گیاهان دفع کننده حشرات؛ 17 گل و گیاه دافع حشرات و پشه

گیاهان دفع کننده حشرات؛ 17 گل و گیاه دافع حشرات و پشه گیاهان دفع کننده حشرات ؛ با 17 مورد از بهترین گیاه برای دفع کردن حشرات و پشه در باغ و خانه و روش دفع حشرات با گیاهان دور کننده حشرات در سلام دنیا آشنا شوید.

گزینه نهایی برای دفع پشه ها و حشرات شیمیایی گیاهانی است که اکثر این گیاهان که پشه ها را دفع می کنند، این کار را با عطرهای طبیعی و اسانس های خود انجام می دهند. در برخی موارد، برای دفاع قوی‌ تر، باید برگ‌های این گیاهان را خرد کرده و روغن‌های آن‌ها را روی پوست خود بمالید. در این مقاله در سلام دنیا، گیاهان دفع کننده حشرات؛ 17 گیاهی که پشه ها و سایر حشرات را دفع می کنند و هم در داخل خانه و هم بیرون زیبا به نظر می رسند. به شما معرفی می کنیم. با ما همراه باشید.

گیاهان دفع کننده حشرات؛ 17 گیاهی که پشه ها و سایر حشرات را دفع می کنند:

1. از گیاهان دفع کننده حشرات: سیترونلا

از بین تمام گیاهانی که پشه ها را دفع می کنند، سیترونلا محبوب ترین است. علف سیترونلا (که رسماً به عنوان گیاه سیتروزوم شناخته می شود، اما معمولاً به عنوان "گیاه پشه" شناخته می شود؛ که معمولاً در مواد دافع پشه استفاده می شود) در دور نگه داشتن پشه ها بسیار مؤثر است. هنگامی که یک برگ سیترونلا له می شود و روی پوست مالیده می شود، عطر مطبوع آن به طور طبیعی پشه ها را برای چند ساعت دفع می کند.

این گیاه با  نگهداری در آفتاب کامل و خاک با زهکشی خوب بهترین عملکرد را دارد و می توان آن را مستقیماً در زمین یا در گلدان های بزرگ کاشت. هنگام خرید سیترونلا (معمولاً در مراکز باغبانی یافت می شود)، مطمئن شوید که Cybopogon nardus یا Citronella winterianus را خریداری می کنید، که گونه های واقعی دارای ویژگی های دفع کننده هستند.

2. از گیاهان دفع کننده حشرات: اسطوخودوس

بیشتر حشرات و حیوانات به دلیل عطر دوست داشتنی آن که از اسانس های موجود در برگ های آن می آید، از اسطوخودوس دوری می کنند. هنگام تلاش برای از بین بردن پشه ها و حشرات، دانه اسطوخودوس را بکارید که دارای مقدار بالایی از کافور است. اگرچه اسطوخودوس می تواند آب و هوای زیادی را تحمل کند، اما در مناطقی با آفتاب زیاد و خاک خشک رشد می کند.


حتما بخوانید: گیاه اسطوخودوس برای چی خوبه


3. از گیاهان دفع کننده حشرات: بادرنجبویه

بادرنجبویه حاوی سطوح بالایی از سیترونئول ( جزء اصلی در مخلوط ترکیباتی است که به روغن سیترونلا رایحه متمایز لیمو می بخشد) و دارای رایحه قوی لیمو است که شبیه بوی سیترونلا و لیمو است. برای دافع سریع پشه، برگ های تازه آن را له کرده و مستقیماً روی پوست خود بمالید، به خصوص در اطراف مچ پا، بازوها و سایر نواحی آسیب پذیر در برابر نیش حشرات. اگرچه بادرنجبویه را می توان در باغچه کاشت، اما یک گونه مهاجم مانند یک علف هرز پخش می شود. به همین دلیل، بهتر است آن را در یک گلدان روی عرشه یا پاسیو خود نگهداری کنید.

4. از گیاهان دفع کننده حشرات: گل همیشه بهار 

این گل‌هایی که به راحتی رشد می‌کنند بویی منتشر می‌کنند که از پشه‌ها، شته‌ها، تریپس، مگس سفید، حشرات کدو و کرم‌های شاخ گوجه‌فرنگی جلوگیری می‌کند. آنها حاوی پیرتروم هستند، ماده ای که در بسیاری از دافع حشرات یافت می شود. گل همیشه بهار را در گلدان پرورش دهید و آنها را در نزدیکی ورودی خانه خود یا نزدیک نقاط ورودی معمولی پشه ها مانند پنجره های باز قرار دهید. این گل ها در نور کامل خورشید و خاک حاصلخیز رشد می کنند اگرچه گل همیشه بهار را می توان از بذر کاشت، اما گیاهان شروع کننده گل همیشه بهار وجود دارند که ارزان هستند و در اکثر مراکز باغ به راحتی در دسترس هستند.

