18 نکته مهم برای مراقبت از موهای رنگ شده، دکلره یا آسیب دیده

18 نکته مهم برای مراقبت از موهای رنگ شده، دکلره یا آسیب دیده هر نوع درمان شیمیایی باعث تغییر رنگ یا ساختار مو می شود برای همین نیاز به روش هایی برای مراقبت از موهای دکلره یا رنگ شده دارید. در ادامه 18 شیوه برای مراقبت از موهای رنگ شده ارائه کرده ایم.

رنگ کردن موها می تواند بسیار هیجان انگیز باشد. بسیاری از خانم ها دوست دارند با ایده رنگ آمیزی موهای خود بازی کنند. با این وجود، عموما ممکن است به علت آسیبی که رنگ به موهای شما وارد می کند، از انجام این کار امتناع کنند. این حقیقت دارد، هر نوع درمان شیمیایی، باعث تغییر رنگ یا ساختار مو می شود. اما روش هایی برای سالم نگه داشتن موهای شما بعد از زیبا کردن آن با رنگ های جذاب وجود دارد. در زیر فهرستی از 18 مورد مهم مراقبت از مو وجود دارد که به حفظ موهای رنگ شده شما کمک می کند.

18 نکته درباره نحوه مراقبت از موهای رنگی

1. موهای خود را آماده کنید

اگر می خواهید پس از اینکه موهای خود را رنگ کردید، موهای شما سالم بماند، باید از چند ماه قبل موهای خود را برای این آسیب دیدگی آماده کنید. این آماده سازی شامل تقویت مناسب مو و اطمینان از آبرسانی به موها است. حداقل دو ماه قبل از برنامه ریزی برای رنگ کردن موهای خود، ماسک مو و روغن به موهای خود بزنید. موهای خود را به طور مرتب کوتاه کرده و از ابزارهای حرارت دادن مو (اتو مو و ...) پرهیز نمایید. اگر برای دستیابی به رنگ مو مورد نظر خود باید موهای خود را دکلره کنید، قبل از اعمال آن، روغن نارگیل با فشار سرد بر روی آن اعمال نمایید. با این کار، صدمه به تارهای مو شما به حداقل می رسد.

روش مراقبت از موهای رنگ شده

2. رنگ های مناسب انتخاب کنید

هنگامی که موهای خود را رنگ می کنید، مهم است که رنگ و دکلره مناسب انتخاب کنید تا موها بیش از حد آسیب نبیند. اگر می خواهید رنگ مو را با دکلره روشن تر کنید، اطمینان حاصل کنید که از یک اکسیدان مناسب برای موهای خود استفاده می کنید. به عنوان مثال، استفاده از یک اکسیدان 40 حجمی برای موهای بلوند، ممکن است در نهایت باعث سوختن موهای شما شود. اگر موهای شما روشن است، برای شروع رنگ کردن از اکسیدان های 20 و 30 حجمی استفاده کنید. از محصولات محافظت از مو مانند کراتینه برزیلی زمانی که می خواهید از شر رنگ موی ناخواسته خلاص شوید، استفاده کنید. با رنگ ها، همیشه مواردی را انتخاب کنید که عاری از مواد شیمیایی خشن مانند آمونیاک باشد.

3. از دستورالعمل تبعیت کنید

پیدا کردن یک آرایشگر مناسب که بداند چه کار می کند، حائز اهمیت است. اگر موهای خود را در خانه رنگ می کنید، همیشه ابتدا آزمایش پچ انجام دهید. دستورالعمل ها را با دقت مطالعه کرده و اطمینان حاصل کنید که دکلره یا اکسیدان مو را بیشتر از زمان توصیه شده در دستورالعمل بر روی موهای خود نگه نمی دارید. همچنین کمک کردن کسی به شما برای انجام این کار، ایده مناسبی است.

شیوه مراقبت از موهای دکلره

4. قبل از شامپو زدن به موهای خود صبر کنید

هنگامی که موهای خود را رنگ کردید، سعی کنید دو روز قبل از شستن مجدد موها صبر کنید. این کار باعث می شود که رنگ به خوبی جذب موهای شما شود و تغییر رنگ مو (کم رنگ شدن آن) کاهش می یابد. این کار همچنین به شما کمک می کند تا قبل از شستن آن، موهای شما روغنی شود (روغن طبیعی مو)؛ زیرا روغن یک لایه محافظتی در اطراف ساقه مو تشکیل می دهد و مانع از محو شدن رنگ مو می شود.

