7 عارضه جانبی مصرف بیش از حد سرکه سیب

7 عارضه جانبی مصرف بیش از حد سرکه سیب سرکه سیب نوشیدنی است که عموم مردم برای بهره گیری از خواص فراوانی که دارد از آن استفاده می کنند، اما باید این نکته را بدانید که مصرف بیش از اندازه آن عوارضی نیز در پی دارد

سرکه سیب یک تونیک (نیروبخش) طبیعی است.
دارای مزایای بهداشتی گوناگونی برای انسان است که توسط مطالعات علمی پشتیبانی می شود.
با این حال، مردم نیز نگرانی های خود را در مورد ایمنی و عوارض جانبی احتمالی آن مطرح کرده اند. این مقاله نکاتی در مورد عوارض جانبی بالقوه سرکه سیب ارائه می دهد. همچنین دستورالعمل های مربوط به نحوه مصرف بی خطر سرکه سیب را بررسی می کند.

سرکه سیب چیست؟

سرکه سیب از ترکیب سیب با مخمر ساخته شده است.
مخمر، قند را در سیب به الکل تبدیل می کند. سپس باکتری ها به مخلوط اضافه می شود که الکل را به اسید استیک تبدیل می کند.
اسید استیک حدود 5-6 درصد سرکه سیب را تشکیل می دهد. این به عنوان "اسید ضعیف" طبقه بندی می شود، اما در غلظت متمرکز، دارای خواص نسبتا قوی اسیدی است.
علاوه بر اسید استیک، سرکه حاوی آب و مقدار کمی از اسید های دیگر، ویتامین ها و مواد معدنی است.
مطالعات متعدد در حیوانات و انسان ها نشان داده اند که اسید استیک و سرکه سیب ممکن است باعث سوزاندن چربی و کاهش وزن، کاهش قند خون، افزایش حساسیت به انسولین و بهبود سطح کلسترول شود.

سرکه سیب و عوارض آن

7 عوارض جانبی سرکه سیب

متاسفانه، گزارش شده است که سرکه سیب باعث برخی از عوارض جانبی شده است. این به خصوص در دوزهای بالا صحت دارد.
اگر چه مصرف مقدار کم به طور کلی خوب و سالم است، مصرف بیش از حد می تواند مضر و حتی خطرناک باشد.

1. تخلیه معده را تاخیر می اندازد  

سرکه سیب کمک می کند تا از افت قند خون با کند کردن سرعت غذا هنگام ترک معده جلوگیری شود. با این حال، این اثر ممکن است نشانه های gastroparesis ( فلج معده )، که یک بیماری شایع در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 است را افزایش دهد.
در فلج معده، اعصاب در معده به درستی کار نمی کنند، بنابراین باقی ماندن مواد غذایی در معده بیش از حد طولانی است و با نرخ طبیعی تخلیه نمی شود.
علائم فلج معده عبارتند از سوزش سر دل، التهاب و تهوع. برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1 که دارای فلج معده هستند، زمانبندی انسولین با وعده های غذایی بسیار پیچیده است زیرا پیش بینی می شود که چقدر طول می کشد تا غذا را هضم و جذب کند.
یک مطالعه کنترل شده در 10 بیمار مبتلا به دیابت نوع 1 و فلج معده مشاهده شده است که آب آشامیدنی با 2 قاشق غذاخوری (30 میلی لیتر) سرکه سیب به میزان قابل توجهی افزایش زمان باقی ماندن غذا در معده را در مقایسه با آب آشامیدنی خالی افزایش می دهد.

سرکه سیب و فلج معده

2. عوارض جانبی سرکه سیب برای دستگاه گوارش 

سرکه سیب ممکن است نشانه های گوارشی ناخوشایند را در برخی افراد ایجاد کند.
مطالعات انسان و حیوانات نشان داده است که سرکه سیب و اسید استیک ممکن است اشتها را کاهش دهد و احساس سیری را تحریک کند، و منجر به کاهش طبیعی کالری شود.
با این حال، یک مطالعه کنترل شده نشان می دهد که در برخی موارد، اشتها و مصرف غذا ممکن است به دلیل سوء هاضمه کاهش یابد.
افرادی که یک نوشیدنی حاوی 25 گرم سرکه سیب مصرف کردند، اشتهای کمتری نیز داشتند، و احساس خستگی مفرط گزارش شده است.

3. پایین آمدن سطح پتاسیم و پوکی استخوان ها

مطالعات کنترل شده در مورد اثرات سرکه سیب بر سطح پتاسیم خون و سلامت استخوان در این زمان وجود ندارند.
با این حال، گزارش یک مورد از پتاسیم خون پایین و از دست دادن استخوان وجود دارد که به دوزهای بالای سرکه سیب در طول مدت طولانی مرتبط است.
یک زن 28 ساله روزانه به مدت شش سال مصرف 8 اونس (250 میلی لیتر) سس سرکه سیب را رقیق کرد. او در بیمارستان با سطح پتاسیم کم و سایر ناهنجاریهای شیمی درمانی بستری شد .علاوه بر این، زن مبتلا به پوکی استخوان، با وضعیت استخوان های شکننده بوده است که به ندرت در جوانان دیده می شود.
پزشکان این بیمار معتقدند که دوزهای روزانه سرکه سیب، منجر به استخراج مواد معدنی از استخوان ها می شود تا اسیدیته خون او را از بین ببرد.
آنها همچنین اشاره کردند که سطح بالای اسید می تواند تشکیل استخوان جدید را کاهش دهد.
البته، میزان سرکه سیب در این مورد بسیار بیشتر ازمصرف اکثر مردم در یک روز برای چندین سال بوده است.

