طرز تهیه 3 نوع شامپوی خانگی برای انواع موها با مواد اولیه طبیعی و ارزان

طرز تهیه 3 نوع شامپوی خانگی برای انواع موها با مواد اولیه طبیعی و ارزان شامپو جوش شیرین یک جایگزین خشک برای شامپوهای مرطوب معمول است. شما می توانید آن را بین شستشوهای مو بکار ببرید تا چربی موهای شما را جذب کند و ظاهر و بوی تازه ای به آنها بدهد.

بسیاری از شامپوها و نرم کننده های تجاری حاوی موادی مانند سولفات ها، سیلیکون ها و الکل های خاص مانند ایزوپروپیل هستند که برای موها چندان مناسب نیست: این مواد می توانند به مرور زمان موها را خشک کرده و به آنها صدمه بزنند. اگر موهای سالم و براقی می خواهید که مواد شیمیایی مضر به آن آسیب نرسانده باشد، می توانید با مواد ارزان برای خود شامپو درست کنید. در  اینجا به شما یاد می دهیم چگونه با صابون کاستیل، پودر صابون و جوش شیرین برای خودتان شامپو تهیه کنید.

روش های ساخت شامپوی خانگی

طرز تهیه شامپو پودر صابون

1. مواد اولیه را ترکیب کنید

دستور العمل این شامپو می تواند با هر نوع پودر صابونی ساخته شود. پودر صابون کاستیل معمولاً در این شامپو استفاده می شود، اما شما می توانید آن را با استفاده از پودر صابون معمولی هم تهیه کنید. فقط مطمئن باشید که این صابون با استفاده از مواد طبیعی ساخته شده است اگر قصد دارید آن را برای موی سر استفاده کنید. شما به این مواد نیاز دارید:

 • پودر صابون
 • آب جوش
 • روغن بادام
 • روغن ضروری یا اسانس

درست کردن شامپوی خانگی با مواد طبیعی

2. صابون را پودر کنید

اگر از پودر صابون آماده استفاده نمی کنید، از یک رنده یا چاقو برای برش زدن یا پودر کردن صابون استفاده کنید به طوری که پودر تهیه شده در آب داغ حل بشود. برای تهیه یک چهارم شامپو نیاز به حدوداً 115 گرم پودر صابون دارید. پودر صابون را در یک کاسه بزرگ بریزید.

طرز تهیه شامپوی خانگی و طبیعی

3. آب را به جوش بیاورید

یک چهارم آب را درون یک قابلمه کوچک بریزید و بروی اجاق بگذارید. همچنین می توانید یک چهارم آب را درون مایکروویو بجوش بیاورید.

آموزش گام به گام طرز تهیه شامپوی خانگی

4. روی پودر صابون آب بریزید

آب جوش به سرعت پودر صابون را حل می کند. از یک قاشق برای مخلوط کردن آنها استفاده کنید تا مطمئن شوید پودرها کاملاً حل می شوند.

آموزش تصویری انواع شامپوی خانگی

5. روغن ها را اضافه کنید

یک چهارم فنجان روغن بادام و 8 قطره از روغن های ضروری مورد علاقه خود، مانند: شکوفه لیمو یا نعناع بریزید. مخلوط را به خوبی هم بزنید و بگذارید تا خنک بشود.

طرز تهیه شامپوی خانگی

6. شامپو را درون بطری بریزید

با استفاده از یک قیف به راحتی شامپو را داخل یک بطری شامپو خالی بریزید تا آن را برای استفاده های بعدی نگه داری کنید.

آموزش ساخت شامپوی خانگی با پودر صابون

طرز تهیه شامپو با صابون کاستیل

1. مواد اولیه را ترکیب کنید

شامپو برای موهای خشک دارای موادی است که رطوبت اضافی برای مو فراهم می آورد و از فر خوردن زیاد آن جلوگیری می کند. موی خشک مستعد آسیب دیدن و شکسته شدن است، بنابراین این شامپو برای تقویت ساقه مو تهیه شده است. این مواد اولیه را از فروشگاه تهیه کنید:

 • چای بابونه
 • صابون کاستیل مایع
 • روغن زیتون
 • روغن درخت چای
 • روغن ضروری یا همان اسانس نعناع
 • روغن ضروری یا اسانس رزماری  

مواد لازم برای تهیه شامپوی خانگی برای موهای خشک

2. چای درست کنید

یک چای کیسه ای بابونه را به مدت 10 دقیقه در 56 گرم آب در حال جوش قرار دهید. اگر گل بابونه دارید، 1 قاشق غذا خوری از آن را استفاده کنید. چای تهیه شده را صاف کنید و اجازه بدهید تا خنک بشود.  

