دفع سنگ کلیه در منزل با 10 درمان خانگی، نوشیدنی هایی برای دفع سنگ کلیه

دفع سنگ کلیه در منزل با 10 درمان خانگی، نوشیدنی هایی برای دفع سنگ کلیه برای تحمل کردن درد ناشی از سنگ کلیه حتما به یک مسکن قوی نیاز است، زیرا به شدت آزار دهنده است. برای دفع سنگ کلیه باید مایعات نوشید، نوشیدن تنها درمان خانگی سنگ کلیه است.

دریافت آب کافی توسط بدن راه حلی کلیدی است.

نوشیدن زیاد مایعات بخش مهمی از دفع سنگ کلیه و جلوگیری از شکل گیری سنگ های جدید است. مایعات نه تنها باعث دفع سموم از بدن میشوند بلکه باعث حرکت و دفع سنگ ها و شن ریزه ها از طریق دستگاه ادراری نیز میشود.

اگرچه آب به تنهایی میتواند این کار را انجام دهد، اما اضافه کردن ترکیباتی خاص به آب نیز میتواند مفید باشد. حتما بلافاصله بعد از خوردن ترکیبات درمانی یک لیوان حدودا 230 گرم (بسیار کم) آب بنوشید. اینکار به حرکت ترکیبات دارویی به داخل سیستم بدن کمک میکند.

قبل از شروع هریک از درمان های خانگی برای سنگ کلیه که در زیر آمده است با دکتر خود مشورت کنید. در این صورت پزشک ارزیابی کند که این درمان ها برای شما مناسب است یا میتواند باعث عوارض بیشتر شود.

در صورت بارداری یا شیردهی از هریک از درمان های خانگی سنگ کلیه خودداری کنید. پزشکتان میتواند تعیین کند که آیا دم نوش برای شما یا فرزندتان عوارض جانبی دارد یا نه.

درمان خانگی سنگ کلیه

1. راه خانگی دفع سنگ کلیه با آب

   در زمان دفع سنگ کلیه، افزایش مصرف آب میتوند به سرعت بخشدن این روند کمک کند. تلاش کنید به جای 8 لیوان آب که معمولا مینوشید روزانه 12 لیوان آب بنوشید.

وقتی سنگ را دفع کردید باید به نوشیدن 8 تا 12 لیوان آب در روز ادامه دهید. از دست دادن آببدن یکی از عوامل اصلی خطر سنگ کلیه است و هیچکس نمیخواهد این سنگ ها دوباره تشکیل شوند.

به رنگ ادرار خود دقت کنید. رنگ آن باید خیلی روشن، زرد کم رنگ باشد. ادرار زرد پر رنگ علامت کم شدن آب بدن است.

2. دفع سنگ کلیه با نوشیدن آبلیمو

میتوانید به هر مقدار که بخواهید چند قطره از لیموی تازه را داخل آب بچکانید. لیمو حاوی سیترات است، که ماده ای شیمیایی است و از تشکیل سنگ های کلسیمی جلوگیری میکند. سترات همچنین میتواند سنگ های کوچک را بشکند و این باعث دفع راحت تر آن ها میشود.

برای تاثیرگذاری چشمگیر مقدار زیادی لیمو مورد نیاز است اما مقادیر کم نیز میتوانند تا حدی کمک کننده باشند.

آب لیمو دارای مزایای دیگری برای سلامتی است. به عنوان مثال، به مهار رشد باکتری کمک می کند.

دفع سنگ کلیه درمنزل

3.  درمان خانگی سنگ کلیه با دم نوش ریحان

ریحان دارای اسید استیک است، که به شکستن سنگ کلیه و کاهش درد کمک میکند. همچنین سرشار از مواد مغذی است. این دارو به طور سنتی برای اختلالات گوارشی و التهابی نیز استفاده میشده است. آنتی اکسیدان ها و عوامل ضد التهاب در دم نوش ریحان وجود دارد و میتواند در حفظ سلامت کلیه مفید باشد.

از برگ های تازه یا خشک ریحان برای تهیه ی یک فنجان چای استفاده کنید و چند بار در طول روز بنوشید. همچنین میتوانید از عصاره ی تازه ی ریحان در شربت یا در نوشیدنی های مخلوط استفاده کنید.

از دم کرده ی ریحان نباید بیش از شش هفته پشت سر هم استفاده کرد. استفاده ی بیش از حد ممکن است منجر به: افت قند خون، افت فشار خون، افزایش خونریزی شود.

4. شکستن سنگ کلیه با شربت سرکه سیب

شربت سرکه سیب حاوی استیک اسید است. استیک اسید به شکستن سنگ کلیه کمک میکند.