گل همیشه بهار برای دفع حشرات

5. از گیاهان دفع کننده حشرات: نعناع فلفلی

نعناع در شکل غلیظ آن گاهی اوقات به عنوان یک دفع کننده حشرات استفاده می شود. چند برگ نعناع را له کنید تا عطر نعناع و اسانس آن آزاد شود. روغن ها را روی پوست خود بمالید تا لایه ای از محافظت در برابر پشه ها بیشتر شود. برای تقویت اثر دفع پشه نعناع، ​​چندین برگ بالغ گیاه را بردارید، آنها را به قطعات ریز خرد کنید و در اطراف محل نشستن در فضای باز خود پخش کنید.


حتما بخوانید: تفاوت بین نعناع و نعناع فلفلی و کاربرد های این دو


از آنجایی که نعناع به سرعت تکثیر می شود، توصیه می شود این گیاه را در گلدان پرورش دهید. اگر نعناع را در باغ خود می‌خواهید، از لبه‌های ساده باغچه استفاده کنید یا آجرها را بچینید تا گسترش آن را کاهش دهید.

6. از گیاهان دفع کننده حشرات: گل شمعدانی معطر

شبیه به سیترونلا، شمعدانی‌های معطر، مانند Pelargonium citrosum، بوی لیمو می‌دهند که چندین نوع آفات از جمله پشه‌ها را دور نگه می‌دارد. اگر له شوند و روی پوست شما مالیده شوند، بهترین کار را دارند. شمعدانی های معطر در آب و هوای گرم، آفتابی و خشک رشد می کنند، اما می توان آنها را در بوته ها (در آب و هوای سردتر) کشت و با هرس مداوم مدیریت کرد.

7. از گیاهان دفع کننده حشرات: گیاه گربه ای

یکی از رایج‌ترین گیاهانی که پشه‌ها را دفع می‌کند، کت‌نیپ حاوی ماده‌ای شیمیایی به نام نپتالاکتون است که از انواع حشرات جلوگیری می‌کند. به گفته حشره شناسان دانشگاه ایالتی آیووا، گیاه گربه ای 10 برابر موثرتر از DEET، ماده شیمیایی مورد استفاده در اکثر دافع حشرات است. گرچه به طور طبیعی پشه‌ها را در اطراف خود دفع می‌کند، اما می‌توان از آن به عنوان روغنی استفاده کرد که برای یک لایه محافظتی اضافی روی پوست مالیده می‌شود.

رشد و نگهداری گیاه گربه ای آسان است، اما اگر در بیرون کاشته شود ممکن است به مناطقی از حیاط یا باغ شما حمله کند. ماهی گربه ای را در گلدانی در ایوان جلویی یا پاسیو پشتی خود نگهداری کنید.

از گیاهان دفع کننده حشرات: گیاه گربه ای

8. از گیاهان دفع کننده حشرات: مومیایی زنبور عسل

مومیایی زنبور عسل بوی قوی مانند بخور دارد که با پوشاندن بوی میزبان معمولی پشه ها را گیج می کند. این گیاه چند ساله جذاب تقریباً باهر نوع خاکی سازگار است اما در خاک مرطوب و با زهکشی خوب بهترین عملکرد را دارد. مومیایی زنبور عسل پس از ایجاد می تواند تهاجمی شود، بنابراین مطمئن شوید که گیاه را جدا کنید زیرا در داخل شروع به از بین رفتن می کند.

9. از گیاهان دفع کننده حشرات: رزماری

گیاه رزماری و قلمه های آن در دور نگه داشتن پشه ها از داخل و خارج موثر است. همچنین می توانید با جوشاندن یک لیتر رزماری خشک در یک لیتر آب به مدت 20 تا 30 دقیقه و سپس صاف کردن مایع در یک بطری اسپری، یک اسپری دافع رزماری ساده درست کنید. وقتی به بیرون از منزل می روید، بطری را با خود ببرید و اطراف خود را اسپری کنید.


حتما بخوانید: خواص گیاه رزماری برای مو، لاغری و سلامتی


10. از گیاهان دفع کننده حشرات: ریحان

ریحان یکی از معدود گیاهانی است که پشه ها را بدون نیاز به له شدن برگ هایش دفع می کند: بوی تند آن به تنهایی می تواند پشه ها را دور نگه دارد. یک مطالعه در سال 2009 نشان داد که اسانس ریحان برای لارو پشه نیز سمی است. از آنجایی که ریحان باید مرطوب نگه داشته شود و نور خورشید زیادی دریافت کند، این گیاه را در اطراف حوضچه یا نزدیک آب پرورش دهید. همچنین می توانید آن را در باغ خود بکارید یا روی طاقچه نگه دارید.