5. موهای آسیب دیده خود را کوتاه کنید

ایده خوبی است که بعد از هر بار رنگ کردن موهای خود، آنها را کوتاه کنید. آسیبی که بعد از رنگ کردن به موها وارد می شود، اجتناب ناپذیر است و کوتاه کردن موها از پخش شدن این آسیب جلوگیری می کند. اگر موهای خود را از رنگ مشکی یا خرمایی به رنگ بلوند پلاتینیوم تغییر می دهید، آماده کوتاه کردن مقدار قابل توجهی از موهای خود باشید.

روش جلوگیری از آسیب دیدن موهای رنگ شده

6.  از محصولات مناسب استفاده کنید

موهای تازه رنگ شده در معرض آسیب دیدگی و تغییر رنگ هستند. برای اطمینان از اینکه رنگ برای مدت طولانی تری باقی می ماند، و اینکه موهای شما سالم بماند، هزینه کردن برای محصولات مراقبت از مو رنگ شده بسیار مهم است. شامپوهای مراقبت از موهای رنگ شده و نرم کننده ها با یک لایه محافظتی از ساقه مو، مانع از تغییر رنگ موها می شوند. اگرچه اکثر شامپوهای مراقبت از موهای رنگ شده برای زمینه های رنگ گرم تاثیرگذارند، اگر تصمیم به استفاده از سایه های رنگ مو خنک تری دارید، به دنبال یک شامپو محافظ موهای رنگ شده و فاقد سولفات باشید. شامپوهای بدون سولفات همیشه گزینه مناسبی محسوب می شوند؛ زیرا روغن طبیعی موها را از بین نمی برند و همچنین رسوباتی بر روی موهای شما باقی نمی گذارند که رنگ مو را تغییر دهد.

7 شستن موهای خود را کم کنید

تغییر رنگ هنگامی رخ می دهد که شما موهای خود را می شوئید، پس یکی از بهترین راه هایی که می توانید رنگ را به مدت بیشتری بر روی موهای خود نگه دارید، این است که شستن موهای خود را کم کنید. اگر موهای خود را 3 یا 4 بار در هفته می شوئید، سعی کنید تعداد دفعات این شست و شو را به 2 تا 3 بار محدود کنید. این کار نه تنها کمک می کند تا رنگ مو شما دوام بیشتری داشته باشد، بلکه همچنین روغن طبیعی موهای شما را که توسط پوست سر برای تقویت موها ساخته می شود، حفظ می کند.

روش حفظ موهای رنگ شده

8. موها را با آب سرد شست و شو دهید

شستن موها با آب گرم باعث می شود کوتیکول های روی لایه بیرونی ساقه مو شما بلند شود. این امر موجب از بین رفتن رطوبت و مجعد شدن مو می شود. همچنین مو شما را در معرض آسیب بیشتری قرار می دهد. یک روش مؤثر برای جلوگیری از این امر آن است که همیشه موهای خود را با آب خنک بشویید. آب خنک کوتیکول های شما را مهر و موم می کند، مجعد شدن مو شما را کنترل کرده و رنگ را بر روی ساقه مو شما حفظ می کند. اگر نمی توانید دوش آب سرد بگیرید، بعد از اینکه با آب ولرم دوش گرفتید، بر روی موهای خود کمی آب سرد بریزید.

9. از یک شامپو خشک مناسب استفاده کنید

اگرچه هنوز هم می توانید بین مراحل دوش گرفتن، موهای خود را با آب بشوئید، اما هزینه کردن برای یک شامپو خشک مناسب یک راه حل مناسب برای طولانی تر کردن زمان بین شست و شوها است.

چگونه از موهای رنگ شده مراقبت نماییم

10. یک نرم کننده بدون نیاز به آبکشی (Leave-In) تهیه کنید

نرم کننده های بدون نیاز به آب کشیدن موها حاوی سیلیکون هایی هستند که لایه محافظ بر روی ساقه مو تشکیل می دهند. این کار به حداقل رساندن آسیب آفتاب کمک می کند و فر شدن بعد از فرآیند رنگ کردن مو را به حداقل می رساند. آنها همچنین از موهای شما در برابر آسیبی که ابزارهای حرارت دهنده مو جهت حالت دادن به موها وارد کرده، محافظت می کنند.

11. استفاده از شامپو شفاف کننده مو

اگرچه شفاف کردن موها برای حداقل یک بار در ماه، موها را سالم نگه می دارد، اما از درمان با شفاف کننده به محض اینکه موهای خود را رنگ کردید، اجتناب کنید. مواد پاک کننده قوی و خشن آن، نه تنها رنگ مو را از بین می برد، بلکه موها را شبیه علف خشک می کند. بهتر است که استفاده از شامپوهای شفاف کننده را تا زمانی که موهایتان سلامتی اش را به دست بیاورد و رنگ آن کم و پیش ناپدید شود، متوقف کنید.

