نقش کلسيم در بدن و خواص کلسیم برای سلامتی، دهان، قلب و کاهش وزن

نقش کلسيم در بدن و خواص کلسیم برای سلامتی، دهان، قلب و کاهش وزن کلسیم یکی از مواد معدنی محبوب است که به شکل های مختلفی در طبیعت وجود دارد. کلسیم برای بدن انسان نقش حیاتی دارد از این رو دارای خواص عالی شامل: عملکرد نرمال قلب، تنظیم PH بدن و... می باشد.

خواص کلسیم برای سلامتی شامل: کاهش وزن، حمایت از عملکرد طبیعی قلبی، کاهش خطر ابتلا به سرطان روده، کمک به جلوگیری از سنگ کلیه، کمک به تعادل pH بدن، کمک به حمل مواد مغذی، کمک به کاهش علائم PMS، ضروری برای رشد مناسب اسکلت در نوزادان، کمک به پیشگیری از پوکی استخوان و بیماری های دهان می باشد.

وقتی صحبت از مواد معدنی می شود کلسیم قطعا یکی از محبوب ترین آن ها است. کلسیم به شکل های مختلف مانند فلز اکسید کلسیم و کربنات کلسیم، و بسیاری از منابع آب زیر زمینی در طبیعت وجود دارند. کلسیم در واقع پنجمین عنصر فراوان است که در بدن انسان موجود می باشد و این نشان از اهمیت آن در ساخت بدن ما دارد. مزایای این ماده مغذی مهم کدام است؟

نقش کلسیم در بدن چیست

11 مزیت و خواص عالی کلسیم برای سلامتی 

1. کاهش وزن

کلسیم نقش مهمی در حفظ وزن طبیعی بدن دارد و حتی می تواند باعث کاهش چربی در رژیم های مناسب شود. رژیم های غذایی که کمبود کلسیم دارند ترشح هورمون پاراتیروئید را افزایش می دهد که هدف آن اطمینان از کافی بودن کلسیم در خون برای اهداف متابولیک است. این منجر به دریافت کلسیم از استخوان ها و دیگر ساختارهای ثابت برای ورود به خون می شود. هورمون پاراتیروئید تا حدودی هورمون "گرسنگی" است، زیرا اشتها را تحریک می کند و ذخیره سازی چربی را افزایش می دهد. رژیم های غذایی غنی از کلسیم، باعث کاهش چربی و استفاده از چربی به عنوان سوخت از طریق کانال های کلسیم می شوند.

2. عملکرد نرمال قلب

کلسیم نقش مهمی در اطمینان از عملکرد عضلات قلب بازی می کند. اینکار با تنظیم کنترل کننده های یون های کلسیم برای اطمینان از حفظ شیب الکتریکی سلول ها انجام می شود. گاهی کمبود کلسیم نیاز به اقداماتی نظیر ترشح هورمون کلسیتریول برای افزایش فشار خون در عروق کرونر به منظور حفظ انقباض قلبی دارد.

خواص و فواید کلسیم برای عملکرد قلب

3. کاهش ریسک سرطان روده

اگرچه کلسیم به طور کامل با پیشگیری از سرطان مرتبط نیست، مطالعات نشان داده اند افرادی که مقدار زیادی از کلسیم را در رژیم غذایی خود مصرف می کنند، کمترین میزان رشد پولیپ سرطان روده بزرگ را دارند. اعتقاد بر این است که پس از استفاده از کلسیم کافی، باقیمانده آن آزاد شده در طول حمل و نقل به مواد زائد می پیونند و بسیاری از مواد زائد سرطان زا را غیر فعال می سازد. کلسیم یک عامل شیمیایی شناخته شده است که برای توانایی آن برای اتصال و خنثی کردن بسیاری از سموم از نظر درمانی استفاده می شود.

