دلایل موثر بودن سرکه سیب برای بهبود مو از نظر علم + روش استفاده از آن

دلایل موثر بودن سرکه سیب برای بهبود مو از نظر علم + روش استفاده از آن سرکه سیب به علت غنی بودن از ویتامین ها و مواد معدنی مانند ویتامین های B و C برای موها مناسب است. همیشه سرکه سیب را قبل از اینکه مستقیما بر روی پوست اعمال کنید، رقیق نمایید.

سرکه سیب (ACV) یک چاشنی محبوب و یک غذای سالم است. این ماده از سیب با استفاده از فرآیند تخمیر که کشت زنده، مواد معدنی و اسیدها را غنی می کند، ساخته شده است. سرکه سیب به عنوان داروی خانگی کاربرد زیادی دارد. یکی از این کاربردها به عنوان یک شستشو دهنده مو برای بهبود سلامت پوست سر، تقویت مو و درخشش مو است. اگرچه به عنوان «نوش دارو» خانگی یا «درمان همه چیز» برای مشکلات سلامتی تحت بررسی معرفی شده است، اما فواید و علم مربوط به سرکه سیب به مراقبت از مو نیز مربوط می شود. برای کسانی که با مشکلات مو مانند خارش پوست سر و یا شکستن مو روبرو هستند، سرکه سیب ممکن است یک درمان طبیعی فوق العاده باشد.  

چرا از سرکه سیب برای موها استفاده می شود؟

دلایل زیادی وجود دارد که چرا این چاشنی سالم در بهبود موها نقش دارد.

1. اسیدیته و PH

به عنوان مثال، سرکه سیب- فراتر از خواص درمانی به خوبی تحقیق شده- یک ماده اسیدی است. این ماده حاوی میزان خوبی از اسید استیک است. موهایی که نامناسب، شکننده یا مجعد به نظر می رسند، دارای خاصیت قلیایی بوده و یا میزان PH بالاتری دارند. ایده این است که ماده اسیدی مانند سرکه سیب به پایین آمدن PH کمک کرده و سلامت مو را به حد متعادل باز می گرداند.

دلایل مفید بودن سرکه سیب برای بهبود مو

2. ضد میکروبی

سرکه سیب همچنین یک ضد عفونی کننده خانگی محبوب است. این ماده ممکن است به کنترل باکتری یا قارچ هایی که می تواند منجر به مشکلات پوست سر و مو، مانند عفونت های جزئی یا خارش شود، کمک کند.

ادعاهای دیگر

سرکه سیب به علت غنی بودن از ویتامین ها و مواد معدنی مانند ویتامین های B و C برای موها مناسب است. برخی همچنین مدعی هستند که حاوی اسید آلفا هیدروکسی است که به لایه برداری پوست کمک کرده، ضد التهاب است که می تواند به برطرف شدن شوره سر کمک کند.

چگونه می توان از سرکه سیب برای موها استفاده کرد؟

شست و شو موها با سرکه سیب می تواند بسیار آسان باشد.

  • چند قاشق غذاخوری سرکه سیب را با آب مخلوط کنید.
  • بعد از شامپو زدن به موها و استفاده از نرم کننده، مخلوط را به طور مساوی بر روی موهای خود بریزید، که بر روی پوسته سر اثر می کند.
  • اجازه دهید تا چند دقیقه بر روی سر باقی بماند.
  • سپس آن را بشوئید.

اگر بوی اسیدی برای شما بیش از حد تند است، توصیه می شود چند قطره روغن های اسانس نارگیل و کتل بل را نیز به مخلوط اضافه کنید. بوی آن نیز باید پس از شست و شو برطرف شود. این روش شست و شو موها را چند مرتبه در هفته در رژیم مراقبت از موهای خود قرار دهید. همچنین در صورت تمایل می توانید در هر بار شست و شو میزان سرکه سیب را افزایش دهید. به طور کلی، ریختن آن در حدود 5 قاشق غذاخوری یا کمتر توصیه می شود.

چگونه می توان از سرکه سیب برای موها استفاده کرد؟

چیزهایی که باید مراقب آن باشید

استفاده از سرکه سیب به منظور بازگرداندن تعادل مو است. اگر مراقب نباشید، می تواند بیش از حد انجام شود. اگر در عوض مشکلات مو یا پوسته سر وخیم تر شد، به استفاده از سرکه سیب ادامه ندهید. یا تلاش کنید میزان سرکه ای که برای شست و شو استفاده می کنید یا تعداد دفعات استفاده را کاهش دهید. سرکه سیب حاوی اسید استیک است که به عنوان سوزش آور شناخته می شود. این بدان معنا است که ممکن است پوست را تحریک کرده یا بسوزاند.