سرکه سیب و پوکی استخوان

4. فرسایش مینا دندان

نشان داده شده که غذاها و نوشیدنی اسیدی به مینای دندان آسیب می رساند.
نوشیدنی ها و آبمیوه ها بیشتر مورد مطالعه قرار گرفته اند، اما برخی تحقیقات نشان می دهد که اسید استیک در سرکه ممکن است به مینای دندان آسیب برساند.
در یک مطالعه آزمایشگاهی، دندان عقل در سرکه های مختلف با سطوح pH از 2/7 تا 3/95 غوطه ور کرده اند. سرکه پس از چهار ساعت منجر به از بین بردن مواد معدنی موجود در دندان ها  به میزان 20 درصد شده است.
مهم است که این مطالعه در آزمایشگاه انجام شده و نه در دهان، جایی که بزاق به اسیدی شدن بافر کمک می کند. با این وجود شواهدی وجود دارد که مقدار زیادی سرکه ممکن است موجب فرسایش دندان شود.
مطالعه دیگری نیز نشان داده است که یک دختر 15 ساله از شکستگی شدید دندانی ناشی از مصرف یک فنجان (237 میلی لیتر) سرکه سیب در روز به عنوان کمک کننده کاهش وزن رنج برده است.

5. سوزش گلو

سرکه سیب ممکن است باعث سوختگی مری (گلو) شود.
بررسی مایعات مضر که به طور تصادفی توسط کودکان مصرف شده اند، نشان داده است که اسید استیک شایع ترین اسید است که باعث سوختگی گلو می شود.
محققان توصیه می کنند سرکه به عنوان یک مواد سوزاننده قوی محسوب شود و در ظروف محافظ کودک نگهداری شود.
هیچ موردی از سوختگی گلو از سرکه سیب منتشر نشده است. با این حال، گزارش یک مورد نشان داد که قرص سرکه سیب پس از قرار گرفتن در گلوی یک زن سبب سوختگی شده است. این زن گفته که او درد و سختی بلعیدن را برای شش ماه پس از حادثه تجربه کرده است.

6. سرکه سیب باعث سوختن پوست می شود

با توجه به طبیعت شدید اسیدی، سرکه سیب ممکن است در هنگام استفاده روی پوست نیز باعث سوختگی شود.
در یک مورد، یک دختر 14 ساله پس از استفاده از چند قطره سرکه سیب بمنظور ازبین بردن لکه بر روی بینی، سوختگی گزارش کرده است.
در یک گزارش دیگر، یک پسر 6 ساله با مشکلات متعدد سلامتی، پس از اینکه مادرش عفونت پا را با سرکه سیب درمان کرده، موجب ایجاد سوختگی پا شده است.
همچنین گزارش های متعددی در مورد سوختگی های ناشی از استفاده از سرکه سیب روی پوست وجود دارد.

7. تداخلات دارویی سرکه سیب

چند دارو ممکن است با سرکه سیب تداخل کنند:
داروهای دیابتی: افرادی که انسولین یا داروهای تحریک کننده انسولین مصرف میکنند در صورت استفاده از سرکه ممکن است به طور خطرناکی افت سطح قند خون یا پتاسیم تجربه کنند.

دیگوکسین (لانوکین): این دارو باعث کاهش سطح پتاسیم خون شما می شود. مصرف آن در ترکیب سرکه سیب ممکن است بیش از حد پتاسیم را کاهش دهد.
بعضی از داروهای ادرارآور: بعضی از داروهای ادرارآور باعث از دست دادن پتاسیم در بدن می شوند. برای جلوگیری از کم شدن میزان پتاسیم، این داروها نباید با مقدار زیادی سرکه مصرف شوند.

نحوه مصرف بی خطر سرکه سیب

اکثر مردم با خیال راحت می توانند مقادیر مناسب سرکه سیب را با پیروی از این دستورالعمل های کلی مصرف کنند:

  • مصرف خود را محدود کنید: با یک مقدار کوچکتر شروع کنید و به تدریج به مقدار حداکثر 2 قاشق غذاخوری (30 میلی لیتر) در روز افزایش دهید، بسته به تحمل شخصی شما.
  • تا حد امکان از برخورد با دندان خود جلوگیری کنید. سعی کنید سرکه را در آب رقیق کرده و آن را از طریق یک نی بنوشید.
    دهان خود را شستشو دهید: پس از مصرف آن را بشویید. برای جلوگیری از آسیب بیشتر مینای دندان، حداقل به مدت 30 دقیقه صبر کنید و بعد مسواک بزنید.
  • در صورتی ابتلا به فلج معده از آن اجتناب کنید: از سرکه سیب اجتناب کنید یا مقدار آن را به 1 قاشق چای خوری (5 میلی لیتر) در آب یا سس سالاد محدود کنید.
  • از آلرژی ها آگاه باشید: آلرژی به سرکه سیب بسیار نادر است، اما اگر احساس واکنش آلرژیک داشته باشید، بلافاصله از مصرف آن پرهیز کنید.
از
2
رای