4. جلوگیری از سنگ کلیه

برای درک چگونگی کمک کلسیم به جلوگیری از سنگ کلیه، نیاز دارید که راجع به سنگ کلیه بدانید. سنگ کلیه در واقع کلسیم است، اما مکمل کلسیم معمولی نیست. سنگ های کلیه در واقع بلورهای کلسیم اگزالات هستند که ناشی از کلسیم موجود در آب شیر می باشند و در ارتباط با متابولیت های غذاهای خاص کمک می کنند. گلوکونات کلسیم، یا حتی کربنات کلسیم، قادر است با اتصال به باقی مانده هایی از کریستال های اگزالات در کلیه میزان دفع آنها را افزایش دهد. مصرف فرم صحیحی از کلسیم برای دفع سنگ کلیه ضروری است.

نقش و خواص کلسیم در جلوگیری از سنگ کلیه

5. تنظیم pH بدن

pH بدن به اسیدی یا قلیایی بودن نسبی مایع بدن اشاره می کند. به طوری که PH خون ما عموما خنثی است و مایعات مختلف بدن و سیستم های بدن PH متفاوتی دارند. به عنوان مثال، معده معمولا pH اسیدی بسیار پایینی دارد زیرا محل فعالیت اسید هیدروکلریک است، در حالی که روده کوچک در درجه اول قلیایی (pH بالا) است. گاهی اوقات، ما باید اسیدیته کلی بدن را کاهش دهیم، مانند زمانی که گوشت های فرآوری شده مصرف می کنیم که اسیدیته بدن را افزایش می دهند. به همین دلیل است که برای درمان سوء هاضمه و سوزش معده آنتی اسید تجویز می کنند. وجود کلسیم کافی در بدن به تنظیم مقدار اسیدیته آن کمک می کند.

6. کمک به حمل و نقل مواد غذایی

کلسیم یکی از آن مواد مغذی کمیاب است که می تواند حمل و نقل مواد مغذی در بدن را تحت تاثیر قرار دهد. کلسیم به عنوان درب ورودی سلول عمل می کند که هر بار یک ماده غذایی مورد نیاز باشد، درب را باز می کند. اما در موارد کمبود کلسیم، عنصری مسئولیت این درب را به عهده ندارد بنابراین مواد مغذی به داخل سلول منتقل نمی شوند.

خواص کلسیم برای سلامتی

7. کاهش علائم PMS (سندرم پیش از قاعدگی)

مشکلاتی که در دوران عادت ماهانه برای زنان ایجاد می شود باعث می شود این دوران بدترین دوران بسیاری از زنان باشد، اما خوشبختانه کلسیم می تواند به حذف یا حداقل کاهش اثرات PMS (سندرم پیش از قاعدگی) کمک کند. اعتقاد بر این است که به علت تعاملات بین کلسیم، ویتامین D و هورمون های استروژن و پروژسترون، این اتفاق می افتد.

8. کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2

اگرچه دلایل ابتلا به دیابت نوع 2 نامشخص است، در مطالعه گسترده ای دریافتند افرادی که روزانه یک مکمل کلسیم مصرف می کردند، میزان ابتلا به دیابت پایین تری نسبت به بقیه داشتند. دوز مورد نظر روزانه 1200 ميلی گرم بوده است.

خواص کلسیم برای دیابت نوع 2

9. کمک به رشد اسکلت نوزادان

زمانی که کمبود کلسیم در نوزاد متولد نشده بوجود می آید کودک تمام تلاش خود را می کند تا برای رشد استخوان های خود از سیستم اسکلتی مادر کلسیم دریافت کند. اما کمبود کلسیم همیشه به این خوبی تمام نمی شود و ممکن است نوزاد با نقص رشد اسکلتی بدنیا بیاید.

10. پیشگیری از پوکی استخوان

پوکی استخوان یک اختلالی است که بعد از یائسگی رخ می دهد. این به دلیل کاهش ترشح استروژن (هورمون مرتبط با سلامت استخوان) می باشد. هنگامی که این کمبود با رژیم غذایی کم کلسیم ادغام شود منجر به شکنندگی و پوکی استخوان می شود. 

خواص کلسیم برای جلوگیری از پوکی استخوان

11. جلوگیری از بیماری های دهان

کلسیم برای سلامت دندان ها ضروری است، زیرا کمبود آن منجر به داشتن دندان های نرم، کرم خورده با مینای ضعیف می شود. لثه نیز به کلسیم نیازمند است.

از
4
رای