7 خاصیت پنیر فتا برای سلامتی و ارزش غذایی آن

7 خاصیت پنیر فتا برای سلامتی و ارزش غذایی آن پنیر فتا نوعی پنیر نرم است که یا بدون سوراخ است یا سوراخ های کمی روی آن وجود دارد. هیچ پوششی روی آن وجود ندارد و طعم تندی است. پنیر فتا مزایای زیادی برای سلامتی از جمله: جلوگیریی از سردرد و میگرن و پوکی استخوان دارد.

آیا شما عاشق پنیر هستید؟ اگر اینطور است، پس باید مراقب مصرف زیاد آن باشید. نکته مهم درباره پنیر این است که همه انواع آن برای شما بد نیست. در حقیقت شما می توانید انتخاب کنید که سالم ترین پنیر را بخورید، که پنیر فتا است. پنیر را می توان به بسیاری از غذاها اضافه کرد تا طعمی خوب و لذیذ پیدا کند. با این حال، با افزایش محبوبیت محصولات لبنی فرآوری شده، بسیاری از افراد آن را ناسالم در نظر می گیرند، به خصوص افرادی که به یک رژیم غذایی سالم پایبند هستند. با این وجود، توجه به این نکته مهم است که انواع خاصی از پنیر به عنوان نمونه های سالمتر در نظر گرفته می شود.

ویژگی های پنیر فتا

گفته می شود که پنیر فتا به عنوان سالم ترین پنیر محسوب می شود. پنیر فتا غنی از مواد مغذی و طعم دهنده است که از شیر بز یا گوسفند تهیه می شود. هضم آن آسان تر است و در مقایسه با پنیر تهیه شده از شیر گاو، به میزان کمتری مواد آلرژی زا دارد. پنیر فتا بهترین پنیر برای افرادی است که به محصولات لبنی حساسیت دارند. با این وجود باید از مصرف پنیر فتا تهیه شده از محصولات شیری پاستوریزه شده خودداری کنید. همچنین، از آنجایی که این نوع از پنیر دارای سدیم و چربی اشباع شده بسیار زیادی است، باید در مصرف آن اعتدال داشت و به صورت هر روزه استفاده نشود.

ویژگی های پنیر فتا

اصول تغذیه ای پنیر فتا

اصطلاح پنیر فتار از لغت ایتالیایی "fetta" به معنای "تکه" گرفته شده است. در حالی که استاندارد خاصی برای پنیر فتا وجود دارد، اما باز هم ممکن است انواعی از این پنیر از شیر گاو یا گاو وحشی تهیه شود. پنیر فتا نوعی پنیر نرم است که یا بدون سوراخ است یا سوراخ های کمی روی آن وجود دارد. هیچ پوششی روی آن وجود ندارد و دارای طعم تندی است. مقدار مواد غذایی آن به برند و همچنین نوع پنیر فتا بستگی دارد. با این حال پنیر فتا سنتی از شیر خالص گوسفند یا ترکیبی از شیر گوسفند و بز تهیه می شود که بیش از 30% از کل شیر در پنیر نیست. یک وعده پنیر فتا به میزان 28 گرم شامل موارد زیر است:

 • کالری: در مجموع 74
 • چربی: 6 گرم 
 • کربوهیدرات: 1.2 گرم 
 • پروتئین: 4 گرم 
 • شکر: 1 گرم 
 • ویتامین B12 یا ریبوفلاوین: 0.2 میلی گرم 
 • کلسیم: 140 گرم 
 • سدیم: 312 میلی گرم
 • فسفر: 94 میلی گرم
 • ویتامین B6 (ب6):  0.1 میلی گرم 
 • سلنیم: 4.2 میلی گرم

اصول تغذیه ای پنیر فتا

مزایای پنیر فتا برای سلامتی

بله، پنیر فتا مزایای زیادی برای سلامتی دارد. به همین دلیل، بسیاری از افراد آن را در رژیم غذایی سالم خود جای می دهند. پس خوردن آن چه فایده ای برای سلامتی دارد؟ در اینجا موارد خوبی از مزایای خوردن پنیر فتا برای شما گفته شده است.

1. تقویت سلامت استخوان

کلسیم موجود در پنیر فتا برای سلامتی استخوان شما مفید است. کودکان و نوجوانان به کلسیم احتیاج دارند، زیرا باعث افزایش توده استخوانی آنها می شود. وقتی توده استخوانی خوبی داشته باشید، کمتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان و سایر بیماری هایی هستید که به کاهش توده استخوانی مرتبط است. با این حال، شیر گاو با وجود اینکه ممکن است حاوی کلسیم باشد، بدترین منبع کلسیم است زیرا می تواند باعث اسیدوز شود. به جای آن، می توانید از گزینه های دیگر حاوی کلسیم بالا مانند پنیر فتا استفاده کنید تا از منبع سالم کلسیم بدون عوارض جانبی بهره برده باشید.  

