خواص روغن درخت چای برای واژن، پوست و مو؛ طرز استفاده و عوارض آن

خواص روغن درخت چای برای واژن، پوست و مو؛ طرز استفاده و عوارض آن روغن درخت چای تنها چندین سال است که شناخته شده و امروزه در بسیاری از موارد مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از مهم‌ترین خواص روغن درخت چای درمان عارضه‌های پوستی از جمله از بین بردن جوش صورت و... است.

روغن درخت چای از برگ درخت چای گرفته می شود. نام این درخت چای را ملوانان قرن هجدهم نام گذاری کردند، که از برگ های درختی که در سواحل باتلاق جنوب شرقی استرالیا رشد می کند، چای تهیه کردند که بویی مانند جوزهندی می داد. درخت چای را با گیاه چای معمولی که برای تهیه چای سیاه و سبز استفاده می شود اشتباه نگیرید. روغن درخت چای برای پوست (عفونت موضعی) برای عفونت هایی نظیر آکنه، عفونت های قارچی ناخن (اونیکومایکوزیس)، شپش ها، زخم ها، athlete's foot (نوعی بیماری پوستی که لایه بالایی پوست پا را تحت تأثیر قرار می دهد، به خصوص هنگامی که گرم، مرطوب و تحریک شده باشد) و ringworm (نوعی عفونت پوستی) استفاده می شود. همچنین به صورت موضعی به عنوان یک ضد عفونی کننده موضعی برای بریدگی و ساییدگی، برای سوزش، نیش حشرات، جوش، عفونت های واژن، تبخال مکرر دهانی، دندان درد، عفونت های دهان و بینی، گلو درد و عفونت گوش مانند اوتیت مورد استفاده قرار می گیرد. برخی افراد برای درمان سرفه، احتقان برونش و التهاب ریوی آن را به آب حمام اضافه می کنند.

خواص روغن درخت چای برای پوست، مو و سلامتی

مواد شیمیایی موجود در روغن درخت چای ممکن است باکتری ها و قارچ ها را از بین ببرد و واکنش های آلرژیک پوست را کاهش دهد.

برای چه مواردی می توان این دارو را استفاده و اثربخشی آن چگونه است؟

این روغن احتمالاً مؤثر است برای:

خواص روغن درخت چای برای جوش صورت و ناخن

 • آکنه های خفیف تا متوسط. به نظر می رسد استفاده از ژل روغن درخت 5٪ چای به اندازه 5٪ بنزوئیل پراکسید (Oxy-5 ، Benzac AC و سایر موارد) برای درمان آکنه موثر است. روغن درخت چای ممکن است کندتر از بنزوئیل پراکسید عمل کند، اما به نظر می رسد برای پوست صورت کمتر تحریک کننده است. هنگامی که دو بار در روز به مدت 45 روز استفاده شود،  باعث کاهش علائم آکنه از جمله شدت آکنه می شود.

حتما بخوانید: سریع ترین راه از بین بردن لک صورت و جوش 


  • عفونت قارچی ناخن ها (اونیکومایکوزیس). استفاده موضعی از 100٪ محلول روغن درخت چای، دو بار در روز به مدت شش ماه، می تواند عفونت قارچ ناخن پا را در حدود 18٪ افرادی که استفاده می کنند، درمان کند. همچنین می تواند در حدود 56٪ از بیماران بعد از گذشت سه ماه و 60٪ بیماران بعد از شش ماه درمان کند و ظاهر و علائم ناخن را بهبود بخشد و قابل مقایسه با دو بار استفاده روزانه از محلول کلوتریمازول 1٪ (قارچ، لوتیرین، لوتیرین AF) است. به نظر نمی رسد غلظت های پایین روغن درخت چای به اندازه کافی موثر باشد. به عنوان مثال، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد یک کرم روغن 5٪ درخت چای که روزانه سه بار به مدت دو ماه استفاده شود فایده ای ندارد.

