درمان نیش پشه با 10 مورد از بهترین درمان خانگی گزیدگی حشرات و پشه

درمان نیش پشه با 10 مورد از بهترین درمان خانگی گزیدگی حشرات و پشه درمان نیش پشه در خانه ؛ برای پشه زدگی چی خوبه ؛ بهترین درمان خانگی نیش پشه با لیمو، آسپرین، الکل و روغن برای رفع خارش نیش پشه و درمان گزیدگی حشرات در سلام دنیا بخوانید.

پشه ها با تغذیه از خون حیوان و انسان زنده اند. آن ها از قسمتی از دهانشان که تیز و نازک است برای سوراخ کردن پوست میزبان و مکیدن خون او استفاده می کنند. وقتی نیش زدگی اتفاق می افتد چون سوراخ خیلی کوچک است خیلی اوقات احساس نمی کنیم. اما اثرات بعد از آن خیلی آزار دهنده و خطرناک اند. ما در این مطلب سلام دنیا، به بررسی علائم نیش پشه چیست و درمان نیش پشه با بهترین درمان خانگی برای رفع خارش و از بین بردن عوارض آن پرداختیم. با ما همراه باشید.

علائم نیش پشه چیست

بعضی از علاِئم نیش پشه خارش تورم و بثورات پوستی ،کبودی و گاهی عفونت پوست است. گزش های پشه به بیماری های کشنده مثل مالاریا و تب استخوان شکن در بعضی از نقاط جهان منجر می شود.

در حالت ایده آل می خواهید که از گزیده شدن با پوشیدن آستین های بلند و شلوار های بلند یا اقدامات حفاظتی دیگر دوری کنید اما اگر گزیده شدید علاج های طبیعی بسیاری برای از بین بردن عوارض جانبی و کمک به درمان نواحی آسیب دیده وجود دارند.

درمان نیش پشه با 10 مورد از بهترین درمان خانگی برای نیش پشه 

شما همچنین می توانید از دافع حشرات خانگی برای راندن حشرات استفاده کنید. دستورالعمل های زیر را امتحان کنید


حتما بخوانید: درمان قرمزی جای نیش پشه


1. درمان نیش پشه با لیمو

لیمو دارای خواص ضد التهابی و بیهوشی است که برای درمان نیش پشه ها بسیار مفید است.

 • به سادگی لیمو را به دو قسمت برش دهید و قسمت داخلی یکی از نیمه ها را روی پوست خارش دار خود برای تسکین سریع بمالید. مالیدن پوست زرد لیمو روی پوست را امتحان کنید.
 • آب لیمو را روی محل گزش بمالید که کمک به کاهش گسترش عفونت احتمالی می کند.
 • گزینه های دیگر مثل اضافه کردن برگ خورد شده ریحان به آبلیمو و اعمال آن روی محل آسیب دیده است.

درمان خانگی نیش پشه

2. درمان نیش پشه با پیاز یا سیر ریز ریز شده

پیاز و سیر کمک به کاهش تورم و خارش ناشی از نیش پشه می کند. علاوه بر این بوی قوی آن حشرات و پشه ها را دور می کند.

 • پیاز و سیر ریز ریز شده را مستقیما روی قسمت آسیب دیده قرار دهید.
 • برای چند دقیقه باشد ،سپس محل را بشویید.

3. درمان نیش پشه با جوش شیرین

جوش شیرین به طور موثری خارش ناشی از نیش پشه ها را متوقف می کند. قلیایی بودن آن به طور طبیعی، PH پوست را خنثی می کند و از این رو باعث تسکین می شود.

 • یک قاشق چای خوری از جوش شیرین را در یک لیوان آب حل کنید. یک پارچه را در مخلوط قرار دهید و آن را روی محل آسیب دیده پوست به مدت 10-20 دقیقه قرار دهید.
 • گزینه دیگر درست کردن خمیری از فندق و جوش شیرین است که روی محل نیش قرار داده و برای 10 دقیقه بماند و سپس با آب ولرم بشویید.

درمان خانگی نیش پشه با جوش شیرین

4. درمان نیش پشه با آلوئه ورا

آلوئه ورا یک ضدعفونی کننده طبیعی است که درمان عالی برای نیش پشه است. درد، تورم و خارش را کاهش می دهد و همچنین به درمان سریع تر کمک می کند.

 • قسمت گوشتی برگ آلوئه ورا را برای خارج کردن ژل آن برش دهید. اگر گیاه آلوئه ورا ندارید، از ژل ها ی آلوئه ورا آماده در فروشگاه ها استفاده کنید.
 • ژل آلوئه ورا را به مدت 10 تا 15 دقیقه در یخچال قرار دهید تا خنک شود.
 • آن را مستقیما روی محل آسیب دیده قرار دهید.

حتما بخوانید: خواص آلوئه ورا برای پوست


5. درمان نیش پشه با نمک

نمک از دیگر علاج های راحت برای نیش پشه به خاطر داشتن خواص ضد عفونی کننده و ضد التهابی آن است.