آموزش ساخت شامپوی خانگی و طبیعی

3. صابون کاستیل را حرارت بدهید

340 گرم از صابون را درون فنجان اندازه گیری بریزید. صابون را به مدت 1 دقیقه در مایکروویو حرارت بدهید تا اینکه داغ بشود. اجازه ندهید صابون به جوش بیاید.

 • همچنین می توانید صابون را در یک قابلمه کوچک و روی اجاق گرم کنید؛ فقط اطمینان یابید که خیلی داغ نشود.

طرز تهیه شامیوی خانگی با استفاده از صابون کاستیل مایع

4. روغن ها را اضافه کنید

14 گرم روغن زیتون، 7 گرم روغن درخت چای و 3 گرم از روغن نعناع یا رزماری اضافه کنید، بعد از اضافه کردن هر یک از مواد، صابون را به آرامی هم بزنید. اگر حباب بوجود آمد، روی سطح صابون الکل اسپری کنید.

چطور برای موهای خشک شامپوی خانگی و طبیعی بسازیم

5. چای بابونه را مخلوط کنید

چای بابونه را به صابون داغ اضافه کنید. آن را به آرامی بریزید تا از ایجاد حباب جلوگیری شود، شامپو را کنار بگذارید تا خنک شود. شامپو سرد شده را به بطری منتقل کنید.

طرز تهیه شامپوی خانگی برای موهای خشک

طرز تهیه شامپو جوش شیرین

1. مواد اولیه را ترکیب کنید

شامپو جوش شیرین یک جایگزین خشک برای شامپوهای مرطوب معمول است. شما می توانید آن را بین شستشوهای مو بکار ببرید تا چربی موهای شما را جذب کند و ظاهر و بوی تازه ای به آنها بدهد. به جز جوش شیرین، این مواد را تهیه کنید:

 طرز تهیه شامپوی خانگی برای موهای چرب با جوش شیرین

2. مواد را مخلوط کنید

نصف فنجان جوش شیرین، نصف فنجان آرد ذرت، یک چهارم فنجان جو دو سر خشک شده و یک هشتم فنجان اسطوخودوس خشک شده را با هم مخلوط کنید. این مخلوط را درون کاسه دستگاه غذاساز بریزید و آن را پودر کنید.

 • اگر ترجیح می دهید مواد را خرد نکنید، می توانید جو دو سر و اسطوخودوس را ندیده بگیرید. این شامپو بدون این مواد اولیه نیز تاثیر خود را دارد.
 • می توانید از آسیاب نیز به جای غذاساز استفاده کنید.

ساختن شامپوی خانگی و طبیعی برای موهای چرب

3. مخلوط را در یک ادویه پاش بریزید

مخلوط را درون یک نمک یا اویه پاش تمیز و خالی بریزید که بتوانید هنگام استفاده آن مخلوط را روی سر خود بریزید. باقیمانده شامپو را در ظرفی نگهدارید که هوابندی شده است بنابراین می توانید بعدا نیز آن را وارد ادویه پاش خود کنید.

 • از یک شامپو خشک زمانی استفاده کنید که موهایتان کاملاً خشک است. در غیر این صورت، به موهایتان می چسبد.
 • این شامپو خشک را روی ریشه موهای خود بزنید. از یک برس استفاده کنید تا آن را در موهای خود پخش کنید، اجازه بدهید 10 دقیقه این پودر بین موها بماند و سپس آن را برس کنید تا پودرهای اضافی از موها خارج شود.  

طرز تهیه شامپوی خانگی برای موهای چرب

منبع: wikihow

از
5
رای