فواید روغن درخت چای

روغن درخت چای برای چی خوبه

 • روغن درخت چای برای بیماری پای ورزشکار:  استفاده موضعی از کرم روغن درخت چای 10٪ و همچنین 1٪ کرم تولنافتات (Genaspor ، Tinactin ، Ting و غیره) برای تسکین علائم Athlete's foot از جمله پوسته پوسته شدن، التهاب، خارش و سوزش موثر است. با این حال، به نظر نمی رسد کرم روغن 10٪ روغن درخت چای عفونت را درمان کند. یک راه حل به جای روغن چای قوی تر (25٪ یا 50٪) برای آن مورد نیاز است. به نظر می رسد استفاده از کرم روغن 25٪ یا 50٪ درخت چای باعث تسکین علائم می شود و عفونت را در حدود نیمی از افرادی که به مدت 4 هفته آن را مصرف می کنند درمان می کند. با این حال، به نظر نمی رسد روغن درخت چای با غلظت 25٪ یا 50٪ به اندازه داروهای نظیر کلوتریمازول یا تربینافین برای درمان عفونت مؤثر باشد.
 • روغن درخت چای برای شوره سر. تحقیقات اولیه حاکی از آن است که استفاده از شامپوی روغن 5٪ درخت چای روزانه سه دقیقه به مدت چهار هفته، ضایعات پوست سر، خارش پوست سر و چربی پوست را در افراد مبتلا به شوره کاهش می دهد.

خواص روغن درخت چای برای مو

روغن درخت چای برای پلاک دندان. نتایج حاصل از تحقیقات تأثیر روغن درخت چای بر پلاک دندان متناقض است. برخی تحقیقات اولیه نشان می دهد که مسواک زدن دندان ها با ژل روغن چای درختی 2.5٪ دو بار در روز به مدت 8 هفته، خون ریزی لثه را کاهش می دهد اما در افرادی که به بیماری لثه مبتلا هستند و  پلاک ایجاد نمی کند. همچنین به نظر نمی رسد استفاده از دهان شویه حاوی روغن درخت چای بعد از تمیز کردن حرفه ای دندان، باعث کاهش پلاک تشکیل شود. با این حال، شستشو با یک محصول خاص مثل (Tebodont) حاوی روغن درخت چای و یک ماده شیمیایی به نام xylitol به نظر می رسد باعث کاهش پلاک می شود. همچنین شستشو با محصول دیگری که حاوی روغن درخت چای، میخک و ریحان است باعث کاهش پلاک می شود.

روغن درخت چای برای لثه. نتایج حاصل از تحقیقات در مورد تأثیر روغن درخت چای بر لثه ناسازگار است. برخی تحقیقات اولیه نشان می دهد که مسواک زدن دندان ها با ژل روغن چای درختی 2.5 درصد دو بار در روز به مدت هشت هفته باعث کاهش خون ریزی لثه می شود اما سلامت کلی لثه را در افرادی که لثه ناشی از پلاک دارند بهبود نمی بخشد. با این حال، شست و شو با یک محصول خاص (Tebodont) حاوی روغن درخت چای و یک ماده شیمیایی به نام xylitol باعث کاهش التهاب لثه می شود. همچنین شستشو با محصول دیگری که حاوی روغن درخت چای، میخک و ریحان است به نظر می رسد باعث کاهش التهاب لثه می شود.

روغن درخت چای برای بوی بد دهان. تحقیقات اولیه نشان می دهد که اضافه کردن روغن درخت چای به یک مخلوط روغن اساسی حاوی روغن نعناع و لیمو می تواند هنگام استفاده به عنوان بخشی از 3 دقیقه تمیز کردن دهان باعث کاهش بوی بد دهان شود.


حتما بخوانید: رفع بوی بد دهان ناشی از معده با 9 درمان خانگی


خواص روغن درخت چای برای پوست و مو

بواسیر. برخی تحقیقات اولیه حاکی است که استفاده  ژل حاوی روغن درخت چای، اسید هیالورونیک و متیل سولفونیل متان باعث کاهش علائم بواسیر از جمله درد، التهاب و خارش در کودکان می شود.

زخم های سرد (Herpes labialis). تحقیقات انجام شده نشان می دهد که استفاده از 6٪ از  ژل روغن درخت چای 5 بار در روز باعث بهبود زخم های سرماخوردگی نمی شود.

موهای بیش از حد بدن در زنان (هیرسوتیسم). تحقیقات اولیه حاکی است که استفاده از اسپری حاوی روغن اسطوخودوس و روغن درخت چای دو بار در روز به مدت 3 ماه کمی رشد مو را در بعضی از قسمت ها  در بدن خانم ها ی مبتلا به هیرسوتیسم کاهش می دهد.

روغن درخت چای برای شپش

تحقیقات اولیه نشان می دهد که روغن درخت چای ممکن است شپش ها را دفع کند. همچنین با استفاده از ترکیبی از روغن اسطوخودوس و روغن درخت چای تخم های شپش را از بین می برد و تعداد شپش های زنده را کاهش می دهد. مشخص نیست که آیا این اثرات ناشی از روغن درخت چای به تنهایی یا ترکیب روغن اسطوخودوس و روغن درخت چای است.