شربت سرکه سیب علاوه بر از بین بردن سنگ کلیه میتواند به کاهش درد ناشی از سنگ ها نیز کمک کند. شربت سرکه ی سیب مزایای زیاد دیگری برای سلامتی نیز دارد.

برای اینکه از این مزایا بهره مند شوید 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب را به 150-200 گرم آب اضافه کنید. و این مخلوط را در طول روز میل کنید.

از این مخلوط نباید بیش تر از 230 گرم در روز مصرف کرد. همچنین میتوانید سرکه ی سیب را مسقیما روی سالاد بریزید و یا حتی به سس سالاد مورد علاقه ی خود اضافه و میل کنید. در صورت مصرف بیش از حد میتواند منجر به کاهش پتاسیم و پوکی استخوان شود.

افراد مبتلا به دیابت درهنگام نوشیدن این مخلوط احتیاط کنند. در طول روز میزان قند خون خود را به دقت بررسی کنید.

در موارد زیر از مصرف این مخلوط خودداری کنید:

انسولین، دیگوکسین (دیگوکس)، دیورتیک ها، مانند اسپیرونولاکتون (آلدکتون).

5. راه خانگی دفع سنگ کلیه با آب کرفس

از گذشته تصور میشد آب کرفس باعث پاکسازی سموم سازنده سنگ کلیه میشود و در دوره ای طولانی در داروهای سنتی مورد استفاده قرار میگرفت. آب کرفس همچنین باعث دفع سموم و دفع سنگ نیز میشود.

یک یا چند ساقه ی کرفس را با آب مخلوط کنید و ترکیب به دست آمده را در طول روز بنوشید.

در موارد زیر از مصرف این مخلوط خودداری کنید:

هرگونه اختلال خونریزی ، فشار خون پایین، اگر جراحی پیش رو دارید.

همچنین اگر داروهای زیر را مصرف میکنید نباید این مخلوط را بنوشید:

  • لووتیروکسین (Synthroid)
  • لیتیم (Lithane) 
  • داروهایی که حساسیت خورشید را افزایش می دهند، مانند ایزوترتینوئین (Sotret) 
  • داروهای آرام بخش مانند آلپرازولام (Xanax)

دفع سنگ کلیه با درمان خانگی

6. جلوگیری از رشد سنگ کلیه با آب انار

آب انار برای قرن ها به منظور بهبود عملکرد کلی کلیه مورد استفاده قرار میگرفته است. آب انار سنگ ها و سموم بدن را از بین میبرد. آب انار سرشار از آنتی اکسیدان است که به سالم نگه داشتن کلیه ها کمک میکند و میواند نقش مهمی در جلوگیری از رشد سنگ کلیه داشته باشد.

آب انار همچنین سطح اسیدیته ادرار را کاهش میدهد. سطوح پایین اسیدی خطر ابتلا به سنگ کلیه بعدی را کاهش می دهد.

هیچ محدودیتی برای مقدار آب اناری که می توانید در طول روز بخورید وجود ندارد.

در موارد زیر از مصرف آب انار خودداری کنید:

داروهای تعویض شده توسط کبد، داروهای فشار خون مانند کلروتیازید (دیوریل)، روزوواستاتین (Crestor)

7. آب لوبیا سبز پخته شده برای درمان سنگ کلیه

آب تهیه شده از لوبیا سبز پخته برای بهبود کلی ادرار و کلیه استفاده میشود. این آب لوبیای پخته شده همچنین به شکستن و دفع سنگ ها کمک میکند. بدین ترتیب آب خارج شده از لوبیای پخته شده را تهیه کنید و در طول روز مقداری از آن را بنوشید.

درمان های طبیعی سنگ کلیه

ممکن از مواد داروهای خانگی ای که در زیر بیان شده است در حال حاضر در آشپزخانه تان وجود نداشته باشد. میتوانید این موارد را از مغازه های مواد غذایی محله یا به صورت آنلاین خریداری کنید.

8. درمان سنگ کلیه با دمنوش ریشه قاصدک

ریشه ی دندلیون تقویت کننده ی کلیه است که باعث تولید صفرا می شود. تصور میشود که این گیاه به حذف ضایعات، افزایش تولید ادرار و بهبود هضم کمک میکند. قاصدک حاوی ویتامین های A، B، C، D و داررای مواد معدنی مانند پتاسیم، آهن و زینک است.

میتوانید دم نوش تازه قاصدک را تهیه یا به صورت آنلاین خریداری کنید. اگر این دمنوش را تازه تهیه میکنید همچنین میتوانید پوست پرتقال، زنجبیل و سیب برای طعم دهی به آن اضافه کنید. در طول روز 3 تا 4 فنجان میل کنید.

برخی هنگام مصرف دمنوش قاصدک یا دیگر قسمت های آن دچار سوزش سر دل میشوند.

