مزایای نوشیدن آب لیمو ترش برای سلامتی، کاهش وزن و سنگ کلیه

مزایای نوشیدن آب لیمو ترش برای سلامتی، کاهش وزن و سنگ کلیه از خواص و مزایای ترکیب آب و آبلیمو برای سلامتی: سلامت روانی، کاهش وزن و ... می باشد اما باورهای غلطی درباره آب لیمو ترش وجود دارد که پشتیبان علمی ندارد.

آب لیمو ترش دارای مزایای سلامتی و کاهش وزن است. بسیاری از افراد مشهور به آن ایمان دارند و حتی رژیم های غذایی کاملا مبتنی بر لیمو ترش را دنبال می کنند.
منظور آب لیمودر این جا ترکیب آب و آب لیمو ترش می باشد. مقدار لیمو ترشی که استفاده می کنید به سلیقه شخصی شما بستگی دارد و این نوشیدنی را می توان با آب سرد یا گرم تهیه کرد. بعضی همچنین علاقه دارند که پوست لیمو، برگ نعنا یا سایر مواد دیگر را به این نوشیدنی اضافه کنند. آب لیمو به یک نوشیدنی صبحگاهی پر طرفدار است، زیرا ادعا شده است که به بهبود خلق و خو، سطح انرژی، سیستم ایمنی و سلامت متابولیک شما کمک می کند.

مواد مغذی موجود در آب لیمو ترش

مقدار آب لیمو ترش مورد بررسی در این مقاله یک لیوان از ترکیب آب و نصف یک لیمو ترش است.

  • کالری: 9
  • شکر: کمتر از یک گرم
  • ویتامین (C) ث: 25٪ از RDI
  • اسید فولیک: 1٪ RDI
  • پتاسیم: 1٪ RDI

به نظر می رسد یک لیوان آب لیمو ترش مقدار زیاد مواد مغذی ارائه نمی دهد، اما مصرف آب لیمو (ترکیب آب با آبلیمو ترش) یک نوشیدنی کم کالری و کم قند است که می تواند باعث افزایش ویتامین C شود. برای مقایسه، اگر لیمو ترش را با پرتقال جایگزین کنید، کالری و قند را در نوشیدنی خود به دو برابر می رسانید. علاوه بر این، به یاد داشته باشید که ارزش غذایی دقیق بستگی به مقدار لیمو ترشی است که به نوشیدنی خود اضافه می کنید.

خواص آب لیمو ترش برای سلامتی و لاغری

فواید و مزایای آب لیمو ترش برای سلامتی

آب لیمو ترش حاوی مزایای بسیاری است.

1. آنتی اکسیدان ها

آب لیمو ترش حاوی سایر مواد مفید و منبعی از ترکیبات گیاهی به نام فلاونوئیدها می باشد. همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی است که به محافظت از سلول ها کمک می کند. فلاونوئیدهای موجود در مرکبات اغلب باعث بهبود گردش خون، افزایش حساسیت به انسولین و سایر جنبه های سلامت متابولیکی می شوند. فلاونوئیدهای لیمو ترش همچنین دارای توانایی کاهش استرس اکسیداتیو، حداقل در موش صحرایی هستند. مطالعات انسانی برای حمایت از این یافته ها وجود ندارد. با این حال، مطالعات انسانی مورد نیاز است.

2. سنگ کلیه
سنگ کلیه ها مواد معدنی جامدی هستند که در کلیه ها جمع می شوند. شایع ترین نوع سنگ کلیه از ماده ای به نام اگزالات کلسیم ساخته شده است و به طور معمول توسط یک ترکیب با نام سیترات درمان می شود. به نظر می رسد افزایش میزان سیترات در ادرار باعث جلوگیری از اتصال کلسیم با ترکیبات دیگر موجود در ادرار و تشکیل سنگ ها در کلیه می شوند. آبلیمو حاوی مقادیر زیاد سیترات است و تحقیقات زیادی در مورد انسان انجام شده است که نشان می دهد آبلیمو می تواند به درمان سنگ های کلیه کمک کند.