اقدامات لازم جهت مراقبت از موهای رنگ شده

12.  موهای خود را با یک نرم کننده مو، آبرسانی کنید

هنگامی که موهای خود را رنگ می کنید، از دست رفتن رطوبت مو و خشک شدگی از عوارض جانبی شایع هستند. تنها راه مقابله با این مشکل، آبرسانی موها با استفاده از نرم کننده ها هستند. چند ماده شوینده، روغن و نرم کننده های مو که از ترکیباتی مانند آووکادو، موز، ماست، عسل، مایونز، شیره نارگیل، روغن ویتامین E و ژل آلوئه ورا تهیه شده را برای شست و شو ترکیب کنید. در این قسمت، یک ماسک نرم کننده ساده مو شرح داده شده است:

مواد لازم
 • نصف آووکادو رسیده
 • یک موز رسیده
 • یک قاشق غذاخوری روغن زیتون

زمان لازم برای انجام این کار: یک ساعت

روش تهیه
 • در یک کاسه، آووکادو و موز را له کرده تا زمانی که مخلوط عاری از توده باشد.
 • برای این کار، روغن زیتون را به آن اضافه کرده و به خوبی مخلوط کنید.
 • این مخلوط را از ریشه تا نوک موهای خود اعمال کنید.
 • زمانی که تمام موهای شما از این مخلوط پوشیده شد، اجازه دهید تا موهای شما یک ساعت به این حالت باقی بماند.
 • در ادامه موهای خود را با یک شامپو ملایم فاقد سولفات و آب سرد شست و شو دهید.

چند وقت یک بار باید این کار را انجام دهیم؟ یک بار در هفته

چرا این کار موثر است؟

تمام مواد موجود در این پک مو دارای خواصی هستند که موهای شما را عمیقا نرم می کند. این پک مو باعث کم شدن مجعدی مو، ترمیم آسیب موها و بازگشت رطوبت به موها با استفاده از خواص آبرسانی اش می شود.

13.  موهای خود را با پروتئین تقویت کنید

یک عارضه جانبی دیگر که در اثر رنگ کردن موها ایجاد می شود، آسیب پروتئین موها است. می دانید زمانی که موهای شما نازک شده و یا دچار شکستگی می شوند، نیاز شدید به پروتئین دارند. همچنین ممکن است هنگام خیس شدن کمی حالت خمیری به خود بگیرند. تنها راه رفع این مشکل، تقویت مو با استفاده از پروتئین است. می توانید از درمان کننده هایی که از فروشگاه خریداری می کنید یا ماسک های رنگ کننده مو برای این منظور استفاده کنید. در این قسمت ماسک های ساده ای برای این منظور شرح داده شده است که می توانید امتحان کنید:

مواد لازم
 • یک عدد تخم مرغ
 • دو قاشق غداخوری مایونز

زمان انجام این فرآیند: 45 دقیقه

روش تهیه
 • در یک کاسه، مواد را با هم مخلوط کرده تا زمانی که یک مخلوط یکدست حاصل شود.
 • شروع به مالیدن مخلوط بر روی موهای خود کنید.
 • بیشتر بر روی نوک موهای خود متمرکز شوید (مخلوط را بیشتر بر روی نوک موهای خود اعمال کنید).
 • زمانی که تمام موهای شما با مخلوط پوشیده شد، اجازه دهید مخلوط مایونز و تخم مرغ برای 45 دقیقه بر روی موهای شما باقی بماند.
 • در ادامه موهای خود را با یک شامپو ملایم بدون سولفات و آب سرد شست و شو دهید.

هر چند وقت یک بار باید این کار را انجام دهیم؟ یک بار در هفته.

چرا این کار اثربخش است؟

تخم مرغ سرشار از پروتئین است که به تقویت موهای شما کمک می کند، در حالی که مایونز از فر شدن موهای شما کاسته و موها را صاف می کند. استفاده منظم از این پک مو، به ترمیم آسیب پروتئین کمک کرده و سلامت موهای شما را باز می گرداند.

طرز تهیه ماسک پروتئین برای موهای رنگ شده

14.  به موهای خود روغن بزنید

اگرچه پک های مو می توانند کارهای زیادی برای بهبود سلامت موهای شما انجام دهند، اما به طور منظم روغن زدن به موها یک الزام است و باید قسمت جدا ناپذیر مراقبت های روزمره از موها باشد. چه قبل از خواب روغن را بر روی موهای خود مالش دهید و صبح روز بعد آن را بشوئید، یا از درمان مختصر با روغن داغ استفاده کنید، هیچ روال مراقبت از مویی بدون استفاده از روغن کامل نیست. مراحل زیر را دنبال کنید تا موهای خود را با روغن داغ در خانه درمان کنید.

