات است. تنها علامت متمایز بیماری لایم با دیگر بیماری ها بثورات قرمز رنگ می باشد. بسیاری از مردم به خاطر اینکه کنه بسیار کوچک می باشد و نیش آن معمولاً بدون درد است نمی توانند به خاطر بیاورند که قبلاً توسط کنه گزیده شده اند.

در صورت عدم وجود بثورات، پزشکان تشخیص را بر اساس تاریخچه پزشکی دقیق فرد، معاینه بدنی دقیق و آزمایش‌های آزمایشگاهی برای تأیید ظن خود انجام می‌دهند. هیچ آزمایشی به نوبه خودش کامل نیست. آزمایش های فعلی که برای بیماری لایم هم نیز تجویز می شوند از این قاعده مستثنی نیستند.

در اوایل بیماری، جواب آزمایش منفی خواهد شد چرا که بدن زمان لازم برای ایجاد پاسخ به بیماری را نداشته است. هنگامی که بدن به بیماری پاسخ دهد، آزمایش شما مثبت می شود. حتی اگر لایم به درستی درمان شود باز هم برای سال ها در بدن شما باقی می ماند.

تشخیص بیماری لایم - انجام آزمایش

مدیریت و درمان بیماری لایم

تقریباً همه ی افراد مبتلا به بیماری لایم را می توان به طور مؤثر با آنتی بیوتیک ها، معمولا داکسی سایکلین یا آموکسی سیلین ها درمان کرد. مدت زمان درمان بستگی به مرحله عفونت فرد دارد. هر چه زودتر چنین درمان هایی را پس از عفونت شروع کنید، به بهبودی سریع‌تر و کامل‌تری دست خواهید یافت. زنان باردار باید برای بیماری لایم نیز تحت درمان قرار گیرند. هیچ مدرکی مبنی بر اینکه جنین می تواند از مادرش بیماری را دریافت کند و یا احتمال سقط جنین بعد از گرفتن بیماری لایم بیشتر شود، وجود ندارد.


حتما بخوانید: 11 آنتی بیوتیک طبیعی و گیاهی خوشمزه


در صورت گزش کنه بیماری لایم چه کار کنیم؟ (درمان خانگی بیماری لایم)

 • اگر که گزش کنه را تجربه کرده اید، بهترین راه برای از بین بردن آن انجام مراحل زیر می باشد.
 • به آرامی اما محکم با موچین نزدیکی سر کنه را در سطح پوست خود بکشید تا چسبندگی خود را روی پوست شما از دست دهد.
 • از خرد کردن و له کردن بدن کنه یا دست زدن به کنه با انگشتان خود خودداری کنید چرا که ممکن است خود را در معرض باکتری های موجود در کنه قرار دهید.
 • محل گزش را با آب و صابون کاملاً بشویید.
 • برای از بین بردن کنه از نفت سفید، وازلین و یا ته سیگار داغ استفاده نکنید.
 • بدن کنه را با انگشتان یا موچین خود فشار ندهید.

مدیریت و درمان بیماری لایم

پیشگیری از بیماری لایم

آیا بیماری لایم قابل پیشگیری است؟ اکثر افراد مبتلا به بیماری لایم در اواخر فصل بهار، تابستان و اوایل فصل پاییز زمانی که کنه های نابالغ در حال تغذیه هستند، آلوده می شوند. کنه های آهو اغلب در مناطق جنگلی و علفزارهای مجاور شما یافت می شوند. کنه ها در چمن های آفتابی مدت زیادی زنده نمی مانند. آنها به سرعت خشک می شوند و می میرند.

تنها حدود 1٪ از کل کنه های آهو آلوده می باشند. مناطقی وجود دارند که در آنها بیش از 50٪ کنه ها حامل این باکتری ها می باشند. کنه های بیمار اغلب در نواحی شمال شرقی و غرب میانه بالایی ایالات متحده یافت می شوند. نکات زیر می تواند به شما در پیشگیری از نیش کنه کمک کنند.

 • برای دفع کنه، لباس خود را با پرمترین - حشره کشی که معمولا در فروشگاه های چمن و باغ یافت می شود - اسپری کنید.

حتما بخوانید: روش ساخت اسپری خانگی دفع حشرات


 • از دافع حشرات حاوی ماده شیمیایی به نام DEET نیز می توانید بر روی لباس و یا مستقیماً بر روی پوست خود استفاده کنید. برچسب های روی محصول را با دقت بخوانید. بیش از حد از محصول استفاده نکنید، چرا که ممکن است باعث آسیب به شما شود.
 • با پوشیدن شلوارهای بلند و پیراهن‌های آستین بلند که به خوبی روی مچ پا و مچ دست قرار می‌گیرند، تماس پوست با کنه‌ها و مواد دافع حشرات را به حداقل برسانید.
 • کلاه بپوشید.
 • ساق های شلوار خود را داخل جوراب خود فرو کنید و کفش هایی بپوشید که جلو باز نباشد.
 • حتماً لباس های رنگ روشن بپوشید تا تشخیص کنه برای شما راحت تر شود.
 • در مرکز مسیرهایی که احتمال وجود کنه در آن مکان ها می باشد پیاده روی نکنید.
 • پس از فعالیت در فضای باز در یک منطقه در معرض خطر، همیشه دوش بگیرید.
 • با قرار دادن لباس ها در خشک کن به مدت 15 دقیقه از شر هرگونه کنه بر روی لباس های خود خلاص شوید. این کار باعث از بین رفتن کنه های چسبیده به لباس ها می شود.
 • حیوانات خانگی می توانند کنه را به خانه شما بیاورند. راه های جلوگیری از کنه بر روی حیوان خانگی خود را با دامپزشک خود در میان بگذارید.

پیشگیری از بیماری لایم

چشم انداز فرد مبتلا به بیماری لایم چیست؟

اکثر افرادی که به بیماری لایم مبتلا می شوند و به موقع درمان می شوند، خوب خواهند بود.

سندرم پس از لایم

حتی پس از درمان مناسب این بیماری، برخی از بیماران (که 5 تا 15 درصد تخمین زده می شود) می توانند خستگی، درد و یا سردرد طولانی مدت را تجربه کنند. این علائم به معنای عفونت مداوم در درون شما نمی باشد. تمام علائم در اکثر افراد این گروه طی یک تا شش ماه آینده از بین می رود.

سندرم لایم مزمن

سندرم مزمن لایم اصطلاحی است که توسط برخی از پزشکان مورد استفاده قرار می گیرد. این سندرم شامل علائم سندرم پس از لایمی است که در بالا ذکر شده است.

سخن آخر

بیماری لایم توسط یک باکتری به نام Borrelia burgdorferi به وجود می آید. این بیماری اولین بار در سال 1975 میلادی در زمانی که تعداد زیادی از کودکان مبتلا به آرتروز روماتوئید نوجوانان در لایم، کانکتیکات و دو شهر مجاور تشخیص داده شدند، شناسایی شد. ما در این مطلب آنچه درباره بیماری لایم از علائم، علت تا آزمایش و روش درمان و پیشگیری از بیماری لایم را بیان کردیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد.


مقالات مرتبط:

حشره ساس چیست و از چی بدش میاد

بهترین درمان های خانگی برای نیش پشهاز
3
رای