عفونت استافیلوکوکوس اورئوس (MRSA)  یا همان زخم سرد مقاوم به متی سیلین. شواهد در مورد تأثیر روغن درخت چای بر عفونت MRSA ناشناخته است. هنگامی که با درمان استاندارد MRSA مقایسه می شود، به نظر نمی رسد که روغن درخت چای باعث بهبود کلی MRSA یا جلوگیری از عفونت شود. همچنین، به نظر نمی رسد استفاده از محلول روغن درخت چای هنگام تمیز کردن این زخم ها باعث بهبود ترشح MRSA شود.  به نظر نمی رسد که روغن درخت چای مانع عفونت MRSA شود.

واکنش های آلرژیک پوست به نیکل. تحقیقات اولیه حاکی از آن است که روغن درخت چای ممکن است در افرادی که به تماس با نیکل حساسیت دارند، سطح و قرمزی پوست را کاهش دهد. همچنین برخی شواهد اولیه نشان می دهند که استفاده از روغن درخت چای رقیق شده قبل از قرار گرفتن در معرض نیکل باعث کاهش واکنش پوست در افراد حساس به نیکل می شود.

عفونت های مخمر در دهان و گلو (برآمدگی؛ که به نام کاندیدیازیس دهان نیز شناخته می شود). از آن جا که مبتلایان به ایدز سیستم ایمنی ضعیفی دارند، بعضی اوقات به عنوان عفونت های قارچی در دهان و گلو ظاهر می شوند. شواهدی وجود دارد كه نشان می دهد روغن درخت چای در بیماران مبتلا به HIV / AIDS كه عفونت ناشی از آن ها به داروهای ضد قارچ معمولی مانند فلوكونازول پاسخ نمی دهد، مفید است. به نظر می رسد که قرقره کردن و استفاده از محلول روغن درخت چای به مدت 2-4 هفته این علائم را بهبود می بخشد. همچنین شواهد اولیه ای وجود دارد مبنی بر این که استفاده از روغن درخت چای به عنوان بخشی از روغن ضروری بدن ممکن است باعث کاهش بیماری های دهان در بیماران سرطانی شود. اما اضافه کردن 1 میلی لیتر روغن از درخت چای با یک روش استاندارد تهویه باعث کاهش عفونت و التهاب در افراد دارای پروتز نمی شود.

عفونت پوست ناشی از یک ویروس خاص. تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از ترکیبی از روغن درخت چای و ید به مدت 30 روز بر روی پوست کودکان، به پاکسازی برجستگی های پوستی ناشی از آبله مرغان کمک می کند همچنین استفاده از روغن درخت چای یا ید به تنهایی نیز موثر است.

خواص روغن درخت چای برای واژن

عفونت باکتریایی مهبل (واژینوز باکتریایی). تحقیقات اولیه نشان می دهد که روغن درخت چای ممکن است برای مبتلایان به واژینوز باکتریایی مفید باشد.

عفونت واژن به نام تریکومونیازیس. تحقیقات اولیه نشان می دهد که روغن درخت چای ممکن است برای افرادی که دارای نوعی عفونت واژن بنام تریکومونیازیس هستند، مفید باشد.

عفونت واژینال به نام کاندیدیازیس واژینال. تحقیقات اولیه نشان می دهد که روغن درخت چای ممکن است برای افرادی که دارای نوعی عفونت واژن به نام کاندیدیازیس واژینال هستند، مفید باشد.

 • احتقان
 • سرفه کردن
 • عفونت گوش

عوارض جانبی مصرف روغن درخت چای

جلوگیری از عفونت در بریدگی، سایش، سوختگی، نیش حشرات و جوش.

 • زخم
 • گلو درد
 • سایر شرایط

شواهد بیش تری برای ارزیابی روغن درخت چای برای این موارد مورد نیاز است.