 • خمیری با استفاده از چند قطره آب و مقدار کمی نمک درست کنید. خمیر را روی محل قرار دهید.
 • از دیگر گزینه ها درست کردن خمیر سیر نمک، نمک طعم دار و آب در مقدار مساوی است. خمیر را روی محل آسیب دیده قرار دهید. احتمالا برای چند ثانیه احساس سوزش ایجاد کند اما خیلی تسکین پیدا خواهد کرد.
 • اگر کنار ساحل زندگی می کنید، به شنا بروید و پوست خود را در نمک طبیعی موجود در آب حمام کنید.

درمان خانگی جای نیش پشه

6. درمان نیش پشه با یخ

دمای سرد توزیع التهاب نیش پشه را محدود می کند و باعث بی حسی محل و تسکین سریع علائم مختلف آن می شود.

 • یک بسته یخ یا یخ پیچیده شده در یک دستمال کاغذی را روی محل آسیب دیده به مدت 10-15 دقیقه قرار دهید و موجب تسکین سریع تورم و خارش خواهد شد.
 • اگر یخ در دسترس نیست، ناحیه آسیب دیده را زیر یک شیر آب سرد برای چند دقیقه قرار دهید .همچنین می توانید یک بطری آب سرد یا یک کیسه سبزیجات یخ زده را روی نیش نگه دارید.

7. مالیدن الکل

مالیدن الکل یک روش ضدعفونی کننده خانگی معمول است که می تواند تحریک ناشی از نیش پشه ها را از بین ببرد و احتمال شیوع عفونت را کاهش دهد. 

 • مقدار اندکی الکل را روی پنبه بریزید و آن را روی محل تحریک شده پوست بمالید در ابتدا احتمالا مقداری می سوزد ولی به زودی از خارش و تورم رها می شوید.
 • اگر الکل ندارید از دهان شویه استفاده کنید که حاوی مقدار زیادی الکل و وودکا است.

درمان خانگی ورم نیش پشه با دهانشویه

8. درمان نیش پشه با روغن درخت چای

روغن درخت چای دارای خواص ضد عفونی کننده خوبی است که به درمان زخم های آلوده مثل آکنه و نیش پشه کمک می کند همچنین به کاهش تورم خارش کمک می کند.

 • به سادگی از یک پنبه استفاده کنید مقداری روغن درخت چای را روی محل تحریک شده قرار دهید.
 • اگر پوست حساسی دارید از روغن درخت چای استفاده نکنید چرا که باعث تحریک پوست می شود. از روغن های مشابه مثل اسطوخودوس و یا سدر را امتحان کنید.

حتما بخوانید: خواص روغن درخت چای برای پوست و مو


9. درمان نیش پشه با خمیر دندان

خمیر دندان به کم کردن خارش در اثر نیش پشه کمک می کند به سادگی مقداری خمیر دندان را روی محل آسیب دیده قرار دهید. برای نتیجه سریع تر و بهتر از خمیر دندان نعنایی به خاطر خواص ضد التهابی آن یا از خمیر دندان هایی که از ترکیبات جوش شیرین یا جوهر نعناع خشک استفاده کنید.

درمان خانگی خارش نیش پشه با خمیر دندان

10. درمان نیش پشه با آسپرین

آسپرین دارای خواص ضدالتهابی قوی است که به طور موثر تورم ناشی از نیش پشه را کنترل می کند.

 • یک آسپرین را پودر کنید چند قطره آب به آن اضافه کنید تا خمیر درست شود. خمیر را روی قسمت آسیب دیده به مدت چند ساعت قرار دهید. با آب ولرم بشویید.
 • گزینه دیگر خیس کردن پوست و قرار دادن آسپرین روی نیش و مالش محل آسیب دیده است.

اکثر افراد با استفاده از یک یا بیشتر این درمان ها خانگی تسکین پیدا می کند. با این حال اگر تورم و تحریک باقی ماند با دکتر خود مشورت کنید.

سخن آخر

پشه ها با تغذیه از خون حیوان و انسان زنده اند. بعضی از علائم نیش پشه خارش، تورم و بثورات پوستی ،کبودی و گاهی عفونت پوست است. 10 مورد از بهترین درمان خانگی و طبیعی نیش پشه شامل: جوش شیرین و لیمو یخ می باشد. که ما در این مطلب سلام دنیا به روش های درمان نیش پشه برای از بین بردن عوارض جانبی و کمک به درمان نواحی آسیب دیده از نیش پشه اشاره کردیم. امیدوارم این پست برایتان مفید بوده باشد.

منبع: top10homeremedies


مقالات مرتبط:

دور کردن و از بین بردن پشه در منزل با روش های ساده و مؤثر 

گیاهان دفع کننده حشرات؛ 17 گل و گیاه دافع حشرات و پشه

از
7
رای