همیشه سرکه سیب را قبل از اینکه مستقیما بر روی پوست اعمال کنید، رقیق نمایید. اگر برای شست و شو خیلی قوی است، سعی کنید آن را بیشتر رقیق کنید- اگر تحریک اتفاق افتاد، تقریبا همه چیز در مدت چند روز برطرف می شود. همچنین از تماس سرکه سیب با چشم اجتناب کنید. اگر به چشم برخورد کرد، فورا چشم را با آب شست و شو دهید. از دستورالعمل های فوق تبعیت کرده و می توان استفاده از سرکه سیب را کاملا بی خطر دانست.

آیا تحقیقات از استفاده از سرکه سیب حمایت می کند؟

تاکنون، هیچ تحقیقی به طور مستقیم در مورد فواید استفاده از سرکه سیب برای مراقبت از مو انجام نشده است. با این وجود، برای برخی از ادعاها در مورد سرکه سیب، علم و تحقیقات خوبی وجود دارد که می تواند اثرات سالم سرکه سیب بر روی مو را تایید کند. برای ادعاهای دیگر، هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز است، یا اینکه علم نتوانسته است درستی این ادعاها را تایید کند.

قدرت بالقوه سرکه سیب برای کاهش pH برای تقویت سلامت مو مزیت محسوب می شود. مطالعه ای از یک منبع معتبر در سال 2014 در مورد PH شامپو نشان داد که خاصیت قلیایی زیاد شامپو باعث آسیب، شکستگی، و خشکی موها شود. این مطالعه اظهار داشت كه اکثر محصولات مراقبت از مو، توجهی به نیاز به pH موها نمی كنند و بیشتر شامپوها دارای خاصیت قلیایی هستند. سرکه سیب به عنوان یک ماده بسیار اسیدی، می تواند به تعادل pH کمک کند.

با افزایش خاصیت اسیدیته و پایین آمدن PH، ممکن است باعث صافی، استحکام و درخشش موها شود. از قدرت ضد باکتریایی سرکه سیب نیز در این تحقیقات حمایت می شود. این می تواند مشکلات پوست سر مربوط به قارچ یا باکتری ها را حل کند و از این طریق از خارش پوست سر جلوگیری کند. با این وجود، هیچ تحقیق و علمی از خاصیت سرکه سیب برای پوست سر یا بهبود شوره سر حمایت نمی کند. شواهد کمی وجود داشته و یا هیچ شواهدی مبنی بر اینکه سرکه سیب حاوی ویتامین ها است، وجود ندارد- یعنی به میزانی که بتواند بر سلامت موها تاثیرگذار باشد. سرکه سیب حاوی مواد معدنی مانند منیزیم، کلسیم، پتاسیم و آهن است.

آیا تحقیقات از استفاده از سرکه سیب حمایت می کند؟

هیچ مدرک علمی مبنی بر اینکه سرکه سیب حاوی آلفا هیدروکسی اسید است، وجود ندارد، اگرچه سیب حاوی این ماده است. همچنین سیب حاوی ویتامین C است، اما با این وجود این ویتامین در سرکه سیب قابل تشخیص نیست. هیچ اطلاعاتی وجود ندارد که ثابت کند سرکه سیب دارای خاصیت ضد التهابی نیز هست. در حقیقت، این چاشنی حاوی میزان زیادی اسیدهای سوز آور است که در صورت استفاده نامناسب، به جای بهبود التهاب، باعث ایجاد التهاب می شود.

نتیجه گیری

علم از استفاده از سرکه سیب برای شست و شو موها حمایت می کند. با کاهش pH مو و پوست سر می تواند به تقویت مو و بهبود درخشش آن کمک کند. همچنین ممکن است عفونت های مزاحم و خارش پوست سر را بهبود ببخشد. با این وجود، نباید به سرکه سیب برای کاهش التهاب یا برطرف کردن بیماری یا مشکلات مربوط به پوسته سر مانند شوره سر اعتماد کرد. مو هر شخصی متفاوت است. شستن موها با سرکه سیب ممکن است برای همه موثر نباشد. بهترین روش برای متوجه شدن اینکه سرکه سیب برای موهای شما مفید است، این است که آن را به مراقبت های روتین موهای خود اضافه کرده و ببینید که آیا برای شما موثر است.

منبع: healthline

از
5
رای