معرفی تمام خواص و مضرات زیره سبز و 9 دلیل برای مصرف آن

معرفی تمام خواص و مضرات زیره سبز و 9 دلیل برای مصرف آن زیره سبز علاوه بر اینکه یک ادویه بسیار خوش عطر و طعم شناخته می شود، منبعی بسیار خوبی برای انواع ویتامین های A ،C ،E ،B6، آهن و منگنز است.

زیره سبز ادویه ای است که از دانه های گیاه Ciumin cyminum ساخته شده است. بسیاری از غذاها، مخصوصا غذاهایی از مناطق بومی مدیترانه و جنوب غربی آسیا از زیره سبز استفاده می کنند. عطر و طعم آن تند و گرم شناخته شده است. علاوه بر این، زیره سبز در طب سنتی استفاده شده است.
مطالعات مدرن برخی از مزایای زیره سبز برای سلامتی که به طور سنتی شناخته شد بود مانند افزایش هضم و کاهش عفونت های خوراکی را تایید کرده است .
تحقیقات همچنین برخی از مزایای جدیدی مانند افزایش وزن و بهبود کنترل قند خون و کلسترول را نشان داده است.
این مقاله نه مزایای سلامتی مبتنی بر شواهد را بررسی می کند.

مطلب پیشنهادی: خواص زیره برای قاعدگی و تقویت رحم

زیره سبز برای چی خوبه؟

زیره سبز چه خواصی دارد؟

1. خواص زیره سبز برای بهبود هضم

شایع ترین استفاده سنتی از زیره سبز در گوارش است.
در حقیقت، تحقیقات مدرن، تایید می کند که ممکن است زیره سبز به بهبود هضم طبیعی کمک کند. به عنوان مثال، ممکن است فعالیت آنزیم های گوارشی را افزایش دهد، به طور بالقوه هضم را افزایش می دهد. زیره سبز باعث آزاد شدن صفرا از کبد می شود. صفرا به هضم چربی ها و برخی مواد مغذی در روده کمک می کند.
در یک مطالعه 57 فرد مبتلا به سندرم روده تحريک پذير (IBS) علائم بهبودي را پس از مصرف متمرکز زیره سبز به مدت دو هفته گزارش کرده اند.

2. زیره سبز برای کودکان و زنان 

دانه های زیره سبز به طور طبیعی غنی از آهن هستند.
یک قاشق چایخوری از زیره سبز حاوی 1/4 میلی گرم آهن است  می تواند 17/5 درصد از نیاز روزانه بزرگسالان به آهن را تامین می کند.
کمبود آهن یکی از کمبودهای مواد مغذی است که 20 درصد از جمعیت جهان از آن رنج میبردند و 10 نفر از هر 1000 نفر در کشورهای ثروتمند را تحت تأثیر قرار می دهد.
کودکان برای رشد کافی و همچنین زنان جوان برای جایگزینی خون از دست رفته در دوران قاعدگی دارند به آهن نیاز دارند. و این از تاثیر زیره سبز بر قاعدگی است.
غذاهای کمی به اندازه زیره سبز حاوی آهن هستند. این باعث می شود که منبع خوبی از آهن باشد، حتی اگر در مقادیر کمی به عنوان چاشنی استفاده شود.


3. زیره سبز شامل ترکیبات گیاهی مفید است

زیره سبز حاوی مقدار زیادی ترکیبات گیاهی است که مزایای بالقوه سلامتی دارد، از جمله ترپن ها، فنل ها، فلاونوئیدها و آلکالوئیدها. تعدادی از این ها به عنوان آنتی اکسیدان ها عمل می کنند (مواد شیمیایی که مانع آسیب رساندن رادیکال های آزاد به بدن می شوند).
رادیکال های آزاد اساسا الکترون های تنهایی هستند. الکترونها زمانی که تقسیم می شوند، بی ثبات می شوند.این الکترونها یا "الکترونهای آزاد" دیگر شرکای الکترون را از مواد شیمیایی دیگر در بدن شما سرقت می کنند. این فرایند "اکسیداسیون" نامیده می شود.
اکسیداسیون اسیدهای چرب در شریان ها منجر به مسدود شدن عروق و بیماری های قلبی می شود. اکسیداسیون همچنین منجر به التهاب در دیابت می شود و اکسیداسیون DNA می تواند به ایجاد سرطان کمک کند.
آنتی اکسیدان ها مانند آنهایی که در زیره سبز موجود هستند، الکترون را به یک الکترون رادیکال آزاد تنها می رسانند، و آن را پایدار تر می سازد.

4. زیره سبز ممکن است به دیابت کمک کند

برخی از اجزای زیره سبز علائم کمک به درمان دیابت را نشان داده اند.
یک مطالعه بالینی نشان داده که مکمل غلیظ زیره سبز شاخص های ابتدایی دیابت در افراد دارای اضافه وزن، در مقایسه با داروی مرتبط بهبود داده است.
زیره سبز همچنین حاوی اجزایی است که با برخی از اثرات درازمدت دیابت مقابله می کند.
یکی از راه هایی که دیابت به سلول های بدن آسیب می رساند، از طریق محصولات پیشرفته گلیکاسیون (AGEs) است.
هنگامی که سطح قند خون در طی دوره های طولانی افزایش می یابد، آنها به صورت خود به خود در جریان خون تولید می شوند، زیرا آنها در معرض دیابت هستند. AGE ها زمانی ایجاد می شوند که قندها به پروتئین ها متصل شده و عملکرد طبیعی خود را مختل می کنند.
AGE ها احتمالا مسئول آسیب دیدن چشم ها، کلیه ها، اعصاب و عروق خونی کوچک در دیابت هستند.
زیره سبز حاوی اجزای متعددی است که حداقل در مطالعات آزمایشگاهی، AGE ها را کاهش می دهد.
در حالی که این مطالعات اثرات مکمل های زیره غلیظ را آزمایش می کند، به طور معمول با استفاده از زیره سبز به عنوان یک چاشنی می تواند کنترل قند خون در دیابت را بدست گرفت.