خواص آبلیمو در درمان سنگ کلیه

مزایای ترکیب آب به همراه تکه های لیمو ترش

آب لیمو ترش تشکیل شده از آب با کمی لیمو ترش که به آن اضافه شده است، به این معنی که تمام مزایای آب معمولی را نیز دارا می باشد.
نوشیدن آب زیاد فواید زیر را به همراه دارد:

  • کاهش وزن: افزایش احساس سیری و سوخت و ساز بدن، نتیجه ای است که نوشیدن آب به واسطه آن می تواند به کاهش وزن کمک کند.
  • سلامت روانی: خلق و خو و حافظه را بهبود می بخشد.
  • سلامت دستگاه گوارش: یبوست را تسکین می دهد.
  • عملکرد ورزش: عملکرد ورزشی را بهبود می بخشد.

باورهای غلط درباره آب لیمو ترش

ادعاهای دیگری در مورد آب لیمو ترش وجود دارد، اما بیشتر آنها با هیچ شواهد علمی پشتیبانی نمی شوند. حتی برخی از آنها رد شده اند. در زیر 6 باور غلط رایج آورده شده است.

باور غلط 1: فیبر موجود در آن به شما در کاهش وزن کمک می کند

لیمو ترش حاوی نوعی فیبر به نام پکتین است که به کاهش اشتها و مصرف کالری کمک می کند. با این حال، آب لیمو ترش اساسا فیلتر شده است و منبع هیچ نوع فیبری نخواهد بود. حتی خود میوه لیمو تنها شامل 2 گرم فیبر است. شواهدی وجود ندارد که نشان دهد آب لیمو برای کاهش وزن مؤثرتر از آب ساده باشد.

باور غلط 2: بدن شما را قلیایی می کند

به گفته طرفداران رژیم قلیایی، مواد غذایی در سیستم بدن "خاکستر" به جا می گذارند که pH بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. گفته می شود آب لیمو ترش بدن را قلیایی می کند. با این وجود، میزان pH خون و سلول ها نمی تواند با آنچه که می خورید تغییر کند.

باور غلط 3: مبارزه با سرطان

این ادعا از باور غلط رژیم قلیایی سرچشمه می گیرد و بر پایه این فرض استوار است که سلول های سرطانی نمی توانند در محیط قلیایی رشد کنند. در حالی که سلول های سرطانی در اطراف خود محیط اسیدی را ترجیح می دهند و مطالعات نشان می دهد که می توانند در محیط قلیایی نیز رشد کنند. همچنین سلول های سرطانی محیط اسیدی خود را ایجاد می کنند و خوردن مواد قلیایی آن را متوقف نمی کند.

باورهای غلط درباره آبلیمو 

باور غلط 4: بدن را از سموم پاک می کند

آب به خارج شدن مواد اضافه از بدن بواسطه ادرار و تحرکات سالم روده کمک می کند. با این حال، هیچ چیز در آب لیمو ترش این روند را بهبود نمی بخشد. در واقع اکثر ادعا می کنند که غذاها یا نوشیدنی هایی بدن را سم زدایی می کنند که به این سادگی ها نیز نمی باشد.

باور غلط 5: IQ را افزایش می دهد

آب آشامیدنی، همراه با چاشنی لیمو ترش و غیره؛ ممکن است کمک کند تا صبح تمرکز بیشتری داشته باشید، اما نمی تواند هوش را افزایش دهد.

باور غلط 6: دارای اثر ادرار آوری است

این مورد ممکن است تا حدی درست باشد، اما تنها مربوط به لیمو ترش نمی باشد. هر غذای حاوی پتاسیم می تواند به طور بالقوه تولید ادرار را افزایش دهد. علاوه بر این، هر چه بیشتر آب بنوشید، بیشتر ادرار می کنید.

منبع: medicalnewstoday

از
4
رای