مواد لازم
 • دو تا سه قاشق غذاخوری روغن مورد نظر به انتخاب شما (نارگیل، زیتون، جوجوبا و ...)

زمان لازم برای انجام این فرآیند: 45 دقیقه

روش استفاده
 • روغن را برای چند ثانیه گرم کنید تا کمی گرم شود.
 • روغن گرم را بر روی پوسته سر و تا نوک موهای خود ماساژ دهید.
 • بیشتر بر روی نوک موهای خود تمرکز کنید، زیرا این قسمت ها، آسیب پذیرترین قسمت مو هستند.
 • زمانی که موها و پوسته سر شما کاملا از روغن پوشیده شد، به مدت 30 تا 45 دقیقه صبر کنید.
 • به طور اختیاری، می توانید اجازه دهید تا کل شب بر روی سر شما باقی بماند.
 • در ادامه موهای خود را با یک شامپو ملایم فاقد سولفات و آب سرد بشوئید.

هر چند وقت یک بار باید این کار را انجام دهیم؟ 2 تا 3 بار در هفته.

چرا این روش تاثیرگذار است؟

روغن ها به حفظ تقویت کننده ها و رطوبت بر روی پوست سر شما کمک می کنند. آنها همچنین یک لایه محافظتی بر روی موهای شما تشکیل می دهند که از موها در برابر آفتاب و گرما محافظت می کند.

15.  موهای خود را کمتر حرارت دهید

این کار کاملا ساده است. همه می دانند که استفاده از ابزارهای حرارتی حالت دهنده مو به طور منظم، می تواند آسیب قابل توجهی به موهای شما وارد کند. مدت کوتاهی بعد از رنگ کردن موهای خود، سعی کنید استفاده از ابزارهای حرارتی حالت دهنده مو را محدود کنید. به جای اینکه از سشوار استفاده کنید، اجازه دهید تا موها با جریان هوا خشک شود. اگر هیچ حق انتخابی به غیر از استفاده از آن ندارید، سشوار را حداقل 15 سانتی متر دورتر از موهای خود قرار داده و از تنظیم باد خنک آن استفاده کنید. به جای صاف کردن یا فر کردن موهای خود، چند مدل مو جدید را امتحان کنید. اگر هیچ حق انتخابی به غیر از استفاده از حرارت ندارید، هرگز آن را بدون استفاده از محافظ در برابر گرما، حرارت ندهید.

کارهایی که به مراقبت از موهای رنگ شده کمک می کند

16.  قبل از شیرجه زدن در استخر خود را آماده کنید

کلر موجود در استخرها می تواند رنگ مو را تغییر دهد و آن را ضعیف تر کند. به همین دلیل انجام اقدامات احتیاطی قبل از شیرجه زدن در استخر، الزامی است. در مورد مبتدیان، همیشه یک کلاه شنا به همراه داشته باشند که مانع از خیس شدن موها با آب استخر می شود. برای محافظت بیشتر، از نرم کننده های بدون نیاز به آبکشی یا از کمی روغن نارگیل استفاده کنید تا مانعی بین موهای شما و آب کلردار ایجاد نماید.

17.  موهای خود را به طور منظم کوتاه کنید

اگر موهای خود را برای 6 تا 8 هفته است که کوتاه نکرده اید، زمان آن فرا رسیده که این کار را انجام دهید. از آنجا که موها بعد از رنگ کردن مستعد آسیب بیشتری است، کوتاه کردن منظم موها برای حفظ سلامت و جلوگیری از گسترش آسیب ضروری است. این کار همچنین به جلوگیری از ترک خوردگی و شکستگی موها کمک می کند.

جلوگیری از ترک خوردگی و شکستگی موهای رنگ و دکلره شده

18.  به موهای خود برای هر بار رنگ کردن زمان بدهید

در نهایت متوجه خواهید شد زمانی که شروع به رنگ کردن موهای خود می کنید، توقف انجام این کار تقریبا غیر ممکن می شود. آزمایش کردن رنگ ها و امتحان کردن آنها برای ایجاد ظاهر جدید می تواند بسیار سرگرم کننده باشد؛ اما یادآوری این نکته ضروری است که افراط در هر چیزی می تواند بد باشد. به موهای خود در بین هر مرحله رنگ کردن ها کمی زمان برای نفس کشیدن دهید و موهای خود را بیش از حد رنگ نکنید.

اکنون که می دانید چگونه از موهای رنگ کرده خود محافظت نمایید، منتظر چه چیزی هستید؟ پیروی از این مراحل ساده می تواند سلامت موهای رنگ کرده شما را بازگردانده و حفظ کند. هنگام ماجراجویی بعدی برای موهای خود (رنگ کردن بعدی)، از این نکات به عنوان راهنمایی استفاده کنید. 

از
1
رای