خواص زیره سبز برای کودکان

5. زیره سبز می تواند کلسترول خون را بهبود بخشد

زیره سبز باعث کاهش کلسترول خون در مطالعات بالینی شده است.
در یک مطالعه 75 میلی گرم زیره سبز دو بار در هشت هفته مصرف شد و میزان تری گلیسیرید ناسالم خون کاهش یافت.
معلوم نیست که اگر زیره سبز به عنوان چاشنی در رژیم غذایی مصرف شود، دارای مزایای برای از بین بردن کلسترول خون همانند مکمل های مورد استفاده در این مطالعات باشدیا خیر.
همچنین همه مطالعات در مورد این اثر موافق نیستند. یک مطالعه هیچ تغییری در میزان کلسترول خون در شرکت کنندگان نشان نداده است.


6. زیره سبز برای لاغری

مکمل های غلیظ شده از زیره سبز باعث کاهش وزن در چند مطالعه بالینی می شوند.
در یک مطالعه شامل 88 زن با اضافه وزن، نشان داده شده است که ماست حاوی 3 گرم زیره در مقایسه با ماست بدون آن سبب کاهش وزن می شود.
مطالعه دیگری نشان داد که شرکت کنندگانی که 75 میلی گرم مکمل زیره را دریافت کردند، هر روز 1/4 کیلوگرم بیشتر از افرادی که دارو مصرف کرده اند وزن از دست داده اند.
یک مطالعه که با دوز کوچکتر 25 میلی گرم در روز انجام شد در مقایسه با داروی مرتبط هیچ تغییری در وزن بدن را نشان نداده است.


7. نقش زیره سبز در غذا

یکی از نقش های سنتی زیره سبز ممکن است برای ایمنی غذا باشد.
بسیاری از ادویه ها، از جمله زیره سبز، به نظر می رسد خواص ضد میکروبی دارند که ممکن است خطر ابتلا به عفونت های خوراکی را کاهش دهد.
تعدادی از اجزای زیره سبز باعث کاهش رشد باکتری های غذایی و انواع خاصی از قارچ های عفونی می شوند. هنگامی که زیره هضم شود، سبب آزادسازی جزیی به نام مگالومیسین می شود که خواص آنتی بیوتیکی دارد. علاوه بر این، یک مطالعه سلولی نشان داد که زیره سبز باعث کاهش مقاومت دارویی برخی از باکتری ها می شود.

8. ترک اعتیاد با زیره سبز

وابستگی به مواد مخدر یک نگرانی رو به رشد در سطح بین المللی است. مواد مخدر با ایجاد احساس عادت، اشتیاق و پاداش در مغز اعتیاد ایجاد می کنند. این منجر به ادامه یا افزایش مصرف مواد مخدر می شود. مطالعات بر روی موش ها نشان داده است که زیره سبز سبب کاهش رفتارهای اعتیادآور و علائم ترک می شوند. با این حال، تحقیقات بسیار بیشتری برای تعیین اینکه آیا این اثر در انسان مفید خواهد بود یا نه، مورد نیاز است.


9. می تواند با التهاب مبارزه کند

مطالعات سلولی نشان داده است عصاره های زیره باعث مهار التهاب می شود. مولکول های مختلفی از زیره سبز وجود دارد که ممکن است دارای اثرات ضد التهابی باشد، اما محققین هنوز نمی دانند که مهم ترین آنها کدامند. ترکیبات گیاهی در چندین ادویه زیره سبز نشان داده شده است که سطوح شاخص التهابی کلید NF-kappaB را کاهش می دهد. در حال حاضر اطلاعات کافی برای اطلاع از اینکه زیره در رژیم غذایی یا مکمل های زیره در درمان بیماری های التهابی مفید است یا خیر، وجود ندارد.

مضرات زیره سبز
مضرات زیره سبز 

شما می توانید برخی از مزایای زیره را فقط با استفاده از مقادیر کمی در غذا دریافت کنید. این مقدار آنتی اکسیدان ها، آهن و منافع بالقوه برای کنترل قند خون را فراهم می کند. دیگر مزایای تجربی بیشتر - مانند کاهش وزن و بهبود کلسترول خون - ممکن است نیاز به دوز بالاتری، احتمالا در فرم مکمل، داشته باشد.


مطالعات متعدد، مصرف مکمل های زیره را تا 1 گرم (حدود 1 قاشق چایخوری)، بدون مشکل گزارش کرده اند. با این حال، واکنش شدید آلرژیک به زیره، گزارش شده است، اما بسیار نادر است. بنابراین، هنگام مصرف هر نوع مکمل حاوی زیره سبز بیشتر از آنچه که احتمالا در غذا مصرف می کنید، احتیاط کنید.

اگر تصمیم گرفتید مکمل ها را امتحان کنید، به پزشک خود اطلاع دهید که چه چیزی مصرف می کنید و مکمل ها را برای تکمیل، جایگزین، درمان های پزشکی استفاده نکنید.

از
4
رای