در صورت استفاده از موارد زیر از مصرف دمنوش قاصدک خودداری کنید:

رقیق کننده های خون، آنتی اسیدها، آنتی بیوتیک ها، لیتیوم، دیورتیک ها، مانند اسپیرونولاکتون.

قبل از مصرف عصاره ی ریشه ی قاصدک با دکتر خود مشورت کنید. زیرا این گیاه با بسیاری از داروها تداخل دارد.

9. دفع سنگ کلیه با آب جوانه گندم

جوانه گندم سرشار از مواد مغذی است و زمان زیادی است که برای سلامتی مورد استفاده قرار گرفته است. جوانه ی گندم باعث افزایش جریان ادرار برای کمک به دفع سنگ ها میشود. همچنین حاوی مواد مغذی حیاتی است که به کلیه ها کمک می کند.

میتوانید روزانه 50-250 گرم آب جوانه گندم را روزانه مصرف کنید. به منظور پیشگیری از عوارض جانبی، با کمترین مقدار ممکن شروع کنید و به تدریج این مقدار را تا 250 گرم اضافه کنید.

اگر آب جوانه گندم تازه در دسترس نبود، میتوانید دم نوش جوانه گندم را با پودر جوانه گندم تهیه کنید.

مصرف جوانه ی گندم با معده ی خالی میتواند خطر ابتلا به حالت تهوع را کاهش دهد. در برخی موارد میتواند باعث کاهش اشتها و یبوست شود.

10. راهکار خانگی دفع سنگ کلیه با دم نوش اسطوخودوس

اسطوخودوس برای افزایش ادرار به منظور کمک به تخریب سنگ کلیه استفاده میشود و میتواند تورم و التهاب را نیز تسکین دهد. این گیاه همچنین دارای خواص آنتی اکسیدان و آنتی باکتری است که به سلامت کلی ادرار کمک میکند.

 با این حال، کلینیک کلولند علیه استفاده از این گیاه هشدار داده است. از این گیاه نباید بیشتر از 6 هفته مداوم استفاده کرد. خطر تشنج، کاهش سطح ویتامین B و از دست دادن پتاسیم وجود دارد.

در صورت مصرف لیتیوم، دیورتیک ها یا داروهای قلب مانند دیگوکسین نباید از اسطوخودوس استفاده کنید. اسطوخودوس برای کودکان و زنان باردار و شیرده توصیه نمیشود. اسطوخودوس حاوی نیکوتین است و در صورتی که  از چسب نیکوتین استفاده میکنید یا در حال ترک سیگار هستید از این گیاه استفاده نکنید.

در موارد زیر دمنوش اسطوخودوس را مصرف نکنید:

اختلال مصرف الکل، دیابت، سطح پتاسین پایین، سطح لیتیوم پایین.

درمان سنگ کلیه در خانه

برای درمان سنگ کلیه چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم: 

اگر در مدت شش هفته قادر به دفع سنگ کلیه ی خود نشدید یا دچار علائم شدید شدید به پزشک مراجعه کنید این علائم عبارتند از:

درد شدید، وجود خون در ادرار، تب، لرز، حالت تهوع، استفراغ

پزک تشخیص میدهد که آیا برای دفع سنگ به دارو و یا هرگونه درمان دیگر نیاز دارد یا نه.

نکات پایانی

با وجود اینکه ناراحت کننده است اما این امکان وجود دارد که شخص خودش سنگ کلیه اش را دفع کند.

میتوانید از داروهای مسکن برای کاهش دردی که در طی دفع سنگ تجربه میکنید استفاده کنید. این داروها عبارتند از: استامینوفن(تیلنول)، ایبوپروفن (Advil)، یا ناپروکسن (Aleve).

توجه داشته باشید که درمان را تا دفع کامل سنگ ادامه دهید و از مصرف الکل خودداری کنید.

زمانی که سنگ کلیه خود را دفع کردید، میتوانید آن را برای آزمایش به دکتر خود تحویل دهید. برای به دست آوردن سنگ باید ادرار خود را صاف کنید. پزشک تان میتواند نوع سنگ را تعیین کند و برنامه های هدفمندی را به منظور جلوگیری از شکل گیری آن تعیین کند.

میتوانید این درمان های طبیعی را در برنامه ی غذایی معمول خود اضافه کنید و پس از دفع سنگ خود نیز از آن ها استفاده کنید. اینکار میتواند مانع تشکیل سنگ ها شود. اما توجه داشته باشید قبل از مصرف هر گونه داروی شیمیایی یا گیاهی با پزشک خود مشورت کنید. کیفیت و خلوص داروهای گیاهی توسط FDA تنظیم نشده اند، بنابراین درباره ی  انتخاب ها و مکان های خرید خود تحقیق کنید.

شکستن سنگ کلیه

از
1
رای