2. در برابر سرطان محافظت می کند

این مزیت شاید جالب ترین فایده مصرف پنیر فتا باشد. بله، پنیر فتا دارای ویژگی های محافظتی در برابر سرطان است. طبق برخی مطالعات، پنیر فتا منبع عالی کلسیم است. کلسیم به نوبه خود، وقتی با ویتامین D ترکیب شود، به محافظت از بدن در برابر انواع مختلف سرطان کمک می کند. همچنین، پنیر فتا حاوی آلفا لاکتالبومین است، پروتئینی که به یون های روی و کلسیم متصل می شود و خاصیت ضد توموری و ضد باکتریایی دارد.

مزایای عالی پنیر فتا برای سلامتی و سرطان

3. دستگاه گوارش را سالم نگه می دارد

مزیت دیگری که از خوردن پنیر فتا بدست می آورید این است که حاوی پروبیوتیک است که دستگاه گوارش را سالم نگه می دارد. پروبیوتیک ها باکتری هایی هستند که در دستگاه گوارش وجود دارند. زمانی که میزان کمی از این باکتری های خوب را داشته باشید، بدن به مکانی برای پرورش باکتری، قارچ و دیگر ارگانیسم های مضر تبدیل می شود.

4. تقویت کننده سیستم ایمنی

پنیر فتا حاوی پروتئینی به نام هیستیدین است که نه تنها در دوران نوزادی بلکه در دوران بزرگسالی نیز ضروری است. هر زمانی که این پروتئین با ویتامین B6 که در پنیر فتا یافت می شود ترکیب شود، تحت یک فرآیند مولکولی قرار می گیرد که آن را تبدیل به هیستامین می کند. این ترکیب یک بخش ضروری در روند التهاب است که سیستم ایمنی برای مبارزه با بیماری های مختلف لازم دارد. هنگامی که غذاهای مانند پنیر فتا در حد تعادل در ترکیب با رژیم غذایی حاوی غذاهای دارای آنتی اکسیدن بالا برای جلوگیری از آسیب ناشی از التهاب زیاد مصرف شود، شما می توانید سیستم ایمنی بدن را تقویت کنید تا به راحتی با هر گونه بیماری مبارزه کند.

فواید پنیر فتا برای سلامت بدن

5. بهبود سلامت چشم

بله، خوردن پنیر فتا همچنین می تواند به بهبود سلامت چشم کمک کرده و از بیماری دژنراتیو چشم جلوگیری کند. در حقیقت، طبق مطالعات مختلف رژیم غذایی غنی از ویتامین B12 مانند پنیر فتا می تواند خطر بیماری های چشمی دژنراتیو مانند گلوکوم (آب سیاه)، کراتوکونوس (قوز قرنیه) و آب مروارید را کاهش دهد.  

6. مزیت پنیر فتا در جلوگیری از سردردها و میگرن

از آنجایی که پنیر فتا منبع بسیار خوب ریبوفلاوین یا ویتامین B12 است، می تواند به دور نگه داشتن سردرد و میگرن از شما کمک کند. در حقیقت، بر طبق گفته کارشناسان، یک رژیم غذایی که غنی از ویتامین B12 باشد می تواند از بروز سردردها، از جمله میگرن و انواع دیگر از سردردهای مزمن جلوگیری کند.

مزیت پنیر فتا در جلوگیری از سردرد و میگرن

7. یک درمان طبیعی برای کم خونی

کم خونی یک بیماری خونی است که با کاهش سلول های هموگلوبین تشخیص داده می شود. این سلول ها وظیفه انتقال اکسیژن به اندام مختلف بدن را به عهده دارند. هنگامی که بدن شما قادر به دریافت اکسیژن زیادی نباشد، می تواند دچار ضعف و خستگی شود. با این حال، این بیماری می تواند به طور طبیعی با خوردن برخی غذاها و مکمل های غذایی مانند اسید فولیک، آهن و ویتامین B12 برای رفع این کمبود، درمان شود. پنیر فتا حاوی ویتامین B12 و مقادیر کمی آهن است که اگر می خواهید یک درمان طبیعی برای کم خونی داشته باشید، اضافه کردن آن به رژیم غذایی یک انتخاب عالی است.

نتیجه گیری

با همه این ها، پنیر فتا دارای سدیم بسیار بالایی است. با وجود فواید بسیار زیاد آن برای سلامتی، باید مقداری کمی از آن را بخورید. همچنین کپسول Nespresso به طور قطع انرژی روزانه شما را افزایش می دهد! با این وجود می توانید فتا را در وعده های غذایی خود قرار بدهید و این پنیر سالم را با اعتدال بخورید. به علاوه می توانید آن را در پیتزا یا سالاد خود اضافه کرده یا به صورت تازه میل کنید.

از
1
رای