تفاوت بین نعناع و نعناع فلفلی: کاربردها در آشپزی و خواص درمانی آنها

تفاوت بین نعناع و نعناع فلفلی: کاربردها در آشپزی و خواص درمانی آنها نعناع (Spearmint) و نعناع فلفلی (Peppermint) هر دو عضو یک خانواده هستند و بنابراین از نظر ظاهری، نوع کشت، عطر و طعم و استفاده دارای ویژگی های نسبتاً یکسانی هستند. اما تفاوت ها و کاربردهای مختلفی دارند.

گرترود استاین نویسنده آمریکایی، هرگز ننوشت که همه گونه های نعناع یکسان هستند و ما از این بابت خوشحال هستیم، زیرا این نظر می توانست بسیار اشتباه باشد. در حقیقت تقریباً 15 گونه مختلف از این جنس گیاهی وجود دارد. از میان این 15 گونه از این جنس، با گذشت زمان دو گونه آن بیشتر در آشپزی مورد استفاده قرار گرفتند؛ نعناع (Spearmint) و نعناع فلفلی (Peppermint). بسیاری افراد به شکل جزئی با آنها آشنا هستند یا حداقل نام آن دو نوع از سبزی معطر را از آب نبات، نوشیدنی یا شخصیت کارتونی مورد علاقه تشخیص می دهند، اما تفاوت آنها چیست و از همه مهمتر، هر کدام را باید در چه مواردی استفاده کرد؟ در ادامه پاسخ هر دو سوال آورده شده است ، امیداریم برای شما مفید باشد.

تفاوت بین نعناع و نعناع فلفلی در چیست؟

همانطور که در ابتدا گفتیم، هر دو نعناع عضو یک خانواده هستند و بنابراین از نظر ظاهری، نوع کشت، عطر و طعم و استفاده دارای ویژگی های نسبتاً یکسانی هستند.  قابل توجه ترین تفاوت آنها در میزان منتول است، یک ماده آلی که در همه گونه ها خانواده Menthas یافت می شود و مسئول بخش عمده ای از طعم های شیرین و گاهی اوقات تند نعناع است.  

نعناع (Spearmint)، حاوی کمتر از 1% منتول، بسیار خوش طعم تر با مزه ای شیرین است و بنابراین اغلب در غذاهایی با طعم ترش یافت می شود؛ احتمال بسیار کمتری وجود دارد که طعم بر دیگر گیاهان و ادویه ها غلبه کند. یونانی ها بیش از هر فرهنگ دیگری نعناع را در پخت و پز و ادویه ها جای داده اند و مطمئناً غذاهایی خوشمزه ای با پنیر، ماست و حتی سس های گوجه فرنگی و غذاهای گوشتی پیدا می کنید که از این گیاه در آن استفاده می شود.

فرق بین نعناع معمولی و نعناع فلفلی

اگرچه تصور نمی شود همیشه اینطور باشد، نعناع فلفلی در واقع ترکیبی از نعناع تند و آب نعناع است. با وجود 40% منتول، مطمئناً یکی از اعضای قوی خانواده Metha است، و شدت طعم نعناعی آن باعث شده است که اسم نعناع فلفلی را به خود بگیرد. در برخی موارد، ممکن است این دو گیاه به جای هم مورد استفاده قرار بگیرند، اما به خاطر طعم شدید نعناع فلفلی، به احتمال زیاد آن را در غذاها و اقلامی پیدا می کنید که قصد دارند به طور برجسته طعم آن را نشان دهند، مانند آب نبات نعناعی، چای یا حتی نوشیدنی موهیتو.

هر دو نعناع و نعناع فلفلی نژاد بومی اروپا و خاورمیانه هستند اما در حال حاضر در بیشترین مناطق یافت می شوند و به آسانی در باغ ها یا گلدان های داخل خانه نعناع قابل پرورش است. به همین دلیل، نیازی به استفاده از نعناع خشک نیست و می توان گیاه تازه را برای مصرف پرورش داد.

نعناع فلفلی

کاربردهای نعناع معمولی و نعناع فلفلی

علاوه بر پخت و پز، گفته می شود که نعناع فلفلی و هم نعناع دارای خواص دارویی برای ناراحتی های معده و تسکین موضعی دردهای عضلانی و خارش است. بخاطر میزان بالاتر منتول در نعناع فلفلی، از آن به طور گسترده تری برای این منظور استفاده می شود و روغن گیاهی آن به اندازه ای قوی است که به عنوان دافع برخی حشرات و از جمله پشه ها شناخته می شود و در باغبانی ارگانیک نیز به کار می رود. این روغن که در پخت و پز و به خصوص شیرینی و دسر نیز مورد استفاده قرار می گیرد، در بیشتر فروشگاه های مواد غذایی پیدا می شود.

دلایل نسبتا زیادی برای استفاده از نعناع یا روغن نعناع در آشپزی وجود دارد و یک عصاره ساده نعناع مانند این، می تواند نقش مهمی در ارتقاء غذاهای شما داشته باشد. به هر حال اجازه دهید به برخی از دستورات غذایی شناخته شده با نعناع برسیم!

دستورالعمل های استفاده از نعناع فلفلی

زنجبیل و نعناع تا حد زیادی مکمل هستند، هر دو دارای یک ادویه لطیف هستند. برای استفاده از عصاره آن در نوشیدنی ها، برگ های نعناع را له کنید اما مراقب باشد آن ها را بیش از حد نکوبید، تنها در حدی که عصاره و روغن معطر آن رها شود کافیست.

دستورالعمل های استفاده از نعناع فلفلی

ترافل ها یکی از دسرهای پر طرفدار برای دورهمی ها در تعطیلات هستند. این دسرها لذت بخش و مناسب اجتماعات هستند، زیرا بدون نیاز به برش زدن می تواند یکی از آنها را بردارید. دستور العمل تهیه ترافل نعناع و شکلات، نیاز به روغن نعناع فلفلی دارد که در بیشتر فروشگاه های مواد غذایی یافت می شود.

اگر به دنبال یک طعم کامل در سس چیموچوری هستید، در استفاده از نعناع فلفلی آزادید. این استثناء وجود دارد. آب نبات نعناعی را می توان در خانه تهیه کرد، اما احتمالاً به زحمتش نمی ارزد. با این حال از شاخه نعناع برای اضافه کردن حس و حال تعطیلات به دسرهای مختلف استفاده کنید. این بستنی با طعم روغن نعناع فلفلی در پایه شروع می شود و با طعم آب نبات نعناعی فلفلی خرد شده، تمام می شود.

دستور العمل استفاده از نعناع

همانطور که اشاره کردیم، یونانی ها به میزان زیادی از نعناع برای مزه دار کردن خوراک استفاده می کنند و کباب های بره ای در کنار طعم زیره، لیمو و ماست و نعناع یک مثال خوب در این مورد است. نعناع در این غذا انتخاب بهتری است زیرا در کنار زیره و دیگر ادویه ها طعم بهتری ایجاد می کند.

دستور العمل استفاده از نعناع

  • یکی دیگر از خوراکی هایی که از نعناع در آن کنار استفاده می شود، پنیر فتا است. تکه های ریز خرد شده از نعناع در ترکیب با کلم و سایر مواد سالاد خوش طعمی بوجود می آورد.
  • نعناع همچنین در غذاهای دیگر نقاط جهان استفاده می شود. در برنج ویتنامی ها در کنار گوشت، نعناع طعم خوب بسیاری شگفت انگیزی را ایجاد می کند.
از
15
رای