11. از گیاهان دفع کننده حشرات: نعناع

روغن نعناع در دفع حشرات داخل خانه فوق العاده موثر است. روغن های نعناع را با چند قطره روغن حامل (مثل روغن هسته انگور) و آب مخلوط کرده و در اطراف خانه اسپری کنید. همچنین می توان برگ های نعنا را روی پوست مالید تا پشه ها را دور نگه دارد و به تسکین نیش حشرات کمک کند.

از گیاهان دفع کننده حشرات: نعناع

12. از گیاهان دفع کننده حشرات: گل های نخ دندانی

گل‌های نخ دندانی فلوس کومارین ترشح می‌کنند که به طور گسترده در مواد دافع پشه‌ها و حشرات استفاده می‌شود و بویی از خود متصاعد می‌کنند که پشه‌ها آن را بسیار آزاردهنده می‌دانند. اگرچه می‌توان برگ‌های گل‌های نخ دندان را برای افزایش بوی متصاعد شده خرد کرد، اما ما توصیه نمی‌کنیم که برگ‌های له شده را مستقیماً روی پوست بمالید زیرا خواص تحریک‌کننده‌ای دارند. گلهای فلوس در آفتاب کامل یا جزئی رشد می کنند و به خاک غنی نیاز ندارند.

13. از گیاهان دفع کننده حشرات: مریم گلی

اگرچه مریم گلی یکی از محبوب‌ترین گیاهانی نیست که پشه‌ها را دفع می‌کند، اما هنوز یک دافع عالی برای مدیریت این حشرات است. اگر تصمیم دارید یک شب را در کنار آتش بگذرانید، مقداری مریم گلی را در آتش بسوزانید تا پشه ها را از خود دور کنید. بخور این گیاه برای ما بوی خوبی دارد، اما برای اکثر گونه های حشرات ناخوشایند است.

14. از گیاهان دفع کننده حشرات: سیر

خوردن غذاهای پر از سیر پشه ها را دفع نمی کند، اما پرورش سیر و مالیدن آب آن روی پوست می تواند این کار را انجام دهد. مانند بسیاری از پیازها، سیر نیز باید در پاییز پس از اولین یخبندان کاشته شود تا محصول سالم در تابستان رشد کند.


حتما بخوانید: خواص سیر سیاه برای مردان


15. از گیاهان دفع کننده حشرات: پنی رویال

در مقایسه با سایر گیاهانی که پشه ها را دفع می کنند، پنی رویال یکی از موثرترین گیاهان است. این اغلب در اسپری های دافع پشه ها و حشرات استفاده می شود، اما بهتر است به عنوان یک دافع پشه طبیعی روی پوست استفاده شود. آن را در اطراف محیط خانه خود بکارید تا پشه ها را از لانه سازی منصرف کنید یا یک گلدان تازه در یک اتاق نگه دارید تا پشه هایی را که منطقه را اشغال کرده اند بکشید.

 از گیاهان دفع کننده حشرات: پنی رویال

16. از گیاهان دفع کننده حشرات: پیرتروم

این گل‌ها از طریق عطر و روغن پیرتروم، پشه‌ها را دفع می‌کنند. آنها را در محل نشستن در فضای باز یا نزدیک درب ها و پنجره ها بکارید. برای به حداکثر رساندن فواید آن، فلفل را با علف سیترونلا و اسطوخودوس بکارید.

17. از گیاهان دفع کننده حشرات: گیاه پارچ

گیاهان پارچ پشه ها را دفع نمی کنند. آنها پشه ها را با بوی شیرین جذب می کنند و آنها را برای مواد مغذی می خورند. این بومیان آمریکای شمالی که اغلب به عنوان گیاهان گرمسیری در نظر گرفته می شوند را می توان در حال رشد از کانادا تا تگزاس یافت. گیاهان پارچ به خاک شنی و نور خورشید زیادی نیاز دارند چون گیاهان خود بارور هستند، نیازی به کود دادن ندارند.

سخن آخر

برخی از این گیاهانی که نام بردیم به طور طبیعی می توانند به دفع کردن حشرات کمک بسزایی کنند ولی برخی باید عصاره گرفته شود و یا جوشانده شود به صورت بخور دادن در منزل پخش شود یا برخی به صورت طبیعی در محل ورود حشرات با گلدان گذاشته شود تا از دور شدن حشرات از ناحیه شما شود.


مقالات مرتبط:

روش ساخت اسپری خانگی دفع حشرات

دانستنی های جالب و شگفت انگیز درباره حشراتاز
5
رای