بهترین راه برای استفاده از روغن درخت چای چیست؟

دکتر کیم می گوید روغن درخت چای در شامپوها بسیار مفید است زیرا این مرحله در روند مراقبت از مو "مرحله تمیز کردن" است که در آن ما "روی ماساژ پوست سر تمرکز می کنیم"، اما می افزاید: می توان از آن به عنوان تهویه کننده هوا نیز استفاده کرد. داوطلبانی که در مطالعه ای در ژورنال آکادمی پوست آمریکا حداقل چهار هفته از آن استفاده می کردند گفتند که باعث کاهش قابل ملاحظه شوره سر آن ها شده است، به طور چشم گیری از شوره سر آن ها کاسته می شود. همچنین همان طور که دکتر کیم می گوید، این روغن می تواند به تمیز کردن موهای شما و سالم نگه داشتن آن نیز کمک کند. او می گوید: "شوره سر معمولاً فولیکول های مو را که به طور مستقیم بر رشد و سلامتی پوست سر شما اثر می گذارد مهار می کند. استفاده از روغن درخت چای ، رشد موها را تسهیل می کند و همچنین به مرطوب شدن پوست سر کمک می کند و در عین حال از تولید روغن اضافی نیز جلوگیری می کند. این روغن پوست سر را متعادل می کند و به سلامت کلی مو کمک می کند. او همچنین می گوید: "معمولاً شما می توانید تغییر سریع موهای خود را بعد از یک یا دو شست و شو ببینید. تفاوت قابل ملاحظه ای خواهید دید. اگر شوره سر ، پوست سر خشک یا پسوریازیس دارید ، باید روزانه از روغن درخت چای استفاده کنید. "

عوارض جانبی و مضرات مصرف روغن درخت چای

 • روغن درخت چای برای بسیاری از افراد در هنگام قرار دادن بر روی پوست بی خطر است، اما می تواند باعث سوزش و تورم پوست شود. در افراد مبتلا به آکنه، گاهی اوقات می تواند باعث خشکی پوست، خارش، لک، سوزش و قرمزی شود.
 • استفاده از محصولات روغن درخت چای روی پوست به همراه روغن اسطوخودوس ممکن است برای پسران جوانی که هنوز به بلوغ نرسیده اند خطراتی را به همراه داشته باشد. این محصولات ممکن است دارای اثرات هورمونی باشند که می تواند هورمون های طبیعی بدن پسران را مختل کند. در بعضی موارد، این منجر به رشد پسران غیرطبیعی در پسران (ژنیکوماستی) شده است. عوارض این محصولات جهت استفاده در دختران جوان مشخص نیست.
 • روغن درخت چای تقریباً دارای مواد ضد عفونی کننده ای است که از طریق دهان نمی توان مصرف کرد. روغن درخت چای را از طریق دهان مصرف نکنید. به عنوان یک قاعده کلی، هرگز به دلیل وجود عوارض جانبی جدی، روغن های حل نشده را از طریق دهان مصرف نکنید.
 • مصرف روغن چای درختی از طریق دهان باعث سردرگمی، مشکلاتی در پیاده روی، بی ثباتی، بثورات و کما شده است.

اقدامات احتیاطی و هشدارهای ویژه در هنگام مصرف روغن درخت چای

فعل و انفعالات روغن درخت چای

ما در حال حاضر هیچ اطلاعاتی برای تداخل روغن درخت چای نداریم.

دوز مصرفی روغن درخت چای

دوزهای زیر در تحقیقات علمی مورد مطالعه قرار گرفته است:

طریقه مصرف روغن درخت چای برای جوش صورت

بزرگسالی

تجویز شده برای پوست:

برای آکنه: 5٪ ژل روغن درخت چای روزانه اعمال می شود.

طرز استفاده از روغن درخت چای برای جوش

برای آلوده شدن مژگان با یک نوع کنه (دمی‌دوزوز چشمی): اسکراب هفتگی پلک با استفاده از 50٪ روغن درخت چای به همراه اسکراب روزانه پلک با شامپو درخت چای یا 10٪ روغن درخت چای، یک یا دو بار در روز استفاده شود. این روش دو بار در روز به مدت 3 تا 5 دقیقه و به مدت 6 هفته باید انجام شود.

برای قارچ ناخن (اونیکومایکوز): 100٪ محلول روغن درخت چای روزانه 2 بار باید به مدت 6 ماه استفاده شود.

برای athlete's foot: از 25٪ یا 50٪ محلول روغن درخت چای که دو بار در روز به مدت یک ماه استفاده می شود می توان استفاده کرد. همچنین از 10٪ کرم روغن درخت چای که دو بار در روز به مدت یک ماه استفاده می شود نیز استفاده شده است.

کودکان

تجویز شده برای پوست:

برای آکنه: 5٪ ژل روغن درخت چای روزانه مصرف می شود.

برای آلوده شدن مژه ها با یک نوع کنه (دمیودوزیوز چشمی): از اسکراب هفتگی پلک با استفاده از روغن 50٪ درخت چای و ماساژ روزانه پلک با پماد 5٪ درخت چای استفاده شده است.

منبع: webmd

از
19
رای